1. Anasayfa
  2. Kayıp Nedenleri ve Risk Faktörleri

Septat Uterus Düşük Yapılma Riskini Nasıl Artırır?

Septat Uterus Düşük Yapılma Riskini Nasıl Artırır?
0

Septat uterus, septum adı verilen ince bir membranın uterusu kısmen veya tamamen böldüğü doğuştan bir malformasyondur. Bir kadının doğduğu genetik bir anormalliktir, ancak başarılı gebelik şansını arttırmak için gerekirse cerrahi olarak tedavi edilebilir.

Makalede Neler Var?

genel bakış

Septat uterus, düşük yapma riskini önemli ölçüde arttırır ve tekrarlayan düşüklerde önemli bir faktör olabilir. İstatistikler değişmekle birlikte, septat uteri’li kadınlarda düşük oranının yüzde 25 ila yüzde 47 arasında herhangi bir yerde çalıştığına inanılmaktadır. Buna karşılık, genel popülasyondaki düşük oranı sadece yüzde 10 ila 25 arasındadır.

Ayrıca, uterus malformasyonlu kadınlarda tekrarlayan düşük oranları% 8 ile 23 arasındadır. Kabaca bunların üçte biri septat uterusa sahip olacak.

Nedenler

Septat uterus bir kadının hamile kalma yeteneğini etkilemese de, hamileliğini zorlaştırabilir. Septumun kendisi, çok fazla kan kaynağına sahip olmayan lifli bir dokudur. Böylece, döllenmiş bir yumurta septumun üzerine yerleştirilirse, beslenme kaynağı büyük oranda kesileceği için normal olarak gelişme olasılığı daha düşüktür.

Septat uterusun olağandışı bir yanı, düşüklüğün sıklıkla ikinci trimesterde iyi olabileceğidir. Aksine, düşüklerin büyük çoğunluğu ilk üç aylık dönemde ve çoğu zaman bunu bilen bir kadın olmadan meydana gelir.

Düşük yapmayan septat ümeri olan kadınların da erken doğum riskinin arttığına inanılmaktadır.

Teşhis

Septat uterus, bir kadın tekrarlayan düşük yapma deneyimi yaşamayana kadar sıklıkla teşhis edilmeden kalır. Diğer zamanlarda, doktor rutin bir fiziksel muayene sırasında üzerine yanabilir. Bunun nedeni, septat uterusa sıklıkla serviks ve vajinanın benzer malformasyonları eşlik etmesidir. Tipik olarak “çifte serviks” ve “çifte vajina” olarak adlandırılırlar, bunlar genellikle uterusta benzer bir anormallik ilk ipuçlarıdır.

Doktorlar araştırmaya ultrason veya manyetik rezonans görüntüleme (MRI) taraması ile başlayacaktır. Kesin tanı, bir histerosalpingogram (uterusu vurgulayan bir röntgen prosedürü) ve / veya histeroskopi (ışıklı kapsam kullanarak görsel bir muayene) gerektirebilir.

Bu incelemelerde bile, bir septat uterusu bazen “kalp şeklinde uterus” olarak da bilinen bikortnuat uterus olarak yanlış teşhis edilebilir.

tedavi

Septat uterus, en sık bir histeroskopi sırasında septumun çıkarılmasıyla ameliyatla tedavi edilir. Bu genellikle ayaktan tedavi bazında yapılan oldukça küçük bir işlemdir.

Metroplasti adı verilen teknik, minimal invazivdir ve fazla dokuyu kesmek için rahim içine ve rahim içine bir tıbbi cihazın yerleştirilmesini içerir. Bu genellikle 30 ila 60 dakika arasında gerçekleştirilebilir. Enfeksiyonu önlemek ve iyileşmeye yardımcı olmak için antibiyotikler ve östrojen verilebilir.

Histeroskopik metroplasti, 1986’dan 2011’e kadar yapılan 29 çalışmanın kapsamlı bir analizine göre, tekrarlayan gebeliği olan kadınlarda başarılı bir hamilelik şansını yüzde 53,5 artırabilir.

Hamile kalmaya niyeti olmayan septat ümeri olan kadınlar için gereksizdir. Kendi başına, bir septat uterus kanseri için hiçbir risk oluşturmaz.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir