1. Anasayfa
 2. Gebe Kalmaya Çalışmak

Zihinsel Gebelik için hazırlanıyor

Zihinsel Gebelik için hazırlanıyor
0

Hamilelik için hazırlanmanın önerileri genellikle fiziksel yönlere odaklanır – doğru doğum öncesi vitaminleri almak, doğru yiyecekleri yemek ve vücudunuzu hazırlamak için doğru egzersizleri yapmak. Fakat zihinsel olarak hamilelik için hazırlık yapmaya ne dersiniz? Doğum öncesi dönemde psikolojik sağlığınızın bozulmadan kalmasını sağlamak için gebe kalmadan önce ne yapabilirsiniz? Doğum sonrası depresyon gibi olası komplikasyonları en aza indirmek için izleyebileceğiniz stratejileri mi?

Araştırmalar, hamilelik sırasındaki zihinsel ve duygusal refahın, doğum sonrası dönemde doğum sonuçlarının yanı sıra ruhsal durumları da etkileyebileceğini göstermiştir. Zor bir hamileliğiniz olsa veya deneyiminiz tam olarak beklediğiniz gibi olmasa bile, kendinizi zihinsel olarak sağlıklı tutmak için atabileceğiniz adımlar vardır.

Zihinsel olarak bebek sahibi olmak için hazırlayabileceğiniz farklı yöntemlerden bazılarına daha yakından bakalım.

Makalede Neler Var?

Risk Faktörlerinizi anlayın

Doğum sonrası depresyon (PPD) önemli sayıda yeni anneyi etkileyen ciddi bir problemdir. Kadınlar arasında, depresyon obstetrik olmayan hastaneye yatış önde gelen nedenidir. PPD, anne ve bebeklerin sağlığı üzerinde büyük bir etkiye sahip olabileceğinden, bozukluğu hem önlemenin hem de tedavi etmenin yolları önemlidir.

Doğum sonrası depresyondan etkilenme ihtimalinizi azaltmak için hamilelikten önce atabileceğiniz adımlar var mı?

PPD ile ilişkili risk faktörlerini anlamak yardımcı olabilir. Kimlerin etkileneceğini ve etkilenmeyeceğini tahmin etmek mümkün olmasa da, en azından sahip olabileceğiniz risk faktörlerinin farkında olmak, herhangi bir belirtinin ilk belirtilerini izlemenize yardımcı olabilir.

PPD geliştirme riski daha yüksek olan kadınlar:

 • Depresyon ve anksiyete öyküsü olanlar
 • PPD’nin geçmiş görülme sıklığı
 • Evlilik çatışması
 • PPD’nin aile öyküsü
 • Gebelik komplikasyonları gibi stresli yaşam olaylarının yakın bir tarihçesi
 • Zayıf bir destek sistemi

Neyse ki, araştırmacılar, insanların doğum sonrası depresyonu önlemek veya azaltmak için atabilecekleri adımlar olduğunu buldular. Örneğin, bir çalışma psikososyal veya psikolojik müdahaleler alan kadınların doğumdan sonra depresyon yaşama ihtimalinin daha düşük olduğunu tespit etti. Çalışmanın tespit ettiği en etkili girişimler kişilerarası terapi, doğum sonrası ev ziyaretleri, doğum sonrası telefon desteği ve doğum sonrası ebe bakımıdır. Bazı kanıtlar erken bilişsel davranış terapisinin doğum sonrası depresyonun önlenmesinde de yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Herhangi bir risk faktörünün farkında olmak önemlidir, ancak doğum sonrası depresyonundan herhangi birinin etkilenebileceğini de bilmelisiniz. Depresyon veya anksiyete ile geçmiş tecrübeniz sıfır olsa bile, çocuğunuzun doğumundan sonra hala bu durumun semptomlarını geliştirebilirsiniz. Bu nedenle, PPD’niz olabileceğine inanıyorsanız, uygun önlemleri alabilmeniz için bu belirti ve semptomların farkında olmanız çok önemlidir.

Çocuğun doğumundan sonraki depresyon şiddeti açısından değişebilir, ancak izlemeniz gereken belirtilerden bazıları şunlardır:

 • Konsantrasyon zorluğu
 • Yetersizlik hisleri
 • ağlama
 • İntihar düşünceleri
 • Bebeğine ilgisizlik
 • kaygı
 • Davetsiz düşünceler

PPD semptomları veya sizi ilgilendiren diğer hislerinizin olduğunu düşünüyorsanız, bunları sağlık uzmanınızla görüşün. Doktorunuz öz bakım, psikoterapi, ilaç tedavisi, destek grupları veya bazı tedavi kombinasyonlarını içeren tedavi önerebilir.

Doğum sonrası depresyon hakkında bilgi sahibi olmak, belirtileri bilmek ve hamileliğiniz sırasında veya sonrasında herhangi bir noktada depresyon veya anksiyete belirtileri olabileceğini düşünüyorsanız, doktorunuza ulaşmanın gerekliliğinin farkında olmak, çocuğunuz için zihinsel olarak daha hazırlıklı hissetmenize yardımcı olabilir. .

Ne olacağını bilmek

Hazırlanması ve bir planı olması iyidir, ancak hamilelik öngörülemez olabilir ve bazen bu planlar pencereden dışarı fırlar. Hamileliğe zihinsel olarak hazırlıklı olmak aynı zamanda doğum öncesi dönemde ne bekleyebileceğinize dair bir anlayış oluşturmak anlamına gelir. Gebelik, beklenmeyen (aşırı kilo alımı, garip yiyecek istekleri, ağrıları ve ağrıları) beklenmeyen durumlara (aşırı mide bulantısı, pika ve yatak istirahati) içerebilir. Gebe kalmadan önce, hamilelikle ilişkili ortak semptomların bazıları ve karşılaşabileceğiniz daha az görülen komplikasyonların bazıları hakkında daha fazla bilgi edinin.

Belki de hatırlanması gereken en önemli şey, elinize alabileceğiniz tüm kitapları, web sitelerini, blogları ve ebeveynlik dergilerini okuyabilmeniz ve… beklenmedik bir şey olabilir. Hamilelik deneyiminizin tam olarak nasıl olacağını tahmin edemezsiniz, bu yüzden gerçekten görmek için çok kalıncaya kadar beklemeniz gerekir. Kendinizi girişler ve çıkışlar hakkında eğitmek faydalı olabilir, ancak her şeyi bilmediğinizi, tahmin edemeyeceğinizi veya kontrol edemeyeceğinizi kabul etmeniz gerekir.

Sosyal Destek Arayın

Doğum öncesi dönemdeki güçlü sosyal destek, bu desteğin bir eş, diğer aile üyeleri, ebeveynler veya arkadaşlardan gelip gelmediği kritiktir. Önceki araştırmalar, sosyal desteğin yaşam stresinin olumsuz sağlık sonuçlarına karşı koruyucu bir etkisi olabileceğini göstermiştir. Bir çalışma, doğumun başlangıcına ve sonrasındaki sosyal desteğin, annenin doğum sonrası ruh sağlığı üzerinde önemli bir olumlu etkisi olduğunu buldu.

Ek olarak, hamilelik sırasında sosyal desteğin, erken doğum riskini azaltarak doğum sonuçlarını iyileştirdiği düşünülmektedir. Nasıl? Sosyal desteğin hem kaygıyı hem de stresi azalttığına ve stresle başa çıkma mekanizmalarını iyileştirdiğine inanılmaktadır. Bir araştırma, böyle bir sosyal desteğin erken doğumun azaltılmasında doğrudan bir etkiye sahip olmadığını tespit ederken, araştırmacılar bu desteğin doğum öncesi stres ile erken doğum arasındaki bir çeşit tamponlama mekanizması gibi davranabileceğine inanıyorlardı.

Öyleyse hamilelikten önce, hamilelik sırasında ve sonrasında ihtiyacınız olan somut, duygusal ve bilgi desteğini aldığınızdan emin olmak için ne yapabilirsiniz?

 • Eşinizle iletişim kurun . Yaşamınızın ve çocuğunuzun yaşamının bir parçası olacak bir eşiniz veya eşiniz varsa, bu ilişkinin güçlü olduğundan emin olmak için zaman ve çaba gösterin. Endişeleriniz hakkında konuşun ve ihtiyacınız olduğunda yardım isteyin.
 • Aileye ve arkadaşlara yaslan . Özellikle ağır sabah bulantısı veya diğer tıbbi kaygılar gibi komplikasyonlarla uğraşıyorsanız, hamilelik zor olabilir. Yardıma ihtiyacınız olduğunda sevdiklerinize bildirin.
 • Bekleyen ebeveynler grubuna katılın . Deneyiminizi şu anda aynı şeyi yaşayan diğer insanlarla paylaşmak faydalı olabilir. Hamilelik, doğum, emzirme ve ebeveynlik sınıfları, hamileliğiniz aracılığıyla bilgi desteği sağlayabilecek insanlarla tanışmak için harika yerler olabilir.

Duygusal sağlığınızın önemli olduğunu kabul edin

Hamilelik sırasındaki sağlık kaygıları genellikle bir kadının fiziksel sağlığına dikkat etmeye odaklanır ve zihinsel refahın önemini göz ardı etmek kolaydır. Hamilelik çoğu insan için büyük bir yaşam değişikliği anlamına gelir ve bir kadının duygusal sağlığı üzerinde yankıcı etkileri olabilecek psikolojik düzenlemeler gerektirir.

Hamilelik sırasındaki duygusal stres sadece anneler için değil aynı zamanda yenidoğanlarda da olumsuz sonuçlarla ilişkilendirilmiştir. Hamilelik sırasında önemli stres ve endişe bildiren kadınlardan doğan çocuklar, düşük doğum ağırlığı, prematürite, düşük yenidoğan durumu ve zayıf intrauterin büyüme dahil doğum komplikasyon riskini arttırır.

Eğer bir depresyon veya anksiyete geçmişiniz varsa, hamile kalmadan önce endişeleriniz hakkında doktorunuzla konuşun. Bu, hamileliğinize girdiğiniz herhangi bir duygusal kaygınızı ele almak ve hem doğum öncesi hem de doğum sonrası daha iyi zihinsel sağlık için bir evre hazırlamanız için bir fırsat olabilir.

Kendine zihinsel olarak bakma stratejileri:

 • Psikolojik sağlığınızı bir öncelik haline getirin.
 • Olumsuz kendi kendine konuşmayı yasakla.
 • Kendinize zaman ayırın.
 • Bir doğum veya ebeveynlik dersi alın.
 • Eşinizle nasıl ebeveynlik yapmayı planladığınız hakkında konuşun.
 • Ayrıca ortaya çıkabilecek zorluklarla nasıl başa çıkacağınızı da tartışınız.
 • Stres ve endişe ile mücadele için stres yönetimi tekniklerini kullanın.

Zihinsel Olarak Diğer Çocuklarınızı Hazırlayın

Hamilelik için zihinsel çalışma, daha büyük çocuklarınızı yeni bir kardeşin gelişine psikolojik olarak hazırlamanız gerektiğinde daha da zor olabilir. Bazı çocuklar küçük bir kardeşi veya kız kardeşi hevesle bekleyebilir, ancak korku, kıskançlık ve endişe gibi duygusal tepkiler de oldukça yaygındır.

Her çocuğunuz için bir kenara ayırıp zaman ayırdığınızdan emin olarak, çocuğunuzun hamileliğinize zihinsel olarak hazırlanmasına yardımcı olabilirsiniz. Hem hamileliğinizde hem de hamileliğinizde önemli bir rol oynayacaklarını ve yeni bebeğe hazırlanmanıza yardımcı olabileceklerini hissetmelerini sağlayın. Bebek eşyalarını seçmek, bebek için bir alan hazırlamanıza yardımcı olmak ve bebek isimleri hakkında konuşmak bile eski kardeşlerin kendilerini dahil hissetmelerine yardımcı olabilir.

Diğer çocuklarınıza çok fazla baskı uygulamamaya dikkat edin ve bu tepkiler olumsuz olsa bile, yanlış ya da kötü olsa bile, duygusal tepkilerinin kendilerini hissettirmelerini sağlayın. Kabul, dikkat ve koşulsuz olumlu saygı, büyük çocuklarınızın ailedeki başka bir çocuğun olasılığı konusunda heyecanlı hissetmelerine yardımcı olmak için uzun bir yol kat edebilir.

EniyiAile’de Bir Kelime

Hamileliğe hazırlanmak sadece vücudunuzu hazırlamaktan daha fazlasıdır; aynı zamanda zihninizi de hazırlamak anlamına gelir. Bu büyük yaşam değişiminde karşılaşacağınız zihinsel zorlukların türünü anlamak çok yararlı olsa da, tam olarak karşılaşabileceğiniz zorlukları tam olarak tahmin etmek de imkansızdır.

Gebe kalmadan önce, benzersiz durumunuzu ve ihtiyaçlarınızı değerlendirin. Hayatınızdaki stres ve kaygıyı gidermek, sağlam destek kaynakları aramak ve zihinsel sağlığınızı öncelik haline getirmek için şimdi zaman ayırın. Hem fiziksel hem de zihinsel olarak kendinize özen göstermeye odaklanarak, sağlıklı ve mutlu bir hamilelik geçirmenize yardımcı olabilirsiniz.

  İlginizi Çekebilir

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir