1. Anasayfa
 2. Bebekler

Prematüre Bebeklerde Oto Koltuğu Güvenliği

Prematüre Bebeklerde Oto Koltuğu Güvenliği
0

Araba koltuğu güvenliği, prematüre bebekler için, araba koltuğuna sığmayacak kadar küçük olabilecek veya bir koltukta otururken iyi nefes almasını zorlaştıran solunum problemleri olabilecek küçük çocuklar için çok önemlidir. Doğru araba koltuğunu seçerek ve erken doğan bebeğinizin doğru yerleştirildiğinden emin olarak, bebeğinizin arabada güvende olduğundan emin olabilirsiniz.

Makalede Neler Var?

Preemie için en iyi araba koltuğu hangisidir?

Doğru araba koltuğunu seçmek, prematüre bebeğiniz için araba koltuğu güvenliğini sağlamadaki en önemli adımlardan biridir. Birçok preemies birçok araba koltuğu için daha düşük ağırlık limitinin altına gidecektir, bu nedenle çok küçük bir bebeğe uyacak bir koltuk seçmek önemlidir.

Seçilebilecek iki tür araba koltuğu vardır:

 • Bir bebek taşıyıcı sadece bebekler için araba koltuğu. Bebek arabalarının bir tutamağı vardır ve bebeği taşımak için koltuğun kolayca çıkarılabilmesi için arabaya sabitlenmiş bir tabanı bulunur.
 • Dönüştürülebilir bir araba koltuğu bebekler ve daha büyük bebekler için arkaya bakan veya bebekler için öne bakan bir araç olarak kullanılabilir. Convertible araba koltuklarının kolları yoktur, bu yüzden bebek taşıyıcıları olarak kullanılamazlar. Fakat bebeklik ve bebeklik dönemleri boyunca kullanılabilirler, böylece para biriktirmeye yardımcı olurlar.

Hangi araba koltuğu türünü seçerseniz seçin, çok küçük bir çocuğa uyacak bir tane seçin. Tüm araba koltukları, bebeğin boyutuna göre ayarlanabilen omuz kayışlarına sahiptir; koltuktan en az 8 inç veya daha düşük ayarda birini arayın. Ayrıca, daha küçük bir bebeğe oturması için ayarlanabilir bir kasık kayışı veya tokası konumu olan bir araba koltuğu arayın. Son olarak, ağırlık sınırına bakın. Araba koltuklarının çoğu, bebeklerin 4 pound kadar küçük olmasını sağlar.

Bebeğinizi Nasıl Konumlandırırsınız?

Doğru araba koltuğunu seçmek, düşmanlar için araba koltuğu güvenliğinde sadece ilk adımdır. Erken doğan bebeğinizi güvenli bir şekilde araba koltuğuna yerleştirmek bir diğer önemli adımdır.

Bebeğiniz doğumda küçük veya erken doğmuşsa, bebeğinizi bir araba koltuğuna nasıl yerleştireceğinizi öğrenmenize yardımcı olmak için mesleki veya fizyoterapistle randevunuz olabilir. Arayacakları şeylerden bazıları şunlardır:

 • Kayış / Koşum Sızdırmazlığı: Omuz ve kasık kayışları en küçük konumlarına ayarlanmalıdır. Bebeğiniz araba koltuğundayken, kayış kumaşını bir araya getirememeniz gerekir. Göğüs klipsi göğsün orta kısmında, koltuk altı seviyesinde olmalıdır.
 • Sığdırmak: Bebeğiniz en küçük ayarlarında kayışlarla araba koltuğunuza güvenli bir şekilde sığmazsa, terapistiniz uyumu iyileştirmek için battaniye rulolarını ve bir bezin nasıl kullanılacağını gösterebilir. Battaniye rulolarını yalnızca hemşireniz veya mesleki / fizyoterapistiniz bunu yapmanızı söylerse ve size nasıl gösterirse kullanın.
 • Konumlandırma yardımcıları: Bazı araba koltukları, yeni doğan bebekleri araba koltuğunda dik tutmaya yardımcı olmak için ekstra ped ekleyen konumlandırma yardımcılarıyla birlikte gelir. Bunlar araba koltuğuyla birlikte geldiklerinde gayet iyi, ancak güvenlik için araba koltuğuyla test edilmediklerinden ayrı olarak satın alınan konumlandırma yardımcılarını kullanmıyorlar.

Araba Koltuğunun Nereye Yerleştirileceği

Herhangi bir bebek için en güvenli yer arka koltuğun ortasındadır. Bir yetişkin mümkün olduğunda arka koltukta bebekle birlikte oturmalıdır. Asla arkaya bakan bir araba koltuğunu ön hava yastığı olan bir aracın ön koltuğuna yerleştirmeyin; Hava yastıkları patladığında ciddi yaralanma veya ölüm meydana gelebilir.

Genişletilmiş Arka Yüze Etkilenen Oto Koltuğu Güvenliğini Nasıl Etkiler?

Mart 2011’de, Amerikan Pediatri Akademisi (AAP), bebeklerin 2 yaşına kadar arkaya bakan araba koltuklarına binmelerini tavsiye ederek araba koltuğu politikasını değiştirdi. Pound, yani bu büyük bir değişiklikti

AAP, tüm bebeklerin 2 yaşına kadar arkaya bakmalarını önermektedir, çünkü araştırmalar genişletilmiş arkaya bakmanın bebekleri ağır yaralanmalardan korumakta çok daha iyi olduğunu göstermektedir. Özellikle akranlarından daha küçük ve motor gelişimini geciktirmiş olan preemies için arkaya bakan bir araba koltuğu kullanmak en güvenli seçenektir. Bebeğiniz, bebek taşıyıcısı için ağırlık sınırını aştığında, arkaya bakan üstü açılabilir bir araba koltuğu kullanabilirsiniz.

Preemie’nin Havayolunu Araba Koltuğuna Nasıl Koruyabilirim?

Prematüre bebekler, yarı yaslanmış araba koltuğu konumunda iyi nefes almasını zorlaştıran nefes alma problemleri yaşayabilir. Çoğu preecies, NICU’da bir araba koltuğuna güvenli bir şekilde binebileceklerinden emin olmak için araba koltuğu mücadelesinde zorluk çekecektir. Bu zorluk sırasında, bebeğiniz araba, koltukta bırakılmayacak ve herhangi bir çöl, brad veya apne olmadığından emin olmak için bir saat veya daha fazla monitörde kalacak. Bebeğiniz bu araba koltuğu yarışmasını geçemezse, testi tekrarlamadan önce biraz daha büyümesi gerekecektir. Araba koltuğu mücadelesini geçemeyen bazı bebeklerin güvenlik için araba yataklarına binmeleri gerekebilir.

Bebeğinizi eve getirdikten sonra, araba koltuğunda iyi nefes alabildiğinden emin olmak için atabileceğiniz adımlar vardır:

 • Yemek yedikten sonra bir saat bekleyin: Özellikle bebeğinizin reflü geçirmesi durumunda, araba koltuğuna girmeden önce yemekten sonra bir saat kadar bekleyin. Bu, beslenmenin sindirilmesine izin verecek ve yetersizliğin önlenmesine yardımcı olacaktır.
 • Arka koltukta yetişkin bir sürüşe çıkın: Bebeğiniz araba koltuğunda iyi bir pozisyonda kalana kadar, bebekle arka koltukta yetişkin bir sürüşe sahip olmak en güvenli yoldur. Eğer bebek sütü çekmeye başlarsa veya süt tükürürse, o kişi bebeği yeniden konumlandırabilir veya emebilir.
 • Kısa yolculuklar yapın: Yaşamın ilk birkaç ayında, araba yolculuklarını bir saat veya daha kısa bir süre boyunca tutun. Araçta daha uzun süre kalmanız gerekiyorsa, molalar için sık sık mola verin.

Preemies için Araba Koltuğu Testleri

Amerikan Pediatri Akademisi, 37. gebelik haftasından önce doğan tüm bebekler için bir araba koltuğu testi veya araba koltuğu mücadelesi önerir. Araba koltuğu testi, prematüre bebeklerin, herhangi bir desatürasyon, apne veya bradikardi atakları olmadan güvenli bir şekilde bir araba koltuğuna oturabilmelerini sağlar.

Preemies Neden Araba Koltuğu Testine İhtiyaç Duyar?

Erken doğan bebekler, araba koltuğu görevini zorunlu kılan çeşitli tıbbi koşullara sahip olabilir. Hava yolları, uzun süreli bebeklerin hava yollarından daha zayıftır ve preemikler araba koltuklarının kullandığı yarı yaslanmış pozisyona yerleştirildiğinde çökebilir.

Ayrıca, erken doğan bebekler, tam dönem bebeklerden daha fazla oksijen desatürasyonu, apne ve bradikardi riskine sahiptir. Yarı-yaslanmış araba koltuğu pozisyonu, preemies olabilecek bölüm sayısını artırabilir.

Araba Koltuğu Testi Sırasında Ne Olur?

Araba koltuğu testi sırasında, erken bebek güvenli bir şekilde bir araba koltuğuna bağlanır. Bebeğin kendi koltuğu mümkün olduğunda kullanılmalıdır. Araba koltuğu, araba sürmek için doğru açıda yerleştirilir ve bebek, gerçek bir araba sürüşte olduğu gibi araba koltuğuna takılır. Araba koltuğu testi sırasında bebeğin kalp atış hızı, solunum ve oksijen satürasyonunu ölçmek için normal NICU monitörleri kullanılacaktır. Bebek bir apne monitörü ile eve giderse, bunun yerine o monitör kullanılabilir.

Bir araba koltuğu testi en az 90 dakika sürmelidir. Bebeğin araba koltuğu testi sırasında herhangi bir apne, bradikardi veya desatürasyon dönemi yoksa, testi “geçmiştir”.

Bir bebek araba koltuğu testini geçemezse, birkaç gün geçtikten sonra test tekrarlanır. Araba koltuğuna tekrar tekrar meydan okuyan bebeklerin, araba sürerken düz durmalarını sağlayan bir tür araba koltuğuna binmeleri gerekebilir.

  İlginizi Çekebilir

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir