1. Anasayfa
  2. Kayıp Nedenleri ve Risk Faktörleri

Roller Coaster ve Plasental Abruption

Roller Coaster ve Plasental Abruption
0

Bir roller coaster’a binmek size ömür boyu sürecek bir heyecanı yaşatabilir, ancak tüm büküm, dönme ve düşmelerin hamilelik sırasında sizin (veya bebeğinizin) elinden daha fazlası olabilir mi?

İstatistiksel bir bakış açısına göre, buna veya diğer eğlence türlerine karşı yayınlanmış herhangi bir araştırma uyarısı henüz olmamıştır. Öte yandan, zararın hareketli araçların hızlı yavaşlamasından kaynaklanabileceğini ve kaynaklandığını biliyoruz.

Ancak soru şudur: bu tür bir bilgi, bir roller coaster’ın kalp çarpma cilvesiyle adil bir şekilde örtüşüyor mu? Ya da sadece eski bir eşin borçlanmaya ihtiyacı var mı?

Makalede Neler Var?

Plasental Abruption Anlamak

Ayrıca abruptio plasenta olarak da bilinen plasental abrupsiyon, plasenta astarının uterustan ayrıldığı gebeliğin komplikasyonudur. Anne ve bebek üzerindeki etkiler, kan kaybı ve düşük doğum ağırlığı ile anne ölümü ve ölü doğum arasında değişebilir.

Birçok vakada, plasenta bozuklukları uterus duvarından yırtılabilen plasental bozukluklar veya arteriyel kanama neden olur. Daha az yaygın olarak, plasental bozulma, otomobil kazalarının en önemli örneği olduğu travma nedeniyle ortaya çıkar.

Wayne Eyalet Tıp Üniversitesi’nden 2008 yılında yapılan bir araştırma, plasental abrupsiyonun büyük motor kazalarının sadece yüzde 40 ila 50’sinde değil küçüklerin yüzde bir ila beşinde gerçekleştiğini bildirdi. Hava yastığı ve emniyet kemeri eksikliğinin de katkıda bulunan faktörler olduğu görüldü.

Çoğu durumda, kazanın küçük olduğu düşünülürse, dışarıdan herhangi bir yaralanma belirtisi görülmedi. Ancak, iç kanamaya maruz kalmanın, anormalliğin nihayet tanımlandığı ortaya çıktığı zamandı.

Rollercoasters ve Gebelik

Kural olarak, hamilelik sırasında bir roller coaster binmek iyi bir fikir değildir. Bu daha sonraki gebeliklerde kesinlikle böyledir.

Öte yandan, ilk üç aylık dönemde roller coaster rolünü üstlenmenin muhtemelen düşük veya düşmeye neden olması muhtemel değildir. Bu aşamada, plasenta hala gelişmektedir ve jarring hareketlerinden etkilenmesi çok daha düşüktür.

Sonuçta, soru, sürüşün riske değer olup olmadığıdır? Örneğin, çoğul gebelikler, kronik hipertansiyon ve derin ven trombozu dahil olmak üzere plasenta boşluğuna diğer faktörlerin katkıda bulunduğunu biliyoruz. 20 yaşın altındaki kadınlar ve 35 yaş üstü kadınlar en fazla risk altında iken, yaş bile bir rol oynar. Bu faktörlerin tümü katkıda bulunur ve küçük bir kısmı yoktur.

Ayrıca, plasental abrupsiyon riski, ancak bir kişinin daha önce travma geçirmesi durumunda, ancak küçük olması durumunda artar. Araştırmalar daha önce 30 milin üzerindeki hızlarda trafik kazası geçirmiş kadınların plasenta bırakma ihtimalinin bulunmadığından daha fazla olduğunu göstermiştir.

Ev Mesajını Alın

Hiçbir çalışma, bir roller coaster binmesinden sonra ilk trimester düşme olasılığını henüz incelemediğinden, kimse tam olarak neyin güvenli olduğunu veya güvenli olmadığını kesin olarak söyleyemez. hava.

Hamileyseniz ve bir gezintiye çıkmaya karar verirseniz, aşağıdaki belirtilerden herhangi birini yaşarsanız derhal acil servise gidin:

  • Karın ağrısının ani ve hızlı başlangıcı
  • Karın ve sırt ağrısı
  • Vajinal kanama
  • Sürekli görünen ve durmayan kasılmalar

Acil eylem, güvenli ve sağlıklı bir teslimatın yapılmasının anahtarıdır.

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir