1. Anasayfa
  2. Belirtileri ve Tanı

Doktorlar Düşükleri Nasıl Teşhis Ediyor?


0

Düşük belirtileri (vajinal kanama ve karın krampı gibi) yaşıyorsanız, bir doktora olabildiğince çabuk görmeniz önemlidir. Klinik semptomlarınızı değerlendirdikten sonra, doktor tam olarak ne olduğunu belirlemek için bir dizi test yapmak isteyecektir.

Düşük, yaygın olarak hCG kan testi, ultrason, fetal kalp taraması ve pelvik muayeneyi içeren testlerin bir kombinasyonu kullanılarak teşhis edilir.

Makalede Neler Var?

Kantitatif hCG Kan Testi

İnsan koryonik gonadotropin (HCG), hamilelik sırasında vücut tarafından üretilen bir hormondur. Döllenmiş yumurta uterus içine implante edildiğinde yumurtlamadan bir hafta sonra sizin tespit edilebilir.

Gebeliğin ilk haftalarında, hCG seviyesi her iki ila üç günde bir iki katına çıkabilir. Uygun bir şekilde artmadığında, bu çoğu zaman düşük yapma belirtisi olabilir. Neredeyse kaçınılmaz olarak, düşen hCG seviyeleri bir problem olduğunu söylemek için yeterli. Bir teşhisi doğrulamak için, doktorların sonuçların yararlı olması için en az iki gün arayla en az iki hCG seviyesine ihtiyacı olacak.

Gebeliğin erken döneminde, bebeğin ultrasonda algılayamayacak kadar küçük olması durumunda, düşük yapmayı doğrulamak için tek araç hCG testi olabilir.

Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde yardımcı olurken, hamilelik ilerledikçe hCG testinin faydası azalır. Aslında, bir kalp atışı algılandığında, bir ultrason gebeliği değerlendirmede çok daha faydalı olacaktır.

Ultrason Taramaları

Ultrason makineleri, fetüsün ve gebelik kesesinin kaba görüntüsünü almak için ses dalgaları kullanır. Gebeliğin erken döneminde, yaklaşık sekiz haftaya kadar, çoğu uygulayıcı, harici bir karın ultrasonu yerine, vajinaya yerleştirilen bir transvajinal ultrason kullanacaktır.

Ultrason ile, aşağıdaki durumlarda düşük tespit edilebilir:

  • Görülebilir anormallikler veya gestasyonel kesenin gelişim eksikliği vardır.
  • Daha önce görülen bir fetal kalp atışı eksikliği vardır.
  • Embriyo, 5 milimetreden büyük olduğunda kalp atışı yapmaz.

Bu parametreler değişebilir ve çoğu zaman ek testlerle desteklenmesi gerekir.

Ultrason sesleri yanılmaz değildir ve yorumlamaya açık olabilir. Bazen hamileliğin erken döneminde, tek bir ultrason, fetüsün nerede olması gerektiğine dair beklentilere dayanarak gelişmediğini gösterebilir.

Bununla birlikte, adet döngüsünde yumurtlamanın daha sonra meydana geldiği ve gebeliğin doktorun inandığı kadar uzun olmadığı olabilir. Birkaç güne kadar bile olsa, bir ultrasonun nasıl yorumlandığına dair bir fark yaratabilir.

Fetal Kalp Hızı Monitörler

Bazen fetal dopplers olarak adlandırılan fetal kalp atış hızı monitörleri, bebeğinizin kalbinin sesini karnınızdan algılayan el tipi ultrason cihazlarıdır. Tipik olarak konuşursak, kalp atışı, yedinci ve 12. gebelik haftası arasında bir yerde bir cenin monitörü üzerinde duyulabilir hale gelir. Tam süre uterusun konumuna, plasentanın konumuna ve diğer birçok faktöre bağlı olarak değişebilir.

Doktorlar, bir kadın ilk trimesterinin ikinci bölümünde ise, düşük yapma teşhisine yardımcı olmak için sıklıkla bir fetal kalp monitörü kullanacaktır.

Gebeliğin erken evresinde, kalp atışı eksikliği düşük bir sonuç olarak kabul edilemez. Aksine, 12 hafta sonra, gebelik kaybının güçlü bir göstergesidir. Fetal kalp atışı bulunamazsa tipik olarak tam bir ultrason sipariş edilecektir.

Pelvik Muayene

Doktor, rahim ağzının genişlemekte olup olmadığını kontrol etmek için tanının bir parçası olarak bir pelvik muayene içerebilir. Dilate serviks, genellikle bir kadının yanlış yaptığını gösteren güçlü bir göstergedir. Orada lekelenme veya hafif vajinal kanama ve serviks dilate değildir edilirse, bu bir tehdit çocuk düşürme, gebelik hala canlı olduğu bir nispeten sık koşulu önerebilir.

Doktor çoğu durumda kadını eve gönderir ve durumunu yakından izler. Gebeliğin erken dönemlerinde lekelenme nadir olmadığı için, kanama devam etmedikçe, doktor ek test yapmayı seçebilir.

Bir pelvik muayene ayrıca döllenmiş yumurtanın uterus dışına implante ettiği bir durum olan ektopik bir hamileliği de ortaya çıkarabilir. Ektopik bir hamilelik uygulanabilir değildir ve tedavi edilmezse bırakılabilir.

EniyiAile’de Bir Kelime

Hamilelik sırasında vajinal kanama ve kramp, mutlaka düşük yaptığını göstermez. Çoğu durumda, siz ve bebeğiniz gayet iyi olacak ve herhangi bir komplikasyon olmadan zamanında teslimat yapacaksınız.

Asıl sorun, yaşadıklarınızdan tam olarak emin olmasanız bile belirtileri görmezden gelmemek. Sebep ne olursa olsun, küçük veya ciddi, daha sonra değil, daha erken görünmesi en iyisidir. Erken tanı, erken tedaviye ve çoğu durumda daha iyi sonuçlara izin verir.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir