1. Anasayfa
  2. Belirtileri ve Tanı

Ultrasonumdaki Gebelik Kesesi Nedir?


0

Gebelik kesesinin bir ultrasonda görülemediğini duyduğunuzda endişelenebilirsiniz. Genellikle ne zaman görüldüğünü ve hamileliğin erken döneminde ultrasonda bulunamamasının nedenlerini öğrenin.

Makalede Neler Var?

Gebelik Kesesi

Gebelik kesesi, transvajinal ultrasonda görülebilen ilk gebeliğin belirtilerinden biridir (abdominal ultrason, bu gebelikte erken yaşta çok daha az doğrudur.) 3 haftalık gebelik yaşı olarak. Kesenin çapı yaklaşık 2 ila 3 milimetredir ve uterusunuzdaki berrak bir merkez etrafında beyaz bir halka olarak görülür.

Ayrıca kantitatif gebelik testleriniz varsa (serum hCG testleri) gebelik kesesi genellikle hCG seviyeleri 1500 ila 2000’e ulaştığında görünür hale gelir.

Gebelik kese sahibi olmak, hamileliğinizin sağlığı hakkında pek bir şey söylemez, ayrıca bir embriyonun var olup olmadığını da söylemez. Gebelik kesesi esasen bebeği çevreleyen (görünür hale geldiğinde) kesesidir ve amniyotik sıvı içerir. Ultrasondaki bir sonraki adım, genellikle, gestasyonel kesenin içindeki sarısı kesesinin görünüşüdür. Sarısı kesesi gelişmekte olan embriyo için beslenme işlevi görür ve genellikle bir transvajinal ultrasonda 5.5 ila 6 hafta gebelik yaşı ile görülebilir.

Gebeliğin erken dönemlerinde gebelik haftası 5 hafta kadar görülmüyorsa, transvajinal ultrasonda gebelik haftası 5 yaş civarında görülebilir.

Erken Ultrasonda Gebelik Kesesi Görülmeme Nedenleri

Ortak olasılıklar:

  • Gebelik kesesinin görünür olması için çok erken (yanlış tarihler).
  • Hamilelik ektopiktir.
  • Hamilelik düşüktür.

Bu olasılıkların her birini ayrı ayrı keşfedin.

Gebelik Kesesinin Görünür Olması için Çok Erken

Gebelik kesesi tipik olarak, üç ila beş haftalık hamilelik arasında veya hCG’nin 1500 ila 2000’e ulaştığı bir yerde transvajinal ultrasonda görülebilir. Bundan önce, uygulanabilir bir hamilelikte bile, görünür bir gebelik kesesi olmayacak bir ultrasonda.

Hamilelik kesinlikle beş haftayı geçiyorsa veya hCG seviyesi 2000’den yüksekse, gebelik kesesi bulunmadığı tespitinin bir sorunu belirtmesi daha olasıdır. Ancak hCG seviyelerinin doğrulanması veya hamilelik tarihine dair kesin bir kanıt bulunmadığında, hamilelik hala çok erken evrelerde olabilir. Bu durumda, takip ultrason önerilir. Bu, özellikle kanama gibi semptomların yokluğunda, erken ultrasonda gestasyonel keseyi görememenin en yaygın nedenlerinden biridir.

Gebelik Ektopiktir

Rahimde herhangi bir gebelik kesesi görülmediğinde, ektopik gebelik olasılığı vardır. Bu korkutucu olabilir, ancak gebelik kesesinin yokluğunun yanlış tarihlerle daha fazla ilişkili olduğunu unutmayın. Ektopik bir gebelik tespit edilse bile, bunlar erken yakalandığında iyi idare edilebilir. Ektopik bir hamilelik belirtiniz olmasa bile, ektopik bir hamilelik hala bir olasılıktır.

Bir doktor ektopik hamileliği teşhis edebilir ve hCG seviyeleri, hamilenin uterusa yerleştirilmiş olması durumunda, gebelik kesesinin kesinlikle görülebilecek kadar yüksek olması durumunda, takip ultrasonu olmadan tedavi önerebilir. Bu gebelikler erken teşhis edildiğinde her zaman tıbbi acil durumlar değildir ve tedavi seçenekleri her zaman cerrahi değildir.

Hamilelik Bir Düşüktür

Gebeliğin erken döneminde kanama veya diğer düşük semptomlar yaşadıysanız, gebelik kesesi bulunmaması, erken erken düşük (kimyasal gebelik) yaptığınız veya gebelik dokusunun zaten uterustan ayrıldığı anlamına gelebilir. Gebelik kesesi olmayan bir bulgu ile birlikte düşen hCG seviyeleri varsa, tanı neredeyse düşük olduğu kesindir. Ektopik bir hamilelikte olduğu gibi, düşükseniz de mevcut olan farklı tedavi seçenekleri vardır.

Sonraki Adımlar

Doktorların, yukarıdaki açıklamalardan hangisinin gestasyonel kesesi görünmeyen bir hamileliğin arkasında olduğunu hemen tespit etmesi zor olabilir. Bu nedenle endişeli ve endişeli hissetmek tamamen doğaldır ve hatta belki sinirlidir. Ultrasonin gebelik kesesi göstermediği ve “doktorun ektopik bir hamilelik olup olmadığından emin olmadıkları anlamına gelen“ bilinmeyen yerdeki bir hamileliğiniz ”olduğu söylenebilir (veya tıbbi formlara bakınız) veya çok erken fakat normal olmayan bir hamilelik.

Büyük olasılıkla, takip ultrasonu için geri gelmeniz ve hCG seviyelerinizi izlemeniz istenecektir. Birlikte, bu tekrar testleri size net bir cevap vermelidir. Beklemek zor olabilir ancak doktorunuzun tanı konunuzdan emin olması için gerekli olabilir.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir