1. Anasayfa
  2. Gebe Kalmaya Çalışmak

Gebe kalmaya çalışırken, reçetesiz satılan ilaçlar hangi güvenlidir?

Gebe kalmaya çalışırken, reçetesiz satılan ilaçlar hangi güvenlidir?
0

İbuprofen kısırlığa neden olabilir mi? Öksürük şurubu hamile kalmanıza yardımcı olabilir mi? İki haftalık bekleme sırasında almamanız gereken reçetesiz satılan ilaçlar (OTC) var mı? Bunlar, reçetesiz ilaçlar hakkında ve hamile kalmaya çalışan kişilerin sıkça sorduğu sorular.

Büyük olasılıkla hamile olduğunuzda sizi ne ilaçlar konusunda dikkatli olması gerektiğini biliyoruz. Ancak bilgiler hala denediğiniz zamanki kadar net değil.

Her zaman olduğu gibi, hem reçeteyle hem de reçeteyle ilgili olmayan endişeleriniz hakkında doktorunuzla konuşun. Hem erkek hem de kadınların ilaçlarını ve doğurganlıkları sağlık sağlayıcıları ile nasıl etkileyebileceklerini tartışmaları gerektiğini unutmayın.

Bununla birlikte, OTC ilaçları ve doğurganlık hakkında bazı rehberlik var.

Makalede Neler Var?

Ibuprofen veya NSAID Yumurtlama Sorunlarına Neden Olabilir mi?

İbuprofen bir NSAID veya nonsteroidal anti-enflamatuar ilaçtır ve popüler bir ağrı kesicidir. Şiddetli dönem krampları yaşayan kadınlar için, NSAID’ler cankurtaran olabilir. Ne yazık ki yumurtlamaya karışabilirler. Bu ilaç sınıfı, doğurganlık üzerindeki olası olumsuz etkileri destekleyen araştırmalara sahip olan tek reçetesiz ilaçtır.

“Herhangi bir OTC ilacının gebe kalma olasılığını azalttığını veya geliştirdiğini kesin olarak kanıtlayamıyorum” diye açıklıyor Dallas, Teksas’taki üreme endokrinolojisti Dr. Kevin Doody. “Bunun istisnası, NSAID sınıfı ilaçların folikülün yırtılmasını ve yumurtanın serbest kalmasını engelleyebileceğini bilmemiz. İndometazinin (bir NSAID reçetesi) özellikle LUFS’ye (luteinize olmuş bozulmamış folikül sendromu) neden olduğu gösterilmiştir. ”LUFS, bir yumurta geliştiği ancak yumurtlamada folikülden salınmadığı zamandır.

Bu neden? Yumurtlama, yumurtalıkları açıp bir yumurtayı serbest bırakan bir folikülü içerir. Bu vücudun doğal bir enflamatuar etkisidir. Başka bir deyişle, iltihabı “kötü” olarak düşünürken, bu durumda sağlıklı, normal yumurtlama için iltihap gerekli görünmektedir. NSAID’ler, iltihabı, hatta “iyi” iltihabı bastırır.

Ancak tüm ibuprofenlerinizi atmadan ya da mevcut kısırlığınız için suçlamadan önce, ara sıra bir dozun çok büyük bir etki yaratmasının mümkün olmadığını unutmayın.

NSAID’ler ve Yumurtlama Araştırması Nedir?

Randomize çaprazlama çalışmasında 12 kadına 10 gün boyunca günde üç kez 800 mg ibuprofen uygulandı. Ağrı kesicilerin döngülerinin ilk yarısında ya da yumurtlamadan önce foliküler evreyi aldılar. Araştırmacılar, NSAID’leri alan kadınlarda yumurtlamanın önemli ölçüde geciktiğini buldular.

Ancak, bu sadece 12 kadın ile küçük bir çalışmaydı. Ayrıca birkaç günlük bir süre zarfında ilacın yüksek dozlarını alıyorlardı. Bu tipik kullanımı temsil etmez.

Daha büyük bir çalışma NSAID’lerin IVF döngüsü sırasında erken yumurtlamanın önlenmesine yardımcı olup olamayacağına baktı. (Yumurtlama yumurta alınmadan önce meydana gelirse, döngü iptal edilmelidir.) Yaklaşık 1.800 devir süren bu çalışma NSAID ilaçlarının erken yumurtlamanın önlenmesine yardımcı olabileceğini buldu. Bu durumda, NSAID’ler yardımcı oldu. IVF siklus kanülasyonlarının önlenmesine yardımcı oldular. Ancak, sonuçlar, NSAID’lerin potansiyel olarak bu kadar kullanışlı olmadıklarında yumurtlamayı geciktirme olasılığını da göstermektedir.

Bütün araştırmalar NSAID’lerin yumurtlama için kötü olduğunu göstermiyor. Gözlemsel bir çalışmada, araştırmacılar, kadınlardan genellikle olduğu gibi çeşitli ağrı kesiciler kullanarak ve üreme hormonlarını ve yumurtlamayı nasıl etkileyebileceğini kullanarak veri topladı.

175 kadından neredeyse yüzde 70’i reçetesiz ağrı kesici kullandığını söyledi. İbuprofen, zamanın yüzde 45’inde kullanılan en popüler ilaç olup, bunu asetaminofen, aspirin ve naproksen izlemiştir.

Herhangi bir ağrı kesici ilaç kullandıklarını, dönemin ilk yarısında bildiren kadınların, bir canlandırma döngüsüne sahip olma ihtimallerinin daha düşük olduğunu bildirdi. Başka bir deyişle, sadece ağrı kesici ilaçlar kısırlığı geciktirmekle kalmadı, aynı zamanda yumurtlama problemlerinin daha düşük bir riski ile ilişkili görünüyorlardı. Bu durumda, OTD ilacı doğurganlığa yardımcı olmuş olabilir.

Peki, ne düşünmelisin? Arada bir ibuprofen veya NSAID’in doğurganlık sorunlarına yol açma olasılığı yoktur, ancak mümkün olduğunda bundan kaçınmak en iyisidir.

Ibuprofen Erkek Verimliliği için Bir Sorun mu?

NSAID’ler sadece kadınlar için bir sorun olmayabilir. Ayrıca erkeklerin doğurganlık problemlerine de neden olabilirler.

Küçük bir klinik çalışmada, 31 erkek uzun süre yüksek ibuprofen dozlarına maruz bırakıldı. Bu, erkek sporcuların ilacı nasıl kullanabileceğini çoğaltmak için tasarlandı. Çalışma altı haftadan uzun sürdü ve günde iki kez 600 mg ibuprofen almayı içeriyordu.

Sadece 14 günlük ibuprofen kullanımından sonra, ibuprofen alan erkeklerden bazıları uyarılmış bir hipogonadizm hali geliştirdi. Bu testosteronun LH hormonuna oranı normal değildir. Bu teorik olarak daha düşük sperm sayısına yol açabilir.

Bununla birlikte, bu özel çalışma sperm sayısı testi yapmamıştır. Öyleyse eşleriyle birlikte gebe kalmaya çalışan erkekler ibuprofen almalı mı?

Ürolog ve erkek doğurganlık uzmanı James M., New Jersey Üreme Tıbbı Ortakları Hotaling, “ara sıra bir Advil almanın iyi olduğunu düşünüyorum” diyor. “Etki yalnızca uzun süre maruz kaldıktan sonra görüldü. Kesin sonuçlara varmadan önce daha fazla çalışmaya ihtiyaç var. ”

İbuprofen ne kadar? “İki haftadan fazla bir süre yüksek dozda ibuprofen veya Tylenol alıyorlarsa endişe duymaları gerektiğini düşünüyorum.” Yine de, tüm ağrı kesiciler, özellikle reçeteli narkotikler yok. Hotaling, “Erkekler, erkeklik hormonunun eksenini değiştirebileceği ve spermle ilgili sorunlara neden olabileceği için gebe kalmaya çalışırken uyuşturucu kullanmamalı” dedi.

Öksürük ilacı doğurganlık için iyi veya kötü mü?

Doğurganlık forumlarında veya sosyal medya gruplarında herhangi bir zaman geçirdiyseniz, balgam söktürücü guaifenesin’in doğurganlığınıza yardımcı olabileceğini duydunuz. Özellikle, insanlar servikal mukus kalitesini artırdığını söylüyorlar.

Ancak bunun doğru olduğuna dair çok az kanıt var. Doody, “Guaifenesin’in servikal mukus üretiminin artmasıyla doğurganlığı arttırdığı fikri on yıllardır var” diye açıklıyor. “Bunun doğru olduğuna dair herhangi bir kanıtın farkında değilim. Tavsiye eden herhangi bir doğurganlık uzmanı tanımıyorum. ”

Bilmeniz gereken başka bir öksürük ilacı var: dekstrometorfan. Bu, hamile kalmaya çalışırken muhtemelen uzak durmanız gerekenlerden biridir. Dekstrometorfan öksürük kesicidir ve bazı popüler soğuk ilaçlarda bulunur. Bu ilaç, hamilelik sırasında önerilmez ve FDA tarafından Kategori C hamilelik ilaç riski olarak listelenir. Bunun anlamı, hayvan araştırmalarının fetüs için olası riskler bulduğu ve bu, insan bebekleri üzerinde kesinlikle olumsuz bir etkiye sahip olacağı anlamına gelmez, güvenli olmak, hamilelikte kaçınılması en iyisidir.

Antihistaminikler ve Allerji: Sorunlara Neden Olabilir mi?

Doğurganlık forumlarında görmüş olabileceğiniz başka bir şey, alerji ilaçlarından, özellikle de antihistaminiklerden kaçınmak için öneridir. Bunun nedeni histaminlerin uterusta bir rolü olduğu bilinmektedir. Kimse histaminin gebe kalma açısından ne kadar önemli olduğunu bilmiyor, ancak endişesi antihistaminiklerin embriyo implantasyonuna müdahale edebileceği.

Bununla birlikte, antihistaminiklerin doğurganlığı azalttığına dair hiçbir kanıt bulunmadığını söyledi. Yani doğurganlık karışmaz anlamına gelmez. Sadece hiçbir araştırmanın aksi ispatlanmadığını.

Diğer bir endişe, birçok alerji ilacının mukus kuruması (burun akıntınızı durdurmak için) olmasıdır. Bu aynı zamanda daha az verimli kalitede servikal mukuslara yol açabileceği anlamına gelir. En azından insanların söylediği şey bu. Yine, alerji ilaçlarının gebe kalma yeteneğinizi etkilediğine dair kesin kanıt yoktur.

Güvenli tarafta olmak, hamile kalmaya çalışırken ve özellikle doğurganlık tedavisi sırasında alerji ilaçlarından kaçınmak muhtemelen akıllıca olacaktır. Ancak bu gerekli olmayabilir. Doktorunuzla sizin için en iyi olanı hakkında konuşun.

OTC İlaçlar ve İki Hafta Bekle: Ne Yapmalısınız?

Neredeyse her reçetesiz ilaçla ilgili uyarı etiketini okuyun; “Hamileyseniz veya emziriyorsanız doktorunuzla konuşun” gibi bir şey söyleyecektir. Bu kısmen yasal bir konudur (dava edilmekten kaçınmak istiyorlar) aynı zamanda her ilacın etkisinin cenin üzerinde ne olacağını kesin olarak bilmiyoruz.

“İlaçlar, evrimimiz sırasında çevrede bulunmayan maddelerdir” diye açıklıyor Doody. “Herhangi bir ilacın, fetus için geliştikçe doğrudan bir yararı olması olası değildir. Öte yandan, plasentayı önemli konsantrasyonlarda geçen moleküller istenmeyen bir etki yaratabilir. ”

Doody, “Yaygın olarak kullanılan bu OTC ilaçlarının, hemen fark edilebilir bir etkiye sahip olması muhtemel değildir (örneğin, ana doğum kusurları)” diye devam ediyor. “Bu maddelerin neden olabileceği ince etkileri yeterince incelemek imkansız. Buna bir örnek, şu anda gebelik sırasında Tylenol kullanımını çevreleyen tartışmadır. Konuşma gecikmesi incedir. NSAID tipi ilaçlar da erkek fetüslerin testislerini etkiliyor gibi görünmektedir. ”

İki hafta boyunca bu nasıl uygulanır? Teknik olarak, yumurtlamadan sonra, yumurta döllenirse, zaten hamileliğinizin üç veya dördüncü haftasındasınız. İki haftalık bekleme süresince hamileyseniz mi davranmalısınız? Doody evet diyor. “Embriyo bu süre zarfında muhtemelen savunmasızdır.”

Bütün bunlar, yalnızca siz ve doktorunuz, belirli bir ilacın olası risklerinin faydalarından ağır basılıp bırakılmadığına karar verebilir. Halen bir ilaç kullanıyorsanız, özellikle reçeteli bir ilaç kullanıyorsanız, önce doktorunuzla konuşmadan almayı bırakmayın. Bazı ilaçları aniden kesmek tehlikeli olabilir ve gebe kalmaya çalışsanız veya gebe kalsanız bile, sizin (ve bebeğinizin) devam etmesi daha iyi olabilir.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir