1. Anasayfa
  2. Gebe Kalmaya Çalışmak

Hamile Olmak ve Yumurtlamak Hakkında 16 Efsane

Hamile Olmak ve Yumurtlamak Hakkında 16 Efsane
0

Yumurtlama ve orada hamile kalmayla ilgili birçok gerçek var (ve tamamen yanlış!). Gebelikle ilgili yanlış bilgilere inanmak, hamile kalmanızı zorlaştırabilir. Efsaneni gerçeğinden biliyor musun?

Makalede Neler Var?

Efsane: Birkaç Aylık Bir Denemeden Sonra Hamile Olmazsanız Bir Şey Yanlış

Lise seks eğitimi sınıfınızda gebe kalmanın neredeyse çok kolay olduğu izlenimini edindiniz. Yatakta bir kez ve işte bu kadar bekliyoruz. Doğum kontrolünü kullandığınız yıllar sizi bu zihniyete sokabilir. Yanlışlıkla hamile kalabileceğiniz endişesiyle çok fazla zaman harcadığınızda, anında gebe kalmayacağınız zaman şaşırabilirsiniz.

Gerçek şu ki, birkaç çift denedikleri ilk ay hamile kalıyor. Hamile kalmak altı ay kadar sürebilir. Bazı çiftlerin gebe kalması bir yıla kadar sürer ve bu da normal alemdedir.

Ne kadar çabuk hamile kalmayı beklersin? Bir çalışma üç aylık denemenin ardından çiftlerin yüzde 68’inin hamile olduğunu buldu. Bir yıl sonra, yüzde 92’si gebe kaldı. Ancak bu kadınlar fertilite izleme tekniklerini kullanıyorlardı. Onları hamile bırakan hit ya da bayan ilişkisi değildi.

Ya bir yıl sonra hamile değilseniz? Git doktorunu gör. 35 yaş veya üzerindeyseniz, altı ay sonra doktorunuza gidin. (Neden daha fazlası hakkında.)

Efsane: Yumurtlama Döngününüzün 14. Gününde Oluşur

Yumurtlama, döngünüzün 14. gününde gerçekleşebilir. Ama… aynı zamanda olmayabilir. Yumurtlamak 6 ya da 7 gün gibi erken bir zamanda ya da 19 ya da 20 gün gibi geç bir sürede yumurtlamak nadir değildir ya da anormal değildir.

Kadın üreme öğrenmeye zaman, çoğu insan bir kadının döngüsü ortalama 28 gün olduğu öğretilir ve bu yumurtlama gününde Burada anahtar cümle ortalama üzerindedir 14., orta noktada ortaya çıkar. Doğurganlığı iyi olan sağlıklı bir kadın, 21 gün kadar kısa veya 35 gün kadar uzun bir süreye sahip olabilir ve hepsi iyi sayılabilir. Yumurtlama günü, bir kadının döngüsünün ne kadar süreceğine bağlı olarak daha erken veya daha sonra değişir.

Efsane: Yumurtalıklarınız Yumurtlayarak Yumurtlar

Bu doğru değil. Vücudunuz, sistematik olarak ovülasyonu aydan aya değişebilen yumurtalıklara “programlamaz”. Yumurtlama, bir yandan diğerine geçebilir, ancak buna gerek yoktur.

Kadınların aslında bir tarafta diğerlerinden daha sık yumurtlama eğiliminde olmaları yaygındır. Bu senin sol yumurtalığın ya da sağ yumurtalığın olabilir; bir dizi faktöre bağlıdır. Bu nedenle bir tarafta yumurtlama ağrısını diğerinden daha sık aldığınızı fark edebilirsiniz.

Hangi yumurtalığın salındığı yumurtalıkta, yumurtalıkta olgunlaşan son aşamaya ulaşan bir yumurtalığın (gelişen yumurtayı veya oositi içeren) sahip olması gerekir. Döngünüzün başlangıcında, her yumurtalıkta birkaç folikül gelişmeye başlar. Sadece bir (veya iki) onu geliştirme ve yumurtlama aşamalarında başaracaktır. Birden fazla folikül bir yumurta bıraktığında, özdeş olmayan ikizleri böyle düşünebilirsiniz!

Efsane: Döneminizde Seks Yaparsanız Hamile Kalamazsınız

Eğer döneminde cinsel ilişkiye girerseniz hamile kalabilir. Hamile kalma yeteneğiniz yumurtlama zamanınıza bağlıdır ve doğrudan menstrüasyonla ilişkilendirilmez.

Bazı kadınlar yanlışlıkla henüz periyotlarındalarsa, henüz “bereketli pencerede” olmadıklarına inanmaktadırlar. (Bu hamile kalmanın mümkün olduğu beş ila altı günlük bir süredir.) ve günün 7 veya 8 üzerine, kendi döneme seks tasavvur edebilir yumurtlamak.

Başka bir yanılgı olan insanlar, adet kanaması ile birlikte herhangi bir spermi “temizleyecektir”. Ama bu doğru değil. Adetiniz spermin üreme sisteminize kadar yüzmesini engellemez.

Efsane: Hamile kalmak için yumurtlamadan sonra seks yapmalısınız

Hamile kalmak istersen, yumurtlamadan önce seks yapmalısın. İdeal olarak, yumurtlamadan önceki iki günde seks, hamile kalmanıza yardımcı olacaktır.

Bu yaygın bir yanlış anlamadır ve insanların bu sonuca nasıl geldiğini görmek kolaydır. Siz (sperm) yüzücüleri göndermeden önce, yumurtanın önce bulunması gerekir gibi görünüyor. Ancak, bu nasıl çalıştığını değil.

Her şeyden önce, sperm dişi üreme sisteminde altı güne kadar hayatta kalabilir. Sperm gün geçtikçe ölecek, o yüzden yumurtlama ne kadar yakınsa, o kadar iyi seks yaparsınız. Fakat yumurtlamanın “anında” oraya gitmeleri gerekmez.

İkincisi ve belki de en önemlisi, yumurta çok çabuk dayanılmaz hale gelir. Bir sperm hücresi yumurtayı yumurtalıktan salındıktan sonraki 12 ila 24 saat içinde döllemezse, gebelik gerçekleşemez.

Bu kısa canlılık penceresini göz önüne aldığınızda, yumurtlamadan sonra seks çok geç olabilir. (Bununla birlikte, yumurtlamadan sonra seks yapmak için başka iyi nedenler de vardır.)

Efsane: Her Gün Seks Yapmalısınız – Ya da Günde İki Kez!

İstesen You kesinlik, her gün seks yapabiliriz. Ancak daha hızlı hamile kalmanıza yardımcı olacağına dair bir kanıt yok. Özellikle ilk ay hamile kalmazsanız, yanma ve hayal kırıklığına neden olma olasılığı daha yüksektir.

Her gün seks ya da en verimli günleriniz boyunca seks, düşünmeniz gereken tek şey. Aslında, haftada üç kez seks yaptıysanız, en doğurgan zamanınızı da etkileyeceksiniz.

Daha fazla cinsiyetin mutlaka daha hızlı hamile kalacağınız anlamına gelmemesinin nedeni, anlayışın zamanlamadan çok daha fazla olmasıdır. Herhangi bir ayda gebe kalmanızı etkileyen çeşitli fizyolojik faktörler vardır. Zamanlama tek gereken ise, insanlar her seferinde denedikleri ilk ayı düşüneceklerdir.

Efsane: Yumurtlama Belirtileri Her Zaman Açıktır

Bazal vücut ısısı çizelgesinden servikal mukus gözlemlerine, yumurtlama öngörücü testlerine ve daha fazlasına kadar yumurtlamayı tespit etmenin veya tespit etmeye çalışmanın birçok yolu vardır. Bazı kadınlar için, bu yöntemlerden biri veya birkaçı mükemmeldir ve bunları kullanmakta zorluk çekmezler. Bu her zaman böyle değildir.

Bazı kadınlar için, bazal vücut ısısı çizelgesi çalışmaz, çünkü ya uyku çizelgeleri çok karmaşıktır ya da her sabah sıcaklıklarını sürekli olarak almayı ve kaydetmeyi hatırlayamazlar. Bazı kadınlar için servikal mukus takibi kolaydır ve diğerleri için “fertil kalitede” servikal mukus var mı diye sorgularlar.

Kusursuz olduğunu düşündüğünüz yumurtlama test kitleri bile karmaşık olabilir. Test çizgisinin kontrol çizgisinden daha koyu olup olmadığını belirlemek her zaman basit değildir.

Tüm söylenenlere göre, yumurtlama belirtilerinin eksikliğinden endişe ediyorsanız, doktorunuzla konuşun. Bu size ovulating değil çünkü yumurtlamayı tespit zorluk yaşıyorsanız mümkündür. Yumurtlama sorunları (anovülasyon), kadın kısırlığının olası bir nedenidir.

Efsane: Eğer yumurtluyorsan, hamile kalmakta sorun olmaz

Yumurtlama hamile kalmak için esastır – ancak gebe kalması gereken bir yumurtadan daha fazlasını gerektirir. Örneğin, yumurtaya giden yol açık olmalıdır. Fallop tüpleri tıkanırsa, hamilelik gerçekleşemez. Ayrıca, sperm gerekir. Hamile kalmak sadece kadının doğurganlığı ile ilgili değil.

Kısırlığın her zaman bariz semptomları olmadığını bilmek de önemlidir. Bazı doğurganlık sorunları (hem erkeklerde hem kadınlarda) doğurganlık testi olmadan tespit edilemez. Laboratuar testi yapılmadan bir erkeğin boşalmasının verimli olması için yeterli sperm hücresi olup olmadığını söylemek mümkün değildir. Bir kadının fallop tüpleri tıkalıysa bariz bir işaret olmayabilir. Yumurtlama doğurganlık bulmacasının sadece bir parçasıdır.

Efsane: 40 Yeni 30, Gebe Kalmak İçin Bile

Ne yazık ki, ne kadar iyi göründüğünüz ve ne kadar sağlıklı olduğunuz önemli değil, doğurganlığınız yaşla birlikte azalır. 40 yaşında gebe kalma ihtimaliniz 30 yaşındaki kadar iyi değil. Aslında, kadınların doğurganlığı 35 yaş civarında dik bir aşağıya iniyor.

Bu nedenle, 35 yaş üstü kadınlar, genç kadınlardan daha erken hamile kalmak için yardım istemelidir. 35 yaşından küçükseniz, bir doktorla konuşmadan önce bir yıl hamile kalmaya çalışmalısınız. 35 yaşından büyükseniz altı ay sonra yardım almalısınız.

Efsane: 40 Yaşından Sonra Hamile Kalamazsınız

Tüm söylenenler, 40 yaşından sonra hamile kalmak tamamen mümkün. Kadınların çoğu 40 ve hatta 41 yaşından sonra bebek sahibi oluyor. İnfertilite riskiniz, düşük yapma riskinizle birlikte, 40’ta artar. Hamile kalmanız da biraz zaman alabilir. Fakat 40. yaş gününü kutladığın için steril değilsin. Perimenopoza girmiş olsanız bile, menopozu gerçekten tamamlayana kadar, hamileliği önlemek istiyorsanız kontrasepsiyon kullanın.

Efsane: Yaş Erkekler İçin Önemli değil

Muhtemelen 60 yaşını doldurmuş çocukların babası olan erkek ünlülerin hikayelerini gördünüz. Bu size erkek doğurganlığının yaş sınırı olmadığı izlenimini vermiş olabilir, ancak bu tamamen doğru değil. Erkekler doğurgan yıllara kesin biten, menopoz gibi biyolojik bir süreç boyunca gitmez iken, erkek doğurganlık yaşla birlikte düşüş yok.

Kısırlık riskindeki artışın yanı sıra, 40 yaşın üzerindeki erkeklerle gebe kalmanın, düşük veya ölü doğumda bitme olasılığı daha yüksektir. Ayrıca otizm, bipolar bozukluk, şizofreni ve çocukluk lösemisi dahil olmak üzere bazı hastalık ve koşullarda artış riski vardır.

Bir çalışma, kadın yaşını bir erkeğin yaşıyla birleştirmenin doğurganlık sorunları yaratabildiğini buldu. Bir kadın 35-39 yaşlarında, eşi ondan beş ya da daha büyükse, doğum oranlarının yüzde 29’dan (en verimli günlerinde) sadece yüzde 15’e düştüğünü buldular.

Efsane: Doğum kontrolü kısırlığa neden olur

Doğum kontrolü, onu kullanırken hamileliği önler, bu da tam olarak istediğiniz şekilde çalışmasını sağlar! Fakat bir kez almayı bıraktığınızda, doğurganlığınız geri döner. Araştırmalar doğum kontrolünün kısırlık riskinizi artırmadığını buldu.

Bazen bir kadın doğum kontrolünü alırken düzenli periyotlara sahip olur ve durduktan sonra düzensizleşir. Bunun doğum kontrolünün, özellikle kontrasepsiyon almadan önce düzenli döngüleri olması durumunda, döngülerinin düzensiz olmasına neden olduğunu düşünebilir. Ancak bu doğru değil.

Hormonal doğum kontrol ilaçlarının çoğu yapay düzenli döngüye neden olur. Onu almayı bıraktıktan sonra, vücut üstlenir. Doğum kontrolünün döngülerinizin düzensiz olmasına neden olması değil, doğum kontrolünün yapay bir düzenli döngü oluşturmasıdır.

Bazen, bir kadın kolayca birinci veya ikinci çocuğunu gebe bırakır, bir süre doğum kontrolüne devam eder ve sonra başka bir çocuğa sahip olmaya çalıştığında kısırlık yaşar. Bunun için doğum kontrolünü suçlamak kolaydır, ancak ikincil kısırlığa doğum kontrol kullanımı neden olmaz.

Üretkenliği sonlandırdıktan sonra bir aydan daha uzun bir süre doğurganlığınızı etkileyebilecek bir doğum kontrol şekli vardır: doğum kontrol vuruşu veya Depo-Provera. Depo-Provera kısırlığa neden olmaz – doğurganlığınız geri dönecektir. Ancak, ilacın etkileri, kullanmayı bıraktıktan bir ay veya daha uzun sürebilir. Kadınların çoğu enjeksiyonları durdurduktan sonraki 10 ay içinde gebe kalabilecekken, doğurganlıklarının dönmesi diğerlerini iki yıla kadar sürebilir. Endişeliyseniz doktorunuzla konuşun.

Efsane: Hamile kalmak istiyorsanız, “misyoner pozisyonunda” seks yapmalısınız

Ejakülatın servikse yaklaşmasıyla sonuçlanan herhangi bir cinsel pozisyon gebeliğe yol açabilir. Bu nedenle, ejakülat vajinal açıklığa yaklaşsa bile, gebelik oluşabilir.

Üstte, altta kadın olarak adlandırılan erkeğin “misyoner pozisyonu”, anlayış için en iyi pozisyon olarak kabul edilir. Bununla birlikte, bu şekilde seks yaparken hamile kalmanızın daha olası olduğuna dair hiçbir kanıt yoktur.

Efsane: Hamile Olmadan Önce Sağlık Alışkanlıklarınız için Endişelenmenize Gerek Yok.

Hamileyken sigara içmemeli veya içmemelisiniz ve besleyici bir diyet yediğinizden emin olmalısınız. Fakat gebe kalmadan önce fark eder mi? Evet öyle!

Sigara içmek hem erkek hem de kadın fertilitesini olumsuz yönde etkiler. Bir gecede ayrılmak da gerçekten zor. Gebe kalmadan önce istifa etmek daha iyi.

Arada bir içki içmek olası olsa da, hamile kalmaya devam ederken ağır alkol almak doğurganlığınıza zarar verebilir. Ayrıca, hamileliğin erken döneminde iken yanlışlıkla içebilirsiniz. Unutmayın, zaten dört haftalık hamileyseniz, pozitif bir hamilelik testi sonucu alabilirsiniz.

Diyetinize gelince, gebe kalmaya çalışırken ne yediğiniz önemlidir. Diyetinizde yeterli miktarda folat almak özellikle önemlidir. Düşük folik asit alımı, doğum kusuru riskindeki artış ile ilişkilidir.

Efsane: Gebe Olmaya Çalışıyorsanız Starbucks Alışkanlığınızı Düşürmeniz Gerekir

Hamile kalmaya çalışırken kafeini tamamen bırakmanız gerekip gerekmediği tartışmalıdır. Araştırma net değildi. Örneğin, Danimarka’da yapılan bir araştırma, çay içenlerin gebe kalma ihtimalinin biraz daha düşük olduğunu, soda içenlerin gebe kalma ihtimalinin biraz daha düşük olduğunu ve kahvenin doğurganlık üzerinde hiçbir etkisi olmadığını ortaya koydu.

bütün bunların anlamı nedir? Bilmiyoruz Şimdilik, çoğu, bir günde 300 mg’dan az kafein olması gerektiği konusunda hemfikir. Bir fincan kahve 300 mg’den azdır.

Efsane: “Çok Çalışmak”, Gebe Kalmayı Zorlaştırıyor

“Hamile kalmak için çok uğraşıyorsun” diyebilir, “Zoru denemekten vazgeçersen, hamile kalacaksın” diyebilir. Bu doğru değil.

“Çok uğraşmanın” (bu ne anlama gelirse) hamile kalmanın daha uzun sürdüğünü söyleyecek bir kanıt yoktur. Aslında, hamile kalmaya çalışan biri yumurtlamayı izlemek için doğurganlık farkındalığı yöntemlerini kullanıyor ve en doğurgan olduğunda en çok seks yapması muhtemel. Bir şey olursa, hamile kalmaları daha muhtemel olabilir.

Verywell’den Bir Kelime

Dışarıda hamile kalmak ve yumurtlama hakkında birçok yanlış anlaşılma var. Okulda doğurganlık hakkında yeterli bilgi yok, çünkü odak noktası cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan kaçınmak. Nasıl farklı bildin? Bu efsanelerin bazılarına inandıysanız, kendinizi kötü hissetmeyin.

Doğurganlığınızla ilgili bir sorunuz olursa, birinci basamak hekimi veya jinekoloğunuzun mükemmel bir bilgi kaynağı olduğunu unutmayın. Soru sormaktan korkma! Sana yardım etmek istiyorlar.

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir