1. Anasayfa
  2. Hamilelik Kaybı

Düşük ile İlgili Önemli Bilgiler

Düşük ile İlgili Önemli Bilgiler
0

Çoğu kişi, biriyle kişisel deneyime sahip olana kadar düşükler hakkında çok fazla düşünmez. Yaygın düşüklüklerin ne olduğunu ve bunun neden olduğu hakkında gerçekte ne kadar az şey olduğunu anlamak düpedüz şok edici olabilir. Ve doğal olarak, duygusal deneyim, hafif derecede huzursuzluktan yaşamı değiştirmeye kadar her şey olabilir. Son zamanlarda düşüklerle karşılaştığınız ilk karşılaşmanız oldu mu, kendiniz veya bir arkadaşınız / ailenizden biriyse, ilerledikçe yapılan düşüklükler hakkında bilmeniz gereken en önemli şeyler.

1

Makalede Neler Var?

Yalnız değilsin

Sad couple with doctor getting news of early miscarriage
kupicoo / Getty Images

Yalnız gibi hissetmene rağmen, değilsin. Düşükler son derece yaygındır. Bildirilen çok sayıda çelişkili rakam var, ancak onaylanmış gebeliklerin% 15 ila% 30’u arasında bir yerde düşük yapma ile sonuçlanıyor. Bazı insanlar diğerlerinden daha yüksek bir düşük riskine sahip olacaklardır, ancak kişinin sahip olduğu ya da sahip olmadığı risk faktörü sayısından bağımsız olarak herhangi bir düşük olabilir.

2

Düşüklerin Sebepleri İyi Anlaşılmıyor

Birinci trimester düşüklüğünün en yaygın nedeni, bebekte kromozomal anormallikler, özellikle trisomidir (23 kromozom çiftinin bir veya daha fazlasının üç kopyası). Kromozomal anormallikler rastgele meydana gelir ve genellikle gelecekteki gebeliklerde nüks etmez. Düşük yapmanın diğer nedenleri immün problemler, hormonal problemler, uterusun yapısal problemleri, enfeksiyonlar, kan pıhtılaşma bozuklukları veya yaygın olarak bilinmeyen nedenler olabilir.

3

Çoğu düşük, kimsenin hatası değildir ve önlenememiştir

Bu kadar çok bilimsel bilgi ve keşif çağında doktorunuzun muhtemelen neden yanlış yaptığınızı size söyleyemeyeceğini kabul etmek zor olabilir. Ama bunun senin suçun olmadığını, kimsenin başına gelebileceğini ve bunun olmasını engelleyebilecek hiçbir şey olmadığını bilmelisin. (Bir düşük başladığında, bebek genellikle çoktan öldü – ve neden kromozom anomalileriyse, bunların çoğu gebe kalmaktan geliyor.)

4

Tedavi Gerekebilir veya Gerekmeyebilir

Bazen başka komplikasyonları önlemek için düşüklerden sonra D & C’ye ihtiyaç duyulur. Diğer zamanlarda, nasıl devam etmek istediğinize dair bir tercih verilebilir ve farklı kişilerin farklı tercihleri vardır. Müdahaleni önlemek için düşük yapmayı doğal olarak beklemeyi tercih edebilir veya düşüklenmenin fiziksel kısmını sona erdirmek için D&C olmasını tercih edebilirsiniz.

5

Tamamen Normal ve Yas Tutmak Tamam

Düşükten Sonra Keder
İnsanların size yardımcı olmasına ve düşük yaptıktan sonraki günlerde ve haftalarda destek sunmasına izin verin. Yalnız geçememek sorun değil. Fotoğraf © Wendy Hope / Getty Images

Kendinizi uyuşuk, kızgın, harap olmuş veya başka bir şey hissederseniz sorun değil. Düşük durumunuz 5 haftada oldu mu ya da uzun süreli bir ölü doğum yapmış olsanız da, duygularınız geçerlidir ve bunlara sahip olmak için kendinize izin vermelisiniz. Destek grupları, kederiniz üzerinde çalışmaya yardımcı olabilir veya gerçekten bunalmış hissediyorsanız, bir keder danışmanıyla konuşmayı düşünün.

6

Gelecekteki Gebeliğinizin Normal Olması Şansınız İyi

Düşükten Sonra Gebelik
Bir düşük yaptıktan sonra, başka bir düşük olma ihtimali artmaz. Fotoğraf © Stockbyte / Getty Images

Bir düşük, hatta üçe kadar düşük düşürdüyseniz, bir sonraki hamileliğinizin bir bebeğin doğumuyla başka bir düşüklükten daha sona ereceği ihtimalleri hala iyidir. Bir düşük yaptıktan sonra tekrar denemek istediklerinde insanlar farklı tercihlere sahiptir. Doktorunuzla sizin için neyin doğru olduğu hakkında konuşun. Art arda iki veya daha fazla düşük yaptıysanız, tekrar hamile kalmadan önce tedavi edilebilir nedenleri test etmek için doktorunuzla konuşmalısınız.

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir