1. Anasayfa
 2. Gebe Kalmaya Çalışmak

40’larınızda Sağlıklı Bir Gebelik Olmak

40’larınızda Sağlıklı Bir Gebelik Olmak
0

Hamile kalmak için mükemmel bir zaman yok. Yine de çoğu kişiye, 35 yaşından sonra bebeğiniz olmasının birçok riski artırdığı söylenir. Bu, bundan sonra bebeği olan çok anne olmadığına inanmana neden olmuş olabilir. Meselenin gerçeği, birçok kadının 40’lı yaşlarında bebek sahibi olması.

Makalede Neler Var?

40’lı Yıllarında Kaç Kadının Bebeği Var?

Sadece kadınların 40’lı yaşlarında bebek sahibi olmadıklarını değil, aynı zamanda yaşamın bu on yılında bebek sahibi olan kadınların oranlarının on yıllardır artmakta olduğunu öğrenmek sizi şaşırtabilir. Geçen yıl verilere sahip olduğumuz veriler bize şu ana kadar en fazla sayıda kadın olduğunu gösteriyor; 40 ila 45 yaş aralığındaki her 1000 kadın için 11 bebek ve 46 artı için biraz daha az.

Genel olarak doğum oranı düşüyor, ancak bu yaş kategorisi trendi zorluyor. Bu, diğer anneleri sizin doğum sınıfınızda, doğum öncesi gruplarında ve ebeveynlik çevrelerinde bulmanızın muhtemel olduğu anlamına gelir.

40’lı yaşlarında hamile kalmak

40’lı yaşlarda hamileliğin önündeki en büyük engellerden biri de doğurganlığınızdır. Elbette, 40’lı yaşlarında gebe kalmakta hiçbir sorunu olmayan kadınlar var. İstatistiksel olarak konuşsa da, hamile kalmanız ve hamile kalmaya çalıştığınız zaman yaşlandıkça doğurganlık tedavilerine ihtiyaç duyma olasılığınız daha düşüktür. 35 yaş üstü kadınların yaklaşık üçte biri doğurganlık uzmanından yardım isteyecek ve bu sayı yaşla birlikte artacaktır – kadınların 40’lı yaşlarının başında gebe kalmaya çalışan kadınların yarısı bunu yapacak. Eşinizin yaşının hamileliğinizin sağlığını etkilediğine dikkat etmek de önemlidir.

Doğurganlık tedavileri birçok insan için çok şey ifade edebilir. Oral ilaçlar kullanırken ve düzenli olarak donör yumurta kullanmak ve in vitro fertilizasyon ile gebe kalmaya çalışmakla cinsel ilişkide bulunmak, gebe kalmaktan bir şey ifade edebilir. Genel olarak, 35 yaşından sonra, 6 aylık iyi zamanlanmış ilişkiden sonra doğum kontrolü olmadan gebe kalmadıysanız, doğurganlık uzmanının yardımına başvurmalısınız.

Özel ilgi alanlarından biri yumurtalarınızın temini ve kalitesi olacaktır. Yumurta sayısı ve adı geçen yumurtaların sağlığı, yaşlandıkça azalır. Yumurtalarınızın ne kadar iyi tutulduğunu tahmin edebilecek doktorunuzun yapabileceği testler vardır ve bu doğurganlık testinizin bir parçası olacaktır.

30’lu yaşlarda doğurganlık yardımı olmadan hamile kalma şansınız, herhangi bir döngüde yaklaşık yüzde 75’tir. Bu sayı 40’lı yılların başlarında yüzde 50 civarında ve 43 yaşına geldiğinde sadece yüzde 2’ye düşüyor.

40’larınızda İkiz Olma Şansı

Kırklı yaştaki kadınların gebeliklerinde daha yaygın olan bir şey, ikizler de dahil olmak üzere katları elde etme şansıdır. Bunu doğurganlık tedavilerine tebeşirlemek kolay olsa da, doğurganlık ilaçları veya tedavileri kullanmadan bile çoğul gebelik oranlarında doğal bir artış vardır. Bu hamileliği planlarken aklınızda bulundurmanız gereken bir şey.

40’larınızda Hamile Kalmak

Her hamilelik, düşük riski taşır ve bu risk yaşla birlikte artar. 40’lı yaşlarındaki bu riskin bir kısmı, yaşamınızda bu noktada kronik bir durum geçirme ihtimalinizin öncekinden daha fazla olması.

Diyabet, yüksek tansiyon veya tiroid hastalığı gibi kronik bir durum gebeliğinizi karmaşıklaştırabilir ve ölü doğum da dahil olmak üzere düşük ve gebelik kaybı risklerini artırabilir. Doğum öncesi bakımın çok önemli olmasının nedenlerinden biri de budur.

Hamilelikten önce uygulayıcınızla görüşerek, kronik bir durumu kontrol altına alarak bu riskleri en aza indirebilirsiniz. Hangi ilaçların hamilelikle uyumlu olacağını görmek için bir ilaç incelemesi de alabilirsiniz. Bir hamilelik girişiminden önce sizin için çalışmasını sağlamak için geçiş yapmak ve zaman ayırmak için daha yeni ilaçlar bulabilirsiniz.

Ayrıca genetik sorunlardan kaynaklanan düşük riskler de vardır. Yaşlandıkça genetik bir sorun yaşarsınız, bu düşük oranın daha yüksek olduğu anlamına gelir.

40’larınızdaki Vücut Değişimleri

Hamilelik kesinlikle vücudunuzu değiştirir. Gebeliklerini daha önce yaşamlarında ve daha sonra yaşamlarında geçirmiş olan kadınlar, 40’lı yaşlarda bir hamileliğin, 20 ya da 30’lu yaşlarda bir hamilelikten fiziksel olarak daha zor olduğunu kabul etmek için hızlıdır.

Orta yaştaki hamilelikte rahatınız için en büyük risklerden biri genel uygunluk seviyeniz olacaktır. Genel olarak, çok aktif olan ve çok az günlük ağrıları ve ağrıları olan birinin, hamilelikle ilgili fiziksel semptomlarla ilgili olarak normal bir seyir izlemesi daha olasıdır. Orta yaşın çekiciliğini hissetmeye başlamış ve ortak ağrıları ve ağrıları olan biriyseniz, değişen hamile bir vücudun bazı fiziksel semptomlarının sizin için daha karmaşık olduğunu görebilirsiniz.

İyi haber şu ki, zaten egzersiz yapıyorsanız, genellikle durmanız için hiçbir neden yoktur. Sağlıklı bir egzersiz programı güvenli ve kolay hamileliğinize yardımcı olabilir. Doktorunuz veya ebeniz, planlanmış egzersizlerinizde ne gibi değişiklikler yapmanız gerektiğini size önerebilir.

Hareket etmenin, hamileliğin vücudunuzdaki stresini ve stresini hafifletmenin bir yolu olduğunu unutmayın. Egzersiz yapmak için yeni veya daha yeni olsanız bile, yararları elde etmek için yapabileceğiniz şeyler var. Yüzmek, yürümek ve yoga, birçok uygulayıcının hamilelikten önce fazla egzersiz yapmayan kadınlara veya egzersiz programlarında bazı aksamalara maruz kalan kadınlara önerdiği üç şeydir.

40’lı Yaşındaki Gebeliğin Duygusal Değişiklikleri

Hamilelik, duygularınızı hormonlarla değiştirir. Hamileliğe eşlik edebilen ruh hali değişimleri iyi bilinmektedir. Bu yaş nedeniyle çok farklı olmamalıdır. Her ne kadar, daha olgun bir kadın olarak, muhtemelen genç meslektaşlarınızın yapmadığı bir şeye sahipsiniz – bu değişikliklerle daha etkin başa çıkma yeteneği.

Hamilelik sırasında duygusal sinirlilik yaratabilecek şeylerin bazıları finansmanı ve ilişkileri çevrelemektedir. Yaş, bu sıkıntılar için kesinlikle bir tedavi olmasa da, şans, bir ilişkiye daha fazla yatma olasılığınız ve / veya finansal olarak daha güvende olma ihtimaliniz daha yüksek. Bu, birçok genç insanın bir ev veya istikrarlı bir iş bulma konusunda hissettiği stresin bir kısmı, oyunun bu aşamasında başa çıkamayacağınız bir şey olabilir. Her ne kadar hayatınız yoldayken bile gebeliğin stresli olabileceğini hatırlamak önemlidir.

Yaşınıza yakın ve bebek sahibi olan diğer kadınları bulmak büyük bir fayda sağlayabilir. Oyun grubundaki yaşlı annelerden biri olsanız da yalnız kalmayacaksınız. Diğer annelere ek olarak diğer yaşlı annelerle arkadaşlık kur. Bu, benzersiz sorunlarınızı paylaşacak birisine sahip olmanıza yardımcı olur.

40’larınızda Hamilelikte Finansal İstikrar

Kadınların 40’lı yaşlarında çocuk sahibi olmayı geciktirdiklerini söylemelerinin ana nedenlerinden biri finansal olarak istikrarlı olmalarını sağlamaktır. Bu, farklı insanlar için farklı anlamlara gelebilir.

Belki de gençken çok fazla seyahat gerektiren bir işin vardı. Belki de bir bebek sahibi olabileceğinizi hissetmeden önce şirketinizde belirli bir seviyeye ulaşmak istediniz. Ayrıca, ilk olarak elde etmek istediğiniz belirli bir finansal statü seviyesi de olabilir – bir ev, bir üniversite fonu, emeklilik hesabınızda belirli bir miktar. Kasıtlı olarak çocuk doğurmayı geciktirmiş olmanızın birçok nedeni vardır.

40’larınızdaki Gebeliğin Riskleri

40’lı yaşlarınızdaki gebelik potansiyel olarak daha karmaşıktır. Ne kadar sağlıklı olursanız, komplikasyon yaşama olasılığınız o kadar düşüktür, ancak doğru olan her şeyi yapan sağlıklı kadınlar bile hamilelikte komplikasyonlara neden olabilir.

40’lı yaşlarınızdaki bir hamilelikten kaynaklanan komplikasyonlar, aşağıdakilerin artmış riskini içerebilir:

 • Erken emek
 • Erken doğum
 • preeklampsi
 • Gestasyonel diyabet
 • Düşük doğum ağırlığı bebeğim
 • Sezaryen doğum

Doktorunuzla veya ebenizle tıbbi geçmişiniz hakkında bir fiziksel muayene ve tutarlı doğum öncesi bakım ile birlikte konuşmak, yalnızca bazı riskleri hafifletmekle kalmaz, aynı zamanda ortaya çıkarsa erken bir komplikasyonun tespit edilmesine yardımcı olabilir.

Bir komplikasyon başladığında bu durum, hamileliğiniz ve bebeğinizin sağlığı için çok faydalıdır. Komplikasyonları önleyen veya geciktiren ek tıbbi tedavi için size zaman kazandırabilir. Bir örnek, erken doğum teşhisi kondukça erken durmanın daha kolay durması olabilir. Bu aynı zamanda erken doğması gerekiyorsa bebeğin akciğerlerinin olgunlaşmasını hızlandıracak tedavileri düşünmenizi sağlar.

Ayrıca, bir komplikasyon riskinin artmasının kesinlikle bir komplikasyon yaşayacağınızı söylemekle aynı şey olmadığını fark etmeniz son derece önemlidir.

40’larınızdaki Gebeliğin Genetik Sorunları

Genetik testler her yaştan hamile kadınlar için giderek daha yaygındır. Şu anda mevcut olan tarama testlerinin sayısı genetik testlerin nasıl kullanıldığını değiştirmiştir.

Bununla birlikte, 40’lı yaşlarında genetik tarama ve testler daha da öne çıkan bir şeydir. Ulusal Down Sendromu Derneği’ne göre, 40 yaşında bir kadın, Down sendromlu bir bebeği doğum yapma ihtimalinin 100’de birine veya yüzde 1 şansına sahip. Bu sayı, 49’a göre yüzde 10 veya 10’da bire yükseliyor.

Doğum öncesi bakım randevularınız sırasında genetik taramalar yapılacaktır. Test sonuçları, bebeğinizin yaşınıza göre genetik bir problemle doğma olasılığını anlatacak şekilde verilmiştir. Tarama, kan testlerinizin Down sendromlu bir çocuğa sahip olma riskinizin bu hamilelik için 200’de bir olduğunu gösterdiğini söyleyebilir. Bu olumsuz bir tarama olarak kabul edilir, çünkü gerçek riskiniz istatistiksel riskinizden daha iyiydi (40 yaşında bir kadın için 100’de bir).

Testiniz bu gebeliğin Down sendromlu bir bebekle sonuçlanma ihtimalinin 80’de olduğunu söyleseydi, bu pozitif bir test olarak kabul edilir. Bu, Down sendromlu bir çocuğa doğum yapma riskinizin istatistiksel riskinizden daha yüksek olduğu anlamına gelir. Genetik tarama, bebeğinizin genetik bir problemi olduğu kesin olarak söylemez, sadece yaş grubunuzla karşılaştırıldığında riskleri hesaplar.

Genetik tarama bazı aileler için mükemmeldir çünkü anne veya bebeğe prosedürden dolayı risk teşkil etmez. Genetik testlerin aileniz için daha uygun olup olmadığına karar vermenize yardımcı olabilir. Genetik testler, bebeğinizin genetiğinin doğru bir resmini ve teşhisini sağlar. Değişim, bebeğiniz için amniyosentez veya koryon villus örneklemesinden (CVS) olası bir risk olduğudur.

40’lı Yıllarda Emek ve Doğum

Hamile kalmak ve hamile kalmaktan vazgeçip bebeği almayı düşünmenin zamanı geldi. Haberler benzer – iş gücü daha karmaşık olma ve sizin için daha fazla komplikasyona neden olma riski daha yüksek. İyi haberlerden biri, eğer bu ilk bebeğiniz değilse, erken doğum ve doğum riskinin ilk bebeğini 40 yaşından büyük olan bir anneden daha az olmasıdır.

40’lı yaşlarda doğum ve doğum işini daha karmaşık hale getiren şey, büyük ölçüde sağlığınızdır. Kronik hastalığı olan bir kadının, komplikasyon yaşamayan bir kadına göre daha olasıdır. Her ne kadar kronik koşullar sadece bulmacanın bir parçası olsa da.

Yaşlı anneler hakkında doğum ve sezaryen doğum gibi bazı sonuçların risklerini de artırabilecek zihinsel bir inanç var. Bu, doktorunuzla veya ebe ile konuşmak isteyeceğiniz bir şeydir. Yaşlı annelerle doğumda deneyimli bir uygulayıcı bulmak yardımcı olabilir. Tutumunuz da önemlidir. Olumlu gebelik onaylamaları kullanmak, bu hamilelik için hedefleriniz hakkında kendinize hatırlatmakta yardımcı olabilir.

Gebeliğe bağlı komplikasyonlar veya devam eden gebelik konusundaki endişeler nedeniyle uyarılma olasılığınız daha yüksektir. 20’li yaşların sonlarında bir kadının sezaryen doğum oranı yüzde 26 civarındadır ve bu sayı 40 yaşın üzerindeki kadınlar için yüzde 52’ye çıkar. büyük olasılıkla. Sağlığınız, uygulayıcı seçiminiz, biraz şans ve hamileliğinizi çevreleyen yaptığınız seçimler hepiniz için geçerli olacaktır.

40’lı Hamilelik Sonrası Bebeğin Sağlığı

Çoğu insanın endişe ettiği en önemli şey bebeğin sağlığıdır. 40’lı yaşlarınızdaki bir hamilelikten doğan bir bebeğin bazı komplikasyonları olması daha muhtemel olmakla birlikte, iyi haber şu ki, iyi bakım, dikkatli gözler ve modern teknoloji ile bu bebeklerin büyük çoğunluğunun sağlıklı doğduğu. Yine, bir komplikasyon riskinin arttırılmasının, o komplikasyonun garanti altına alınması ile aynı şey olmadığını unutmamak önemlidir.

EniyiAile’de Bir Kelime

40’lı yaşlarda hamile kalmak ve bir bebek sahibi olmak konusunda aşılması gereken bazı zorluklar olsa da, yalnız değilsiniz. Bu yaşta bebeği olan kadınların sayısı artmaktadır. Doğru doğum öncesi bakım ile, sağlıklı bir bebek sahibi olma şansınız hala mükemmeldir. Bunu kalbe al ve olabildiğince çok hamileliğin tadını çıkar.

  İlginizi Çekebilir

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir