1. Anasayfa
  2. Bebekler

Bebekler Doğumdan Sonra Hastaneye Giriyor

Bebekler Doğumdan Sonra Hastaneye Giriyor
0

Yenidoğanların ebeveynleri için, sağlıklı bir bebeğin hayatının ilk birkaç gününde yaptığı testlerin sayısı sonsuz görünebilir. Bu testler, yeni sevinç paketinizin beklendiği gibi gelişmesini ve tedavi gerektirebilecek herhangi bir tıbbi durumun olmamasını sağlamak için önemlidir.

İşte yeni ebeveynlerin bebeğin hayatının ilk 24 saatinde beklemesi gereken testler.

Makalede Neler Var?

Yenidoğan Tarama Testi

Önerilen Üniforma Tarama Paneli (RUSP) olarak adlandırılan yenidoğan tarama testi, bebeğiniz 24 saat yaşına geldiğinde ve genellikle hastanedeki çocuk odasında yapılır. Hemşire bebeğinizin topuğunu sürecek, daha sonra topuğu delecek ve test kağıdına beş küçük kan örneğini lekeleyecektir. Numuneler eyaletinizin tarama tesisine gönderilir ve çoğu nadir görülen iki düzineden fazla farklı hastalık için test edilir.

Yenidoğan tarama paneline yakın zamanda üç koşul eklendi ve bu durum daha erken yaşlarda nadir görülen bebekleri teşhis etmede daha da yardımcı oldu. Yeni taramalar şimdi Pompe hastalığını, mukopolisakkaridoz tip I (MPS I, Hurler sendromu) ve X’e bağlı adrenolökodistrofiyi (X-ALD) tespit edecektir.

Ayrıca, testin beş kan numunesinin hepsine de ihtiyaç duymayacağı ve bir miktar geride kalmış olabileceğinden, bebeğinizin herhangi bir örneğini gelecekteki araştırmalar için bağışlamak isteyip istemediğiniz sorulacaktır. Örnekleri bağışlamayı kesinlikle reddedebilirsiniz ve onayınızı iki şekilde de imzalamanız gerekir. Olası bir olasılıkla bebeğinizin yenidoğan tarama testinin aldığı herhangi bir rahatsızlık için pozitif test yapması durumunda, bebeğinizin doktoru size bildirecektir.

Yenidoğanlarda İşitme Testi

Bebeğiniz doğduktan sonraki ilk günlerde, aynı zamanda bir işitme testi yaptırır. Tipik olarak, bu test doğumdan en az altı saat sonra bekleyecektir, çünkü doğum işleminin bebeğin kulaklarında işitme ekranını etkileyebilecek bir miktar kalıntı bırakması yaygındır. Beklemek, kulak kanallarının biraz daha temizlenmesini sağlar.

Bu test bebeğiniz için çok basit ve tamamen ağrısızdır. hemşire, bebeğin kulaklarına ses çıkartan ve bebeğin seslere verdiği cevabı ölçen bazı özel kulaklıklar yerleştirir. Test düşük bir cevap tespit ederse, işitme ekranı tipik olarak tekrarlanacaktır. Bebeğiniz tekrar işitme ekranını geçemezse, hastaneden ayrıldıktan yaklaşık bir hafta sonra başka bir tekrar planlanacaktır ve bebeğiniz bu tekrar etmezse, bir işitme uzmanına yönlendirileceksiniz.

Bilirubin Testi

Bir günlük yaşta bebeğiniz bilirubin seviyelerini test ettirir. Karaciğer anormalliklerini tespit etmeye yardımcı olan bu test sadece birkaç saniye sürer ve genellikle diğer testlerle birlikte yapılır. Alına yerleştirilen bir monitör aracılığıyla bebeğin bilirubin seviyesi görüntülenir. Bebeğinizin doktoru ve hemşirelik personeli bu numarayı bebeğinizin sarılık riski altında olup olmadığını belirlemek için kullanır.

Kan Şekeri Testi

Yenidoğan bebeğinizin yaşına göre biraz daha büyük bir bebeğe sahip olması için uygun bir terim olan Gestational Age (LGA) için Büyükse (LGA), ya da Gestational Age (Küçük) için Küçük (SGA) hastanenin protokolünü izleyecektir kan şekeri test edildi. Örneğin gebelik diyabeti olan anneler için doğan bebekler genellikle LGA’dır.

Ortalamadan daha büyük veya daha küçük olan bebekler, kan şekeri seviyelerini kendi başlarına ayarlamada zorlanabilir, bu da bir bebek sisteminin sisteminin birçok bölümünü, özellikle sıcaklıklarını etkileyebilir. Bebeğinizde kan şekeri düşükse, kan şekerini dengelemek ve vücut ısınızı yanınızda sıcak ve rahat tutmak için bebeğinizi beslemeye teşvik etme olasılığınız daha yüksektir.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir