1. Anasayfa
  2. Belirtileri ve Tanı

Düşük Yapıyor Muyum?


0

Hamileliğin ilk üç ayında bir düşük olup olmadığını söylemek her zaman kolay değildir. Hamile olduklarını bilen kadınlar için düşük yapma belirtileri, vajinal kanama veya kramp belirtileri her zaman hemen bulunamayacağından yorumlamayı zorlaştırabilir. Ektopik gebeliklerin yanı sıra normal gebeliklerde kanama ve uterus krampları olabilir.

Aynı şekilde, hamilelik semptomlarının aniden ortadan kalkması gibi potansiyel bir düşük olduğunu öne süren diğer ipuçları, bir kadın için çok açık ve net olmayabilir. Düşük yapma belirtilerinizin gebelik kaybı anlamına gelip gelmediğini en iyi nasıl öğreneceğinizi öğrenin.

İlk trimesterde düşük yapma konusunda endişeleriniz varsa doktorunuzla konuşmak çok önemlidir. Doktorunuz, hCG kan testleri ve ultrason gibi nesnel teşhis testlerini kullanarak semptomlarınızın düşük olup olmadığını anlamamıza yardımcı olabilir. Hamileliğin sonraki bir aşamasındaysanız ve düşük durumdan endişe ediyorsanız, ilk adımınız daima doktorunuzu aramak olmalıdır.

Makalede Neler Var?

Birinci Trimesterde Düşük Yapmanın Belirtileri

İlk olarak, çok fazla endişe duymadan önce gerçekten düşük yapma semptomları gösterdiğinizden emin olun.

Düşük yapmanın iki ana belirtisi vajinal kanama ve karın krampıdır.

Bu semptomların varlığının, bir kadının gerçekten de yanlış olduğuna dair kesin bir gösterge olmadığını not etmek önemlidir. Örneğin, hamilelik sırasında hafif karın krampları nadiren endişelenecek bir şey değildir.

Kahverengi lekelenme normal gebeliklerde de görülebilir, ancak yine de doktorunuzu aramalısınız. Ağır ve kırmızı vajinal kanama semptomlarla daha fazla ilgilidir.

Diğer düşük olası belirtiler ve semptomlar şunları içerir:

  • Pembemsi bir vajinal akıntı
  • Fetal doku ile karışmış kan içerebilen pıhtıların geçmesi
  • Sabah bulantısı veya ağrılı göğüsler gibi ani bir gebelik belirtisi kaybı daha az kesin bir işarettir. Bazı hamilelik belirtileri hamilelik ilerledikçe doğal olarak kaybolur veya dalgalanır. Örneğin, mide bulantısı ve sabah bulan hastalıklar genellikle hamileliğin ortasında veya daha erken doğal olarak sakinleşir ve bu kaybolma bazı kadınlarda ani görünebilir.

Bağırsaklarınızı takip edin ve bir şeyin doğru olmadığını düşünüyorsanız, doktorunuzla konuşun.

Hamilelik Testi Yapın

Hamilelik testiniz negatifse ve daha önce pozitif olmuşsa, düşük yaptığınızı varsayabilirsiniz. Testin pozitifse, hamileliğin hala uygun olabilir. Bu durumda, kesin olarak öğrenmek için doktorunuza danışmanız gerekecektir. Hamilelik testi negatif yapabilecek kadar düşük olduğundan, hamilelik hormonu (hCG) seviyesi yeterince düşmediğinden hamilelik testi halen pozitif olabilir.

Hamilelik testiniz negatifse ve ilk başta hamile olup olmadığınızdan emin değilseniz, anormal kanamanızın düşme olup olmadığını söylemek mümkün değildir. Bu durumda, endişeleriniz varsa, deneyiminizi bir doktora bildirmeniz en iyisidir.

Ayrıca, hamileliğin erken döneminde, hattın daha koyu ve koyu olup olmadığını görmek için düzenli olarak çoklu gebelik testleri yaparak yanlış kantardığınızı anlamaya çalışmamanız gerektiğini unutmayın. Evde hamilelik testleri, hCG seviyelerinin nasıl arttığını ve çizginin karanlığını, günün saatine ve içtiğiniz su miktarına bağlı olarak değişebileceğini doğru bir şekilde belirleyemez.

Bir Sağlık Hizmet Sağlayıcısı Tarafından Yapılan Gebelik Testlerini Yaptırın

Sağlık uzmanınız daha hassas testler yapabilir. Test sonuçlarının beklenmesi zor olabilir, ancak bazen bir doktor test sonuçlarının bir grubunun düşük anlamına gelip gelmediğini hemen belirleyemez. Bebeğin hala gelişmekte olup olmadığını anlamak için takip ultrasonini beklemeniz veya hCG seviyelerinizin yükselip yükselmediğini görmek için tekrar hCG kan testi yaptırmanız gerekebilir. Doktorunuz, hamilelik kaybı teşhisini onaylamadan önce bu sorunun cevabından emin olmak isteyecektir.

Verywell’den Bir Kelime

Düşük yapma endişesi, hamilelik sırasında, özellikle de daha önce hamilelik kaybı yaşadıysanız, anlaşılabilir bir duygudur. Düşük yapma belirtileri veya semptomları ortaya çıkarsa doktorunuza başvurun ve doğru cevabı bulana kadar sakin olmaya çalışın.

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir