1. Anasayfa
  2. Yaşlar ve Aşamalar

Çocukların Uykularını Etkileyen Şeyler

Çocukların Uykularını Etkileyen Şeyler
0

Okul çağındaki çocuklar, küçükken olduğu kadar uyumaya ihtiyaç duymayabilir, ama bedenleri hala bol miktarda dinlenmeye ihtiyaç duyar. 6 ila 13 yaşları arasındaki çocuklar yaklaşık 9 ila 11 saat uykuya ve okul öncesi ve anaokulu çocukları 3 ila 5 yaşları arasında 10 ila 13 saat kapalı kalma süresine ihtiyaç duyarlar (tam olarak ne kadar çocuğun bireysel uyku ihtiyacına bağlıdır).

1

Makalede Neler Var?

Çocuğunuz Yeterli Uykuya Başlıyor mu?

Girl awake in bed, kids' sleep problems
Çocuğunuz iyi uyumuyorsa veya yatmakta sorun yaşıyorsa, uyku problemleri için bir sebep olabilir. KidStock / Getty Images

Ancak okul çağındaki çocuklar, dikkatleri için rekabet eden ve yatmalarına karşı mücadele etmelerine ve yeterince uyumalarını engellemelerine neden olan birçok şeye sahiptir. Aynı zamanda, yeterince uyumadıkları için her zamankinden daha önemli hale geliyor, çünkü kötü uyku, okula iyi gitmeyen, kilo alma riskini artıran ve hatta bağışıklık sistemi sağlığını azaltan (ve okul çağındaki çocuklar için büyük sorun, yakın temasta çok fazla zaman harcadıkları ve soğuk algınlığı ve okulda geçirilen diğer enfeksiyonlarla mücadele etmesi gerektiği için). Çocuğunuzun iyi bir gece uykusu alamamasının en yaygın nedenleri şunlardır:

2

Elektronik aletler

Yatakta cep telefonuyla kız manifatura çocuk uyku engelleyebilir
Yatak odasında bir cep telefonu olması, çocukların uyumasına engel olabilir. Emma Kim / Getty Images

TV, cep telefonları, video oyunları – çocuğunuzun dikkatini çeken ekran sıkıntısı yoktur ve istatistikler küçük çocukların bile cihazlara bağlı olduğunu gösterir. Bu dikkat, bağımlılık yaratmaz ve insanların ekranlarında (“phubbing” adı verilen bir fenomendir) göz ardı etme ihtimalini arttırmaz, aynı zamanda çalışmalar uykuya dalma ve uykuya dalmalarını engelleyebileceklerini göstermiştir. (Bu, çocuklar için özellikle sorunlu olabilir, çünkü dikkatli olmak ve okula odaklanmak için yeterince uyumak gerekir.)

Çocukların yatmadan en az bir saat önce TV izlemelerine veya video oyunları oynamalarına izin vermeyin ve banyo yapmak veya sizinle kitap okumak gibi sakin ve sakinleştirici bir şeyler yapın. TV’leri, bilgisayarları ve diğer ekranları çocuğunuzun yatak odasının dışında tutun. Akıllı telefonlar gibi küçük ekranların bile, çocuk yatak odalarına girmelerine izin verildiğinde çocuklar için uyku sorunlarına yol açtığı gösterilmiştir. Pediatri’de yayınlanan 4. ve 7. sınıflarda 2.000’den fazla çocuğun Ocak 2015’te incelenmesi, bir akıllı telefonun veya başka bir küçük ekran cihazının yakınında uyuyan çocukların, yatak odalarında bu tür cihazların bulunmasına izin verilmeyen çocuklardan daha az uyuduğunu tespit etti.

3

Yatağa Aniden Geçiş

Çocukların uyku sorunları - anne kızı yatağa sokma
Geçiş zamanı olan iyi bir yatmadan kalma rutini, çocukların uyku problemlerini önleyebilir. KidStock / Getty Images

Herkes için – bir çocuk veya yetişkin – aniden uyanık olmaktan uykuya dalmak, bir süre yatmadan ve uyku zamanı yordamlarından birinden diğerine geçmek zor. Okul çağındaki çocuklar – özellikle küçük çocuklar – bir yerden diğerine gitmek, bir yerden diğerine gitmek ya da uyumak için biraz zamana ihtiyaç duyarlar. Çocuğunuzun yatmadan önce dinlenmesi için biraz zaman bırakmasına izin vermezseniz, hemen uyuyamayacağı ihtimalini kaybeder.

Çocuğunuza banyo zamanında, diş fırçalama sırasında ve bir kitap okurken sessiz ve huzurlu olduğundan emin olarak uyanık olmaktan uyumaya kadar zaman verin. Çocuğunuza dinlendirici bir aktivite olabilir – onun oyuncaklarını ve kitaplarını koymasını sağlayın ve biraz esnetme veya birkaç yoga pozu deneyin. Sessiz bir müzik çalın ve çocuğunuzu dinlenme ve yatma zamanının zihniyetine sokmak için ışıkları kısın.

4

Tutarsız Bedtimes

Geceleri tablet izlerken kız - çocuk uyku sorunları
Tutarsız yatak saatleri, çocukların uyku problemlerine neden olabilir. Martin Barraud / Getty Images

Çocukların uyumasına müdahale edebilecek başka bir problem, bir çocuğun bir gece belli bir zamanda, daha sonra başka bir gece başka bir saatte yatmasını beklemesidir. Örneğin, bazı ebeveynler okul çağındaki bir çocuğun geç saatlere kadar kalmasına ve hafta sonları bir film ya da e-posta ya da arkadaş bulmasına izin verebilir ve daha sonra okul gecesinde problem yaşamadan yatmasını bekler. Ne yazık ki, tutarsız yatma süresi, ertesi gün çocukların daha yorgun olmasına ve normal yatma saatinde uyuya kalmamasına neden olacaktır. Çocukların hafta sonları uyumalarına izin vermeleri fikri işe yaramıyor çünkü bazı çocuklar yine de erken uyanıyorlar (birçok kasvetli gözlü anne uyuyacak), ya da çok geç uyudukları ve sonra uykulu olma olasılıkları daha az okul haftasında erken yatma süresi. Kısacası, gece geç saatlere sahip olmak, zaman içinde ortaya çıkan “uyku borcunu” gerçekten telafi etmiyor.

Çocuğunuz, arkadaşlarının ayakta kalacağı, ancak sert olacağı için adil olmadığını protesto edebilir: Düzenli yatmadan çok uzakta kalmamak ve çocuğunuzun 9 ila 11 saatlik bir uyku almasını sağlamak (çocuklar için Ulusal Uyku Vakfı tarafından önerilir) 6 ila 13 yaş arası), çocukların uyku problemlerinden kaçınmanın ve çocuğunuzun ihtiyaç duyduğu dinlenme süresini aldığından emin olmanın önemli bir yoludur.

5

İyi Bir Uyku Zamanı Rutini Olmaması

yatma zamanı rutinleri çocukların uyumasına yardımcı olur
İyi bir yatma zamanı rutini çocukların uyumasına yardımcı olabilir. JGI / Jamie Grill / Getty Images

Çocuğunuz gece uykuya dalmakta zorlanıyorsa, gece rutinine bakma zamanı gelebilir. Yatma vakti rutinine sahip olmak çocuklar için önemlidir; rahatlatıcı bir ılık banyo, yumuşak ışıklar ve müzik ve hoş bir kitap, çocuklara rahatlama ve rahatlama zamanlarının geldiğini ve kısa sürede hayal dünyasına gönderecekleri çocuklara işaret eden gece ritüelinin bir parçası olabilir. Ve ne kadar çok yaparsanız, çocuğunuzun rutine alışması ve o kadar kolay uyuya kalması da o kadar olasıdır. Bonus: Bir çok harika yatma rutini, bir kitap okumak ya da biraz dinlendirici şeyler yapmak gibi, çocuklarla iletişim kurmak ve ilişkinizi güçlendirmek için harika fırsatlardır.

6

Kafein

Çikolata yiyen kız
Çocukların uyku problemlerini önlemek için yatmadan önce çok yakın olan gizli kafein kaynaklarına dikkat edin. Maike Jessen / Getty Images

Çocukların uykusuna müdahale edebilecek başka bir suçlu diyetinde saklanabilir: kafein. Çocuğunuzun tatlısı veya geç bir atıştırmalık sık sık çikolata içeriyorsa – örneğin, çikolatalı kurabiye, çikolatalı süt veya herhangi başka bir çikolata kreması varsa, çocuğunuzda çikolata kafein içerdiğinden uyku sorunları olabilir. Çocukların yutabileceği diğer gizli kafein kaynakları arasında şişeli meyveli çaylar (hala çaylar ve çok miktarda şekerden bahsetmeyen kafein vardır), enerji içecekleri, spor içecekleri, enerji barları ve hatta bazı kolalı gazozlar bulunur.

7

Aşırı Olmak

Erkek çocuk, (4-6), poz veriyor yatak odası, portre
Getty Images / Camille Tokerud

Çocuğunuz gece uykusundan daha fazla hiper ve enerjik davranıyorsa, bu daha sonra yatması gerektiği anlamına gelmez; Aslında, fazla abartıldığının ve daha fazla uyuması gerektiğinin bir işareti olabilir. Çocuğunuzun ciddi bir kestirmeye ihtiyacı olan bir çocukken muhtemelen bu tür davranışlar gördünüz. Ama sadece okul çağındaki çocuğunuzun gün boyunca uykuya dalmadığı için, her zaman kendini düzenleyebileceği ve “Tabii ki yorgunum; şimdi yatmaya ihtiyacım var” demediği anlamına gelmiyor. Çocuğunuzun karaktersiz bir şekilde davrandığını, etrafta koşarken ve normalden daha fazla hiper ve enerjili davrandığını görürseniz, bu iyi yatma zamanı yordamlarını dağıtın ve yatmaya hazırlayın.

8

Yatmadan Önce Raylı Olmak

Kız yatakta atlama - Çocukların uyku sorunları
Çocuğunuz gece aşırı aktifse, fazla sıkılabilir. MoMo Productions / Getty Images

Yastık kavgaları eğlenceli olabilir, fakat yatmadan hemen önce çocukları çok heyecanlandırmak, rahatlamak yerine enerjilendirilmelerini sağlamak için. Çocukların gün boyunca çok fazla fiziksel aktivite olduğundan emin olun ve çocuklar yatmadan önce rutinlerine başlamadan önce sessiz ve sakin aktivitelere devam edin.

9

İyi Bir Gece Uykusu için Hazırlanmayan Yatak Odası

yatakta uyuyan erkek - çocukların uyku sorunları
Çok sıcak bir yatak odası, çocukların uyku problemlerine neden olabilir. Tetra Resimleri / Daniel Grill / Getty Images

Çocuğunuzun yatak odası çok sıcaksa veya dağınıksa veya yeterince karanlık değilse (eğer isterse bir gece lambası hariç), uyumayı kolaylaştıracak kadar rahatlayamayabilir. Tablet veya telefon gibi elektronik ekran cihazlarını veya diğer ekranları ASAP yatak odasından çıkarın. Biraz yumuşak müzik çalmayı düşünün, ışıkları kapatın (ve gerekirse ışık engelleyen tonlar elde edin) ve odasını dinlenmeye ve rahatlamaya davet eden sakin bir vaha haline getirin.

10

Gece Terörleri, Kabuslar, Huzursuz Bacak Sendromu veya Diğer Uyku Bozuklukları

çocuk uyku problemleri, kabuslar - kız yatakta korkuyor
Kabuslar ve gece terörleri çocukların uyku problemlerine neden olabilir. PeopleImages / Getty Images

Çocuğunuz ayrıca apne, huzursuz bacak sendromu, kabus, gece terörü veya uykusuzluk gibi uyku problemleri de yaşayabilir. Çocuğunuzun fizyolojik bir nedeni olan veya devam etmeyen bir uyku problemi olduğundan şüpheleniyorsanız yukarıdaki stratejileri denedikten sonra bile çocuk doktorunuzla konuşun.

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir