1. Anasayfa
 2. Bebekler

Yaş ve aşamaları tarafından çocukların gelişimsel kilometre taşları

Yaş ve aşamaları tarafından çocukların gelişimsel kilometre taşları
0

Ebeveynler genellikle onların bebek, yürümeye başlayan çocuk, ya da diğer genç çocuğun onların gelişimsel kilometre taşları ulaşmak zaman sabırsızlanıyoruz, gülümseyen gibi, üzerinde haddeleme, oturan, ilk adımlarını alarak, on sayma, ve onun ayakkabı bağlama, vb.

Bu ortak gelişimsel kilometre taşları ve çocukların normalde onlara ulaşmak yaş bir göz atın, bu yüzden onlar yolda olup olmadığını biliyorum, ya da böylece çocuğunuzun gelişimi gecikmeli olabilir tanıyabilir.

Ebeveynler genellikle diğer çocukların bu karşı kendi çocuğun büyüme ve gelişimi karşılaştırarak cesaret bozucu. Nedeni çocuklar en kilometre taşları ulaşmak için geniş bir yelpazede olmasıdır. Örneğin, çoğu çocuk 11 ve 15 ay arasında kendi başına iyi yürümeye başlar. Eğer 12 aylık bir grup varsa, muhtemelen bazı iyi zaten yürüyüş göreceksiniz, ve birçok diğerleri hala sadece bir şeyler tutarak etrafında seyir. Ve tüm normalde geliştirilebilir.

Ve hatta normal gelişim geniş ötesinde, her zaman da normal olarak da gelişmekte olan erken jimnastik pantolonu ve geç külotlar vardır.

Eğer çocuğunuz zamanla onun gelişimsel kilometre taşları ulaşmıyor olsa, onun gelişimi ve gelişimsel gecikme her türlü bir sorun olabilir olup olmadığını görmek için çocuk doktoru konuşmak iyi olurdu.

Makalede Neler Var?

Gülümsüyor

High Angle View Of Baby Sleeping On Bed At Home
Javier Snchez Mingorance/EyeEm/Getty görüntüler

Gülümseyen bir gelişimsel kilometre taşı çoğu bebek onlar altı, yedi ya da sekiz hafta eski olduğu zaman ulaşır.

Bebekler için gülümsüyor aslında iki tür vardır:

 • Yenidoğan döneminde erken ortaya çıkabilecek spontan veya neredeyse reflif gülümseme, ve
 • Bir şeye yanıt olarak meydana gelen sosyal gülümseme, ne zaman konuşmak ya da bebeğinize şarkı gibi

Sosyal gülümseme bir gelişimsel kilometre taşı çoğu bebeklere bir iki ay eski olduğunda ulaşmak. Altı ay boyunca sosyal bir gülümseme sahip değil genellikle otizm erken bir işareti olarak kabul edilir.

Spontan gülümseme , bebeğinizin ilk birkaç günü olarak erken ortaya çıkabilir ve on hafta eski olduğu zaman mevcut olmalıdır.

Gülüyor

Mother and daughter laughing
Tuan Tran/Getty görüntüleri

Gülüyor birçok bebek onlar altı ila on iki hafta eski olduğu zaman ulaşmak gelişimsel bir kilometre taşı olduğunu.

Bebeklerin Şu anda gülmeye başlaması şaşırtıcı olmamalı. Sonuçta, altı hafta genellikle ebeveynler bu kolik, hangi bebekler Fussy yapabilirsiniz fark, geliştirmeye başlıyor.

Üzerinde Rolling

Baby girl rolling and playing on bed
Christine Schneider/Getty görüntüler

Üzerinde Rolling bir gelişimsel kilometre taşı çoğu bebek onlar iki ila altı ay eski olduğu zaman ulaşmak olduğunu. Genellikle ebeveynler için sabırsızlanıyoruz ilk büyük motor kilometre taşları biridir.

Daha az zaman eğilimli veya karnında harcama, geri uyku önerileri SıDS riskini azaltmak için serbest beri, bazı bebeklerden biraz daha sonra olsa için kullanılan üzerinde rulo neden oldu.

Ayrıca oturma ve tarama dahil olmak üzere diğer kilometre taşları, toplamaya bazı gecikmelere neden olabilir. Neyse ki, onlar küçük çocuklar oldu zaman, bu gecikmeler tüm bebek nasıl uyur olursa olsun yok gibi görünüyor, bu yüzden büyük olasılıkla daha uygun bir ‘ gecikme ‘ sahip olarak bu çocukları açıklamak için onların gelişimi ve gerçek bir gecikme değil. Bu ‘ gecikme önlemek istiyorsanız, ‘ gün boyunca bazı karın zamanı deneyebilirsiniz.

Yine de, çoğu bebek iki ila altı ay arasında olduğunda, ilk önce sırtlarına, ve sonra kendi ön onların sırt üzerinde rulo.

Oturan

Babies playing together on floor
JGı/Jamie ızgara/Getty görüntüler

Oturan bir gelişimsel kilometre taşı çoğu bebek onlar beş ve bir buçuk yedi ay eski olduğu zaman ulaşır.

Bu ebeveynler için sabırsızlanıyoruz büyük motor kilometre taşları başka bir.

Daha az zaman eğilimli veya karnında harcama, geri uyku önerileri SıDS riskini azaltmak için serbest beri, bazı kilometre taşları toplayıp bebekler için bazı gecikmelere neden oldu. Bu kilometre taşları oturma, üzerinde haddeleme ve sürünme dahil. Neyse ki, onlar küçük çocuklar oldu zaman, bu gecikmeler tüm bebek nasıl uyur olursa olsun yok gibi görünüyor, bu yüzden büyük olasılıkla daha uygun bir ‘ gecikme ‘ kendi gelişimi ve gerçek bir gecikme sahip olarak bu çocukları açıklamak için. Bu ‘ gecikme önlemek istiyorsanız, ‘ gün boyunca bazı karın zamanı deneyebilirsiniz.

Yine de, çoğu bebek, beş buçuk ila yedi ay eski arasında olduğunda destek olmadan oturmak.

Destek Ile ayakta

Baby boy standing in his cot, laughing
Westend61/Getty görüntüler

Destek ile ayakta çoğu bebeklerden altı buçuk ila dokuz ay eski olduğu zaman ulaşmak gelişimsel bir kilometre taşı olduğunu.

Sadece o yürüyüş ve her yerde çalışan olacak önce sadece bir zaman meselesi olduğunu biliyorum çünkü destek ile bebek stand görmek eğlenceli.

Hatta bir kez bebeklere destek ile durabilir unutmayın, onlar genellikle sekiz ila on ay eski kadar kendi ayakta pozisyon kendilerini çekemezsiniz.

Ilk adımların alınması

Father with baby girl at home in living room
Westend61/Getty görüntüler

Bu ilk adımları alarak en bebekler on beş ay arasında ulaşmak gelişimsel bir dönüm noktasıdır.

Ne çocuklar, onların kendi başına bu ilk adımları alarak, şeyler tutarken yürümek etrafında seyir sıçrama alır?

Cesaret, denge veya sadece şans mı?

Nedeni ne olursa olsun, çoğu bebek on beş ay arasında kendi başına iyi yürümeye başlar.

Hoşça kal

Daddy's Girl Waves Goodbye
Layland Masuda/Getty görüntüler

Sallama bir gelişimsel kilometre taşı en bebeklerin bir kez onlar 7 ila 14 ay eski ulaşabilirsiniz.

Merhaba ve güle güle sallayarak rağmen sadece eğlenceli bir şey bebeğinize öğretmek gibi görünüyor, aslında önemli bir gelişimsel dönüm noktasıdır. Çoğu uzman, çocuğunuzun o on iki ay eski zaman herhangi bir jest yapmıyor Eğer otizm veya başka bir gelişimsel bozukluk erken bir işareti olabilir düşünüyorum. Bu jestler, sallayarak, işaret ve şeyler için ulaşan içerir.

En bebekler yedi ila 14 ay eski bir kez dalga olabilir aklınızda bulundurun.

Bir penye kavramasına kullanma

baby grasping finger
Tom ızgara/Blend görseller/Getty görüntüler

Bir kıskaç kavramak kullanarak çoğu bebek yaklaşık yedi ila 11 ay eski ulaşmak gelişimsel bir kilometre taşı olduğunu. Bebeğiniz bir kaşık alır zaman fark edebilirsiniz.

Onlar, yaklaşık yedi ila 11 ay eski bir başparmak parmak penye kavramak kullanmadan önce, bebekler genellikle daha olgunlaşmamış bir Palmer kavramak ile şeyler almak.

Rol yapma

Father playing with his little son dressed up as a superhero
Westend61/Getty görüntüler

Oyun gibi davranmak, ya da faaliyetleri taklit etmek, çoğu bebeğin yaklaşık 10 ila 16 ay eski olduğunda ulaşmak önemli bir gelişimsel kilometre taşı olduğunu.

Rol oynama genellikle bir telefon gibi bir bilgisayar fare kullanarak gibi şeyler içerir, bir yürümeye başlayan bir aktivite taklit anne ve babasının tekrar tekrar yaptığını gördü.

Bebekler de yaklaşık 18 ay içinde, toz ve süpürme gibi ebeveynler günlük ev görevleri, daha kopyalamak başlar.

Çocuk yaşlandıkça oyun daha ayrıntılı olacak gibi davranmak; Örneğin, çocuğunuz o bir doktor, itfaiyeci, ya da yarış arabası şoförü gibi davranıyor.

Ilk kelimeleri söyleyerek

Mom & toddler girl talking joyfully in restaurant
Tang Ming Tung/Getty Images tarafından görüntüler

Bebeğin ilk kelimeleri, genellikle anne veya dada, bebeğiniz altı ila dokuz ay eski duyabilir.

Bebeğinizin ilk sözlerinin yanı sıra, bebeğiniz tek heceli ve sıkça gevezelik ederek ya da saçmalamayı söylüyor olmalı. On iki ay tarafından gevezelik değil otizm veya diğer gelişimsel bozukluk erken bir işareti olarak çoğu uzman tarafından görülür.

Çoğu bebek, ama on iki ay önce iyi gevezelik vardır. Aslında, genellikle anne veya dada, o altı ila dokuz ay eski olduğu zaman bebeğinizin ilk kelimeleri, duyacaksınız. Bebeğiniz bu kelimeleri daha özel ya da doğru kullanmayacaktır, ancak yedi ila 13 ay yaşılana kadar.

Başkalarıyla oynama

Toddlers Playing with Blocks
FatCamera/Getty görüntüler

Paralel oyun iki yaş civarında çoğu çocuk tipik.

Grup oynama ve paylaşma genellikle üç yaşına kadar gelişmez. O zamana kadar, çoğu bebek ve genç çocuklar sadece kendileri tarafından birbirine paralel oyun oynamak.

Yürüme adımları

Toddler climbing stairs.

Francesca Russell/Getty görüntüler

Adımlarla yürümek, en küçük çocuklar 14 ila 22 ay yaşlandıktan sonra ulaşabileceği gelişimsel bir dönüm noktasıdır.

14 ila 22 ay yaşlandıktan sonra çoğu küçük çocuklar adımlarla yürüyebilir.

Bu sadece henüz merdivenlerin kapalı kapıları almak için zaman olduğu anlamına gelmez. Çocuğunuzun yaşlandıkça şeyleri çocuksu geçirmez tutun. Kapıları her iki üst ve alt evinizde her merdiven yüklü olmalıdır unutmayın. Ne kadar sürecek? Muhtemelen en azından çocuğunuzun onları kendi başına açabilene kadar.

Resimlere işaret etme

Father and toddler sitting on a bed reading a book

Westend61/Getty görüntüler

 

Resimlere Işaret etmek, yaklaşık 18 ila 24 ay eski olduğunda birçok küçük çocuklar ulaşmak bir kilometre taşı olduğunu.

Eğer herhangi bir yaşta bebek veya yürümeye başlayan okumaya başlayabilirsiniz rağmen, onlar kitap resimleri işaret başlar kez özellikle eğlenceli olur.

Onlar yaklaşık 18 ila 24 ay eski, yakında aslında o işaret eden resimleri adlandırarak takip edilir kez çoğu çocuklar resimlere işaret edebilir.

Bir kaşık ve çatal Ile yeme

Toddler eating

Peopleımages/DigitalVision/Getty görüntüler

Bir kaşık veya çatal ile yeme çoğu çocuk 13 ve 21 ay arasında ulaşmak bir kilometre taşı-hala dağınık olabilir rağmen.

Bir kez onlar kendilerini beslemeye başlar, çoğu bebek kolayca geri bir ebeveyn veya diğer caregiver tarafından beslenmeye gitmek olmaz. Bunun yerine, onların parmaklarını kullanmak gibi, en azından onlar bir kaşık kullanmayı öğrenene kadar, bir kilometre taşı çoğu çocuk 13 ve 21 ay arasında ulaşmak.

Eğer Toddler bir kaşık, çatal, ya da fincan kullanmaya başlar olsa bile, o hemen çok iyi olacak anlamına gelmez aklınızda bulundurun. Yani hala biraz daha yemek bir karışıklık bekleyebilirsiniz.

Binicilik bir tricycle

Little boy wearing helmet rides tricycle
Roderick Chen/Getty görüntüler

Bir üç tekerlekli bisiklet sürme, çoğu çocuğun üç yaşında oldukları zaman ulaşabileceği gelişimsel bir dönüm noktasıdır.

Okul öncesi onlar yaklaşık üç yaşında bir kez bir üç tekerlekli bisiklet pedal öğrenmek genellikle.

Dört, onlar genellikle yaklaşık beş ila altı yaşında olduğunda onlar sürebilir eğitim tekerlekleri ile iki tekerlekli bisiklet binmek öğrenebilirsiniz.

Sayma

Girl counting oranges on table
Emely/Getty görüntüler

Sayma, dört ila beş buçuk yaşında olan çoğu çocuğun ulaşabileceği gelişimsel bir dönüm noktasıdır.

Kendi ABCs öğrenme ve onların adını yazdırmak gibi, bu anaokulu başlamak için hazır böylece okul öncesi saymak öğrenmek önemlidir.

Saymayı öğrenme bazı uygulama olsa alabilir, bu yüzden çocuğunuz hemen almıyor Eğer cesaretini değil. Eğer çocuğunuzun pistte olsa, o sayamaz, onun adını yazdırmak, harfleri tanımak, kısa süreler için dikkat, vb dikkate olamaz dahil anaokulu başlatmak için olduğunu sanmıyorum Eğer çocuk doktoru konuşun

Çoğu çocuk dört ila beş buçuk yıllık bir kez on veya daha fazla sayabilirsiniz unutmayın.

Mektup yazma

A picture of a child learning how to write his name
Fotoğraf © Christopher Hope-Fitch/Getty Images

Çoğu çocuk mektup yazabilir ve onlar beş yaşında, onlar anaokulu başlatmak için tam zamanında olan zaman kendi adını heceleyebilirsiniz.

Blok kule yapma

3 year old girl stacking blocks in bedroom
10 ‘ 000 saat/Getty görüntüler

Bloklar bir kule yapma birçok çocuk yaklaşık 24 ila 36 ay ulaşmak bir gelişimsel kilometre taşı olduğunu.

Çoğu çocuk blokları ile oynarken eğlenin. Bunların herhangi biri bir kule içine istifleme blokları aslında önemli bir gelişim testi olduğunu fark şüphelenilen. Bloklar bir kule yapmak genellikle bir görsel-motor/problem çözme kilometre taşı olarak kabul edilir, ve çoğu çocuk bir kule yapabilirsiniz:

 • 15 ila 21 ay 2 blok
 • 17 ila 24 ay arasında 4 blok
 • 18 ila 30 ay arasında 6 blok
 • 24 ila 36 ay 8 blok
 • 3 yıl sonra 9 blok

Kendilerini soyunma

Girl (4-5) putting socks on independently
Elva Etienne/Getty görüntüler

Bu bir gelişimsel kilometre taşı birçok çocuk onlar üç ila dört buçuk yaşında olduğu zaman ulaşabilirsiniz.

Tamamen kendilerini giydirmek için öğrenmeden önce, çocuğunuzun büyük olasılıkla öğrenecektir:

 • 14 ve 24 ay arasında elbiselerini çıkarmak
 • 21 ve 30 ay arasında bazı giyim koymak
 • 2 1/2 ve 3 1/2 yıl arasında bir t-shirt koymak

Çocuğunuz giyinmiş almak ve yardım olmadan soyunacak, onun elbiselerini düğmeli de dahil olmak üzere, o 3 ila 4 1/2 yaşında öğrenecektir.

Bağlama ayakkabıları

Boy learning to tie his shoelaces
Camilla Bandeira/Getty görüntüler

Bağlama ayakkabıları bir gelişimsel kilometre taşı çoğu çocuk yaklaşık beş yaşında bir kez ulaşmak gerekir.

Velcro Ayakkabı ve crocs bu gün rağmen, çocuğunuzun kendi ayakkabıları kravat öğrenmek gerek asla gibi görünebilir, çoğu çocuk hakkında yaş beş yıl hakkında bilgi.

  İlginizi Çekebilir

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir