1. Anasayfa
 2. Haftaları ve Trimesters

Gebelik Son Tarihinizi Nasıl Hesaplarsınız?


0

Son randevunuz muhtemelen hamile olduğunuzu öğrendikten sonra arayacağınız ilk bilgi bölümlerinden biridir. Arkadaşlarınız ve aileniz bilmek isteyeceklerdir, böylece yeni bebeğinizi (ve sizi, yeni annenizi destekleyerek) selamlamayı dört gözle bekleyeceklerdir. Doktorlar, ebeler ve hemşireler bilmek isteyeceklerdir, böylece önemli sağlık kilometre taşlarını izleyebilirler ve müdahaleler ve doğum öncesi testler hakkında kararlar alabilirler.

Son ödeme tarihinizi hesaplamanın birkaç farklı yolu vardır:

 • Son döneminizin tarihi
 • Gebe kalma veya yumurtlama tarihi
 • Ultrason sırasında alınan ölçümler
 • İn vitro fertilizasyonunuz varsa implantasyon tarihi (IVF)

Belirlenen bir gün boyunca bu kadar odaklanma ve heyecanla, doğru bir sayı olacağını düşünürsünüz. Ama değil. Basit gerçek şu ki, her 100 kadından sadece 5’i bebeğini asıl vadesinde teslim edecek.

Yine de, hangi hamilelik haftasına gireceğinizi belirlemek, doğum öncesi bakımınızı iyi bir şekilde almak ve gelecek yaşam değişikliğiniz için plan yapmak için çok önemlidir.

Makalede Neler Var?

Neden Son Tarih Önemli?

Son ödeme tarihiniz – bazen tahmini teslimat tarihi olarak da adlandırılır – son tarihin daha az ve daha çok zaman işaretçisi gibidir. Son randevunuz son adet döneminizden bu yana geçen 40. haftayı veya yumurtlamadan 38. haftayı gösterir.

Vade tarihiniz hesaplandıktan sonra, vade tarihinizi çevreleyen dört haftalık bir süre içinde doğum yapacaksınız. Başka bir deyişle, tayin edilen vade tarihinden yaklaşık iki hafta önce ve iki hafta sonra.

Her 100 kadından yaklaşık 70’inde bebeği doğum gününden sonraki 10 gün içinde olacaktır. Herhangi bir komplikasyon olmadığını varsayarsak, diğerleri bundan biraz daha erken veya biraz sonra gelecektir.

Son varış tarihi, evinizin ve ailenizin yeni varış için hazırlanmasını da içeren birçok nedenden dolayı değerlidir. Diğer önemli nedenler şunlardır:

Fetal Gelişimin Takibi

Sağlık hizmeti sağlayıcınız, hamilelik ve fetal gelişimin iyi olup olmadığını veya bir sorun olup olmadığını belirlemek için hangi gebelik haftasında bulunduğunuzu belirler. Bu içerir:

 • Bir kalp atışı transvajinal ultrasonda görünmesi gerektiğinde
 • Elde Doppler ile bir kalp tonunun algılanması gerektiğinde
 • Bebeğin hareket etmeye ne zaman başlaması gerektiği
 • Fundal yüksekliği ne olmalı

Çizelgeleme Testleri

Bazı doğum öncesi testlerinin belirli bir zaman diliminde yapılması gerekir. Örneğin, canlılığı belirleyen bir ultrason altı haftadan önce yapılmamalıdır. Doğum kusurları için bir tarama olarak kullanılan bir AFP kan testi ideal olarak 16. ve 18. haftalar arasında yapılmalıdır.

İkizlerin plasentayı paylaşıp paylaşmadığını belirleyen bir ultrasonun veya gebeliğin 11. ve 14. haftalarında amniyotik kesenin oluşması gerekir.

Emeğin Erken Olduğunu Belirleme

Çok erken doğan bebekler çok sayıda sağlık problemi için risk altındadır. Erken doğum eylemini yavaşlatmak veya durdurmak için atabileceğimiz adımlar var. Bununla birlikte, hem anne hem de bebek için erken doğum eylemini durdurmak için kullanılan ilaçlara yönelik riskler de vardır.

Siz ve doktorunuz, işgücünün izin verme risklerinin müdahale risklerinden daha ağır basmaya devam etmesi durumunda birlikte karar vermelisiniz. Bu kısmen hangi hamilelik haftasında olduğunuzu bilerek belirlenir.

Hamilelik çok uzun sürerse, bebek ve anne için de riskler vardır. Doğum sonrası hamilelik, doğumun 42. haftada veya doğum tarihinin tahmini tarihinden 14 gün sonra gerçekleşmemesidir. Bu olduğunda, ebe veya doktorunuz doğum eylemi başlatmaya karar verebilir.

Tarihe göre hesaplama

Son tarihiniz son adet döneminizden 40 hafta (veya 280 gün) veya yumurtlamadan 38 hafta (veya 266 gün) olarak kabul edilir. Son tarihinizi belirlemek veya değiştirmek için erken bir ultrason kullanılıyorsa, halen 280 günlük bir gebelik dönemi fikrine dayanmaktadır.

Son döneminizin tarihini bildiğinizi varsayarsak, birinci basamak sağlık hizmeti vereniniz bunu son tarihi belirlemek için kullanır. Birçok ebe ve doğum uzmanı bir hamilelik tekerleği kullanır, bu da son döneminizden 280. günü hızlı bir şekilde veren basit bir araçtır.

Naegele’nin kuralı olarak bilinen son adet döneminizi geçtikten 280. günü belirleyen bir formül var . Bu sayfadaki son tarih hesaplayıcısı için kullanılan ve aynı zamanda bir gebelik tekerleğinin nasıl çalıştığıdır. Tarihi kendiniz de hesaplayabilirsiniz.

Naegele Kuralı Nasıl Kullanılır?

Adet tarihinize göre vade tarihinizi almak için:

 1. Son dönemin tarihini al.
 2. Bir yıl ekleyin.
 3. Yedi gün ekle.
 4. Tarihi üç ay geriye taşı.

Örnek olarak, son döneminiz 11 Ağustos 2019 ise:

 1. Bir yıl ekle: 11 Ağustos 2020
 2. Yedi gün ekle: 18 Ağustos 2020
 3. Tarihi üç ay geriye taşı: 18 Mayıs 2020
 4. Son randevunuz 18 Mayıs 2020 olacak.

Doğurganlık uygulaması size doktorunuz tarafından hesaplanandan farklı bir tarih verirse, büyük olasılıkla yumurtlama tarihine ve son döneminizin tarihine bağlı olmadığı için olabilir. Döngünüzün 14. gününden önce veya sonra yumurtlamanız durumunda, bu durum vade tarihinizi buna göre değiştirir.

Yumurtlama vs Adet

Yumurtlama ile ilgili son tarihiniz, son adet döneminize göre hesaplanandan daha doğru olarak kabul edilir. Ne zaman yumurtladığınızı biliyorsanız veya döngülerinizin ortalamadan daha uzun olduğunu biliyorsanız, bu bilgiyi doktorunuzla paylaşın.

Tarihler birbirinden sadece bir hafta olabilir, ancak o hafta büyük bir fark yaratabilir. Örneğin, zamanlanmış bir C bölümünüz varsa, onu çok erken planlamak istemezsiniz. Veya doktorunuz hamileliğinizin son tarihinizden çok fazla geçip geçmediğine karar vermeye çalışıyorsa, indüksiyonu düşünmeden önce bir hafta daha beklemek isteyebilirsiniz.

Ultrason Kullanımı

Son döneminizin ne zaman olduğundan emin değilseniz, yalnız değilsiniz. Araştırmalar, her üç kadından sadece birinin son dönemlerinin tarihini bildiğinden emin olduğunu buldu. Bu sizin durumunuzsa doktorunuz erken ultrason siparişi verebilir.

Gebeliğin ilk trimesterinde – 13 haftadan önce – bir ultrason tahmini doğum tarihi sağlamak veya son süreniz tarafından belirlenen son tarihi onaylamak için kullanılabilir. Tarih belirsiz olmadığı sürece her anne adayına ihtiyaç duymaz.

Transvajinal ultrason genellikle 9 hafta ile 13 hafta arasında yapılır. İşlem sırasında, teknisyen fetüsün uzunluğunu kurondan sağa doğru ölçecektir. Bu, fetüsün kaç yaşında olduğunu tahmin etmeleridir ve bundan sonra tahmini bir bitiş tarihi sağlarlar.

Biparietal çap (BPD) ultrason olarak adlandırılan başka bir yöntem, bebeğin kafatasının çapını ölçer ve hatta diğer yöntemlerden daha doğru olabilir. Araştırmaya göre:

 • Naegele kuralını kullanırken gebeliklerin yüzde 30’undan fazlası 41 haftayı geçti.
 • Tepeden tırnağa ölçümü kullanıldığında yaklaşık yüzde 25’i 41 haftayı geçti.
 • Biparietal çapı kullanırken sadece yüzde 17’si 41 haftayı geçti.

Tüm bunlara rağmen, ultrason son tarihleri hala mükemmel değil. Ultrason vade tarihi, son periyodunuz tarafından belirlenen tarihten farklı ise, tıbbi kayıtlarınızda her iki tarih de belirtilmelidir.

Ultrason vade tarihi adet döngüsü vade tarihinden yedi günden azsa, vade tarihiniz değişmez. Yedi günden fazla kapalı kalırsa, son ödeme tarihiniz değişebilir.

Tüp Bebek Son Ödeme Tarihi

Tüp bebek tedavisi gördüyseniz, son tarihiniz asla değişmeyecek. Tüp bebeklerinin doğum günleri son döneminiz, doğum tarihiniz ve hatta yumurta alım gününüz tarafından belirlenmez. Embriyo transfer günü ve transfer sırasındaki embriyo yaşı ile belirlenir.

IVF ile vade tarihi, embriyonun uterusta implante edildiği tarihe göre belirlenir. Döllenme ve implantasyonun her ikisi de gözlemlenen olaylar olduğundan, doktorlar daha doğru hesaplamalar yapabilir.

Fundal Yüksekliğinin Rolü

Ebe veya doktorunuz gebelik yüksekliğindeki kontrollerinizde fundal boyunuzu ölçebilir. Fundal yükseklik, kasık kemiğinizden uterusunuzun tepesine kadar olan santimetre cinsinden ölçümdür. Hamileliğiniz devam ederken, öngörülebilir bir oranda büyümelidir.

20 hafta sonra, santimetre cinsinden fundal boyunuz, genellikle hamile olduğunuz hafta sayısıyla aynı olacaktır. Başka bir deyişle, hamile olan 21 haftada, fundal boyunuz yaklaşık 21 santimetre (10 inç) olmalıdır.

Bazen, fundal yüksekliği mükemmel eşleşmeyebilir. Hafif değişiklikler normaldir, ancak beklenenden çok daha küçük veya daha büyük ölçüyorsanız, birinci basamak sağlayıcınız başka bir ultrasonla araştırmak isteyebilir.

Yararlı olsa da, fundal yükseklik gebelik yaşının doğru bir ölçümü değildir ve tahmini vade tarihini hiçbir şekilde etkilemeyecektir.

Normal Gebelik Süresi

Ortalama 40 hafta olsa da, bebeğinizi erken ya da geç doğurmak olağandışı değildir. Geçmişte, 37 hafta tam süreli bir hamilelik olarak kabul edildi. Bu tanım, ne zaman güvenli olacağına ya da sezaryenle ilgili bir zamanlama planladığında iki olaya dair imalar taşıdı.

Ancak, artık 37 haftada doğmanın sağlık risklerini artırabileceğini biliyoruz. Neredeyse 37 hafta önce doğmuş gibi riskli değil, ama ya da ideal değil.

Buna karşılık, Amerikan Kadın Doğum ve Jinekologlar Koleji (ACOG), emeğin zamanlamasını tanımlamak için yeni tanımlar yarattı:

ACOG Gebelik Terimlerinin Tanımı

 • Erken dönem 37 hafta ile 38 hafta altı gündür.
 • Tam dönem 40 hafta altı gün 39 hafta.
 • Geç dönem 41 hafta ile 41 hafta altı gün arasındadır.
 • Postterm, 42 haftanın ötesine geçen herhangi bir hamileliktir.

Bazen, ikizler veya üçüzler hakkında konuşurken, insanların “İkizler 37 haftada tam vadeli” gibi şeyler söylediğini duyacaksınız. İkizler, üçüzler veya daha fazlası dahil olmak üzere tüm gebelikler, 39 haftaya ulaşana kadar tam olarak değildir.

İkizlerle erken doğum riskini arttırma riskiniz olsa da, bu doğum zamanının nasıl sınıflandırılacağını etkilemez.

Son Tarihi Etkileyen Faktörler

Bebeklerin çoğunluğu 35 günlük bir sürede doğar ve doğum 37.5 hafta ile 42.5 hafta arasında bir yerde gerçekleşir. Son tarih de bir son tarih değil. Bebeğinize bir hafta sonra sahip olabilirsiniz ve her şeyin hala zamanında olduğu düşünülür.

Son tarihinizi etkileyebilecek büyük ve küçük birçok faktör vardır. Onların arasında:

 • Yaşlı anneler daha uzun gebeliklere yönelir. Araştırmalar, her yaş için, hamileliğin yaklaşık bir gün daha uzun olacağını göstermiştir. 32 yaşındaki bir annenin ortalama olarak 22 yaşındaki bir anneden on gün sonra doğum yapması muhtemeldir.
 • İlk kez anneler daha sonra doğum eylemine girme eğilimindedir . Bu ilk bebeğinizse, vade tarihinden birkaç gün geçmesi daha olasıdır.
 • Kadınlar genellikle önceden belirlenmiş programlara sahiptir. Pek çok kadın size gebeliklerinin tamamen aynı uzunlukta olduğunu söyler. Eğer iki çocuğunuz varsa, her biri yaklaşık 41 hafta teslim edildi, üçüncü çocuğunuzun yaklaşık 41 haftaya ulaşması bekleniyor.
 • Bazı kadınlar erken doğum riski altındadır. Hepsi söylendi, yaklaşık 10 hamilelikten biri erken olacak. Risk faktörleri arasında erken doğum, sigara, yüksek tansiyon, diyabet, hamilelik sırasında vajinal kanama ve hatta periodontal hastalık sayılabilir.

EniyiAile’de Bir Kelime

Son randevunuz size ve sağlık uzmanlarınızın hamileliğinizi izlemesine ve doğum için plan yapmanıza yardımcı olur. Önemli bir tarih, ancak son tarih değil. Bebeğinize vade tarihinden önce veya sonra sahip olabilirsiniz ve sorun değil.

Son randevunuz gelir ve devam ederse, sonsuza dek hamile olup olmayacağınızı merak etmeye başlayabilirsiniz. Endişelenme. Bu son günler sonsuzluk gibi hissedebilse de, bir dakika önce değil, hazır olduğunda bebeğiniz gelecek.

Bebeğin dünyaya çok yakın bir zamanda gelmediğinden emin olmak için ACOG, işgücünün başlatılmasının 41. hafta başlayana kadar (veya resmi vade tarihinden yedi gün sonra) dikkate alınmamasını önerir.

  İlginizi Çekebilir

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir