1. Anasayfa
  2. Komplikasyonları ve Kaygıları

HPV, Genital Siğiller ve Gebelik

HPV, Genital Siğiller ve Gebelik
0

Genital siğiller, genital bölgede, tek başlarına veya kümeler halinde yumuşak, etli büyümelerdir. Aynı zamanda rahim ağzında da olabilir. İnsan papilloma virüsü (HPV) neden olur. HPV’niz olabilir ve siğiliniz olmasa da, aslında, HPV’si olan kadınların yarısında semptom yoktur. Tanınan 100’den fazla HPV türü vardır, bunların yaklaşık üçte biri cinsel temas yoluyla yayılabilir. Bazı HPV tipleri de rahim ağzı ve diğer genital kanserlere neden olabilir. Yaklaşık 5.5 milyon vaka yeni cinsel yolla bulaşan HPV enfeksiyonları vakası vardır ve ABD’deki 20 milyon insan zaten etkilenmiştir.

Makalede Neler Var?

Genital siğiller nasıl alınır?

Genital siğiller her türlü cinsel temas yoluyla yayılabilir: enfekte bir eşle oral, anal ve genital seks. Kadınların genital siğiller alması daha yaygındır ve siğilleri görememek, onları alamayacağınız anlamına gelmez. Enfekte bir eşle oral seksten sonra boğazda genital siğiller almak mümkündür.

Teşhis

Pap smear ve fizik muayene genital siğiller için tek yoldur. Bu genellikle ilk doğum öncesi ziyarette taranır. Genital siğiller, HPV ve diğer anomaliler için serviks ve vajenin duvarlarına yoğun ve yakından bakmak için özel bir cihaz kullanan bir kolposkopiye de ihtiyacınız olabilir.

tedavi

Siğiller kendiliğinden kaybolabilir veya siğiller kümelerine dönüşebilir. Ve basitçe siğillerin yok olması, HPV’nin gittiği anlamına gelmez, aslında siğiller bittikten sonra bile geri dönebilirler. Küçük siğiller kriyoşirurji adı verilen bir işlemde dondurulabilir veya lazer veya koter ile yakılabilir – bu seçenekler hamilelikte güvenlidir. Hamilelikte kullanımı güvenli olmasa da topikal kremler de vardır. Ancak, genital siğilleriniz hamilelikten önce teşhis edilirse, bu sizin için başka tedaviler açabilir.

Gebelikte Genital Siğiller

İyi haber şu ki, genital siğillerin kendileri hamileliğiniz için bir sorun teşkil etmiyor. Doktorunuzla veya ebenizle konuştuktan sonra, hamileliğin sonuna kadar tedaviyi beklemeye karar verebilirsiniz, çünkü hamileyken bazı tedavi seçenekleri mevcut değildir. Bazen, artan kan akışından dolayı, genital gebelik geliştiği zaman vücudumda daha hızlı büyür ve vücudumda daha hızlı büyür.

Daha iyi haber şu ki, doğum yaptığınız sırada aktif genital siğilleriniz olsa bile, vajinal doğumunuza müdahale etme ihtimaliniz çok düşük. Bebeğiniz doğum sırasında virüsü kapma olasılığı da yoktur.

önleme

Genital siğiller ve HPV, her türlü cinsel aktiviteden uzak durarak önlenebilir. Ayrıca, cinsel ilişkiye girmeden önce siz ve cinsel partnerlerinizi taramanız da önlenebilir. Erkek ve dişi kondom gibi bariyer yöntemleri bulaşma olasılığını azaltabilir, ancak sıfıra almaz. Ayrıca Gardasil veya Cervarix gibi HPV aşıları da vardır. Bunlar genç kadınlar ve erkekler için geçerlidir ancak hamilelik sırasında verilmemelidir.

    İlginizi Çekebilir
    Olgun doktor Bayan hastaya açıklamak için dijital tablet kullanma

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir