1. Anasayfa
  2. Kayıp Nedenleri ve Risk Faktörleri

Faktör V Leiden ve Tekrarlayan Düşükler Arasındaki Bağlantı

Faktör V Leiden ve Tekrarlayan Düşükler Arasındaki Bağlantı
0

Kanınız pıhtılaştığında, vücudunuzdaki birçok protein, bunların arasında Faktör V, bunun gerçekleşmesi için birlikte çalışır; Faktör V Leiden, kanın pıhtılaşma sürecini etkileyen ve kişiyi kan pıhtılaşması olasılığını artıran, Faktör V’nin genetik bir çeşididir.

Bu genetik çeşitlilik hakkında daha fazla bilgi edinin ve bu derlemede hamileliğiniz üzerinde ne gibi bir etkisi olabileceğini öğrenin.

Makalede Neler Var?

Faktör V Leiden Gen’in Kopyaları

Kişi, Factor V Leiden geninin bir kopyasına ve bir normal kopyasına (kişinin heterozigot olduğu anlamına gelir) veya bir kişi Factor V Leiden geninin iki kopyasına sahip olabilir (kişi homozigostur).

Bazı doktorlar, Faktör V Leiden için pozitif test yapan tekrarlayan düşüklüğü olan kadınlar için heparin önermektedir. Doktorunuza, sizin için heparin, başka bir ilaç ya da ilaç kullanmamasını önerip önermediğini sorun.

Protein C Direnci

Faktör V Leiden geni ayrıca aktifleştirilmiş protein C direnci denilen bir durumla da ilişkilidir. Protein C, pıhtılaşma işleminde rol oynayan başka bir proteindir. Aktif C proteini direncine sahip kişilerin çoğunluğu, Faktör V Leiden genetik varyasyonuna da sahiptir.

Bu nedenle, Factor V Leiden geni için özel olarak test edilmemiş birçok kadın, C proteini için pozitif test ettikten sonra taşıyıcı olduklarını keşfedebilir.

istatistik

Faktör V Leiden için popülasyonun yaklaşık yüzde 4 ila yüzde 7’si heterozigottur. Faktör V Leiden için nüfusun yaklaşık yüzde 0.06 ila yüzde 0.25’i homozigottur. Farklı etnik gruplar, Faktör V Leiden mutasyonunun farklı oranlarına sahiptir; Kuzey Avrupalı insanlarda en yaygın olanıdır.

Risk altında olup olmadığınız konusunda doktorunuzla konuşun.

Riskler

Faktör V Leiden, derin ven trombozu riski ve tıbbi olarak önemli kan pıhtıları anlamına gelir.

Bazı çalışmalar, Factor V Leiden mutasyonuna sahip olmanın, muhtemelen plasentaya besin akışını engelleyen minik kan pıhtıları nedeniyle tekrarlayan düşük risklerin artması anlamına geldiğini ortaya çıkarmıştır.

tedavi

Hamilelikte, bazı doktorlar, Faktör V Leiden genine ve düşük geçmişe sahip olan kadınları tedavi etmek için heparin ve / veya düşük doz aspirin kullanmaya inanır. Halen, araştırmacılar hala yardımcı olduğunu doğrulamak için bu tedaviyi inceliyorlar. Birçok doğurganlık kliniği, hastaların sadece pıhtılaşma sorunları olması durumunda tedavi sırasında bebek aspirin almasını önerir.

Düşüklerle İlişkisi

Araştırmacılar, Faktör V Leiden (ve diğer kalıtsal trombofililer) ile tekrarlayan düşükler arasındaki ilişkinin kesin niteliğini araştırıyor.

Farklı genetik kan pıhtılaşma bozuklukları düşük ile farklı ilişki seviyelerine sahiptir, ancak Faktör V Leiden, düşük oranlara (veya en azından artan risk) neden olur; onsuz kadınlardan daha düşükler.

Mevcut araştırmalar, Faktör V Leiden’in 10 hafta sonra gerçekleşen düşüklerde bir rol oynayabileceğini, ancak erken düşüklerde bir faktör olma ihtimalinin daha düşük olduğunu göstermektedir.

Birçok doktor Faktör V Leiden için tekrarlayan düşük test çalışmalarının bir parçası olarak test yapar ve pozitif test edenler için tedavi önerir.

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir