1. Anasayfa
 2. Yaşlar ve Aşamalar

Okul Kilidi Tatbikatı Sırasında Ne Olur?

Okul Kilidi Tatbikatı Sırasında Ne Olur?
0

1950’lerde ve 1960’larda öğrenciler nükleer bomba patlaması beklentisiyle “ördek ve örtü” tatbikatlarından geçtiler. Bugün, K-12 sınıflarındaki ve bazı üniversitelerdeki öğrenciler normal okul kilitleme tatbikatlarından geçiyorlar. Çoğu eyalette gerekli olan kilitleme tatbikatları, son birkaç on yılda gerçekleşen okul çekim etkinliklerine bir cevaptır.

Makalede Neler Var?

Okul Kilidi Tatbikatının Amacı Nedir?

Bir okul kilitleme tatbikatının amacı, binadaki çocukları ve yetişkinleri, bir okul tetikçisinin varlığı gibi potansiyel bir acil durumdan korumaktır.

Yangın tatbikatlarında ve diğer güvenlik programlarında olduğu gibi, umut, öğrencileri ve öğretmenleri hızlı, etkili ve güvenli bir şekilde takip edebilecekleri bir prosedürle suçlamaktır.

Kilitleme Matkapları Nasıl Tasarlanır ve Uygulanır?

Kilitleme matkapları, tahliye matkaplarından farklıdır. Tahliye tatbikatları, öğrencileri, öğretmenleri, idarecileri ve okuldaki diğer insanları, binanın dışındaki koşulların daha güvenli olduğu durumlarda, bir bomba tehdidi gibi tehlike durumunda, binadan hızlı ve önceden planlanmış ve organize bir şekilde çıkmaya hazırlamak için tasarlanmıştır. binanın içindeki koşullardan daha. Bir kilitleme tatbikatında, öğrenciler salonları temizler ve mümkün olduğu kadar sessiz ve saklanabilecekleri en yakın sınıfa rapor verir.

Bu tatbikatlar genellikle yerel kanun uygulayıcı yetkililerin girdi ve yardımı ile tasarlanır ve uygulanır. İdeal olarak, bu tatbikatlar, öğrencilere ve personele fırsat tanımak için, günün çeşitli zamanlarında ve günün herhangi bir saatinde ve öğleden önce veya öğle yemeği sırasında, derslerde veya okuldan atılma veya işten çıkarma sırasında, önceden duyurulmadan yapılmalıdır. farklı senaryolarda ne yapılacağını uygulamak.

Kilitleme Tatbikatı Sırasında Hangi Prosedürler İzlenir?

Çoğu okul kilitleme tatbikatları için benzer prosedürleri takip etmektedir:

 • Derslik kapıları kapalı ve kilitli.
 • Öğrenciler odanın en güvenli kısmına, pencerelerden ve kapılardan uzakta, iç duvarlara taşınırlar.
 • Herkes yere ya da kapıdan görüş hattına düşüyor.
 • Pencere gölgeleri aşağı çekilir.
 • Kapılardaki pencereler kapalıdır (bir davetsiz misafirin odaya girmesini önlemek için).
 • Sınıf ışıkları kapatıldı.

Eyaletinizin Eğitim Bakanlığı web sitesinde okulunuzun güvenlik prosedürleri ve tatbikatları hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Öğrenciler Kilitleme Matkaplarına Nasıl Tepki Verir?

Çoğu öğrenci, yangın tatbikatına tepki verecekleri gibi, normal okul rutininin bir parçası olarak kilitlenmelere tepki gösterir. Rutin kafa karışıklığındaki değişikliği bulabilir veya zor olsa da, çok az çocuğun gerçek korku veya endişe ile yanıt vermesi muhtemeldir.

Bununla birlikte, kilitleme matkaplarının oldukça korkutucu olabileceği çocuklar var. Bunlar okul çekimleriyle ilgili haber programları izleyen veya kişisel olarak tecrübe veya silah şiddeti bilgisine sahip çocuklar olabilir.

Çocuğunuzun bu gibi endişeleri olması muhtemelse (veya size ilişkin endişelerini ifade ediyorsa), harekete geçmek çok iyi bir fikirdir. Kilitlenmeleri sunmanın ve tartışmanın en iyi yolu hakkında konuşmak ve mesajınızın ve okulun mesajının aynı olduğundan emin olmak için çocuğunuzun okul personeli ile görüşmek isteyebilirsiniz. Genellikle çocuklar, yangın tatbikatları gibi kilitlenmelerin yetişkinlerin çocuklarının güvende olduğundan emin olmalarının bir başka yolu olduğunu belirten mesajla teselli edilir.

  İlginizi Çekebilir

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir