1. Anasayfa
 2. Yaşlar ve Aşamalar

Çocuğunuz Hangi Yaşta Yalnız Okula Gidebilir?

Çocuğunuz Hangi Yaşta Yalnız Okula Gidebilir?
0

Okula yürümek, çocukların ihtiyaç duydukları günlük alıştırmayı almaları için harika bir yol olabilir. Fakat hangi yaşta bir çocuğun okula yalnız yürümesi uygundur?

Birçok çocuk ve ebeveynleri, okul otobüs durağına gidip gelmekle ve hatta okula kadar bile ikinci veya üçüncü sınıftan erken başlayabildiklerini düşünebilirler. Bununla birlikte, Amerikan Pediatri Akademisi (AAP) gibi birçok çocuk güvenliği uzmanı, çocukların 9 ila 11 yaşları arasında veya beşinci sınıfa kadar acil veya öngörülemeyen durumlarla başa çıkamadıklarını söylüyor.

Makalede Neler Var?

Çocuğunuzu Okula Yürüyüş için Öğretme Becerileri

Ebeveynler, ilkokul öğrencilerinin daha bağımsız olmaları ve okula kendi başlarına yürümeleri için hazırlanmak için çocuk güvenliği kurallarını ve yaya güvenliği kurallarını uygulamaya başlayabilir. Çocuğunuza şunları öğretin:

 • Caddeyi geçerken her zaman trafiğe dikkat edin ve dikkatsiz yürüyüşe katkıda bulunan cep telefonunu veya diğer elektronik cihazları kaldırın.
 • Daima trafik ışıklarının olduğu kavşakta geçin; bloğun ortasından geçmeyin.
 • Sola, sağa ve sonra tekrar geçmeden önce sola bakın; trafikte bir göz tutarken çapraz.
 • Caddeyi geçerken daima araçları çevirmeyi izleyin.
 • Unutmayın, sürücüler sürücüyü görseler bile onları göremeyebilir.
 • Parlak renkli giysiler veya yansıtıcı kol bandı ve hatta güvenlik yeleği gibi görünürlüğünü rotalarına bağlı olarak artıracak bir cihaz kullanın.
 • Asla yabancı ya da tanıdığı ancak belirlenmiş “güvenli” bir yetişkin olmayan birini izlemeyin. Güvenli bir yetişkin, daha önce siz ve çocuğunuz tarafından büyükbaba veya büyükanne veya büyükbaba gibi bir bakıcı olarak kabul edilmiş bir kişidir. Birisi onu yanına almaya ikna etmeye ya da fiziksel olarak ona yaklaşmaya çalışırsa, “Yardım et! Bu benim babam değil!” Diye bağır. ya da “Yardım! Bu benim annem değil!” ve kaç. Onu yakalarsa, tekmelemesini, yumruk atmasını ve elinden geldiğince sert vurmasını söyle.
 • Eğer rotayı birkaç kez uyguladıktan sonra bile bir şekilde kaybolması gerekiyorsa, yardım için bir kadına – tercihen çocuğu veya bebeği olan bir kadına – rica etmesini isteyin.

Çocuğunuzun okula götürmesi gereken yol, ne zaman güvenli olabileceğine ilişkin kararı da oynayabilir. Meşgul caddeleri geçmeyen bir rota daha küçük yaşta daha güvenli olabilirken, yoğun kavşaklara sahip olanlar daha fazla olgunluk gerektirebilir.

EniyiAile’de Bir Kelime

Sadece ebeveynler, çocuklarının neler yapabileceğini gerçekten bilebilir. Temkinli ve çevresine dikkat eden 10 yaşında bir çocuğunuz varsa, yalnız okula gitmeye hazır olabilir. Çocuğunuzun kolayca dikkati dağılıyorsa ve bir sokağı geçmeden önce bakmayı her zaman hatırlama olasılığı yüksek değilse, beklemek isteyebilirsiniz. Diğer güvenlik ve sağlık konularında olduğu gibi içgüdülerinize güvenin; Çocuğunuzu herkesten daha iyi tanıyorsunuz.

  İlginizi Çekebilir

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir