1. Anasayfa
 2. Komplikasyonları ve Kaygıları

Erken Gebelikte Kramp Hakkında Endişelenmeniz Gerekenler

Erken Gebelikte Kramp Hakkında Endişelenmeniz Gerekenler
0

Hamileyken, vücudunuzda hissettiğiniz her ağrı, ağrı ve küçük burkulmayı farketmek ve endişelenmek doğaldır. Bu, alt karnınızdaki kramplar veya kasılmalar gibi hissetmenize neden olacak bir düşme hissetmenize neden olabilecek duyumlar için iki katına çıkar.

Ancak hamileliğin ilk 20 haftasında kramplar şaşırtıcı derecede yaygındır ve çoğu kez yaklaşmakta olan hamilelik kaybını göstermez. Human Reproduction dergisinde yayınlanan yaklaşık 350 kadından oluşan bir 2016 araştırması, yüzde 85’inin hamileliğin ilk 20 haftası boyunca bir noktada karın krampları geçirmesine rağmen, sadece yüzde 28’inin yanlış olduğunu buldu.

Hamileliğin erken döneminde oldukça normal olan kramp yaşamaya neden olabilecek pek çok nedenin ve rahatsızlığı azaltmanın yollarının yanı sıra alt karın ağrısının doktorunuza ne zaman aramanız veya ziyaret etmeniz gerektiğini gösteren bir sorunu gösterebileceğini nasıl anlayacağınızı öğrenmek için okumaya devam edin.

Makalede Neler Var?

Erken Gebelikte Sık Görülen Kramping Nedenleri

Sağlıklı bir hamileliğin ilk ya da ikinci trimesterinde kramp geçirmenin birkaç nedeni vardır. Çoğu tamamen normal ve tamamen iyi huylu:

 • İmplantasyon. Döllenmiş bir yumurta kendisini uterusun duvarlarına yaktığında, implantasyon krampı olarak bilinen, şaşırtıcı olmayan bir his uyandırabilir. Tüm kadınlar bu hissi kramp hissi olarak tecrübe etmez: Bazıları onu iğneleyici, çeken veya karıncalanan bir his olarak tanımlar. Her halükarda, implantasyon krampına bazen, periyodunu almayı beklediğiniz aynı saatte ortaya çıkan kanama veya lekelenme (iç çamaşırlarında veya tuvalet kağıdında kahverengimsi veya açık renkli kan) eşlik eder; . Hamileliğiniz devam ederken, hem lekelenme hem de kramp azalır.
 • Rahim değişiklikleri. Bu güçlü, kaslı organ genişlemeye başladığı için (ki erken başlayacaktır, göstermeye başlamadan çok önce), kramp hissetmenin nasıl bir his olduğunu deneyimleyebilirsiniz. Hapşırırken veya öksürürken veya pozisyonları değiştirdiğinizde bunu en çok fark edeceksiniz.
 • Yuvarlak ligament ağrı. Gebeliğin 13. haftasında, tıpkı ikinci döneme girdiğiniz gibi, yuvarlak ligament denilen uterusu destekleyen belirli bir bağın hızlı bir şekilde genişlemesinden kaynaklanan belirli bir karın ağrısı yaşayabilirsiniz. Bu özel yapı gerildiğinde alt karnınızda keskin bir bıçaklanma hissi veya donuk bir ağrı hissedebilirsiniz.
 • Gastrointestinal semptomlar. Hamilelik sırasında hormonları değiştirmek sindirim ile alışkanlık yaratabilir ve önemli ölçüde yavaşlamasına neden olabilir. Bu gaz, şişkinlik ve kabızlığa yol açabilir, hepsi karın rahatsızlığına ve krampa neden olabilir.
 • Cinsel ilişki Semen, doğum sırasında rahim ağzının olgunlaşmasına ve genişlemesine yardımcı olmak için doğum sırasında doğal olarak salınan prostaglandinler adı verilen çok miktarda hormon içerir. Bu işlem kasılmalar ile ilişkili olduğundan, bazı kadınlarda ve bazı durumlarda erken gebelik sırasında cinsel ilişkiden sonra krampa yol açabileceği düşünülmektedir.

Erken hamilelik krampları için rahatlama

APA’ya göre, hamileliğin erken döneminde, kramp veya karın ağrısının azalmasına neden olan şey ne olursa olsun, ciddi bir sorunu çözdüğünüzde (aşağıya bakınız ), rahatsızlığınızı hafifletmek için deneyebileceğiniz birkaç şey vardır:

 • Konumunu değiştiriyorum. Oturuyorsanız, uzanın ya da yumuşak bir yürüyüş yapın. Eğer uzanıyorsanız, oturun ya da yürüyüşe çıkın.
 • Kendine bir banyo yap . Sıcak (buharlı sıcak değil) suyla rahatlamak, uterusunuzu destekleyenler de dahil olmak üzere, tüm kaslarınızı ve eklemlerinizi gevşetmenize yardımcı olabilir. Suda beklemek için zamanınız yoksa, birkaç dakika ılık bir duşta durmayı deneyin.
 • İyi nemlendirildiğinden emin ol. Karın ağrınızın kaynağı gaz veya kabızlık ise, bu özellikle faydalı olacaktır: Sıvılar sindirim sisteminde hareket eden şeyleri alabilir. Gerçekten düzensizseniz, daha fazla diyet lifi yemek veya dışkı yumuşatıcı veya hafif müshil almak gibi kabızlık için diğer güvenli çözümler hakkında doktorunuzla konuşun.
 • Bir rahatlama egzersizi deneyin. Uzanmış bağlı açı pozu olarak adlandırılan bu yoga pozu yardımcı olabilir: Yere yatın ve ayak tabanlarınızı bir araya getirerek dizlerin yanlara gevşemesine izin verin. Bu, pelvisini açacaktır. Gözlerinizi kapatın ve doğal olarak beş ila 10 dakika nefes alın. Gerekirse, başınızın altına yastıklar yerleştirebilir ve belinizi uzatabilirsiniz.

İlk önce doktorunuza danışmadan aspirin veya steroid olmayan antiinflamatuar ilaç (NSAID), Tylenol (asetaminofen) veya Advil veya Motrin (ibuprofen) kullanmayın. Araştırmalar, bu ilaçların hamilelik sırasında güvenli olmayabileceğini göstermiştir. Örneğin, 2018’de Amerikan Kadın Doğum ve Jinekoloji Dergisi’nde yayınlanan yakın tarihli bir çalışma, erken hamilelik döneminde alınan NSAID’lerin düşük yapma riskinin artmasıyla ilişkili olduğunu buldu.

Endişelenmeniz Gerekenler

Hamileliğin erken döneminde kramp, çoğu zaman, bir kadının vücudu değiştikçe ve büyüyen bir bebeğe uyum sağlamak için ayarlanan doğal olarak meydana gelen değişikliklerin herhangi birinden kaynaklanır. Ancak, sizi gerçekten ilgilendiren veya aşağıdakiler gibi diğer semptomların eşlik ettiği kramplar yaşıyorsanız, bakıcınıza daima bildirmelisiniz:

 • Düzenli olarak oluşan daralma benzeri kramplar. Bir saat içinde altı veya daha fazla yaşarsanız, bu erken doğum belirtisi olabilir; Doktorunuzu arayın veya derhal acil servise gidin.
 • Baş dönmesi, baş dönmesi veya kanama. Hamileliğin erken döneminde, bu semptom kombinasyonları yaklaşmakta olan düşüklerin bir işareti olabilir. Ayrıca ektopik bir hamileliği de gösterebilirse (döllenmiş yumurtanın uterus dışına implante ettiği hayatı tehdit edici bir durum) – özellikle de ağrı bir tarafla sınırlı ise.
 • Sırt ağrısı. Hamileliğin erken döneminde sırtınızın ağrılı hissetmesi alışılmadık bir durum değildir, ancak bulantı, kusma ve / veya ateş veya ağrılı idrara çıkma ile birlikte şiddetli sırt ağrısı, apandisit, böbrek taşları veya safra kesesi hastalığı gibi ciddi bir hastalığın belirtileri olabilir.
  İlginizi Çekebilir
  Kadın mide krampları yaşıyor

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir