1. Anasayfa
 2. Gebe Kalmaya Çalışmak

Yumurtlama: Hamile Olmak İçin Bilmeniz Gereken Her Şey


0

Yumurtlama ne demektir? Ne zaman yumurtlayacaksın? Ve hamile kalmakla ne ilgisi var? Hamile kalmak için yeniyseniz veya sadece kadın üreme sistemini biraz daha iyi anlamaya çalışıyorsanız, bunun gibi temel sorularınız olabilir.

Belki de doktorunuza sormakta utanıyorsunuzdur çünkü herkes zaten detayları biliyormuş gibi hissedersiniz. Ancak yumurtlama hakkında ne kadar fazla bilgiye sahipseniz, tüm hamilelik süreci için o kadar iyi hazırlanmış olursunuz.

Makalede Neler Var?

Yumurtlama Nedir?

Yumurtlama, bir yumurta veya yumurtalık, yumurtalıklardan serbest bırakıldığında olan şeydir. Her adet döngüsü sırasında, üreme hormonları yumurtalıkları uyarmak için birlikte çalışır. Oosit olarak da bilinen birkaç olgunlaşmamış yumurta büyümeye ve bu hormonlara cevap vermeye başlar.

Birkaç oosit, döngünün başında gelişmeye başlasa da, genellikle sadece bir yumurta salınır. (İki yumurta serbest bırakılırsa, özdeş olmayan ikizleri düşünebilirsiniz!)

Yumurtalıklar bir yumurtayı salmaya hazırlanırken, uterin astar (endometriyum) döllenmiş bir yumurta veya embriyo almaya hazırlanıyor. Hormonlar, endometriumun kalınlaşmasına ve değişmesine neden olur.

Yumurtalıktaki yumurtaların bir ay içinde ilk aşamadan yumurtlamaya kadar geliştiğini varsayabilirsiniz, ancak bu doğru değildir. Oositler birkaç ay içinde gelişir. Yumurtlamaya hazır olana veya büyümeyi durduracak ve hareketsiz kalana kadar çeşitli aşamalardan geçerler.

Bir kadının yumurtalıklarındaki yumurtaların çoğu yumurtlama için asla olgunlaşmaz. Bir kadın ergenliğe başladığında, yumurtalıklar yaklaşık 300.000 yumurta barındırır. Bu belirgin yumurta deposuna rağmen, bir kadın ömrü boyunca sadece 300 ova yumurtlar.

Ayrıca, her yumurtalığın diğer her ay yumurtlamada bir dönüş aldığına dair bir yanlışlık var. Örneğin, bir ay sağ yumurtalık yumurtlar. Sonra bir sonraki ay, sol yumurtalık yumurtlar. Aslında yumurtlama, hangi tarafta ayın en olgun yumurtalık veya yumurtalıkta olduğu görülür. Bazı kadınlarda, bir yumurtalık diğerinden önemli ölçüde daha fazla yumurtlayabilir.

Ne zaman yumurtlayacağım?

Yumurtlama genellikle 11. gün ile 21. gün arasında gerçekleşir. Her kadın kendi programına göre yumurtlar. Yumurtlamanın, döngünüzün 14. gününde gerçekleştiğini duymuşsunuzdur, ancak bu mutlaka doğru değildir. Aslında, 28 günlük adet döngüsüne sahip kadınlar bile 14. Günde her zaman yumurtlamazlar.

Genellikle, bir kadın yumurtladığını söylediğinde, yumurtlamadan önceki iki ila üç günlük özellikle bereketli dönemine atıfta bulunur. Yumurtlamanın 11. gün ile 21. gün arasında bir yerde gerçekleştiğini varsayarsak, bu fazla verimli dönem menstrüel siklusun 9. gününde erken, 22. günde geç olabilir.

Bu nedenle hamile kalmak isteyen kadınların çoğunda yumurtlama ve üreme belirtileri izlenir.

Nasıl bileceğim?

Çoğu kadın yumurtlamadan önce belirti ve semptomlar yaşar. Bazı semptomlar yumurtlamadan birkaç gün önce ortaya çıkabilir, diğerleri yumurtlama gününden önceki güne kadar gerçekleşmez.

Yumurtlamadan Önce

 • Cinsel arzunun artması

 • Servikal mukusta artış

 • Serviksin yumuşaması ve açılması

 • Yumurtlama ağrısı (genellikle acı verici değildir, bazı kadınlar yanlarında kramp veya keskin bir ağrı)

Yumurtlama Sonrası

 • Cinsel arzunun azalması

 • Servikal mukusta azalma

 • Vücut bazal sıcaklığındaki artış

 • Göğüs hassasiyeti (yumurtlamadan birkaç gün sonra, erken gebelik belirtisi olabilir)

Diğer bir seçenek ise yumurtlama test kitlerinin kullanılmasıdır. Bu testler, hamilelik testleri gibi çok çalışır, çünkü idrarınızı belirli bir hormonun mevcut olup olmadığını belirlemek için kullanırsınız. Bir yumurtlama testinde olumlu bir sonuç elde ettiğinizde, yumurtlamaya yaklaşıyorsunuz ve seks yapmalısınız.

Yumurtlama ve Gebelik

Konsept en az bir yumurta ve bir sperm gerektirir. Semen dişi üreme sisteminde üç ila beş gün yaşayabilir. Öyleyse bir çift Pazartesi günü seks yaparsa, perşembe günü kadının fallop tüplerinde takılan canlı spermler hala canlı olacak.

Bununla birlikte insan yumurtası sadece 24 saat yaşar. Yumurtlamanın ilk 12 saati içerisinde döllenmelidir. Bu yüzden yumurtlamadan önce seks yapmaniz gerekiyor. Hamile kalmak istiyorsanız, yumurtlamadan önce seks, yumurtlanan yumurtayı selamlamayı bekleyen sperm hücrelerinin olmasını sağlar.

Yumurtlama anında seks yapmaya gerek yok.

Ne zaman hamile kalıyorsunuz?

Bir sperm hücresi yumurtayı döllerse, gebe kalmaktadır. Ama şu anda teknik olarak hamile değilsin. Gebeliğin başlaması için yumurta yerleştirmeleri gerekir.

Hamile kabul edilmek için döllenmiş yumurta kendisini endometriyuma yerleştirmelidir. Bu döllenmeden 7 ila 10 gün sonra gerçekleşir.

IVF’den geçen bir kadının embriyo transferinden sonra hamile olduğu düşünülmemektedir. Embriyo rahim içine aktarılmış olmasına rağmen, embriyo kendisini endometriuma sokmadığı sürece “hamile” değildir.

Ne Sıklıkta Seks Yapmalısınız?

Ne zaman yumurtladığınızı bilmek, en verimli günlerinizde seks yapmanıza yardımcı olabilir, zorunlu değildir. Haftada üç ila dört kez seks yaparsanız, yumurtlama süreniz boyunca seks yapmak zorunda kalırsınız.

Yumurtlamadığımda ne yapmalıyım?

Döngünüz boyunca herhangi bir zamanda yumurtlama semptomları yaşamazsanız veya düzensiz dönemleriniz varsa, her ay yumurtlama olmayabilir. Anovülasyon, bir kadının yumurtlamadığı durumdur. Kısırlığın yaygın bir nedenidir. Anovülasyonun diğer olası semptomları, aşırı kısa veya uzun süreler veya adetin tamamen olmamasıdır.

EniyiAile’de Bir Kelime

Hamile kalmak istiyorsanız, yumurtlamaya giden günlerde seks yapmanız gerekir. Yumurtlamayı tespit etmenin ve izlemenin çeşitli yolları vardır, ancak bunun üzerinde baskı yapmanıza gerek yoktur. Haftada üç ila dört kez seks yaparsanız, verimli günlerinizden birinde cinsel ilişkiye girmek zorunda kalırsınız.

Düzenli süreleriniz yoksa yumurtlama olmayabilir. Bu olası bir kısırlık belirtisi olabilir.

Genellikle çiftlere bir yıldan en az altı ay boyunca gebe kalmaları için kendi başlarına denemeleri söylenirken, bir sorun belirtisi varsa, bu zaman çizelgesi geçerli olmaz. Doktorunuzla daha sonra konuşun. Daha erken tanı, başarılı tedavi olasılığınızı artırabilir.

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir