1. Anasayfa
  2. Belirtileri ve Tanı

Erken Düşük veya Kimyasal Gebeliğe Genel Bakış


0

Erken bir düşük, zor bir durum olabilir, ancak bunlar sıklıkla görülür. Tahminler, ne kadar yaygın olduklarına bağlı olarak değişebilir, ancak muhafazakar bir tahmin, 10 gebelikten en az birinin, erken bir düşükle sonuçlanmasıyla sonuçlanır. Başına gelirse, hem fiziksel hem de duygusal olarak travmatik olabilir. Bu hızlı rehber, atlamanıza yardımcı olacaktır.

Makalede Neler Var?

Erken Düşük Yapmanın Belirtileri

Yakın zamanda pozitif bir hamilelik testi yaptırdıysanız, erken bir düşük yaptırmış olabileceğiniz veya geçirmiş olabileceğiniz belirtiler arasında şunlar olabilir:

  • Vajinal kanama
  • kramp
  • Hamilelik belirtileri kaybı (örneğin, sabah rahatsızlığınız kaybolursa veya artık bir şekilde hamile kalmıyorsanız)

Bu semptomlar düşük olma dışındaki nedenlerle ortaya çıkabilir. Bunlardan herhangi birini yaşıyorsanız, otomatik olarak düşük yaptığını varsaymamalısınız.

Erken Bir Düşük Yapma Şüpheliyseniz Doktor Ne Zaman Görülmeli

Duygusal olarak boşalacak bir deneyim olsa da, erken bir düşük, her zaman tıbbi bir acil durum değildir. Çok ağır kanamanız varsa (örneğin bir saatin altında adet kanamasıyla ıslanma gibi) veya karın bölgesinde şiddetli ağrı, baş dönmesi gibi ektopik hamilelik belirtileri yaşıyorsanız, acil servise gitmelisiniz veya bayılma. Ancak diğer durumlarda normal doktorunuzu arayın. O zamandaki takip, hamileliğiniz boyunca ne kadar süreyle olduğunuza bağlı olacaktır.

Çok Erken Düşük (Kaçırılan Bir Hafta İçinde)

Çok erken bir düşük olduğunda, doktorunuzu ziyaret etmeniz gerekmeyebilir. Kanama pozitif gebelik testi yaptırdıktan sonraki bir ya da iki gün içinde başlarsa ve hafif ağır bir adet dönemi gibi görünüyorsa, hamilelik testini birkaç gün içinde tekrarlamak isteyebilirsiniz. Olumsuz bir hamilelik testi (genellikle) artık hamile olmadığınız anlamına gelir. Büyük olasılıkla bu tür bir düşükten sonra herhangi bir tedaviye ihtiyaç duymazsınız (genellikle kimyasal hamilelik olarak adlandırılır – bir ultrason gebelik kese göstermeden önce gerçekleşir).

Söylendiğine göre, şüphe duyduğunuzda veya herhangi bir sorunuz veya endişeniz varsa, her zaman bir doktora görünmelisiniz. Doktorunuz size ihtiyacınız olan cevapları verebilecek.

Birçok kadın, doktorlarıyla erken düşük düşürmenin duygusal yönleri hakkında veya tekrarlayan düşüklük riski hakkında konuşmayı yararlı bulmaktadır.

Kayıp Döneminizden Beri Bir Haftadan Fazla Olmuşsa

Düşme yaşadığınızı düşünüyorsanız ve kaçırılmış adet döneminizden bu yana bir haftadan daha uzun bir süre geçtiğini düşünüyorsanız, en iyi eylem planı aile hekiminizi veya OB / GYN’i (acil durum belirtileriniz olmadığını varsayarak) çağırmaktır. Doktorunuz size neler olup bittiği hakkında bir fikir vermek için hCG kan testi ve / veya erken ultrason siparişi verebilecek ve tamamıyla başa çıkacak ya da eksik olanlarla başa çıkmanız gerekirse size potansiyel olarak bir D & C ya da misoprostol önerebilecek düşük. Yeterince erken yaştaysanız ve doktorunuz size OK verirse, beklenti yönetimi de mantıklı bir seçenektir – bu, cenin dokusunu evde doğal olarak iletmek için beklediğiniz anlamına gelir.

Erken Bir Düşmeyi Durdurur musunuz?

Doktorların devam etmekte olan erken bir düşüklüğü durduramayacaklarını anlamak önemlidir. Sadece kendi düşüklüğünüzün sonucu olarak sağlığınızın tehlikede olmadığından emin olabilirler ve nasıl ilerleyeceğiniz konusunda size tavsiyelerde bulunabilirler.

Erken düşükler, özellikle tekrarlayan düşmelerden ziyade bir kereye mahsuslarsa, sıklıkla fetüsteki kromozom kusurları ile ilişkilidir. Bazı açılardan, yaşamla bağdaşmayan bir duruma sahip bir bebekle başa çıkmanın “doğanın yolu” olarak kabul edilebilir. Ancak bunu bilmek, düşük yapma duygularıyla başa çıkmanız konusunda çok yardımcı olmaz.

Azalmaya neden olacak hiçbir şey olmadığına dair biraz güvende hissedebilseniz de, hamileliğinizi kaybetmenin acısını azaltmaz.

Erken Bir Düşükten Sonra

Erken bir düşük ile duygusal olarak sarsılmış hissetmek normaldir. Gebeliği aniden kaybetmek travmatik olabilir, özellikle de hamile kalmaya çalışıyorsanız. Düşük yapmayı gerektiği kadar üzmek için kendinize izin ve zaman ayırdığınızdan emin olun.

İyileşirken, düşükten sonra tekrar denemenin ne zaman güvenli olacağı konusunda doktorunuzla konuşun. Bir hamile kaldıktan sonra tekrar hamile kalmak için beklemeniz gereken eski bir kadın masalı ve birçok kişi yeniden denemeye başlamak için şifa buluyor.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir