1. Anasayfa
 2. Gebe Kalmaya Çalışmak

Bebeğinizin Cinsiyetini Seçmek: Gerçekler ve Efsaneler

Bebeğinizin Cinsiyetini Seçmek: Gerçekler ve Efsaneler
0

Kalbiniz bir kız çocuğu veya çocuğa sahip olmak için ayarlanmışsa, İnternet’i tavsiye almak için kuşku duymazsınız. Cinsiyet “kitleri” takviyesi ve vitamin kokteylleri, bilgilendirme ürünleri ve kullanırsanız bir erkek veya kız çocuğu gebe kalma olasılığınızı artıracağı konusunda söz veren vajinal musluklar satın alabilirsiniz.

Cinsiyet seçimi veya cinsiyet salınımı olarak da bilinir, orada efsane, yanlış bilgilendirme ve (çok az) bilimin bir karışımı vardır. Çoğu tavsiye zararsızdır, ancak bazıları zararlı olabilir. Bazı cinsiyet seçimi diyetleri tamamen tehlikeli olabilir ve bazı cinsiyet salınım yöntemleri hamile kalma ihtimalinizi azaltabilir .

Bir kıza veya erkek çocuğa sahip olmanıza yardım edebilecek yardımcı üreme teknolojileri vardır. Ancak, pahalıdırlar, tıbbi risklerle gelirler ve hala yüzde 100 garanti edilmezler. Ayrıca, tüm doğurganlık kliniklerinde tıbbi ihtiyaç duyulmadan cinsiyet seçimi teknolojisi sunulmamaktadır.

Bu makalede, bir ebeveynin gelecekteki çocuklarının cinsiyetini seçmeyi umduğunu, cinsiyet salınımındaki popüler “doğal” yöntemlere genel bir bakış edinmesini, bir kızı hamile bırakmanın tek yolu araştırılmış yöntemlerini öğrenmesini isteyip istemediğini öğreneceksiniz. erkek çocuk ve gebelik öncesi cinsiyet seçiminde olası etik ikilemler.

Bir Ebeveyn Neden Erkek veya Kız Çocuk Olsun?

Bir ebeveynin belirli bir cinsiyetten bir çocuk sahibi olmak isteyebileceği tıbbi ve tıbbi olmayan nedenleri vardır.

Tıbbi tarafta, cinsiyete bağlı bazı genetik hastalıklar var. Örneğin, hemofili ve Duchenne musküler distrofisi hemen hemen her zaman erkeklerde görülür. Bir ailenin bu hastalıkların öyküsü varsa, bir kız çocuğu gebe bırakmak isteyebilir.

Bununla birlikte, özellikle bir erkek veya kız çocuğunu uman çoğu insan tıbbi olmayan nedenlerden dolayı bunu yapmak ister.

En yaygın neden aile dengesidir. Bu, bir ailenin zaten bir cinsiyetten çocuğu (veya çok sayıda çocuğu) olması ve bir sonraki çocuğun karşı cinsle olmasını ummasıdır. Veya, eğer bir çift iki çocuğa sahip olmaya karar verirse ve zaten bir erkek (veya kız çocuğu) varsa, ikinci çocuklarının diğer cinsiyet olduğu konusunda daha kararlı olabilirler.

Araştırmalar, tüm erkek çocukları olan ailelerde, bir sonrakinin “sonunda” bir kız olacağı umuduyla, çiftlerin başlangıçta planlanan aile büyüklüklerini artırma ihtimalinin daha yüksek olduğunu tespit etti.

Aile dengelemesi genellikle acil bir aile değerlendirmesidir, ancak genişletilmiş bir aile sorunu olabilir. Örneğin, bir büyükbaba veya büyükanne torunu sadece torunları varsa, çocuklarından biri büyükbaba veya büyükanne torununu (veya tam tersi) vermeyi umabilir.

Bir kişinin erkek veya kız olmasını tercih etmesinin diğer nedenleri arasında şunlar vardır:

 • Belirli bir cinsiyetten bir çocuğu büyütmeyi tercih etme : Eğer bir çift sadece bir çocuğa sahip olmayı planlıyorsa, o çocuğun erkek (veya kız) olmasını şiddetle tercih edebilir. Veya, planlı bekar bir anne, örneğin, bir kızı büyütmek için daha rahat hissedebilir. Bekar bir erkek çocuğa sahip olan bekar bir erkek veya eşcinsel erkek çift, erkek çocuk yetiştirmede daha rahat hissedebilir.
 • Kültürel ya da dini nedenler : Bazı kültürler ve inançlar, bir başkasına göre bir cinsiyeti tercih eder. (Öte yandan, bazı dinler herhangi bir önyargı cinsiyet seçimini yasaklamaktadır.)
 • Çocuğun ölümü : Bir ebeveyn çocuğunu kaybederse, aynı cinsiyetten başka bir çocuğa sahip olmayı ümit edebilir. Alternatif olarak, kaybettikleri ile ilgili kötü hatıralardan kaçınmaya çalışmak için karşı cinsten bir çocuğa sahip olmak isteyebilirler.

Çocuğunuzun Cinsiyetini Belirleyen Nedir?

X ve Y kromozomları cinsiyeti belirler. Yumurta her zaman X kromozomunu taşır, sperm de embriyoya X veya Y katkısı yapar.

Bir Y-sperm yumurtayı döllenirse, XY – bir çocuk alırsınız. Bir X-sperm yumurtayı döllenirse, XX – bir kıza sahip olursunuz. (Klinefelter sendromunda (XXY) olduğu gibi ek bir cinsiyet kromozomunun mevcut olduğu genetik hastalıklar vardır, ancak bu hastalıklar nadirdir ve bu makalenin kapsamı dışındadır.)

Doğan bebeklerin yarısının erkek, yarısının kız olduğu varsayılmaktadır, ancak bu doğru değildir. Şu andaki küresel erkek kadın oranı 100 ile 100 kız arasında 107 erkek. Bu, kızlardan biraz daha fazla oğlanın doğduğu anlamına gelse de, bu bireyin erkek çocuk sahibi olma ihtimalinin bir kızdan daha yüksek olduğu anlamına gelmesi anlamına gelmez.

Bir aile içindeki doğal cinsiyet seçiminin dinamikleri karmaşıktır ve hamilelikler, doğum sırası, çevresel toksinlere maruz kalma ve diğer faktörler (çoğu bilinmeyen) arasındaki uzunluktan etkilenebilir.

Makalede Neler Var?

PGD ile Tüp Bebek

Spesifik bir cinsiyetten çocuğa sahip olmanın tek bilimsel yolu – neredeyse yüzde 99 doğrulukla – IVF ve preplantasyon genetik tanısı veya PGD’dir.

Bu yardımcı üreme teknolojisi, belirli genetik hastalıklardan kaçınmaya yardımcı olmak için icat edildi ve bu hala birincil kullanım alanı. Bununla birlikte, IVF-PGD, tıbbi olmayan nedenlerden dolayı belirli bir cinsiyetten bir çocuğu gebe bırakmak için de kullanılabilir. PGD’li IVF, tıbbi olarak invaziv ve çok pahalıdır ve ailelerin büyük çoğunluğunun erişemeyeceği bir yerdedir. İnfertilite nedeniyle IVF’ye ihtiyaç duyanlar bile çoğu zaman tedaviyi karşılayamazlar.

Tüp bebek ile fertilite ilaçları kadının yumurtalıklarını uyarmak için kullanılır. Buradaki fikir, yumurtalıkların, doğal bir döngüde meydana gelen normal bir veya iki yerine, birçok yumurtayı olgunlaştırmasını sağlamaktır.

Döngünün ortalarında, kadın anestezi altındayken, yumurtaları almak için vajinal duvardan ultrason kılavuzluğunda bir iğne yerleştirilir. Erkek partner, bir sperm donörü kullanılmadığı sürece, bir sperm numunesi sağlar. Daha sonra, laboratuarda, yumurtalar ve spermler bir araya getirilir. Umarım yumurtaların bir kısmı döllenir. Döllenmiş yumurtalar embriyolardır.

Prosedürün PGD kısmı için, gelişmekte olan embriyolardan birkaç hücre biyopsisi yapılır. Bunlar genetik değerlendirme için gönderilir. Hangi embriyoların XX (kız) ve XY (erkek) olduğu belirlenir.

Kadın (veya çift) daha sonra hangi embriyoların kadının rahmine geri döndüğüne karar verebilir. Örneğin, yalnızca bir kız istiyorsa, yalnızca XX embriyoları dikkate alınacaktır.

Tüp Bebek düşünülmeden önce, anne ve bebek için tüm riskleri anlamanız son derece önemlidir. PGD kendi riskleri ve maliyetleri ile birlikte gelir.

Akılda tutulması gereken birkaç şey:

 • Tercih ettiğiniz cinsiyetten herhangi bir embriyo alacağınızın garantisi yoktur. Tüm XX ya da tüm XY embriyolarını alabilirsiniz. (Sperm sıralama olasılıklarınızı artırabilir; bu konuda daha fazlasını görün.)
 • İstemediğiniz cinsiyetin ekstra embriyolarıyla ne yapacağınızı düşünmeniz gerekir. (Muhtemelen onları kısır bir çifte bağışlayabilir, onları elden çıkarabilir ya da araştırma için önerebilirsin.)
 • PGD’li IVF bile yüzde 100 garanti edilmiyor. Hatalar ve hatalar meydana gelir.
 • İstediğiniz cinsiyetin bir embriyosuna sahip olacağınızın garantisi olmadığı gibi, IVF hamilelik garantisine bile yaklaşmaz. Transfer edilmiş bir embriyo, eve bebek götüreceğiniz anlamına gelmez.
 • Her doğurganlık kliniği tıbbi olmayan nedenlerden dolayı PGD ile IVF sunmaya istekli değildir. Bazı klinikler bunu aile dengesi için dikkate alacaktır.

Sperm Sıralama

PGD ile IVF kadar başarılı olmayan başka bir tıbbi teknik var, ancak “doğal” yöntemlerden daha fazla bilimsel geçerliliği var. Sperm sıralama, özellikle de akış sitometrisi olarak bilinen bir teknolojiyle. Teknoloji MicroSort® adı altında patentlidir.

MicroSort® birkaç yıldır FDA’nın gözetimi altındaydı, ancak Amerika Birleşik Devletleri’nde klinik çalışmalar yürüten şirket başvurularını geri çekti. MicroSort® artık ABD’de mevcut değildir ve FDA teknolojiyi resmen onaylamaz veya onaylamaz.

MicroSort® şu anda Meksika, Kuzey Kıbrıs, Malezya ve İsviçre’de mevcuttur. İnsanlar bazen teknolojiyi kullanmak için genellikle tıbbi turizm endüstrisine hitap eden kliniklere gitmek için bu destinasyonlardan birine seyahat ederler.

MicroSort® ile sperm sıralama böyle bir şey yapar. Adam kendini uyarma ile üretilen bir sperm örneği sağlar. Alternatif olarak, semen numunesi bir sperm donöründen gelebilir. Sperm seminal sıvıları ve hareketli olmayan spermleri çıkarmak için özel bir yıkama işleminden geçer.

Daha sonra, sperm hücreleri, sperm hücrelerinde bulunan DNA içeriği ile reaksiyona giren özel bir boya ile boyanır. Sperm hücreleri, bir lazerden geçerken akışkandaki parçacıkların tanımlanmasını sağlayan bir teknoloji olan bir akış sitometresine yerleştirilir. X-sperm hücreleri, Y-sperm hücrelerinden daha fazla DNA içeriğine sahiptir, bu nedenle boyalı X-sperm hücreleri, ultraviyole ışıkla geçtiklerinde daha parlak yanar.

Sperm hücreleri bu şekilde sıralanır ve tanımlanır. Teknoloji mükemmel değil. “Saf” bir x-sperm veya y-sperm türünü almak şu anda imkansız.

Daha sonra, X veya Y konsantreli örnek IUI yoluyla kadının rahmine aktarılır veya yalnız IVF veya IVF-PGD ile birlikte kullanılabilir.

ABD’de yapılan klinik çalışmaların başarı oranları şunlardı:

 • Bir kız isteyenler için, dişi sperm numuneleri yüzde 87 X içeren sperm hücresi içeriyordu. Tohumlama için veya IVF ile birlikte kullanıldığında, hamilelik ve doğum elde edildiğinde, fikirlerin yüzde 93’ü bir kızla sonuçlandı.
 • Erkek sperm sıralanan örnekler yüzde 74 Y taşıyan sperm hücresi içeriyordu. Başarılı bir hamilelik ve doğum gerçekleştiğinde, yüzde 85’i erkek bir çocukla sonuçlandı.

Yukarıdaki yüzdeler, amaçlanan ebeveyn veya ebeveynler tarafından istenen cinsiyetin elde edilmesinin başarısını ifade eder. Bunlar genel olarak doğurganlık tedavileri için başarı oranları değildir .

Bu çalışmada IUI döngüleri, zamanın yüzde 14’ünde klinik bir hamilelikle sonuçlandı. IVF siklusları% 30 klinik gebelik oranına sahipti ve dondurulmuş embriyo transfer siklusları% 32 klinik hamilelik oranına sahipti. Bunlar, sperm sıralama teknolojisi olmadan beklenen başarı oranları ile karşılaştırılabilir.

Sperm hücrelerini boyaya, ultraviyole ışığına veya akış sitometresinde yaratılan yüksek basınca maruz bırakmanın ne kadar riskli olduğu bilinmemektedir. Sperm hücrelerinde kromozomal hasar riski artabilir, ancak şu anda gerçekten bilmiyoruz.

Yukarıda belirtildiği gibi, MicroSort® ABD’de artık mevcut değildir. Kullanmak için yurtdışına seyahat etmeniz gerekir. Doğurganlık tedavileri için medikal turizmin kendine has riskleri, maliyetleri ve yararları vardır.

Ericsson Albumin Yöntemi

Albumin filtrasyon yöntemi olan sperm sıralama – daha iyisi Ericsson Albumin Yöntemi olarak bilinir – tartışmalı bir cinsiyet öncesi seçim tekniğidir. Ronald Ericsson tarafından keşfedilen ve patentli olan, şu anda ABD’de mevcut olan tek sperm sınıflandırma teknolojisidir.

Bu yöntemin etkinliği oldukça tartışmalıdır. Yöntemin ölçekleri bir cinsiyete veya diğerine yönlendirebileceğini bildiren çalışmalar (birçoğu Dr. Ericsson’u da içeren) vardır, ancak albümin filtrasyon yöntemini kullanarak herhangi bir başarı bulamayan çalışmalar da vardır.

Ericsson tekniğinin, erkek çocuk sahibi olmak isteyenler için biraz daha başarılı olduğu söyleniyor. Kız isteyenler için başarı oranının yüzde 70’in biraz üzerinde olduğu bildiriliyor. Bu yöntemle doğan bebeklerin yüzde 15 ila 30 amaçlanan ebeveynler için ümit seks olmayacaktır.

Teknolojiyi basitçe açıklamak için, Ericsson yöntemi özel olarak yıkanmış sperm hücrelerinin katmanlı bir albümin çözeltisinin üzerine yerleştirilmesini içerir. Albumin, semende doğal olarak bulunan bir çeşit proteindir. Albümin, kalınlıkları daha sonra en kalınları olan tabaka ile kaplanmıştır.

Fikir, Y-sperm hücrelerinin aşağıya yüzerek en kalın katmana daha hızlı ulaşmasıdır. Bunun neden-Y-sperm hücrelerinin hızından veya X-sperm hücrelerine kıyasla daha hafif olduklarından dolayı) belirsizdir.

Çocuk isteyenler için, filtreleme yöntemini tohumlama veya IUI takip eder.

Kız isteyenler için IUI ayrıca sperm hücreleri filtrelendikten sonra da kullanılır, ancak doğurganlık ilacı Clomid tedavi protokolüne eklenir. Clomid’in servikal mukusu değiştirdiği, X-sperm hücrelerine daha uygun hale getirdiği söylenir.

İstediğiniz seks alma şansı nedir? Rapor edilen başarı oranları değişiyor. Tabii ki, bu tekniğin başarılı olduğu tespit edilen çalışmalara göre.

Shettles Yöntemi

Shettles cinsiyet seçimi yöntemi, muhtemelen bir erkek veya kız çocuğunu doğal olarak algılamanın en iyi bilinen yoludur. Erken IVF öncüsü olan Dr. Landrum Shettles tarafından icat edilen yöntem, 1950’lerde sperm davranışı gözlemlerine dayanıyor.

Shettles yönteminin güncel bir bilimsel geçerliliği yoktur. Çalışmıyor. Dr. Shettles teorileri o sırada akran incelemesi dergilerinde yayınlanırken, daha sonra teknoloji ve takip araştırmaları hatalı olma yöntemini göstermiştir.

Örneğin, yöntemin çoğu Y-sperminin X-sperminden daha hızlı yüzdüğünü varsayar. Shettles, bu sonuca sperm hücrelerinin büyüklüğü ve davranışını gözlemleyerek geldi. Küçük sperm hücrelerinin daha büyük olanlardan daha hızlı yüzdüğünü fark etti ve daha küçük sperm hücrelerinin Y taşıyan ve daha büyük olanların X-kromozom taşıyan olması gerektiğine karar verdi.

Birçok takip bilimci, Dr. Shettles’ın çalışmasına dayanarak aynı varsayımlarda bulundu. Ancak, 1980’lerin ortasına kadar icat edilmemiş bilgisayar destekli sperm analizi (CASA) bunun doğru olmadığını buldu. Y-sperm hücreleri, X sperm hücrelerinden ortalama olarak daha hızlı yüzmezler.

İşte Shettles Metodunun temelde söylediği ve problemleri.

Shettles’ın İpucu # 1: Bir oğlan çocuğu istiyorsan, yumurtlamaya mümkün olduğunca yakın cinsel ilişkide bulun. İdeal olarak, beklenen yumurtlamadan 12 saat önce. Ve bu zamana kadar, seksten kaçının (veya prezervatif kullanın). Teori, X sperm hücrelerinin yapabilmesinden önce Y-sperm hücrelerinin yumurtaya daha hızlı ulaşmasıdır.

Bir kıza sahip olmak istiyorsanız, periyodunuz sona erdiğinde her gün seks yapın, yumurtlamayı beklemeden iki ila dört gün öncesine kadar. O zaman seksten kaçının. Ayrıca, mevcut en verimli servikal mukus varken seks yapmaktan kaçının.

Teori, X taşıyan sperm hücrelerinin daha yavaş yüzücüler olduğu, ancak Y-sperm hücrelerinden daha uzun süre yaşayacağı ve yumurta yumurtlandığı zaman sadece X taşıyan sperm hücrelerinin var olacağıdır.

Bu tavsiyeyle ilgili sorun : Yumurtlamanın yumurtlamadan tam 12 saat önce gelmesi imkansızdır. Araştırmalar evde yumurtlama izleme yönteminin hiçbir yönteminin bu kadar doğru olmadığını tespit etti.

Yumurtlamayı beklemeden önceki iki günde seksten kaçınmak, en verimli günlerinizi kaçırdığınız anlamına gelir. Ayrıca yumurta akı kalitesinde servikal mukus varken seksten kaçınmak aynı zamanda en verimli zamanınızdan kaçındığınız anlamına gelir.

Bir erkek ya da kız çocuğu ile genel olarak hamile kalma ihtimaliniz düşüyor.

Ayrıca, cinsel ilişki zamanlaması ile ilgili en önemli takip çalışmaları karışık ve tutarsız sonuçlar bulmuştur. Bazıları yumurtlamaya yakın seks yapmanın bir kızı hamile bırakma olasılığını arttırdığını, diğer çalışmalarda bir çocuğun hamile kalma olasılığını artırdığını, bazılarının ise hiçbir fark yaratmadığını buldu.

Shettles ‘Tip # 2: Bir erkek çocuk istiyorsan arkadan giriş pozisyonu, yani “köpek stili” kullanarak seks yap. “Spermi” daha hızlı “Y-spermi vermek için meni servikse mümkün olduğunca yaklaştıran cinsel pozisyonları kullan Hücreler bir avantajdır.

Eğer bir kız sahibi olmak istiyorsanız, “sığ” giriş ile birlikte misyoner pozisyonunda seks yapın, böylece meni vajinal ortamın biraz daha asidik olduğu serviksten biraz uzağa yatırılır.

Bu tavsiyeyle ilgili problem : Cinsel pozisyon, belirli sperm hücrelerinin yumurtaya ne kadar çabuk girdiğini etkilemez. Şimdi Y sperm hücrelerinin daha hızlı X-taşıyan sperm hücrelerinin daha yüzemezmiş biliyoruz.

Shettles Tip # 3: X-sperm hücrelerine bir avantaj sağlamak için vajinanın asitliğini arttırmak için sirke ile duş alın. Shettles, X-sperm hücrelerinin Y-sperm hücrelerinden daha sert olduğuna inanıyordu.

Bu tavsiyedeki sorun : Hamurlama vajinanızın doğal pH dengesini bozabilir. Bu, tahrişe ve enfeksiyona yol açabilir ve tüm sperm hücrelerinin (“erkekler” ve “kızlar”) hayatta kalmasına yardımcı olan doğurganlığı artıran servikal mukusu giderir.

Sonunda, duş almak, genel olarak hamile kalma olasılığınızı azaltabilir. Bu konuda daha fazlası.

Shettles’ın İpucu # 4 : Bir oğlan çocuğu istiyorsan, kadının orgazm olması gerekir. Bu, Y-sperm hücrelerinin daha hızlı yüzmesine yardımcı olmak içindir. Bir kıza sahip olmak istiyorsan, kadının orgazm olmaması gerekir.

Ayrıca, Dr. Shettles’e göre, orgazm olmamak , vajinal ortamın pH dengesini Y taşıyan sperm hücrelerine daha az uygun hale getirecektir.

Bu tavsiyeyle ilgili sorun : Yukarıda belirtildiği gibi, artık sperm hücrelerini taşıyan Y kromozomunun, X-taşıyan sperm hücrelerine göre ortalama olarak daha hızlı yüzmediğini biliyoruz. Ayrıca, orgazm olmanın ya da olmamanın, gebe kaldığınız çocuğun cinsiyetini etkileyeceğine dair hiçbir kanıt yoktur. Kendine sözde bilim adına bir orgazm inkar etme!

Whelan Yöntemi

Whelan Yöntemi, bir epidemiyolog olan Dr. Elizabeth Whelan’ın (bir epidemiyolog hastalığı inceleyen bir bilim adamıdır) tavsiyesine dayanır. Yöntemi 1970’lerde Dr. Rodrigo Guerrero’nın araştırmasına dayanıyor.

Guerrero, cinsel ilişkide yumurtlamadan birkaç gün önce meydana gelirse, erkek çocuk yapma ihtimalinin biraz daha yüksek olduğunu ve cinsel ilişki yumurtlamadan hemen önce ya da sonra gerçekleştiğinde kız olma ihtimalinin biraz daha yüksek olduğunu keşfetti.

Bu Shettles’ın tam tersi bir tavsiye. (İkisi de doğru olamaz.)

Whelan cinsiyet seçimi ipuçlarını bir cinsiyet için takip etmek, genel olarak hamile kalma olasılığınızı azaltabilir. Yumurtlamadan önceki dört gün boyunca seksten kaçınırsanız, en doğurgan olduğunuzda seks yapmazsınız.

Whelan, erkek çocuk sahibi olmaya çalışanların yüzde 68’inin erkek çocuk sahibi olduğunu ve kız isteyenlerin ise yüzde 58’inin başarılı olduğunu iddia ediyor. Bu istatistiklerin hiçbiri dış onaylanmadı.

O + 12 Yöntemi

Yumurtlama artı 12 saat anlamına gelen O + 12 yönteminin bir kız sahibi olmak isteyen ancak Shettles yöntemiyle erkek çocuk sahibi olmaya devam eden bir kadın tarafından icat edildiği söylenir.

Buradaki fikir, bir kıza sahip olmak istiyorsan, yumurtlamadan sonra 12 saat boyunca cinsel ilişkide bulunman. Ayrıca, sadece bir kez seks yapıyorsun.

Bu yöntemle ilgili çalışma yapılmasının yanı sıra, iki büyük sorun var.

Birincisi, cinsiyetin yumurtlamadan tam olarak 12 saat sonra ortaya çıkması imkansızdır, çünkü yumurtladığınız saati (veya hatta günü) tam olarak tespit edemezsiniz. Bunu yapmanın tek yolu sık sık ultrason muayeneleri ile olur. O zaman bile, yumurtlama anı büyük olasılıkla kaçırılmış olacaktı.

Bazal vücut ısısı çizelgenizin size yumurtladığınız günü anlattığını düşünüyorsanız, araştırmalar bunun doğru olmadığını buldu. BBT çizelgeleri size ne zaman yumurtladığınıza dair bir fikir verirken, sıcaklık artışı yumurtanın folikülden salındığı tam günü tam olarak saptamaz. Size kesin saati söyleyemem.

O + 12 ile ilgili ikinci büyük problem ise hamile kalma olasılığınızı azaltmasıdır. Hamile kalmak istiyorsanız, yumurtlamadan önce seks yapılmalı ve doğurganlık döneminizde birden fazla seks yapmalısınız.

Yumurta sadece serbest bırakıldıktan 12 ila 24 saat sonra yaşar. Sadece bir kez ve sadece yumurtladıktan sonra seks yapmaya kalkarsanız, hamile kalma şansınızı tamamen özleyebilirsiniz.

İlişki Zamanlaması

Bu çalışılması zor bir konudur, çünkü deneyi tamamen kontrol edemezsiniz. Hamile kalmaya çalışırken çiftleri bir laboratuvarda aylarca kilitleyemezsiniz. Ayrıca, çoğu zaman, seks bir döngüde birden fazla günde gerçekleşir.

Bir erkek veya kız çocuğu olmak için “büyülü” günleri bulma konusunda birçok değişik girişimlerde bulundu, hepsi farklı sonuçlara yol açtı:

 • Bir araştırmacı, gebe kalmanın yumurtlama gününde gerçekleşmesi durumunda, çocuğunuzun daha yüksek olabileceğini öne sürdü. İki gün önce ortaya çıkarsa, bir kız çocuğunuz olması daha olasıdır.
 • Başka bir araştırmacı, seks yumurtlamadan günler önce meydana gelirse, çocuğunuzun daha fazla olabileceğini öne sürdü.
 • Bir başka bilim adamı, tam tersi önererek, yumurtlamaya yakın bir yerde meydana gelen cinsel ilişkinin erkeklerin şanslarını artırdığını, cinsiyetten birkaç gün önce ortaya çıkması ihtimalinin daha yüksek olduğunu iddia etti.
 • Yukarıda zaten okuduğunuz gibi – sadece Shettles, Whelan ve O + 12’yi göz önünde bulundurarak – birçok önerilen yöntemin birbiriyle çelişdiğini görebilirsiniz!

2016 istatistik çalışmasında araştırmacılar, belirli bir günde cinsiyetin bir erkek veya kız çocuğu doğurmasının daha olası olduğunu bulamadılar.

Seks zamanlaması olasılıkları azaltsa iyi olurdu (ve kolay!) Ama şu anki bilim bunun olası olmadığını söylüyor.

Gıdalar, Takviyeler ve Diyetler

Hemen hemen tüm cinsiyet salgılayan diyetler üç temel kategoriye girer:

 • Kalori ve yağ alımı
 • Görünüşe göre vücudunuzun pH değerini etkileyen yiyecekler
 • Bazı minerallerin alımını azaltma veya arttırma

Kalorili yağ teorisi diyetlerine göre , kalorilerde diyet tüketen annelerin erkek çocuk sahibi olma olasılığı biraz daha fazladır. Diyetler kalorilerde daha düşük olduğunda, bir kız daha olasıdır.

Bu, savaş ve kıtlıkta değişen cinsiyet oranındaki çalışmalara dayanıyordu. Bazı belirli zaman dilimlerinde cinsiyet oranı değişmiş olsa da, diğer çalışmalar bunu bulamamıştır. Diyetinizin yağ veya kalori içeriğinin erkek veya kız olma olasılığınızı değiştirmesi pek olası değildir.

PH diyeti teorilerine göre, yediklerinize dayanarak vücudunuzun pH’ını daha asidik veya daha fazla alkalin olmaya doğru değiştirebilirsiniz. Bir kıza sahip olmaktan daha asidik olduğu söylenir; Daha fazla alkalinin, erkek çocuk sahibi olma olasılığınızı artırması gerekiyor.

Bu, sperm hücrelerinin çevresel maruz kalmaya nasıl tepki gösterdiğine dair in vitro çalışmalara dayanmaktadır. Laboratuar ortamında, X-sperminin Y-sperminden daha asidik koşullara dayanabileceği doğrudur.

Ancak, iki sorun ortaya çıkar:

 • Sperm hücrelerinin, doğal bir ortamda, bir petri kabında ne olduğuna bağlı olarak nasıl tepki vereceğini tahmin etmek neredeyse imkansızdır.
 • İkincisi, vücudunuz homeostazı veya refahınız ve sağlığınız için ideal olan koşulları sağlamak için çok çalışır. Bu, belirli pH seviyelerinin korunmasını içerir. PH seviyeleriniz hormonlarınıza (adet döneminize göre değişir), günün saatine, stres seviyelerine ve diğer birçok faktöre bağlı olarak değişir. Bunu gerçekten kendi başınıza kontrol edemezsiniz, özellikle de pH seviyelerine göre belirli bir cinsiyetin mümkün olması durumunda ihtiyacınız olan dereceye veya doğruluğa göre kontrol edemezsiniz.

Mineral cinsiyet sallanan diyetlere göre , sodyum ve potasyum açısından düşük, kalsiyum ve magnezyum açısından yüksek bir diyetin kız olma ihtimalini arttırdığı söylenir.

Bu diyeti, zamanlanmış cinsel ilişki ile birlikte kullanmak için küçük bir çalışma yapıldı. Diyetin etkili bir şekilde kaydırıldığı mineral seviyelerini doğrulamak için kan testi yaptılar. Bütün çiftler bir kıza sahip olmaya çalışıyordu.

Diyet sırasında, kadınlar tuzla hazırlanmış yiyecek yemeyecek, süt ürünlerinin bol porsiyonlarını (günde en az 500 gram) tüketecek, patateslerden (potasyumda yüksek olan) kaçınacak ve kalsiyum alacak (500 ila 700 mg), magnezyum (400 ila 600 mg) ve D vitamini takviyeleri. Ek dozajlar kan çalışması sonuçlarına göre değişmiştir.

Cinsiyet zamanlaması için, çiftlere beklenen yumurtlama tarihinden iki gün önce ve yumurtlama tespit edildikten birkaç gün sonra cinsel ilişkiden kaçınmaları söylendi. Bu Shettles’in cinsiyet zamanlaması teorisini bir kıza sahip olmaktır.

Çalışma, 150 çiftle başlayan ve cinsiyet ölçütlerinin hem diyetini hem de zamanlamasını karşılayan yalnızca 32 kadınla sona eren çok yüksek bir okulu bırakma oranına sahipti. Bunlardan yüzde 81’i kız bebek doğurdu.

Çalışma ayrıca zamanlamayı doğru anlamayan, ancak yine de diyet protokolüne uymayanların bir kız için şanslarının daha yüksek (ancak o kadar yüksek değil) olduğunu da buldu.

Cinsiyet-Sallanan Diyetler Uyarısı

Orada önerilen diyetlerin bazıları aşırı. Bunlar, tükettiğiniz gıdaların çeşitliliğini veya kalori alımınızı kesinlikle düzenleyebilir. Uzun süre boyunca, bu diyetlerin bazıları sağlığınıza zarar verebilir. Düzensiz beslenme öyküsü olanlar için, bu diyetlerin bazıları nüks tetikleyebilir.

Ayrıca, takviye almak veya belirli mineral alımlarını (tuz ve potasyum dahil) kısıtlamak söz konusu olduğunda, bunun genel sağlığınız için riskli olabileceğini unutmayın.

Diyete başlamadan veya takviye almadan önce, önce doktorunuzla konuşun.

Boksörler vs Kısa

Laboratuar çalışmaları, X-taşıyan sperm hücrelerinin, Y-taşıyan spermlerden biraz daha sıcak sıcaklıklara dayanabileceğini göstermiştir. Buna dayanarak, kız sahibi olmak isteyenler için erkeklerin külot giymesi teşvik edilir. Kısa özetler testisleri vücuda yakın tutar ve skrotum sıcaklıklarını yükseltir.

Bunun bir fark yarattığına dair herhangi bir kanıt var mı? Yok hayır.

Ayrıca, kasıtlı olarak skrotum sıcaklıklarını arttırmaya çalıştığınızda, sadece Y taşıyan sperm hücrelerini değil, genel sperm sayısını düşürme riski taşıdığınızı unutmayın.

Vajinal pH’ınızı Değiştirme

Gebelik öncesi cinsiyet seçimi için douching arkasındaki teori, X taşıyan sperm hücrelerinin Y taşıyan sperm hücrelerinden daha sert olduğuna dair laboratuvardaki kanıtlara dayanmaktadır. Araştırma (petri yemeklerinde), X-spermin daha asitli ortamlara tolere edebileceğini ve Y-spermin daha alkali ortamlarda daha iyi performans gösterdiğini keşfetti.

Bir kız istiyorsanız, cinsiyet sallama tavsiye siteleri bir sirke çözeltisi ile duş almanız gerektiğini ve bir oğlan istiyorsanız, kabartma tozu bazlı bir çözüm kullanmanız gerektiğini iddia eder. Veya ayrıca, sıkça belirtilmişse, parmağınızı kabartma tozu ile kaplamayı ve parmağınızı vajinanıza yerleştirmeyi deneyin. (“Kabartma tozu parmağı” olarak da bilinir.)

Douching’in bir oğlan veya bir kıza sahip olmanıza yardımcı olacağına dair hiçbir kanıt yoktur. Ayrıca vajinal ortamınıza olumsuz etkileri vardır ve enfeksiyon riskini arttırır.

Denemek için değil birçok nedeni vardır:

 • Vajinal ortamınız – kendi başına – siz daha verimli olduğunuzda spermi canlı tutmak için ideal koşulları yaratır. Hamur, ideal pH değerleri ile karışabilir ve hedeflediğiniz sadece Y veya X sperm hücrelerini değil tüm sperm hücrelerini öldürür.
 • Hamile kalmanız gereken servikal mukusunuzu yıkayacaksınız.
 • Bir enfeksiyon kapabilir veya vajinal tahriş yaşayabilirsiniz. Bunların ikisi de hamile kalma olasılığınızı azaltabilir. Onlar da tatsız!

Evde Seks Seçimi Kitleri

Satın alabileceğiniz ürünler ve “cinsiyet seçim kitleri” var. Genellikle izlenecek bilgi veya talimatlar, ayrıca çeşitli “araçlar” veya ekler bulunur.

Douching cihazı (genellikle takip etmek, evde yapmak için bir reçete ile), diyet önerileri ve menüleri, termometreler veya yumurtlama test şeritleri gibi yumurtlama izleme ürünleri vb. İçerebilir. Vajinanızın, servikal sıvılarınızın veya semeninizin asitliğini veya alkalinitesini test etmek için pH şeritleri alabilirsiniz. Ayrıca bir veya iki hamilelik testi yapabilirler.

Bazıları çevrimiçi “destek” grupları veya forumları, genellikle bir kızı veya oğlanı düşünmeyi ümit eden diğer ebeveynleriyle özel bir Facebook grubudur.

Paranı boşa harcama.

Öncelikle, burada okumadığınız, çevrimiçi olarak başka bir yerde ücretsiz bulabileceğiniz ya da kütüphaneden çıkardığınız bir kitapta size bir şey söylemeyecekler.

İkincisi, hepsi çok kabataslak “bilime” dayanıyor. Servikal mukusunuzun pH’ını test etmenin bir erkek veya kıza sahip olmanıza yardımcı olacağına dair kanıt yok. Bir kız için seks (veya oğlan) meselesi oldukça tartışmalıdır. Ve bir erkek veya kız çocuğu olmasını sağlayacak “sihirli” yiyecekler veya menüler yok.

Üçüncüsü, takviyeler söz konusu olduğunda, kendiniz takviyeleri satın almakta daha iyi olursunuz.

Ayrıca FDA’nın ekleri düzenlemediğini unutmayın – yani “erkek bebek” karışımınızın içerdiklerini söylediklerini içerip içermediğini, hatta satın almadan önce ne içerdiğini söyleyeceklerini bile bilmiyorsunuz.

Ucuz yumurtlama testleri, hamilelik testleri ve pH test şeritlerini kendiniz de satın alabilirsiniz.

Son olarak, bu sitelerden bazıları dolandırıcılık siteleridir. Bazıları yasal, ancak birkaçı sadece kredi kartı bilgilerinizi çalmak isteyen phishing siteleri.

Bu siteler ikna edici olabilir. Parlayan referanslar olabilir. Ancak, aklınızda bulundurun, bu insanların gerçek olduğunu nereden biliyorsunuz? Ve mutlu değildi olanların bütün bunlar ne? Yorum şirketi kendileri tarafından yayınlanmaktadır Özellikle, size okumuyorsun ne hikayeler bilmenin hiçbir yolu yoktur.

Ayrıca para iade garantisi sunabilirler, ancak garantisi, ümit ettiğiniz oğlan veya kızı bulamazsanız paranızı geri almanızı da içeriyor mu? Sana söz veremezler, o yüzden dikkatli ol.

Ama Arkadaşım XYZ Yaptı ve Erkek / Kız

Orada yayınlanan birçok başarı öyküsü var. Bunları cinsiyet salgılayan forumlarda ve Facebook gruplarında bulabilir veya denedikleri belirli bir yöntemle küfür eden arkadaşlardan duyabilirsiniz. Ayrıca cinsiyet seçimi ürün web sitelerinde referansları veya incelemeleri okuyabilirsiniz.

Birisi bilimsel geçerliliği sıfır olan bir yöntem kullansa bile, istediği cinsiyeti elde etme olasılıkları oldukça iyidir – neredeyse 50-50. Anekdot kanıtı kanıt değildir.

Ayrıca, insanların bir yöntemi kullanarak başarılı olmaları durumunda bir foruma geri dönme veya Amazon’da bir inceleme yayınlama olasılıklarının daha yüksek olduğunu unutmayın. İstediklerini almayanlar genelde devam eder. Oğlanı (ya da kızı) alanlara bir yıldız grubuna geri dönebilir. Başarılı oldular! İstediğiniz bebeği nasıl alacağınız konusunda kendileri uzman ilan edebilirler.

Başarı verilmemiş olanlar, onların hikayeyi anlatmak dönmek için daha az olasıdır. Yönergeleri yeterince takip etmemekle suçlanabilirler. Bir başarı hikayesini paylaşma onurunu alamazlar. Hedeflerinde başarısız olduklarını bildirmenin faydası yok.

Etik Seçimler ve Cinsiyet Seçimi Üzerine Tartışmalar

Bazı doktorlar, bir erkek veya kız çocuğunuz olup olmadığını seçme hakkının (gerekçeyle) geniş üreme hakları kategorisine girdiğini iddia ederken, herkes aynı fikirde değildir. Birçok anne-baba gizlice ya da açıkça bir kız ya da erkek çocuğa dilek diliyor, ancak bu dileğin gerçekleşmesi için adımlar atılması konusunda bir çizgi var gibi görünüyor.

Gebelik öncesi cinsiyet seçimine karşı çıkan bazı argümanlar:

 • Koşulsuz ebeveyn sevgisi kavramıyla çelişir. Hemen hemen her cinsiyetten bebek isteyen ancak diğerlerinden birine sahip olan her anne ve baba, o çocuğu en çok sevdiklerini söyleyecektir. Bununla birlikte, bazı sorular, gebe kalmadan önce bu kadar güçlü bir tercihe sahip olup olmadığının koşulsuz sevgiyi engelleyip engellemeyebileceğini sorguluyor.
 • “Tasarımcı bebekler” e doğru kaygan bir eğim başlangıcı olabilir. Bazı etik, insanların çocuklarının cinsiyetini seçmelerine izin verirsek, ebeveynlerin çocuğun genetiğinin diğer yönlerini seçmeye çalışmasına neden olacağından endişe duyuyor olabilir. Ancak bu teknoloji şu anda mevcut değil.
 • Bir cinsiyetin diğeri için tercih edilmesi durumunda, toplumsal sonuçların riski. Bir cinsiyetin diğerinden daha güçlü olduğu kültürlerde, çocuğun cinsiyetini seçme yeteneği, toplumsal cinsiyet oranının dengesizliğine yol açabilir. Bu, Çin’de erkeklerin kızlara karşı tercih edildikleri bir problem. En son seks oranı her 100 kıza 113,5 erkek olarak ölçülmüştür. Eğitimde ve diğer alanlarda cinsiyet eşitliği sorunları Çin’de de oldukça fazla acı çekiyor.
 • Çocuğun ebeveynin cinsiyet beklentilerini karşılamaması riski. Bir kıza (veya bir oğlana) sahip olmak isteyen bir ebeveyn, bir kız (veya erkek) olmanın ne demek olduğuna dair belirli fikirlere sahip olabilir. Ya çocuk bu beklentileri karşılamazsa? Bunun psikolojik sonuçları olabilir ve ebeveyn-çocuk ilişkisinde sorunlara neden olabilir.
 • Cinsel seçim önyargısına yönelik dini itirazlar. Bazı dinler gelecekteki çocuklarının cinsiyetini seçme ya da kontrol etme girişiminde herhangi bir adım atmayı yasaklamaktadır. Bir erkeğin (genellikle erkek) diğerinden daha çok hoşlandığı dinlerde bile, “Tanrı’nın planına” müdahale etmek kaşlarını çattırabilir.

EniyiAile’de Bir Kelime

Pek çok insan gizlice belirli bir cinsiyetten bir çocuğa dilek diliyor. Belki her zaman küçük bir kızı ya da küçük bir çocuğu büyütmeyi hayal etmişlerdir. Belki her cinsiyetten bir çocuk yetiştirmeyi deneyimlemek isterler. Bunlar ortak arzulardır ve utanılacak bir şey değildir.

Bu umutlara rağmen, bebek doğduğunda hemen hemen her ebeveyn aşık olduklarını söyleyecektir. Çocuk buradayken seks artık önemli değildi.

Belirli bir cinsiyetten çocuğunuza yardımcı olabilecek birkaç tıbbi teknoloji vardır, ancak bunlar çok pahalı olabilir (IVF-PGD gibi) veya ABD’de kullanılamaz (Microsort® gibi). Ayrıca, çoğu bilimsel geçerliliği olmayan veya çok titrek zeminde durmayan, çeşitli “doğal” cinsiyet seçim yöntemleri de vardır. Çoğu yöntem zararsız olsa da hepsi risksiz değildir. Rehberlik için doktorunuzla konuşun.

  İlginizi Çekebilir

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir