1. Anasayfa
 2. Uncategorized

Ovidrel ve Tetikleyici Çekimleri

Ovidrel ve Tetikleyici Çekimleri
0

Ovidrel, yumurtlamayı geliştirmek ve tetiklemek için kullanılan bir doğurganlık ilacıdır. Enjekte edilebilir bir ilaç, kendi başına veya fertilite ilaçlarıyla birlikte kullanılabilir. Ovidrel, zamanlanmış cinsel ilişki, intrauterin tohumlama (IUI) veya in vitro fertilizasyon (IVF) içeren bir döngüde kullanılabilir.

Ovidrel, hormon üreme ilacı koryonik gonadotropin alfa’nın markasıdır. Ovidrel, r-hCG veya rekombinant insan koryonik gonadotropindir. Rekombinant doğurganlık ilaçları, DNA teknolojisi kullanılarak laboratuarda yapılır. Vücuttaki hormonlara moleküler olarak benzerler. R-hCG için hormon, vücutta luteinize edici hormona (LH) etki eder ve benzerdir. LH, adet döngüsü sırasında yumurtlamayı tetikleyen bir hormondur.

Halen, rekombinant insan koryonik gonadotropinin genel bir versiyonu yoktur. Bununla birlikte, enjeksiyon için koryonik gonadotropinin idrarla ekstrakte edilmiş versiyonu jenerik formda mevcuttur. u-hCG, hCG hormonunun hamile kadınların idrarından çıkarılması ve saflaştırılması ile üretilir. U-hCG’nin marka isimleri arasında Chorex, Novarel, Pregnyl ve Profasi bulunur.

Bu makale Ovidrel’e odaklanırken, bilgilerin birçoğu idrarla alınan koryonik gonadotropine de uygulanabilir. Her iki koryonik gonadotropin formu da benzer şekilde kullanılır, ancak bazı yan etkiler biraz farklı olabilir.

Makalede Neler Var?

Ovidrel Nasıl Çalışır?

Ovidrel, gebelik hormonu hCG’nin bir versiyonunu oluşturan bir laboratuvar olan r-hCG’dir. (Hamilelik testleri, idrarda hCG hormonunu algılar.) Neden kendinize hamilelik hormonunu enjekte ettiniz? HCG’nin LH hormonuna çok benzer davrandığı ortaya çıktı.

LH veya luteinize edici hormon, yumurtlamadan hemen önce çivilenen hormondur. Kadın üreme sistemindeki LH’nin rolü, olgunlaşan yumurtayı (hala yumurtalıktaki folikülünde) yumurtlamadan hemen önce büyüme aşamalarını tamamlamaları için teşvik etmektir. Folikül yumurtayı serbest bırakmadan yaklaşık 36 saat önce LH artışı olur.

Vücudunuz hCG’ye LH’ye verdiği gibi tepki gösterir. Eğer vücuda Ovidrel (veya koryonik gonadotropin herhangi formu) enjekte zaman, sürece yumurtalıkta folikülleri olgunlaşmasına doğru aşamasındaki gibi, hCG nihai büyüme atağı geçmesi ve yumurtlamak için yumurta tetikler (salınması foliküller) 36 saat içinde. Bu yüzden bazen tetikleyici atış denir.

Ovidrel, zamanlanmış cinsel ilişkiye sahip bir döngü sırasında veya IUI ile birlikte kullanıldığında, yumurta veya yumurtaların yumurtlamadan hemen önce oluşması için cinsiyet veya tohumlama prosedürü zamanlanır.

Ovidrel bir IVF döngüsü sırasında kullanıldığında, doktorunuz yumurtaların yumurtlamasını ve yumurtalığı kendi başlarına bırakmasını istemez. Yumurtalar yumurtladığında, IVF prosedürü için geri alınamazlar. Bunun yerine, doktorunuz yumurta alımını beklenen yumurtlama süresinden önce programlayacaktır.

Bu nedenle, kendinize Ovidrel enjeksiyonunu ne zaman yapacağınız konusunda doktorunuzun talimatlarını takip etmeniz son derece önemlidir.

Bunu yapmazsanız veya kendinize doktorunuzun reçete tam zamanında iğneyi yapamıyorsanız, sizin muayenehane hemen bildirin.

Ovidrel Ne Zaman Kullanılır?

Ovidrel, fertilite tedavisi protokolünde aşağıdakiler için kullanılabilir:

 • Yumurtlama kısırlığı olan kadınlar
 • Açıklanamayan kısırlık durumlarında
 • Tüp bebek tedavisi döngüsünün bir parçası olarak, kısırlığın nedeninden bağımsız olarak

Ovidrel tek başına kullanılabilir, ancak genellikle diğer fertilite ilaçlarıyla birlikte verilir. Örneğin:

 • Ovidrel, bir Clomid döngüsü sırasında kullanılabilir.
 • Ovidrel, gonadotropinler ile birlikte sıklıkla kullanılır (Gonal-F veya Follistim gibi).
 • Ovidrel, başka doğurganlık ilaçları olan veya olmayan, IUI döngüsünde sıklıkla kullanılır.
 • Ovidrel, IVF tedavisi sırasında hemen hemen her zaman kullanılır.

Kilo Kaybı için Ovidrel?

Ovidrel ve diğer hCG formları, infertilite ve doğurganlık tedavileri dünyasının dışında, kilo kaybı protokollerinde kullanılmıştır. Bununla birlikte, Ovidrel’in kilo vermenize yardımcı olabileceğine dair hiçbir kanıt yoktur.

Ovidrel Ne Zaman Kullanılmamalıdır?

Primer over yetersizliği olan kadınlarda veya over over rezervi çok düşük olanlarda Ovidrel önerilmez. İlaçlar (ve genel olarak fertilite ilaçları) bu kadınlar için etkili olmayabilir.

Over hiperstimülasyon sendromu (OHSS) geliştirme riski yüksekse doktorunuz Ovidrel’den kurtulabilir. İSG, doğurganlık uyuşturucu kullanımının olası risklerinden biridir.

Doktorunuz, aşağıdaki durumlarda İSG riski yüksek olduğundan şüphelenebilir:

 • Önceki doğurganlık tedavisi döngüleri sırasında orta ila şiddetli OHSS yaşamışsınız.
 • Programlanan Ovidrel atışından önce östrojen seviyelerin çok yüksek.
 • Yumurtalıklarınız “çok fazla” folikül vermiş ve üretmiş olan doğurganlık ilaçlarına “aşırı tepki vermiştir”. (Ne kadar fazlası tedavi protokolünüze ve doktorunuzun görüşüne bağlı olacaktır?)

Bazen, doktorunuz hormonal kan çalışması ve yumurtalıklarınızın ultrason izlemesinin sonuçlarına dayanarak döngü ortasında doğurganlık tedavisi döngüsünü iptal eder. Ovidrel’in daha önce evde vurulmuş olmasına rağmen, onu kullanmaması söylenebilir.

Doktorunuz size döngü ortasında Ovidrel’i vermemenizi emrediyorsa, bu talimatları izlemeniz son derece önemlidir. Enjeksiyonla gitmek sağlığınızı tehlikeye atabilir. Şiddetli OHSS hayatı tehdit edici olabilir.

Ovidrel’e veya diğer enjekte edilebilir hCG formlarına karşı herhangi bir alerjik reaksiyonunuz varsa, ilacı gelecekteki döngülerde kullanmamalısınız.

PCOS’niz Varsa Ovidrel Kullanabilir misiniz?

Polikistik over sendromu (PKOS) olan kadınların over hiperstimülasyon sendromu (OHSS) geliştirme riski daha yüksek olabilir.

Ancak, bu mutlaka Ovidrel’i kullanamayacağınız anlamına gelmez. Aslında, Ovidrel, PKOS’lu kadınlar için doğurganlık tedavisi döngülerinde sıklıkla kullanılmaktadır.

Endişeniz varsa doktorunuzla konuşun.

Zamanlama ve İdare

Tam olarak aldığınızda Ovidrel, kısmen, kendi başına, Clomid ile birlikte, gonadotropinlerle, bir IUI döngüsünün bir parçası olarak veya bir IVF döngüsünün bir parçası olarak kullanılmasına bağlı olacaktır. Bununla birlikte, Ovidrel’in genel kullanımı fertilite tedavisi protokolünden bağımsız olarak benzerdir.

Ovidrel, enjeksiyon yoluyla alınan sıvı fertilite ilacıdır. Önceden doldurulmuş, enjekte edilmeye hazır bir cihazda gelir. Kullanımı nispeten kolaydır.

Ovidrel deri altı enjeksiyon olarak verilir. Bu derinin hemen altındaki yağ dokusuna enjekte edildiği anlamına gelir. (Bu, kas içerisine enjekte edilmesi gereken, yağdaki progesteron gibi kas içi enjeksiyonun aksinedir.)

Kendinize enjeksiyon yaptırmak için doktorunuzun talimatlarını hangi gün ve günün hangi saatinde yapınız. Kendinize enjeksiyonunuzu belirtilen süreden sadece birkaç saat sonra bile vermek tedavi döngüsünüz için sorunlara neden olabilir.

Neye İhtiyacınız Var?

Kendinize enjeksiyon yapmaya hazır olduğunuzda, ihtiyacınız olan her şeye sahip olduğunuzdan emin olun:

 • Ovidrel önceden doldurulmuş şırınga
 • Talimatlar (önce dikkatlice okumanız gerekir)
 • Tıbbi kullanım için alkollü bezler
 • gazlı bez
 • İğneyi içine atmak için güvenli bir kap

Kendine Enjeksiyon Nasıl Verilir

Sarf malzemelerinizi yerleştirdiğiniz alanın temiz, kuru ve düz olduğundan emin olun ve ardından aşağıdaki adımları izleyin.

 1. Ellerinizi en az 30 saniye ılık sabunlu suyla yıkayın. Temiz ve taze bir kağıt havluyla kurulayın. Bir arkadaş veya aile üyesi size enjeksiyon yapacaksa, ellerinizi iyice ve dikkatlice yıkadıklarından emin olun.
 2. Ovidrel önceden doldurulmuş şırıngasını dikkatlice kutusundan çıkarın.
 3. İğneyi yukarı doğru hedefleyerek, iğneyi saran güvenlik kapağını çıkarın.
 4. İğneyi hala yukarı doğru tutarken, tarafına hafifçe vurarak şırıngada sıkışmış hava kabarcıklarını çıkarın.
 5. İğnenin ucunda küçük bir ilaç damlası belirene kadar, aşırı havayı yukarı ve dışarı iterek iğneyle iticiyi dikkatlice itin.
 6. İlacın enjekte edeceği noktayı seçin. Karın bölgesinde ve göbek deliğinin yakınında bir alan olmalıdır, ancak göbek düğmesinin kendisinden en az bir inç uzakta olmalıdır.
 7. Seçilen enjeksiyon bölgesini dezenfekte etmek için alkol swaplarından birini kullanın.
 8. Alanın kurumasını bekleyin. Daha hızlı kuruması için üzerine üflemeyin! (Az önce temizlediğiniz bölgeye mikropları üfleyeceksiniz.)
 9. Ovidrel iğnesini bir elinize pistonun üzerinde bir parmakla ve diğer parmaklarınızı da kutu üzerinde tutun. Diğer elinizle, seçtiğiniz enjeksiyon bölgesinin derisini sıkıştırın. Amacınız, iğneyi enjekte etmek için cömert bir yağ dokusu kıvrımı oluşturmaktır.
 1. İğnenin tamamını, yaklaşık 45 ila 90 derece açıyla sıkıştırılmış alana yerleştirin.
 2. İğne içeri girdiğinde, sıkılmış cildi bırak. Şimdi, tüm ilaçlar verilinceye kadar pistonu yavaşça ve dikkatlice Ovidrel şırınganın üzerine itin.
 3. Tüm ilaçlar verildikten sonra, iğneyi karnınızdan nazikçe çıkarın. Enjeksiyon bölgesine hafif bir baskı uygulamak için bir gazlı bez kullanın. Herhangi bir kanama varsa uzun sürmemelidir.

Kullanılmış Ovidrel şırıngasını onaylanmış bir bileme kabına yerleştirin. Düzenli çöp tenekenize koymayın! Bu, başkalarının güvenliği için bir tehdit olabilir. Doğurganlık kliniğinizin hemşiresi veya doktoru ile iğnelerinizi eyaletinizde veya ülkenizde nasıl atmanız gerektiği hakkında konuşun. (Kanunlar neyin yasal olduğuna ve iğnenin atılması için neyin bulunmadığına göre değişir.)

Not: Doktorunuz Ovidrel’in r-hCG’si yerine u-hCG yazdıysa, iğneyi enjeksiyonlar için kendiniz hazırlamanız gerekebilir. Doğurganlık kliniğiniz ne yapılacağı konusunda talimatlar sağlayacaktır. Eğer emin değilseniz, aramaktan ve sormaktan çekinmeyin.

Riskler ve Muhtemel Yan Etkiler

Ovidrel’in klinik denemelerinde, IVF tedavisi için ilacı kullanan üç kadından biri en az bir olumsuz etki yaşamıştır. Sadece yumurtlama uyarımı için kullananlar için (IUI döngüsünde olduğu gibi), dört kadından biri en az bir olumsuz etki yaşadı.

Ovidrel’in en yaygın yan etkilerinden bazıları şunlardır:

 • Enjeksiyon bölgesi ağrı veya morarma
 • Üzgün mide
 • Karın ağrısı
 • Mide bulantısı
 • Kusma

Ne zaman fertilite ilaçları kullanılsa, over hiperstimülasyon sendromu (OHSS) geliştirme riski vardır. Bunlar, Ovidrel ile karşılaştırıldığında gonadotropinlerin Ovidrel ile birlikte kullanımı ile daha yakından ilgilidir.

Yine de olası semptomların farkında olmalısınız. OHSS semptomları yaşıyorsanız doktorunuzla konuşun.

Yumurtlama ve Hamilelik

Yumurtlama tipik olarak 24 ila 36 saat içinde gerçekleşir.

Bir Ovidrel atışıyla zamanlanmış cinsel ilişkiye giriyorsanız, doktorunuz muhtemelen enjeksiyon gecesi ve iki ila üç gün sonra her gece seks yapmanızı önerecektir.

Bir IUI veya IVF siklusu yaşıyorsanız, doktorunuz ne zaman kendinize tetiği vurduğunuzu temel alarak ofise ne zaman varacağınız konusunda talimatlar verecektir.

Ovidrel hamile kalmanıza yardımcı olur mu?

Ovidrel kullanımı için gebelik başarısı için şans vermek zor, çünkü bu birçok faktöre bağlı. Örneğin, iyi bir prognozu olan (Ovidrel kullanarak) 28 yaşındaki bir IVF hastası varsa ve bunu IUI döngüsü olan 41 yaşındaki bir kadınla (Ovidrel kullanarak) karşılaştırırsanız, başarı oranları önemli ölçüde değişecektir.

Bir çalışma, bir r-hCG atışının (Ovidrel), doğal LH artışına dayandığı, r-hCG kullandığı ya da enjeksiyonun aynı zamanda gerçekleşmesi için zamanlamayı yaptığı döngülerle karşılaştırıldığında, IUI gebelik başarı oranlarını arttırıp artırmadığına baktı. doğal LH dalgalanması.

R-hCG kullanılan dönemler için gebelik başarısında önemli bir gelişme buldular.

Döngü başına klinik gebelik oranı …

 • Genel olarak yüzde 18
 • RCG çekimi yapanlar için yüzde 18,2
 • R-hCG çekimi olmayan çevrimler için sadece yüzde 5,8
 • Vücudunun doğal LH dalgalanmasıyla aynı anda tetikleyici atış yapanlar için yüzde 30,7

R-hCG (Ovidrel gibi) ve u-hCG (idrarla alınan hCG) karşılaştırılırken başarı oranları farklı mıdır? Çoğu çalışma hamilelik oranlarında bir fark bulamaz.

Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılmalı

Belirtildiği gibi, Ovidrel, hCG hormonuna moleküler olarak benzer. hCG, gebelik testlerinin idrarda tespit ettiği gebelik hormonudur.

Bu, tetik atışınızdan kısa bir süre sonra hamilelik testi yaparsanız, hamile kalmanıza rağmen (henüz), pozitif bir sonuç alabileceğiniz anlamına gelir.

İdeal olarak, tetik atışınızdan 14 gün sonrasına kadar hamilelik testi yapmamalısınız. Zaten bir hamilelik testi için en iyi zamanlama budur (çünkü hamilelik testini çok erken yapmak yanlış negatiflere neden olabilir).

Ovidrel Maliyeti Ne Kadardır?

Ovidrel için maliyetiniz kısmen doğurganlık tedavileri için sigorta teminatının olup olmadığına ve ilacı hangi eczaneden satın aldığınıza bağlı olacaktır.

Genel olarak konuşursak, Ovidrel 100 ile 200 dolar arasındadır.

Ovidrel ve Pregnyl’in Karşılaştırılması

Bazen insanlar Pregnyl’i Ovidrel’in “jenerik” versiyonu olarak adlandırır, ancak bu teknik olarak doğru değildir. Pregnyl, idrarla ekstrakte edilmiş hCG (u-hCG.) Markasıdır.

Bir marka diğerinden daha iyi midir? Bir Cochrane Database çalışması olası yan etkiler ve klinik gebelik başarı oranlarını karşılaştırdı. Çalışmaya, yaklaşık 3.000 katılımcının dahil olduğu 18 rastgele kontrol denemesi dahil edildi.

Araştırmacılar, canlı doğum oranları, devam eden gebelik oranları veya OHSS geliştirme oranının iki ilaç arasında farklı olduğuna dair kanıt bulunmadığı sonucuna vardı.

  İlginizi Çekebilir

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir