1. Anasayfa
 2. Belirtileri ve Tanı

Erken Bir Ultrasonda Fetal Kalp Atımının Anlamı


0

Bebeğinizin kalp atışlarını hamileliğin erken döneminde ultrasonda görmek, hamileliğin olması gerektiği gibi ilerlemenin en kesin göstergelerinden biridir. Genel olarak, hamilelik bu noktaya ulaştığında, düşük riski çok daha düşüktür. Ama bir ultrason için girerseniz ve cenin kalp atışı yoksa ne anlama gelir? Bunun bir düşüklüğü gösterip göstermediğini merak edebilirsiniz. Bundan sonra ne olacağını öğrenin.

Makalede Neler Var?

Fetal Kalp Atışı Neden Erken Ultrason Tarafından Tespit Edilemiyor

Ultrasonda bir kalp atışı olmaması için olası nedenlere bakmadan önce, üç faktöre bakmak önemlidir. Bir kalp atışının duyulması için hamileliğinizin çok erken olması basitçe olabilir. Bu durumda ve başka bir semptomunuz yoksa, haftada bir ultrasonu tekrar kontrol etmek en yaygın tavsiyedir.

 • Ultrason tipi: Transvajinal bir ultrason (rahiminize daha iyi erişim için vajinanıza bir ultrason sondasının yerleştirildiği bir ultrason) genellikle hamileliğin erken döneminde çok daha doğrudur. Sekiz haftadan önce bir transvajinal ultrason en iyi sonuçları verir. Taşınabilir bir doppler’de fetal kalp atışı bulmak daha da uzun sürebilir. Bu cihazlarla yedi ila sekiz haftada bir fetal kalp atışı duyabilirsiniz ancak 12 hafta boyunca olana kadar bir kalp atışı duyamayabilirsiniz.
 • Gebelik yaşı: Yedi haftadan daha az hamile kalıyorsanız, ultrasonla kalp atışı bulmak pek mümkün değildir. Transvajinal ultrason kullanarak, gelişmekte olan bir bebeğin kalp atışı, bir kadının yedi hafta hamile kalması durumunda açıkça görülmelidir. Karın ultrasonu daha az hassastır, bu yüzden kalp atışının görünür olması daha uzun sürebilir.
 • Tarihlerinizin doğruluğu: En az yedi hafta boyunca olduğunuzu ve transvajinal bir ultrason geçirdiğinizi düşünüyorsanız, tarihlerinizin yanlış olup olmadığını düşünün. Hamileliğin erken döneminde, tahmin edilen son adet döneminizle birkaç gün uğramak veya düzensiz bir yumurtlama düzenine sahip olmak, erken bir ultrasonda kalp atışı görüp görmemenizde fark yaratabilir. Örneğin, adet döneminize başladıktan tam olarak iki hafta sonra yumurtlamadıysanız, son adet döneminizden bu yana yedi hafta geçmiş olmasına rağmen, gebelik yaşlarında gerçekten “yedi hafta hamile” olmama ihtimaliniz vardır.

  Takip Ultrasoninde Kalp Atışı Yok

  Bir hafta sonra takip ultrasonine gidilmesi ve hiçbir değişimin (hala kalp atışı olmaması) tespit edilmesi düşük yapma olasılığını artırır, ancak yine de hamileliğiniz için çok erken olabilir. Süreleriniz düzensizse, son adet döneminizden yedi hafta olsa bile, gebelik yaşı boyunca dört hafta ve ikinci bir ultrasonda hala sadece beş hafta olabilir.

  Yedi Hafta Gebelik Sonrası Fetal Kalp Atışı Yok

  Yedi haftayı hamile bıraktıysanız, kalp atışı görmemek, düşük belirtisi olabilir. Ancak “yedi haftaya kadar kalp atışı” kuralının birçok istisnası vardır. Büyük olasılıkla düşük yaptıklarından veya hamile kalmadıklarından emin olduktan sonra normal bir hamilelik geçirmeye devam ettiler.

  İstisnalar olabileceğinden ve bundan sonra alacağınız yaklaşım son derece önemli olduğundan, tıbbi makamlar düşük yaptığınızdan ne zaman tam olarak emin olabileceğinize dair kılavuzlar geliştirmiştir.

  Düşük Yapma Gösteren Fetal Kalp Atışı Eksikliği

  Bazen bir cenin kalp atışı eksikliği kesin bir düşüğü işaret etmez. Bu durumlar şunları içerir:

  • Daha önce kalp atışını görmüş ancak sonraki ultrasonda kalp atışı bulamamış olmak
  • Kalp atışı görmemek ve hCG seviyesine düşmek
  • Bir kalp atışı olduğunu gösteren ultrason ölçümleri olması kesinlikle mevcut olmalı

  Bir Düşük Yapmanın Ultrason ile Teşhis Yönergeleri

  Kuruluşlar, ultrason bulgularının düşük olduğunu gösterdiğinde farklı kriterler benimsemiştir.

  Kanada Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği kriterleri şunlardır:

  • 5 milimetreden daha büyük bir embriyoda kalp atışı yoktur.
  • Gebelik kesesi 8 milimetreden büyüktür ve sarısı kesesi yoktur.
  • Gebelik kesesi 16 milimetreden büyük ve embriyo içermiyor.

  Amerikan Kadın Hastalıkları ve Doğum Koleji (ACOG), yanlış pozitifleri Kanada kriterlerine göre sıfıra indirmek için bu kuralları genişletmektedir.

  ACOG kesin düşük belirtileri:

  • 5,3 milimetre taç uzunluğu (CRL) kesikli embriyonik kalp aktivitesinin yokluğu.
  • Ortalama embriyo olmadan 21 milimetre çaptaki gestasyonel kesesi (bir yumurta kesesi olup olmadığına bakılmaksızın)
  • İlk taramada gebelik kesesi boşsa, yedi veya daha fazla gün sonra tekrarlanan yumurta sarısı kesesi veya embriyo yokluğu her zaman gebelik kaybıyla ilişkilendirilir.

  Eğer Yanlış Yaptığınızı Anladıysanız

  Yukarıda listelenen kurallar herkes için kafa karıştırıcı olabilir. Önemli olan, hekimin neden ve niçin vardığı sonucuna ulaştığını anlamış olmanız ve doğru olduğuna emin olmanızdır. Kararınızı bir şekilde veya başka biriyle rahat hissetmeniz gerekir ve bundan sonraki seçimlerinizi ikinci olarak tahmin etmek istemezsiniz.

  Doktorunuz bir ultrasondan sonra (veya iki den sonra bile) düşük için bir tedavi öneriyorsa ve tedavinin doğru seçim olduğundan yüzde 100 emin değilseniz, konuyu doktorunuzla tartışmalı ve muhtemelen bir takip ultrasonu almalısınız. Çoğu zaman, ektopik gebelik gibi bir sorun belirtisi olmadığı sürece, birkaç gün daha beklemekle ilişkili önemli bir risk yoktur.

  Alternatif olarak, başka bir OB-GYN’den daima ikinci bir görüş alabilirsiniz. Şüpheniz varsa, başka bir doktordan tavsiye almanın yanlış bir şey olmadığını lütfen unutmayın.

  Verywell’den Bir Kelime

  Eğer yanlış yaptığınız hakkında bir şeyler beklemek zorunda kalmak, anlaşılması zor ve hayatınızın en zorlu haftalarından biri olabilir – ancak tanı koymadan önce kesinlikle emin olmak daha iyidir. Bakımınız için kendi savunucunuz olun. İstediğiniz kadar soru sorun ve net ve şefkatli cevaplar almayı bekleyin. Çalıştığınız tıp uzmanları için düşükler günlük olaylardır, fakat sizin için değildir. Hamileliğinizi yitirirken sadece bir çocuğunu kaybediyorsunuz (birçok kişinin zaten bağlı olduğu bir çocuk) ama o çocukla birlikte olan umut ve hayalleri kaybediyorsunuz.

  Acı çekiyorsanız, kalp atışı ya da kayıp kederi olup olmadığını merak etmekle gelen meraklı kederi olup olmadığına üzmek normaldir. Diğer kayıplarda olduğu gibi, insanlar düşük yaptıktan sonra keder aşamalarından geçer ve herkes farklı tepki verir. Kendinizi onurlandırın ve kendiniz ve eşiniz için en iyi şekilde keder edin.

   İlginizi Çekebilir

   E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir