1. Anasayfa
 2. Gebe Kalmaya Çalışmak

LGBTQ Olarak Tanımlarken Bebeğiniz Olmak ve Ailenizi Kurmak

LGBTQ Olarak Tanımlarken Bebeğiniz Olmak ve Ailenizi Kurmak
0

İster eşcinsel, lezbiyen, transseksüel, isterse queer olarak tanımlasanız da, bir bebek sahibi olmak ya da çocuk büyütmek istiyorsanız, birçok seçeneğiniz var – muhtemelen hayal ettiğiniz daha çok seçenek! Kabul edilirse, aynı cinsiyetten bir çift veya LGBT birey olarak bebek sahibi olmak karmaşık olabilir. Heteroseksüel çiftlerin nadiren düşündüğü veya başa çıkması gereken lojistik sorunlar, yasal engeller ve finansal engeller var. Tıpkı heteroseksüel bireyler gibi, bazı LGBT’ler de “durumsal” infertilite üzerine kısırlıkla karşı karşıya kalacaktır. Ayrıca, bazıları LGBT topluluğu ile özdeşleşen interseks bireyleri kısır olabilir veya doğurganlığı azaltır. Ayrımcılık, ebeveynliğe giden yolculuğunuzda da ortaya çıkabilir (ancak sizi engellememesi veya durdurmaması gerekir).

Bütün bunlar, bir iradenin olduğu yerde, bir yol var ve çok tuhaf insanlar çocuk yetiştiriyor. Williams Enstitüsü’ne göre, kendilerini LGBT olarak tanımlayanların yüzde 29’u çocuk yetiştirdiğini bildirdi. Amerika Birleşik Devletleri’nde, tahminen 3 milyon LGBT kişinin bir çocuğu var ve tahminen 6 milyon çocuğun bir LGBT ebeveyni var.

Aynı cinsiyetten çiftler – heteroseksüel çiftlere kıyasla – daha fazla çocuk büyütmek için altı kat daha fazla, evlatlık çocuk yetiştirmek için dört kat daha olasıdır. Ayrıca, ABD Nüfus Sayımı tarafından toplanan istatistiklere göre, aynı cinsiyetteki hanelerin yüzde 19’u çocuk yetiştirdiğini bildirmektedir. Bu, “kendi çocuklarını büyüten” çocukları ile birlikte evlat edinen veya bakım veren çocukları büyütenleri de içerir.

En temel düzeyde, çocuk sahibi olma seçenekleriniz, yardımcı üreme teknolojilerinin yardımı veya evlat edinme veya koruyucu bakım ağı aracılığıyla olur.

Bir queer kişinin ebeveynlik seçenekleri:

 • Sperm donörü ile tohumlama
 • Yumurta bağışı ile vekillik
 • IVF (vekilli veya vekilsiz) bir embriyo donörü ile
 • Karşılıklı IVF (lezbiyen çiftler için; eşlerden biri bebeği, diğeri yumurta bağışçısı)
 • Eş-ebeveynlik (planlı, platonik bir ebeveynlik ilişkisi)
 • Benimseme
 • Koruyucu bakım

Bekar veya eşli olsanız bu caddeler size açıktır. Ayrıca HIV pozitif olsa bile, çoğu durumda size açıktır, çünkü HIV çocuğunu veya taşıyıcı anneye bulaşma riskini önemli ölçüde azaltan doğurganlık prosedürleri vardır. Mali kaynakların eksikliği, bu yolların bazılarının (ancak hepsinin değil) ebeveynlik için en büyük engeldir.

Makalede Neler Var?

Hızlı not

LGBT bekarlar ve çiftler için ebeveynlik söz konusu olduğunda devletler (ve ülkeler) arasındaki birçok yasal karmaşıklık ve farklılık nedeniyle, seçeneklerinizi düşündüğünüzde yerel aile ve üreme yasalarına aşina bir avukatla görüşmeniz önerilir.

 

Üçüncü Parti Üreme

Evlat edinme ya da bakıcı bakıcı olmadıkça, bir tür üçüncü taraf çoğaltılması ya da donör yardımlı çoğaltmaya ihtiyaç duyulacaktır. Üçüncü şahısların çoğaltılması, yumurta veya sperm sağlamak veya amaçlanan ebeveyn (ler) için bir gebelik taşıyıcı olması için “üçüncü bir kişinin” gerekli olduğu herhangi bir doğurganlık prosedürünü ifade eder.

Taşıyıcı düzenlemeler üçüncü tarafların çoğaltılmasıdır; çünkü taşıyıcı taşıyıcı bebeği istenen ebeveyne taşır. Sperm vericisi, yumurta vericisi veya embriyo vericisi kullanıyorsanız, bunlar üçüncü tarafların çoğaltılmasıdır.

Üçüncü tarafların herhangi bir şekilde çoğaltılması düşünüldüğünde, verici veya taşıyıcı ile amaçlanan ebeveyn arasındaki iletişim ilişkisini tanımlamak için kullanılan terimler olacaktır. İşte bilmeniz gereken bazı terimler.

Bilinen Donör / Gebelik Taşıyıcı

Bu donör veya gebelik taşıyıcı daha önce sizin tarafınızdan bilinen biri olduğunda. Bir arkadaş, akraba veya tanıdık olabilir. Kişi, bir ajans, reklam, sosyal medya veya doğurganlık kliniği aracılığıyla bulduğunuz biri değil.

Tanıdığınız birinin sperm ya da yumurta vericiniz olması ya da bir vekil olarak davranmasının birçok avantajı ve dezavantajı vardır. Deneyim, kişiyle olan ilişkinizi geliştirebilir veya ona zarar verebilir. Ayrıca, yasal riskler de artabilir (örneğin, ebeveyn hakları için mücadele eden bir bağışçı veya hamilelik taşıyıcısı) ve bağışçının ya da taşıyıcının çocuğunuzun yaşamında ne olacağı konusunda gelecekteki olası anlaşmazlıklar olabilir.

Üçüncü tarafların çoğaltılmasının hassas doğasını bilen bir danışman ve avukatla görüşmek esastır. Bazı doğurganlık klinikleri psikolojik danışmanlık ve hukuki anlaşmalar tamamlandıktan sonraya kadar bilinen donör ile çalışmaz.

Anonim Bağışçı

Bu geleneksel olarak yumurta ve sperm donörleri için en yaygın düzenleme olmuştur. Verici alıcı tarafından tamamen bilinmiyor ve amaçlanan ebeveynler de vericiyle ilgili tanımlayıcı bilgilere sahip değil. Potansiyel donörünüzün bir fotoğrafını görebilecek olsanız da, çocukluktan itibaren bir bebek fotoğrafı veya biri olacak. Verici ve amaçlanan ebeveynler arasında hiçbir temas yoktur.

Bu geleneksel düzenleme, hem doğumdan sonra hem yasal hem de duygusal komplikasyonlardan endişe duyabilecek bağışçılar ve amaçlanan ebeveynler için “en güvenli” olmuştur – örneğin, bağışçının ebeveyn haklarını talep etmeye çalışacağından veya amaçlanan bir ebeveynin deneyebileceği endişeler Çocuk desteğini bağışçıdan çıkarın.

Ancak, donör gebe olan birçok çocuk genetik kökenlerini merak ediyor. Amaçlanan ebeveynler ebeveyn olmalarına yardım eden kişiyi merak edebilir ve bağışçılar dünyaya girmelerine yardım ettikleri çocuğu merak edebilir. Bu, yarı açık ve açık bağış düzenlemelerinde popülerliğin artmasına neden olmuştur.

Yarı Açık Donör

Yarı açık bir düzenleme ile daha fazla tanımlayıcı bilgiye ve bağışçı ile sınırlı iletişime sahip olacaksınız. Bu temas ve bilgi paylaşımının içerdiği şey büyük ölçüde değişebilir, ancak tipik olarak, iletişim bir aracı aracılığıyla gerçekleşir. Bu, bağış kurumu ya da bir yasal firma olabilir. Bağışçı, bağışın hamileliğe yol açıp açmadığı gibi bilgiler alabilir. Amaçlanan ebeveynlerin doğumundan sonra bir bebek fotoğrafı alabilirler. Ancak kişisel telefon numaraları, adresler ve meslek yeri gibi bilgiler paylaşılmaz.

Bazen yarı açık bir düzenlemeyle, bağışçı tarafından tasarlanan çocuğun bağışçıya ulaşmasına izin verilebilir. Sadece çocuk yasal bir yetişkin olduktan sonra olabileceği gibi, kısıtlamalar olabilir.

Bağışçıyı Aç

Açık bir bağışçı veya vekil kuruluş düzenlemesi ile temas çoğu zaman doğrudan ve devam etmektedir. Bağışçı ve amaçlanan ebeveynler şahsen tanışabilir ve hatta bazı doktor randevularına katılabilir. Muhtemelen birbirleriyle doğrudan iletişim kuracaklar. Bazı açık bağış durumlarında, bağışçı ve amaçlanan ebeveynler yılda bir veya birkaç yılda bir toplanmaya karar verir. Bağış yapan kişi, amaçlanan ebeveynler ve bağış yapan çocuk arasında bir tür ilişki vardır.

 

Sperm Donör Tohumlama

Döllenme, özel olarak yıkanmış spermlerin bir kadının serviksine veya uterusuna aktarılmasıdır. Lezbiyen çiftler ve bekar kadınlar bu rotada bebek sahibi olabilirler. Sperm donörü, bir sperm bankasından gelebilir veya bilinen bir donör olabilir.

Döllenme, doğurganlık kliniğinde yapılabilir veya bazı durumlarda ebe evde döllenme prosedürü uygulayabilir. Evde tohumlama bir olasılıktır, ancak bazı önemli uyarılar ve uyarılar vardır. Evde tohumlama ile ciddi yasal ve tıbbi riskler olabilir.

Döllenme maliyeti ve bir sperm bağışçısı, birkaç yüz dolardan birkaç bin dolara kadar değişebilir. Başarıya ulaşmadan önce kaç denemeye ihtiyacınız olduğuna ve ne tür tohumlama prosedürü kullanıldığına bağlıdır.

Evde döllenme daha az pahalı olacaktır, ancak başarısız olma olasılığı daha yüksektir ve yasal ve tıbbi riskleri vardır (özellikle bilinen bir donörle). Doğurganlık kliniği prosedürleri söz konusu olduğunda, intraservikal tohumlama (ICI), intrauterin tohumlamadan (IUI) daha ucuzdur, ancak IUI’nin daha iyi başarı oranları vardır .

Cinsel ilişkide bulunan heteroseksüel çiftlerin hamile kalmak için aylarca sürebileceğini unutmayın. Bir yıla dayanmak yaygın değildir, ancak bu da anormal değildir. Bir donör durumunda her bir sperm şişesi için ödeme yaparken, maliyetler hızla artabilir.

Verilecek olan büyük bir karar – sperm donörünü seçmenin yanı sıra – bebeği kim taşıyacak. Buna karar vermenin yanlış bir yolu yoktur, ancak işte bazı olası seçenekler:

 • En çok hamileliği ve doğum deneyimini almak isteyenlerle birlikte gitmek (herkes hamile kalmakla ilgilenmez, bazen bir eş zaten hamileliği yaşayabilir)
 • Başarısı en yüksek olanla gitmek (doğurganlık geçmişine veya testlere dayanarak)
 • Her iki partnerin de her ay tohumlanmasını ve hamile kalmasını planlayan, bebeği taşıyan kişidir (“ikizlerle” sonuçlanabileceğini unutmayın)!
 • Zaten birden fazla çocuğa sahip olmayı planlıyorsanız, sırayla karar vermeye karar verin (yine de ilk kimin başlayacağına karar vermeniz gerekir)
 • Uzlaşma olarak tohumlama yerine karşılıklı IVF yapmaya karar verilmesi (aşağıda daha fazlası)

Önemli not: Bilinen bir bağışçı ile evde bir bağışçı tohumlama konusunda ileriye gitmekte çok dikkatli olun. Bir doğurganlık kliniğinin dışında gerçekleşen tohumlama, birçok eyalette, cinsel ilişkide bulunulmasa ve önceden yasal anlaşmalar yapılmış olsa bile, erkek sperm donörüne otomatik olarak ebeveynlik atayacaktır.

Evde bir arkadaşınızla bir bağış düzenleme ile tıbbi riskler de olabilir. Sperm bağışçıları titiz taramalardan ve tıbbi testlerden geçer, ancak bir arkadaşınızla bu önlemler olmaz.

 

İn vitro fertilizasyon

Karşılıklı IVF

Tüp bebek veya in vitro fertilizasyon , yumurtaların bir kadının yumurtalıklarından toplandığı ve daha sonra bir laboratuarda sperm ile bir araya getirildiği zamandır. Her şey yolunda giderse, birkaç embriyo alırsınız ve bu embriyolardan biri veya ikisi bir kadının rahmine transfer edilebilir. Herhangi bir ekstra embriyolar gelecek için saklanabilir.

Karşılıklı IVF, birlikte bebek doğuran biyolojik süreçte yer almak isteyen lezbiyen çiftler için bir seçenektir. Bir partner yumurta stimülasyonu ve geri alımına sahipken, diğer partner uterusa aktarılan embriyo (lar) a sahiptir. Bir anne bebeğe genetik olarak bağlanırken, diğer anne çocuğu doğurur.

Yumurtalara kimin katkıda bulunacağı ve çocuğu kimin taşıyacağına ilişkin karar kişisel veya tıbbi bir karar olabilir. Örneğin, eğer bir anne çok daha gençse veya daha iyi doğurganlığa sahipse, muhtemelen yumurtalara katkıda bulunan en iyisi olacaktır. Yaş, bebeği taşımaya gelince bir etken değildir.

IVF pahalı bir fertilite tedavisidir ve karşılıklı IVF, konvansiyonel IVF’den biraz daha pahalıdır. Bunun nedeni, bebeği taşıyacak olan annenin aynı zamanda rahmini hazırlamak ve döngüsünü kontrol etmek için hormonlara ve doğurganlık ilaçlarına ihtiyaç duymasıdır. Ayrıca, bir sperm donörü de gerekli olacak ve bu da ek bir maliyet (eğer bilinen bir donör değilse).

Karşılıklı IVF, 15.000 ila 30.000 dolar arasında herhangi bir yerde olabilir. Başarıya ulaşmak için birden fazla döngü gerekebilir. Bununla birlikte, başarısız bir döngüden elde edilen dondurulmuş embriyolar varsa, dondurulmuş embriyo transfer döngüsü , bir IVF döngüsünden önemli ölçüde daha düşük maliyetli olacaktır – genellikle yaklaşık 3.000 ila 5.000 dolar.

Tüp bebek ücretlerinin ötesinde, yasal ücretler ödemeyi bekleyin. Ebeveynliğin kurulması, beklediğiniz kadar basit olmayabilir. Örneğin, yumurtalarına katkıda bulunan anne, bebek genetik yavruları olsa bile, çocuğu yasal olarak evlat edinmeye ihtiyaç duyabilir.

Embriyo Bağışı Yapan Tüp Bebek

Embriyo donörlü IVF, lezbiyen çiftler, bekar kadınlar ve erkekler için (bir taşıyıcı yardımıyla) başka bir seçenektir. Bir embriyo donörü kullandığınızda, bebek genetik olarak amaçlanan ebeveyn (ler) ile ilgili olmayacaktır. Ayrıca tedavi aşamasını tamamladığınız için sperm veya yumurta donörü seçmeyeceksiniz. Embriyo bağışları genellikle hamile kalmak için mücadele eden çiftlerden gelir, bu nedenle başarı oranları bir yumurta bağışçısı kullanmaktan biraz daha düşük olabilir. Bu donöre çok bağlı.

Bekar bir kadınla ya da lezbiyen bir çiftle embriyo, hamileliği taşımayı planlayan kadına aktarılacaktır. Bekar bir erkek ya da eşcinsel erkek bir çiftle, bir vekil embriyo taşıyacak.

Neden embriyo donörü IVF’yi seçmelisiniz?

Doğurganlık sorunları varsa ve kendi yumurtalarınızı kullanmak bir seçenek değilse, embriyo donör IVF bir olasılıktır. Bazen doğurganlık problemleri yaşanabilir ve hiçbir partner IVF için yumurta sağlayamaz. Bu, fertilite tedavileri başlamadan önce keşfedilebilir ve bazen başarısız veya iptal edilmiş IVF döngülerinden sonra ortaya çıkar.

Kendi yumurtalarınızı IVF için kullanamıyorsanız, doğurganlık tedavileri konusunda iki seçeneğiniz vardır: bir yumurta bağışçısı kullanabilir veya bir embriyo bağışçısı düşünebilirsiniz.

Heteroseksüel çiftler, amaçlanan babanın bebekle genetik olarak ilişkili olmasını isteyebilir (mümkünse), bu nedenle amaçlanan babanın spermiyle bir yumurta bağışçısı kullanmak mantıklı olur. Bununla birlikte, lezbiyen çiftler-eden bir yumurta verici ve sperm vericisi kullanan iyi bir çözüm olabilir embriyo verici hem de gerektirebilir.

Diğer bir sebep, yumurta vericili geleneksel IVF veya IVF’den çok daha ucuz olmasıdır. Embriyo donörü IVF, konvansiyonel IVF’den çok daha ucuzdur ve yumurta donörü ile IVF’den çok daha ucuzdur.

Kendi yumurtalarınızla konvansiyonel IVF genellikle döngü başına yaklaşık 15.000 ila 20.000 dolar arasındadır. Yumurta bağışçısı bulunan IVF, her çevrede 30.000 ila 40.000 $ arasında bir maliyete mal olabilir. Kliniğe, bölgeye ve yumurta bağış ajansına bağlı olarak, maliyetler daha da artabilir.

Fakat embriyo donörlü IVF genellikle 10.000 doların altındadır. Ucuz değil, ama tam bir geleneksel IVF’ye kıyasla oldukça indirim.

 

Yumurta / Embriyo Bağış Vekilliği

Sürdürülebilirlik , bir kadının bebeği, amaçlanan ebeveyn veya amaçlanmış ebeveynler için taşımasıdır. Bekar erkekler, eşcinsel erkek çiftler, bazı interseks bireyler ve tıbbi nedenlerle kendi bebeklerini taşıyamayan kadınlar için, taşıyıcılık bebek sahibi olmak için bir seçenektir.

Bir taşıyıcı , çiftin ya da kişinin tanıdığı biri olabilir ya da bir doğurganlık kliniği ya da taşıyıcı kuruluş aracılığıyla bulunabilir. Tıpkı bir yumurta veya sperm donörü seçerken olduğu gibi, tanıdığınız birinin vekil olması için kesin avantajlar ve dezavantajlar vardır. Bu, bir danışmanın yardımıyla dikkatlice düşünülmesi gereken bir şeydir.

Eşcinsel erkek çiftler için ayrıca bir yumurta bağışı bulmaları gerekecek. Sadece daha düşük maliyetli olan bir vekil ile tohumlama işlemi yapabileceğinizi düşünebilirsiniz. Bununla birlikte, vekil aynı zamanda “yumurta bağışçısı” olduğunda her türlü yasal ve olası psikolojik riskler vardır.

Her iki erkeğin de doğurganlığın iyi olduğunu varsayarsak, çiftin spermlere hangi katkıya katkıda bulunacağına karar vermesi gerekecektir. Bu kararı vermenin, yaş faktörü de dahil olmak üzere uygulanmasının farklı yolları vardır. Örneğin, bir baba diğerinden daha gençse, daha yaşlı babaların genetik riskleri olduğu için genç erkeklerle birlikte gidebilirsiniz.

Bazı durumlarda, erkekler bir babanın spermini yumurtaların yarısı ile diğer babanın spermini yumurtaların diğer yarısı ile karıştırmaya çalışmışlardır. Tabii ki, taşıyıcıya transfer için uygun olan yüksek kaliteli embriyolar garanti edilmez ve bir babadan sadece embriyolarla sonuçlanabilir. Ancak, eğer şanslıysanız, ikisinden de biraz alabilirsiniz. “Ekstra” embriyolar dondurarak saklanabilir ve gelecekte ikinci bir çocuğa sahip olabilir ve sonra her baba için genetik bir çocuk alabilirsiniz.

Bir yumurta bağışçısı ile vekillik, son derece pahalı, 70.000 – 150.000 $ arası bir yere mal oluyor. Bilinen bir vekil veya yumurta bağışçısı kullanabiliyorsanız ya da bir vekil ile bir embriyo bağışçısı kullanmaya karar verirseniz, ancak bir embriyo bağışçısı kullanırsanız, babanızın da çocukla genetik bağlantısı olmayacaktır. Nasıl ilerlerseniz yaşayın, pahalı olması pahalı olacak.

 

Genetik Bağlantıya Sahip Olmak

Her iki ebeveyn için de aynı cinsiyetten bir ilişki içinde çocuklarıyla genetik bağlantı kurmanın bir yolu var. Bunun gibi çalışır: Bir ortak bir gamet sağlar (duruma göre yumurta veya sperm). Diğer partnerin bir kardeşi veya kuzeni diğer gameti sağlar. İkinci amaçlanan ebeveyn genetik ebeveyn olmasa da, çocukla genetik bağlantısı vardır.

Bunun nasıl işe yaradığını göstermek için diyelim ki Anne ve Zoe ile bir lezbiyen çiftimiz var. Diyelim ki Anne bebeği taşımayı ve hamile kalmayı planlayan kişi. O zaman, Zoe’nin erkek kardeşlerinden veya kuzenlerinden biri sperm donörü olacaktı. Erkek kardeşi veya kuzeni, amaçlanan baba olmaz, sadece bağışçıdır. Zoe, Anne ile birlikte ikinci ebeveyn olacaktı.

Bunun eşcinsel bir erkek çiftle nasıl çalışabileceğini göstermek için, bir çiftimiz olduğunu söyleyelim, Alex ve Zack. Zack sperm sağlarsa, Alex’in kadın akrabalarından biri yumurta bağışçısı olarak hareket edebilir. Taşıyıcı, duruma bağlı olarak, yumurta vericisi veya bir başkası olabilir. Yine, Alex’in kadın akrabası, kadın yasal ebeveyn olmaz. Alex, Zack ile birlikte amaçlanan baba olur.

Her şeyde olduğu gibi, bu seçeneğin de avantajları ve dezavantajları var. Birincisi, bir ortağın, bir yumurta veya sperm donörü ile ilgilenen ve istekli olan bir kardeşi veya kuzeni olmasını gerektirir. İkincisi, donörün ebeveyn olmayacağı veya ebeveyn haklarına veya sorumluluklarına sahip olacağı (akraba olsalar bile) anlayışı karmaşık olabilir.

Karar vermeden önce hem psikolojik hem de yasal danışmanlık tüm taraflar için önemlidir.

 

Yardımcı ebeveynlik

Eş-ebeveynlik, iki ila dört kişinin bir çocuk sahibi olmaya karar vermesi ve bu çocuğu birlikte yetiştirmesidir, genellikle evlilik bağlamı dışındadır. Tabii ki, sadece ikisi genetik ebeveyn olabilir, ancak eş-ebeveynlik durumunda, dört yetişkin birlikte olabilir.

İfade “eş-ebeveynlik” en yaygın muhtemelen onların yeni romantik ortaklarının da yardımıyla, çocukların birlikte velayet olabilir birlikte ebeveyn paylaşan boşanma-boşanmış çiftin bağlamında kullanılır. Bununla birlikte, LBGT aile binası bağlamında, bir çocuk doğmadan önce eş-ebeveynlik planlanmaktadır. Planlı eş-ebeveynliğin hiçbir şekilde LGBT ailelerine özel olmadığını unutmayın. Heteroseksüel aileler ayrıca önceden planlanmış eş-ebeveynlik düzenlemelerini taahhüt ederler.

Eş-ebeveynlik durumunda, doğurganlık sorunu olmadığını varsayarsak, yumurta vericisi, sperm vericisi ve vekil (ayrıca bu durumda yumurta vericisi de olabilir) tüm ebeveynlerdir.

Eş-ebeveynlik düzenlemesi şunlardan oluşabilir:

 • Bekar bir erkek ve bekar bir kadın
 • Bir erkek çift ve bekar bir kadın
 • Bir kadın çift ve bekar bir adam
 • Bir erkek çift ve bir kadın çift

Eş-ebeveynlik, “bilinen” bir vekillik veya donör durumuyla aynı değildir . Bilinen vekillik ve yumurta / sperm donörleri ile – amaçlanan ebeveynler ile donör / gebelik taşıyıcı arasında devam eden bir ilişki olsa bile – vekil / donör ebeveyn değildir. Çocuk için yasal, finansal veya duygusal sorumluluk almazlar. Bir şey olursa, daha çok onursal bir teyze ya da amca gibi.

Eş-ebeveynlik ile, düzenlemeye dahil olan herkes ebeveynlerdir. Hepsi birlikte yaşamaya karar verebilir veya vermeyebilir. Birbirlerine yakın yaşayamayabilirler bile. Ancak ebeveynlik sorumlulukları ve hakları bir şekilde paylaşılmaktadır.

Eş-ebeveyn ilişkisine girmek çok büyük bir karardır. En azından bir şekilde yaşam için çocuğa ve diğer ebeveynlere bağlanmayı kabul ediyorsunuz. Karar, evlilikten sonra her zaman boşanma olacağı için evlilikten daha bağlayıcıdır – ama bir zamanlar bir çocuk veya çocuklar varsa, bir süredir devam eden iletişimi sürdürmek şarttır.

Karar vermeden önce, LGBT dostu bir terapist ve eş-ebeveynlik kavramına aşina olan bir kişiye danışmanız şiddetle tavsiye edilir.

Heteroseksüel ya da iki-cinsel eş-ebeveynlik düzenlemeleri, gebe kalma uğruna seks içerebilir. Bununla birlikte, daha tipik olarak, tohumlama gibi bir doğurganlık prosedürü kullanılır. Örneğin, bir erkek çift ve bir kadın ile – amaçlanan eş ebeveynler, bu durumda – amaçlanan babalardan biri sperm sağlar ve doğurganlık doktoru, hedeflenen kadın eş ebeveyni hamile bırakmak için bu sperm ile tohumlama prosedürü uygular .

Eş-ebeveynliğin yasallığı karmaşıktır ve yaşadığınız yere bağlı olarak değişecektir. Doğum belgesinde kimler olabilir? İkiden fazla ebeveyne isim verilebilir mi? Ayrıca, adınızın doğum belgesinde yer almasının zorunlu olarak size ebeveynlik hakkı vermediğini unutmayın. Peki ya yasal vesayet? “Sperm bağışçısı” eş-ebeveyni, yasal olarak ebeveynlik haklarına sahip olmak için çocuğu yasal olarak evlat edinmeye ihtiyaç duyacak mı?

Eş-ebeveynleriyle bebek sahibi olmak için adımlar atmadan önce bir avukatla görüşmeniz şiddetle tavsiye edilir. Gayri resmi anlaşmalar yeterli değildir. Eş-ebeveynlik ilişkiniz gelecekte kaybederse, çocuğunuzun ziyareti ve ebeveyn haklarıyla ilgili herhangi bir soru istemezsiniz.

 

Transseksüel Benzersiz Zorluklar

Cinsiyet disforisi için hormonlar veya cerrahi tedavilerle tedavi edilen transeksüel bireyler, genetik bir çocuğa sahip olmak konusunda ek zorluklarla karşılaşabilirler. Hormonları almak, tüm cinsiyetlerde doğurganlığı olumsuz yönde etkileyebilir. Bu olumsuz tepkiler, hormon tedavileri kesilmiş olsa veya duraklatılmış olsa bile devam edebilir.

Bununla birlikte, bu hormonal tedavi isteyenler ve hatta ameliyat olmak isteyenlerin gelecekte genetik çocukları olamayacağı anlamına gelmez. Doğumda kadın atananlar, isterse rahim ve vajinaya sahip olduklarını varsayarsak, cinsiyet disfori tedavisinden sonra bir çocuğu bile taşıyabilirler.

İdeal olarak, gelecekteki doğurganlık seçenekleri, herhangi bir cinsiyet disfori tedavisine başlamadan önce tartışılmalıdır. Doğumda erkeğe atanan transseksüel insanlar için, bu spermin dondurulması anlamına gelebilir. Doğumda dişi atan transseksüel insanlar için bu, yumurtaların donması anlamına gelebilir.

Doğurganlığın korunması hormonlara başlamadan önce tartışılmazsa ne olur? Veya ameliyat çoktan gerçekleşti mi? Genetik bir çocuğa sahip olmanın hala mümkün olmadığını varsaymayın.

İlk adım, özellikle LGBT dostu olan bir doğurganlık uzmanına danışmaktır. Tıbbi kayıtlarınızı gözden geçirebilir, bazı temel doğurganlık testleri yapabilir (gerekirse) ve tüm seçeneklerinizi değerlendirmenize yardımcı olabilir.

Ayrıca, eğer bir çocuğun donör yardımcısı, sperm donörü ve / veya gebelik taşıyıcı yardımı ile sahip olmasının, mali imkanların uygun olması halinde bir seçenek olduğunu unutmayın.

 

Evlat Edinme ve Koruyucu Bakım

Evlat edinme ve koruyucu bakım, LGBT bireyler ve çiftler için popüler seçimlerdir. Bazı insanlar eşcinsel ve lezbiyen çiftlerin koruyucu ebeveyn olarak evlat edinemediği ya da başvuruda bulunamayacağı konusunda yanlış anlaşılıyor, ancak bu doğru değil.

“Evlat edinmeye devam etmekten korkmayın!” Diyor, umutlu evlat edinen ebeveynlere yardım konusunda uzmanlaşmış bir sosyal hizmet uzmanı olan Mark Barbagiovanni. Mark ve kocasının kendilerine ait evlat edinilmiş bir çocuğu var. “Dünyanın her yerinden sosyal medyada inanılmaz bir LGBTQ ailesi topluluğu var.”

Evlat edinmenin çeşitli yolları vardır, bazıları binlerce dolara, bazıları ise çok az maliyetlidir. “Eşleştirme” olarak bilinen evlat edinme olarak bilinen bir özel kuruluş aracılığıyla, devletten veya kişiden kişiye özel olarak evlat edinme talebinde bulunabilirsiniz. Ayrıca koruyucu bakım sistemi aracılığıyla evlat edinmek de mümkündür.

Barbagiovanni, “Evlat edinmenin çok farklı bileşenleri var, bu yüzden evlat edinmenin maliyeti ve evlat edinme türü olarak, ailenizi inşa etmek için birçok seçenek var” diye açıklıyor.

Yerli evlat edinme, çoğu uluslararası evlat edinme kuruluşu LGBT bireylere karşı ayrımcılık yaptığı için, LGBT çiftleri için en iyi seçenektir. Yaşadığınız yere bağlı olarak, ayrımcılığa ve yasal engellere karşı da gelebilirsiniz. Ama bunun seni durdurmasına izin verme.

Barbagiovanni, “Maalesef, mevzuat her zaman değişiyor” diyor. “Bağımsız bir evlat edinme peşinde olanlar için, ayrımcılık yapacak ve düşmanca davranacak insanlarla karşılaşabilirler. Sadece genel olarak evlat edinmeye karşı olan insanlar da var. ”

“Bir LGBTQ çalışanı, bu nüfusla çalıştığı bilinen bir profesyonel aramalı. Birçok evlat edinme uzmanı, LGBTQ ailelerini kabul ettiklerini ilan edecek, ”dedi Barbagiovanni.

Bir ajans veya hükümet programından geçmenin yanı sıra, LGBT çiftler, kendi kendine eşlenen evlat edinme olarak bilinen şeye bakmak isteyebilir. Bu, özel bir kurum veya bireyin evlat edinme avukatıyla birlikte bir ev çalışması yürütmesidir. Sonra, dünyayı evlat edinen bir ebeveyn olmakla ilgilendiğinizi bildirmek için sosyal medya, ağızdan ağıza ve yazılı reklamlar kullanıyorsunuz.

Barbagiovanni, “Müstakbel evlat edinen ebeveynler için bir pazarlama paketi sunan birkaç şirket ve benim gibi bireysel evlat edinme uzmanları var” diyor. “Sosyal medyayı benimseme pazarlama aracı olarak kullanmanın birçok yararı var. Bütçe dostu ve bekleyen aileler için çok az kontrol sağlayan bir yolculuğa çıkarken, sosyal medyayı kullanmak, ebeveynlerinin eşleri ile eşleşmeleri üzerinde kontrol sahibi olmalarını sağlıyor.

Çocuğun halihazırda LGBT insanlarına karşı sosyalleştirildiğinden daha büyük bir çocuğu evlat edinme konusunda endişelenebilirsiniz. Barbagiovanni, bunun yalnızca uluslararası olarak ya da koruyucu bakım sistemi yoluyla benimsendiğinde ortaya çıkabilecek potansiyel bir sorun olduğunu açıklıyor. Ancak, koruyucu bakımdan evlat edinmek istiyorsanız, bu korkunun sizi denemesini engellemesine izin vermemelisiniz.

Barbagiovanni, “Nefret ve önyargı, çocuğun şimdiye kadar nasıl büyüdüğüne bağlı olarak çok erken yaşlarda başlayabilir” diyor. “Tecrübelerime göre, çocuğun sosyal hizmet uzmanı, çocuk için iyi bir eşleşecek olan aile türünü bilecek. Koruyucu ailedeki herhangi bir çocuk için aileyi seçen bir profesyonellerden oluşan bir ekip var. Yani bu bir problem olmamalı. ”

Diğerleri, bekar erkek ya da eşcinsel erkek çiftlerin sadece erkek oldukları için evlat edinmekte zorlanacakları konusunda endişeli olabilir, ancak bu doğru olmayabilir. “Eşcinsel erkek bekarlar / çiftler için eşleştirme sürecinde özellikle daha kolay, çünkü çocuğun doğum annesini ‘değiştiren’ başka bir anne olmadığından ve daha hızlı seçildiklerinden.”

Çocuk bakımı konusunda ebeveynlik – evlat edinme niyeti olmadan – LGBT single ve çiftlerin bir çocuğa ebeveynlik yapması için başka bir seçenek. Koruyucu bakımın amacı, sonunda zor zamanlar geçtikten sonra çocuğu orijinal ebeveynleriyle tekrar bir araya getirmektir. Birkaç koruyucu aile çocuğu evlatlık almaya devam ediyor. Koruyucu bakım ile, çocukla olan ilişkiniz muhtemelen zamanla sınırlıdır ve zamanla elveda demeniz gerekecektir. Ayrıca, bazen, biyolojik ebeveynler önceki koruyucu aile ile sürekli iletişime izin vermeyebilir ve bu duygusal olarak zor olabilir.

Tüm bunlar, koruyucu bakım, bir çocuğun hayatında önemli bir rol oynamak için harika bir yoldur. Evlat edinme konusunda olduğu gibi, LGBT dostu olmayı ilan eden koruyucu kurumlar veya sosyal hizmet uzmanları aramak iyi bir fikirdir.

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir