1. Anasayfa
 2. Yaşlar ve Aşamalar

Bir çocuk hasta iken okula gönderilmez?

Bir çocuk hasta iken okula gönderilmez?
0

Bir noktada veya başka bir durumda, bir ilkokul çocuğunun ebeveyni, hasta bir çocuğun okula gönderilip gönderilmeyeceği konusundaki zor tercihle yüzleşmelidir.

Özellikle küçük yaştaki çocuklarda, gerçekten hasta bir çocukla ilgilenip ilgilenmediğinizi bilmek zor olabilir. Annemle birlikte zaman zaman olta balıkçılığı ve ekstra sarılmalar ve hatta bir DVD gibi, hasta olmanın gerekli avantajları mı? Okulda bir şey hakkında mı endişeleniyor? Yoksa enfeksiyon kapıyor mu?

Bu, özellikle çalışan anneler ve babalar için büyük bir sorun. İşte hasta çocuğunuzu evde ne zaman saklamanız gerektiğine ve okul gününe girdikten sonra kendini daha iyi hissetme şansını yakalayabileceğiniz bir kılavuz.

Makalede Neler Var?

Hasta Bir Çocuk Evde Ne Zaman Saklanır

 • Ateş – Bu, okulu otomatik olarak dışlayan, soru olmayan bir belirtidir. (100 ila 101 derece veya daha yüksek herhangi bir yer, çoğu okulun kullandığı genel kılavuzdur.) Hasta çocuğunuz okula geri göndermeden önce en az 24 saat boyunca ilaçsız ateşsiz olmalıdır.
 • İshal – Bu viral bir enfeksiyonun belirtisi olabilir, bu nedenle çocuğunuzu evde tutmak en iyisidir. İshal olduğunda oral oral rehidrasyon solüsyonu ile rehidrasyonda tutulması da önemlidir ve bunu yapmanın en iyi yolu onu evde tutmaktır.
 • Kusma – Çocuğunuzun rahat olmayacağı gerçeği dışında, tekrar kusabilir. Bazı ebeveynler ve doktorlar, önceki geceden beri kusmadılarsa okula bir çocuk göndermenin uygun olduğunu söylese de, kusmadan 24 saat geçene kadar onu evde tutun.
 • Öksürük – Öksürüğün ne kadar şiddetli olduğuna bağlıdır. Öksürükler enfeksiyonu diğer öğrencilere yayabilir. Ciddi bir öksürük, çocuğun iyi bir gece uykusu almasını engelleyebilir, bu da sabahları okul için çok yorgun olacağı anlamına gelir. Genel bir kural olarak, çocuğunuzun ciddi bir öksürüğü varsa, özellikle de nefes darlığı eşlik ederse, doktorunuzu arayın ve evde tutun. Fakat sadece hafif bir öksürük ve başka belirtileri yoksa, muhtemelen okula gidebilir.
 • Döküntüler – Deri döküntüleri, impetigo gibi bulaşıcı bir enfeksiyonun belirtisi olabilir. Çocuğunuzu okula göndermeden önce bir doktor tarafından değerlendirilen kızarıklık olması gerekir.
 • Pinkeye – (konjonktivit) – Bu enfeksiyon bir çocuktan diğerine hızlı ve kolay bir şekilde yayılabilir, çünkü ilkokul çağındaki çocukların ebeveynleri zaten çok iyi biliyor. Doktorunuz artık bulaşıcı olmadığını söyleyene kadar çocuğunuzu evde tutun.

Çocuğunuzu Okula Ne Zaman Göndermelisiniz?

 • Mide ağrısı – Bu bir arama zor olabilir. Eğer ishal olmazsa ve kabız olmuyorsa, karın sorununda kaygıdan yiyecek zehirlenmesine kadar birçok şey olabilir. Mide ağrıları küçük görünüyorsa ve başka bir semptomu yoksa, onu okula gönderin. Daha sonra, aklında olabilecek duygusal konular hakkında onunla konuşabilirsiniz.
 • Kulak enfeksiyonu – Öksürüklerde olduğu gibi, arama yapmadan önce tüm semptomlarını değerlendirmelisiniz. Hafif kulak ağrısı varsa, muhtemelen iyi olacak; Ancak açıkça rahatsız olursa, yine de sınıfa konsantre olmakta zorlanır ve evde tutulmalıdır. Ateş gibi eşlik eden başka semptomlar varsa, kesin bir hastalık günüdür.
 • Burun akıntısı – Gerçekçi olalım: Çocuğunuzu her burnunu sokarken evde tuttuysanız, çok sayıda okulu özlüyordu. Kararını kullan. Burun akıntısı varsa ancak başka türlü iyi görünüyorsa, o zaman okula gitmesi muhtemelen tamamdır.

Sonuç olarak: İçgüdülerinize güvenin. Çocuğunuz uyuşuk görünüyorsa ve kendinde değilse (oynamak istemiyorsa, bu genellikle büyük bir ipucudur), onu evde tutun ve herhangi bir hastalık belirtisine karşı izleyin.

  İlginizi Çekebilir

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir