1. Anasayfa
 2. Uncategorized

Emek ve Doğum için fetal pozisyonlar

Emek ve Doğum için fetal pozisyonlar
0

Hamileliğin son haftalarında, bebeğinizin bulunduğu pozisyonu belirlemek rahatsızlığı yönetmenize yardımcı olabilir. Erken işgücü sırasında bebeğinizin konumunu bilmek ağrıyı yönetmenize ve hatta süreci hızlandırmaya yardımcı olabilir.

Makalede Neler Var?

Fetal kafatası

Parts of the fetal skull

Illustration tarafından JR Bee, verywell

Bir bebek pelvis dışarı manevraları nasıl anlamak Için, fetal kafatası hakkında biraz öğrenmek yararlıdır. Bebeğin kafatasının kemikleri erimiş değil. Bunun yerine, kemikler arasında boşluklar vardır. Kafatasındaki dikiş hatları bu yumuşak noktaların nerede olduğunu göstermektedir. Bebek, geç gebelikte ve emek sırasında pelvis aracılığıyla hareket ederken boşluklar kemiklerin çakışmasına izin verir.

Bebeğin kafasının Doğum kanalında olduğu yere bakarak pozisyonu belirlemeye yardımcı olur.

Bir bebeğin kafası ön kısmı olarak adlandırılır ve arka posterior parçasıdır.

Sağ Occiput anterior (ROA) ve sol Occiput anterior (LOA)

Right occiput anterior and left occiput anterior

Illustration tarafından JR Bee, verywell

Sol oksiput anterior (LOA) pozisyonu en yaygın işçilikten biridir. Bu pozisyonda, bebeğin kafası, annenin sol uyluk doğru baş arka ile pelvis orta kapalı biraz.

Sağ oksiput anterior (ROA) sunumu da emek yaygındır. Bu pozisyonda, bebeğin arka hafif anne sağ uyluk doğru kafasının arka ile pelvis Merkezi kapalı.

Genel olarak, OA pozisyonları iş veya Doğum sırasında sorunlara veya ek ağrıya yol açmaz.

Sağ Occiput Transverse (ROT) ve sol Occiput enine (Lot)

Right Occiput transverse and left occiput transverse

Illustration tarafından JR Bee, verywell

Anne sağ uyluk doğru karşı karşıya zaman, Bebek oksiput enine (Lot) sol söyleniyor. Bu pozisyon posterior ve ön pozisyon arasında yarım. Bebek daha önce arka pozisyonda (her iki yönde) ise, LOT pozisyonu ön pozisyona doğru olumlu hareket gösterir.

Bir bebek işçilik sırasında sol oksiput enine pozisyonda olduğunda, daha fazla ağrı ve daha yavaş bir ilerleme yol açabilir.

Bir anne ağrı hafifletmek için deneyebilirsiniz birkaç işgücü pozisyonları vardır ve dahil olmak üzere bir ön pozisyon doğru dönmeye devam etmek için bebek teşvik:

 • Lunging
 • Pelvik eğilmeler
 • Ayakta ve sallanan

Bebek anne sol uyluk doğru dışarı bakacak olduğunda, Bebek doğru oksiput enine (ROT) olduğu söyleniyor. Önceki sunum gibi, ROT yarısını posterior ve ön pozisyon arasında. Bebek daha önce posterior pozisyonda olsaydı, ROT bebek bir ön pozisyona doğru olumlu bir hareket yapıyor bir işaretidir.

Bir bebek ROT pozisyonunda olduğunda, işçilik daha acı ve ilerleme yavaş olabilir. Çeşitli pozisyonlar emek sırasında bir anne deneyimleri ağrı hafifletmek yanı sıra ön pozisyona dönmeye devam etmek için bebek teşvik yardımcı olabilir.

Lunging, pelvik tilts, ayakta, ve sallanan tüm pozisyonları anne pelvis açmaya deneyebilirsiniz. Bir Doula, işgücü hemşiresi, ebe, ya da doktor pozisyonlar için başka öneriler olabilir.

Sağ Occiput posterior (ROP) ve sol Occiput posterior (LOP)

Right Occiput posterior and left occiput posterior

Illustration tarafından JR Bee, verywell

İleri bakacak olursak, Bebek oksiput posterior pozisyonda. Bebek ileri ve hafifçe sol (Anne sağ uyluk doğru bakıyor) karşı karşıya ise, sol oksiput posterior (LOP) pozisyonda. Bu sunum daha fazla sırt ağrısı (bazen “geri işçilik” olarak anılacaktır) ve emek yavaş ilerleme yol açabilir.

Sağ oksiput posterior pozisyonda (ROP), Bebek ileri ve hafifçe sağa karşı karşıya (annenin sol uyluk doğru bakıyor). Bu sunum emek yavaşlatabilir ve daha fazla ağrı neden olabilir.

Emek sırasında ağrıyı önlemeye veya azaltmaya yardımcı olmak ve bebeği teslimat için daha iyi bir konuma taşımak için teşvik etmek için, anneler de dahil olmak üzere çeşitli pozisyonlar deneyebilirsiniz:

 • Eller ve dizler
 • Lunges
 • Pelvik sallanan

Anneler de dahil olmak üzere diğer konfor önlemleri deneyebilirsiniz:

 • Sayaç basıncı
 • Masaj
 • Pirinç çorap (ısı paketleri)
 • Soğuk paketler
 • Küvet veya duş (su)
 • Hareket (sallanan, dans, Doğum topu oturan)

Doktorlar bebeğinizin pozisyonunu nasıl belirler?

Leopold ‘un manevraları , doktorunuzun veya ebelinizin bebeğinizin pozisyonunu belirlemeye yardımcı olacak bir dizi uygulamalı muayenede bulunmaktadır. Üçüncü trimester sırasında, değerlendirme prenatal ziyaretlerin çoğunda yapılacaktır. Emek başlamadan önce bebeğin pozisyonunu bilmek iş ve teslimat için hazırlanmak yardımcı olabilir.

Bir kez emek başladığında, bir hemşire, doktor veya ebe vajinal bir sınav gerçekleştirerek bebeğinizin pozisyonunu daha doğru bir anlamda almak mümkün olacak.

Ne zaman sizin serviks yeterince genişlemis, uygulayıcısı vajina içine parmaklarını eklemek ve Doğum kanalı aşağı hareket ederken bebeğin kafatası Sütür hatları için hissetmek olacaktır.

Bu teknikleri kullanarak pozisyon değerlendirmek için geldiğinde uygulayıcılar beceri farklılık Iken, bebeğin baş aşağı ve doğru yönde hareket sağlamak için önemlidir. Eğer bebek bir baş-aşağı pozisyonda değilse iş ve teslimat daha karmaşık olabilir, bir makat sunumu durumunda gibi.

Bebeğinizin nereye yerleştirildiği nasıl anlatılabilir

Sağlık uygulayıcısının sınavları, prenatal dönemde emek ve teslimat yoluyla, genellikle en iyi kişi pelvis bir bebeğin konumunu değerlendirmek için sizin bakım önemli bir parçasıdır.

Anneler, bebeğin nasıl hareket ettiğini ve farklı hareketlerin nasıl hissedildiği konusunda yakından ilgilenmelidir.

Göbek haritalama denilen bir teknik anneler bebeğinin hareketini değerlendirmek için kendilerini sorular sormak ve işgücü yaklaşımlar olarak konum bir anlamda almak yardımcı olabilir.

Örneğin, bebeğinizin bacaklarının konumu, hissetiyorsunuz tekme yeri ve gücü hakkında soru sorarak belirlenebilir. Eğer en güçlü tekme hissediyorum noktalar bebeğinizin ayakları nerede büyük olasılıkla.

Sizin için hissedebilirsiniz diğer yerler şunlardır:

 • Büyük, düz bir uçak, muhtemelen bebeğiniz geri döndü. Bazen bebeği kendi sırtını arlama hissedersiniz.

Düz düzlemin üst veya alt kısmında, şunlardan birini hissedebilirsiniz:

 • Sert, yuvarlak şekil (büyük olasılıkla bebeğinizin kafası)
 • Yumuşak bir eğri (en bebeğinizin alt olması muhtemeldir)
  İlginizi Çekebilir

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir