1. Anasayfa
 2. Komplikasyonları ve Kaygıları

Oligohydraynios veya düşük Ayniotik sıvı hacmi yönetimi

Oligohydraynios veya düşük Ayniotik sıvı hacmi yönetimi
0

Amonoz sıvısı, bebeğinizi gebelikte çevreleyen sulu yastıktir. Bebeğin uterusa büyümesine ve rahim içinde sıkıştırılmış olmaktan korunmak için göbek kordonunda koruma sağlayan alan sağlar. Gebelikte yarım nokta hakkında sonra, amonoz sıvı bebeğin idrar ve akciğerleri salgıları bir kombinasyonu gelir. Bebek aynı zamanda amonoz sıvıyı da içiyor ve onu geri atar. Gebeliğin 36 haftası hakkında sonra, amonoz sıvısının doğuncaya kadar yavaşça azalmaya başlar.

Amonoz sıvısı miktara göre farklılık gösterirken, sorunlara neden olabilecek ya da sorunların bir işareti olan iki aşırı amonoz sıvısı vardır. İlk polyhydraynios veya çok fazla sıvı olarak bilinir; İkincisi oligohydraynios veya çok az sıvı.

Bazen amonoz sıvı miktarı karın palpe veya fundal yüksekliği ölçüm, prenatal bakım hem rutin uygulamalar tarafından bir veya diğer olduğundan şüpheleniliyor. Ölçümler kapalıyken, doktorunuz veya ebe uterusta sıvı seviyelerini kontrol etmek için bir ultrason önerebilir.

Makalede Neler Var?

Teşhis

Düşük amonoz sıvısı teşhis etmek için ultrason kullanmak Için, en iyi yolu tek derin cep ölçümü kullanmaktır. Burası, sıvı en büyük, derin cep 2 cm ‘den daha büyük ölçmek gerekir nerede 1 cm sağlıklı bir amonoz sıvı düzeyi olmak. Bundan daha düşük ve anne oligohydram ile tanısı konur. Ultrason kullanımı nispeten yapmak kolay ve Anne, Bebek veya hamilelik için birkaç risk ile yaygın olarak kullanılabilir olma avantajı vardır.

Nedenleri

Peki, bir annenin daha düşük amonoz sıvı hacmi olması neden olur? Annenin tıbbi geçmişine dayanan birkaç şey vardır:

 • Dehidratasyon
 • Plasental yetmezlik
 • Yırtılmış membranlar

Ayrıca bebek faktörleri de bulunmaktadır:

 • Bebeğin böbreklerinde bir sorun da dahil olmak üzere Doğum kusurları
 • Büyüme kısıtlaması (plasental yetmezlik)
 • Post-Term (geçmiş 42 hafta)
 • Bazı ilaçlar

Genel olarak, bir anne spontan emek alır yakın amonoz sıvı üretiminde yavaşlıyor. Bu diğer özelliklerinden ayırt etmek zor olabilir. Yani emek bir indüksiyon, sadece ayniotik sıvı düşük olduğu için, en güvenli seçim olmayabilir. Bu almak için yol olduğuna karar vermeden önce tüm faktörlere bakmak isteyebilirsiniz.

Tedavi

Düşük ayniotik sıvı hakkında ne yapabilirsiniz? Şüphelenilen sebep dehidrasyon ise, bir anne sıvı ve dinlenme içebilir. Bu, dehidrasyon riskini azaltabilir ve sıvı düzeylerinin normalleştirmesine neden olabilir. Dehidrasyon özellikle yaz aylarında bir endişe olduğundan, bu sulu kalmak için birçok uygulayıcıların genel bir tavsiyedir. Diğer faktörler o kadar açık olmayabilir ve emek indüksiyon en iyi eylem ders olabilir.

Riskleri

Annelerin çoğunluğu için en büyük risk oligohidaminlerin tanısı ile gelen indüksiyon. Emek indüksiyon olan anneler daha indüksiyon bir Sebi Doğum da dahil olmak üzere bazı müdahaleler olması muhtemeldir. Araştırmacılar, sağlıklı bir sıvı seviyesi için kesilmiş üzerinde tartışırken, aynı zamanda bilinen Doğum kusurları, ya da başarısız olmayan stres testi gibi diğer sorunlar ile meydana oligohydram vakaları vardır. Bu düşük anniotik sıvı tek bir örneği ile dönemde bir anne daha tedaviye ihtiyaç olasılığı daha yüksektir.

Emek, genel olarak, fetal sıkıntı veya Sebel Doğum daha yüksek bir insidansı olabilir, ancak çoğu durumda, bu düşük sıvı hacmine göre düşük amonoz sıvı hacminin nedeni daha fazladır.

  İlginizi Çekebilir
  Kadın mide krampları yaşıyor

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir