1. Anasayfa
  2. Belirtileri ve Tanı

Yaklaşan Düşüklerin Belirtileri ve Belirtileri

Yaklaşan Düşüklerin Belirtileri ve Belirtileri
0

Düşük, ilk 20 haftada gebeliğin spontan sonu (aynı zamanda spontan kürtaj olarak da bilinir) olarak tanımlanır. Amerikan Kadın Hastalıkları ve Doğum Koleji’ne göre, gebeliklerin yaklaşık yüzde 15 ila 20’si düşükle sonuçlanıyor; Bunların yüzde 80’inden fazlası ilk üç aylık dönemde meydana gelir.

Bazı durumlarda, bir kadın hamile kaldığını bile bilmediğinden, düşük yaptığını veya düşük yaptığının farkında bile olmayabilir. Yine de büyük olasılıkla, yaklaşmakta olan bir düşük, bazı belirtilere sahip olacaktır, ancak bu belirtilerin hamilelikte olması, her zaman bir düşük olduğu anlamına gelmez. Aşağıdaki belirtilerden herhangi birine sahipseniz, tıbbi bir değerlendirme için gelmenizi isteyebileceği için, OB / GYN’nizi en kısa sürede aramanız önemlidir.

Makalede Neler Var?

Vajinal Kanama

Kanama ya da lekelenme, birçok kadın için düşük olma ilk belirtisidir. Her ne kadar vajinal kanama korkutucu olabilse de, ağır kanamanın bile her zaman düşük olduğunu göstermediğini unutmayın. Bazen kanama servikal irritasyon veya implantasyon sürecinin bir sonucu olabilir; durabilir ve gebelik daha fazla sorun yaşamadan devam edebilir. Tüm gebelerin yaklaşık yüzde 10’u hamilelik sırasında bir noktada vajinal kanama geçirir.

Pembe veya kahverengi olan hafif kanama veya lekelenme genellikle endişelenecek bir şey değildir. Daha endişe verici olanı parlak kırmızı ya da bol kandır. Pıhtıların veya pembe renkli sümüğün geçmesi, bir düşük olduğuna işaret edebilir.

Hamileliğiniz sırasında herhangi bir noktada vajinal kanamayı doktorunuza bildirin. Muhtemelen neler olup bittiğini görmek için bir sınava girmenizi ister.

Şiddetli karın ağrısı

Karındaki şiddetli ağrı, genellikle fallop tüplerinden birinde rahim dışına döllenmiş bir yumurta ekildiğinde ortaya çıkan hayatı tehdit eden bir durum olan ektopik bir hamilelik belirtisi olabilir. Gebeliğin erken döneminde şiddetli ağrı, özellikle karnın sadece bir tarafındaysa, her zaman acil olarak tedavi edilmelidir. Menstrüel kramplara benzer daha hafif kramplar normal gebeliklerde görülebilir ve mutlaka bir düşük belirtisi değildir.

Hamilelik Belirtilerinin Solması

Hamileliğin erken dönemlerinde sık karşılaşılan bir başka endişe de, hamilelik semptomlarının azalmaya başladığı dönemdir. Mesela sabah bulantısı ya da göğüs ağrısı çekiyorsanız ve bunlar kaybolmaya başlarsa, bu embriyonun artık geçerli olmadığı anlamına gelebilir. Bununla birlikte, hamilelik semptomlarının vücudun hamilelik hormonlarına alışması da dahil olmak üzere diğer nedenlerden dolayı dalgalanabileceğini unutmayın. Endişeleniyorsanız, kendinizi rahatlatmaktan başka bir neden yoksa doktorunuzu arayın veya bir sonraki planlanan randevuda belirtin.

Bebeğin Hareketini Hissetmemek (Geç İkinci / Üçüncü Trimester)

Gebeliğin ikinci yarısında bebeğin düzenli olarak hareket ettiğini hissetmeye başlamalısınız. Hareketler birkaç gün durursa, doktorunuz bebeğinizin iyi olduğundan emin olmak için sizden fetal kalp izlemesi için gelmenizi isteyebilir.

Preterm Emek

İkinci veya üçüncü trimesterde, herhangi bir erken doğum belirtisi, doktorunuzun tavsiyesine bağlı olarak, pratisyeninize derhal bir çağrı yapılmalı ve muhtemelen acil servise gitmelidir. Erken doğum belirtileri şunlardır:

  • Her 10 dakikada bir veya daha sık kasılmalar
  • Vajinal akıntı değişiklikleri
  • Pelvik baskı
  • Adet krampları gibi hisseden kramplar
  • Donuk sırt ağrısı

EniyiAile’de Bir Kelime

Düşük semptomlarınız varsa, tanı testi için doktorunuzu en kısa sürede görmeyi unutmayın. Hamileliğiniz hala normal olabilir veya gerçekten hamilelik kaybı yaşıyor olabilirsiniz.

Eğer bir düşük olursa, aslında, düşük sebeplerinin neredeyse hiç annenin suçu olmadığını unutmayın. Yine de, düşük yapma deneyimi yıkıcı olabilir. Eğer varsa, sağlayıcınızdan, bu deneyimi edinmenize yardımcı olacak iyi destek kaynakları bulmanıza yardım etmesini isteyin. İyi haber: Amerikan Hamilelik Derneği’ne göre, düşük gören kadınların en az yüzde 85’i sağlıklı ve uzun süreli bir hamilelik yaşayacak.

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir