1. Anasayfa
  2. Komplikasyonları ve Kaygıları

Ayna Sendromuna Genel Bir Bakış


0

Ayna sendromu, Ballantyne Sendromu veya üçlü ödem olarak da bilinen bir terimdir. Gebelikte fetüsün anormal sıvı fazlalığı olduğunda ve kadının preeklampsisi, bir çeşit hipertansiyon veya yüksek tansiyon olması durumunda ortaya çıkar. Bu nadir bir durumdur. Ancak, gerçekleştiği zaman son derece ciddi ve potansiyel olarak hayati tehlike arz ediyor.

Ayna sendromu gibi gebelik komplikasyonları stresli ve korkutucu olabilir, ancak semptomları tanımak ve sağlık uzmanınıza doğru tanı ve tedaviye doğru atılan ilk adımlar olduğunu söyleyin. Hamilelik sırasında atipik bir şey olduğunda erken hareket önemlidir – bu tüm fark yaratabilir.

Makalede Neler Var?

belirtiler

Uygun tedavi almak için ayna sendromu semptomlarını mümkün olan en kısa sürede fark etmek önemlidir. Bazen bu semptomlar preeklampsi gibi diğer durumlarla örtüşebilir, bu nedenle profesyonel muayene ve tanı çok önemlidir. Ayna sendromu preeklampsi ile karışabilir – preeklampsi tanısı alıyorsanız ayna sendromunu ekarte etmek önemlidir.

Ayna sendromu belirtileri şunları içerebilir:

  • önemli, şiddetli şişme
  • yüksek tansiyon
  • idrarda bulunan protein (doktorun ofisinde idrar testi ile kolayca teşhis edilebilir)
  • kısa sürede önemli ve aşırı kilo alımı

Bazen ayna sendromu hemodilüsyon yoluyla bir kan testinde ortaya çıkar (kanda daha fazla plazma ve daha az sayıda kırmızı kan hücresi olduğu bir durum). Bu, vücutta biriken aşırı sıvı nedeniyle oluşur.

Nedenler

Nadirliği nedeniyle, ayna sendromunun kesin nedenleri bilinmemektedir. Bununla birlikte, ayna sendromu tipik olarak fetal hidrops adı verilen bir şeyden kaynaklanır. Fetal hidrops, sıvının kan dolaşımını terk ettiği ve fetüsün dokularında biriktiği bir durumdur. Fetal hidrop türüne bağlı olarak çeşitli şeylerden kaynaklanabilir, ancak sıklıkla fetüsün sıvıyı düzenleme yeteneğine müdahale eden komplikasyonlardan ortaya çıkar.

Fetal hidropslara neden olan komplikasyon tipleri arasında enfeksiyon, genetik sendromlar, kalp problemleri, metabolik bozukluklar yer alabilir. Bazı durumlarda, bir kadın ikizlere hamileyse, ikiz ila ikiz transfüzyon sendromu fetal hidropsise neden olabilir.

Buna karşılık, bu komplikasyonlar, akciğerlerde sıvıya ek olarak, ayna sendromunun bir parçası olarak annede preeklampsiye neden olabilir.

Teşhis

Ayna sendromu tanısı için spesifik bir test yoktur. Bununla birlikte, diğer testlerden elde edilen sonuçlar uygun bir tanı oluşturabilir. Fetustaki aşırı sıvı tipik olarak ultrasonda görülür ve preeklampsi, hamilelik sağlayıcısı tarafından idrardaki kan basıncı değerlerine ve / veya proteine dayanarak teşhis edilebilir.

Bu testler, kendinden bildirilen semptomlar ve doktorun veya sağlık uzmanının gözlemleyebileceği diğer işaretlerle birlikte ayna sendromu teşhisinde değerli araçlardır.

tedavi

Ayna sendromu bu kadar nadir olduğu için tedavi, duruma göre değişebilir. Tedavi sıklıkla fetal hidroplerin altta yatan nedenine ve preeklampsinin ciddiyetine bağlı olabilir. Sebep bilinir ve tedavi edilebilirse, tedavi edilmesi hem anne hem de bebeği için ayna sendromu semptomlarını hafifletebilir.

Diğer durumlarda, özellikle preeklampsi ciddi ise, doğum gösterilebilir ve daha sonra anne semptomları birkaç gün içinde hafifletilir. Bebek doğduktan sonra, yenidoğan yoğun bakım ünitesi (NICU) personeli, hidroplere hitap edecek ve altta yatan nedene bağlı olarak uygun tedavi sağlayacaktır.

Ayna sendromu veya preeklampsi semptomlarınız varsa bunları ciddiye almanız önemlidir.

Ne kadar küçük olursa olsun, belirtilerinizden bahsettiğinizden emin olun, doktorunuza veya sağlık uzmanınıza.

Belirtiler normal gebelik ağrıları olarak ortaya çıkabilir. Bununla birlikte, endişenin bir nedeni olduğu ortaya çıkarsa, işaretleri fark eder etmez bu konuda konuşmak daha iyidir. Obstetrik bakım sağlayıcınızla belirtileriniz ve semptomlarınız ve bebeğinizle hareket halindeki herhangi bir değişiklik hakkında konuşun. Düzenli doğum öncesi bakım, preeklampsi ve fetal izlem bulguları için sizi izlemenize yardımcı olabilir.

Eniyiaile’den Bir Kelime

Ayna sendromu nadir ve potansiyel olarak çok ciddi olsa da, tedavi edilebilir. Vücudunuzdaki değişikliklere aşırı tepki göstermiş gibi hissetseniz bile, doktorunuzu bilgilendirmeniz önemlidir. Ayna sendromunun tanı ve tedavisinde erken hareket anahtarıdır.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir