1. Anasayfa
  2. Komplikasyonları ve Kaygıları

Ekojenik Odaklanma Nedir?

Ekojenik Odaklanma Nedir?
0

Gebeliğin ikinci üç ayında, fetüsün anatomisini incelemek için bir ultrason yapılır. Genellikle 18 ila 20 hafta arasında yapılır, bu genellikle fetüsün biyolojik cinsiyetini bulduğunuzda da olur. Ultrason sırasında incelenen bölgeler uzuvları, iskeleti ve fetal kalbi içeren iç organları içerir.

Kalp dört odadan oluşur: sağ atriyum, sol atriyum, sol ventrikül ve sağ ventrikül. Bir ultrasonda, genellikle kan pompalayan ventriküllerde bir veya daha fazla parlak nokta bulunabilir. Bu parlak noktalara ekojenik intrakardiyak odaklar (çoklu) veya genellikle EIF’ye kısaltılmış ekojenik intrakardiyak odaklanma (tekil) denir. Ayrıca kardiyak ekojenik odak veya ekojenik odak olarak adlandırıldığını duyabilirsiniz. Bu korkutucu görünmekle birlikte, bu aslında ultrasonda oldukça yaygın bir bulgudur.

Makalede Neler Var?

genel bakış

Her 20 ila 30 gebeden yaklaşık birinde ekojenik bir odaklanma veya ultrason üzerinde odaklanma vardır. Normal bir varyasyon olarak kabul edilir ve genellikle bebeğin kalbini veya onun çalışmasını etkilemez. O değil Bir kalp yetmezliği ve bunun meydana geldiği çoğu durumda, fetüs için bir risk oluşturmaz.

EIF üçüncü trimesterde kaybolabilse de, birçok kez hala daha sonraki ultrasonlarda bulunur – takip görüntüleme çalışmaları genellikle önerilmez.

Nedenler

Bir EIF’nin kesin nedeni bilinmemektedir. Parlak nokta ortaya çıkabilir, çünkü kalp kasının bu bölgesinde fazla miktarda kalsiyum vardır, ancak kesin olarak bilinmemektedir. Bir ultrasonda, kalsiyumlu bölgeler dişleriniz gibi daha parlak görünür.

Risk faktörleri

Herhangi bir hamilelikte ekojenik odak oluşabilir. Asya kökenli annelerin EIF oranlarında belirgin bir şekilde daha yüksektir (yaklaşık yüzde 30).

EIF’nin nedeni bilinmiyor. Annenin yaptığı ya da yapmadığı hiçbir şey EIF’ye neden olmadı ve annenin yaşı, sağlığı, yaşam tarzı ya da sahip olduğu hamilelik sayısı ile ilgisi yok.

Fetus Üzerindeki Etkisi

Ekojenik bir odaklanma fetus için sağlık riski oluşturmaz ve doğduğunda bebeğin sağlığı veya kardiyak işleyişi için risk yoktur. Normal kalp anatomisinin bir varyasyonu olarak kabul edilir ve kısa veya uzun vadeli sağlık problemleriyle ilişkili değildir. Eğer bir EIF ultrasonda kayda değer tek bulgu ise, “yalıtılmış” bir bulgu olarak düşünülecek bir şey değildir.

Başka anormal bulgular varsa, bu Down sendromu gibi başka bir durumu gösterebilir (ayrıca trizomi 21 olarak da bilinir). Bir EIF varsa, daha detaylı bir anatomi taraması yapılabilir. Bununla birlikte, genel olarak, bir EIF izolasyon halinde bulunduğunda normal bir bulgu olarak kabul edilir.

Daha Fazla Test

Down sendromu veya diğer olası atipik olaylar hakkında endişeleriniz varsa, doğum uzmanınızla veya bir genetik danışmanınızla konuşun. Bir EIF için belirlenmiş bir takip testi bulunmamakla birlikte, amniyosentez gibi sizin için uygun çeşitli doğum öncesi testleri vardır. Hamilelik bakımı sağlayıcınız, ek testlerin risklerini ve yararlarını sizinle tartışabilir ve başka bir görüş için genetik bir danışman aramaya ve endişelerinizi tartışmaya değebilir.

Genetik danışman ayrıca daha ileri testler için seçenekleri gözden geçirebilir ve tanısal doğum öncesi testlere karşı tarama ve fetüs için çeşitli test sonuçlarının ne anlama gelebileceği ile ilgili soruları yanıtlayabilir. Doğum öncesi testlerin mükemmel olmadığını ve bebek uterodayken tüm kusurların bulunamayabileceğini hatırlamak da önemlidir.

Verywell’den Bir Kelime

Bebeğinizin ultrasonunda bir şey bulunduğunu duyduğunuzda korkutucu ve stresli olabilir. Normal olarak kabul edilse bile, bu korkutucu olabilir. Kalıcı endişeleriniz hakkında sağlayıcınızla konuşun ve gelecekte ortak olabileceğiniz ya da katılmak isteyebileceğiniz ana gruplardan, güvenilir arkadaşlarınız ya da ailenizden ya da anne gruplarınızdan destek alın.

Hamilelik, tüm sevinçleri için, stres de yaratabilir – ve bu sorun değil. Sadece biraz daha fazla desteğe ihtiyaç duyduğunuzda üzerine eğilecek ve konuşacak insanların olduğundan emin olun.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir