1. Anasayfa
  2. Kayıp Nedenleri ve Risk Faktörleri

Ölü Doğum, Yenidoğan Ölümü ve Geç Dönem Gebelik Kaybı

Ölü Doğum, Yenidoğan Ölümü ve Geç Dönem Gebelik Kaybı
0

Bebeğiniz öldüğünde kaç yaşında olursa olsun, korkunç bir trajedi. Bu trajedilere neyin sebep olduğu ve hem mevcut hamileliğiniz için hem de gelecekteki hamilelik için bilmeniz gerekenler açısından bakmanız gereken bazı şeyler var. Cevaplarınızın birçoğu tıbbi bakımınızdan ve bir araya getirdiğiniz ekipten gelecektir, ancak en iyi bakımla bile bunun önlenebilecek bir şey olmadığı oldukça yaygındır. Ayrıca, bunun neden olduğu konusunda cevapların yetersizliğinden de rahatsız olabilirsiniz. Ekibinizle konuşmak, hem kısa vadede hem de sonraki aylarda ve hatta potansiyel olarak yeni hamileliklerde sahip olduğunuz soruları cevaplamanıza yardımcı olacaktır.

Makalede Neler Var?

İkinci Trimesterde Gebelik Kaybı

A sad pregnant woman in the second trimester
Fotoğraf © Raquel Lonas / Getty Images

Teknik olarak, ilk trimesterin sonundan yirmi haftaların sonlarına doğru, geç düşme olarak bilinen bir zaman dilimidir. Sebepler, bebeğinizin hamilelik döneminde daha erken öldüğü ve daha sonra keşfedilmediği zaman, bebekle ilgili genetik problemler veya kaçırılmış düşükler olabilir. Gebeliğin bu bölümünde kayba neden olabilecek diğer bazı şeyler arasında yetersiz serviks (serviksin kapalı tutmadığı yer), enfeksiyonlar (uterus, amniyon kesesi vb.) Ve gebeliğin diğer komplikasyonları bulunur.

ölü doğum

Ultrason ekipmanları
Fotoğraf © sisu / Getty Images

Ölü doğum oranı, yirminci gebelik haftasından sonraki 160 gebelikte yaklaşık 1’dir. Ölü doğum, bebeğin doğumdan bir süre önce öldüğü yerdir. Ölü doğumların çoğunluğu yüksek tansiyon, diyabet ve diğer problemler dahil olmak üzere hamilelik komplikasyonlarından kaynaklanmaktadır. Bu komplikasyonların doğum öncesi bakımda tespit edilmiş olması muhtemeldir.

Bir anne doğum öncesi bakım almıyorsa, bir doktor tarafından yönetildiğinden daha fazla bebeği ölme riski daha yüksektir. Olduğu söyleniyor, hala ölü doğumdan muzdarip mükemmel bakım alan anneler var. Bebeğinizin sağlığını izlemenize yardımcı olacak fetal tekme sayıları ve diğer yöntemler hakkında uygulayıcınızla konuşun.

Yenidoğan ve Bebek Ölümü

NICU'da Bebek
Fotoğraf © tioloco / Getty Images

Yenidoğan ölümü, bebeğin hayatının ilk 28 günü içindeki ölümüdür. Bu süreden sonraki ölümler bebek ölümleri olarak kabul edilir. Yenidoğan ölümlerinin büyük çoğunluğu erken doğmadan kaynaklanmaktadır. Gebeliğin erken yaşlarında hayatta kalan kesinlikle bebekler olsa da, henüz tam dönem bebekler kadar yüksek değildir.

24-25. Haftalarda doğan bir bebek, hala% 50 hayatta kalma oranına sahiptir. Bu aynı zamanda yaşam kalitesini veya yeteneklerini, sadece canlı olmanın durumunu dikkate almaz. Prematüre ek olarak, trisomi 13 veya anensefali gibi genetik problemlerin yanı sıra hastalığın komplikasyonları nedeniyle yenidoğan ölümleri de vardır.

Ayrıca prematüre veya genetik ile ilgili olmayan sağlık koşullarını içerebilecek diğer faktörler nedeniyle ölümler de vardır. Veya Ani Açıklanamayan Bebek Ölüm Sendromu (SUIDS) veya Ani Bebek Ölüm Sendromu (SIDS) nedeniyle bir kayıp yaşayabilirsiniz. Ve az sayıda bebek de kazalarda ölecek.

Gökkuşağı Bebekleri

Gökkuşağı bebek
Fotoğraf © Cathérine / Getty Images

Gökkuşağı bebeği, bir önceki hamilelikten sonra doğmuş bir bebek için kullanılan terimdir. Bu, en yeni bebeğin yağmurdan sonra güneş ışığı getirdiğini, ancak diğer bebeğin yerine geçmediğini, ancak çok istenen bir ilaveyi işaret ettiğini belirtmek içindir.

Gökkuşağı hamileliği ve bebek, bu hamilelikten önce kendinizden emin olsanız bile, size birçok soru sorabilir. Yeni bir hamilelikte ortaya çıkabilecek duygular hakkında başka bir kayıp veya endişeyi önlemek için neler yapabileceğinizi merak edebilirsiniz. Bu tamamen normal.

Düzenli doğum öncesi bakımınıza ek olarak, kederli ebeveynlerle ilgili tecrübesi olan bir danışman görmeyi düşünebilirsiniz. Bölgenizde size yardımcı olabilecek destek grupları da olabilir. Bir tanesini bulmak için doktorunuza veya ebeinize danışın veya bilgi için yerel hastanenizi arayın. Ayrıca destekleyici topluluklar için çevrimiçi seçenekler de vardır. Her grubun farklı bir tarzı veya hissi olabilir, o yüzden birini gördüğünüzü, hepsini gördüğünüzü sanmayın.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir