1. Anasayfa
 2. Yaşlar ve Aşamalar

Oyun Tarihi Öncesinde Sorulması Gereken Sorular

Oyun Tarihi Öncesinde Sorulması Gereken Sorular
0

Okul çağındaki çocuklar yeni arkadaşlar edinmekte, kendi başlarına yeni sosyal çevreler kurmakta ve oyun tarihlerinde sosyalleşerek daha fazla zaman geçirmektedirler. Ve artık küçük çocuklar ya da okul öncesi olmadıkları için, anne, baba ya da etiketleyen bir bakıcı olmadan daha sık oynamak için arkadaşlarının evlerine gidiyorlar.

Çocuğunuz oynamak için bir arkadaşınızın evine gitmek istiyorsa, çocuğunuzun eğlenirken güvende olduğundan emin olmak için diğer ebeveynlerden bazı önemli bilgileri aldığınızdan emin olun. İşte sorulacak önemli sorular ve bunlara nasıl sorulacak.

Makalede Neler Var?

Oyun Tarihi Öncesinde Neden Sorular Sormalısınız (ve Nasıl Yapmalısınız)

Birçok ebeveyn, potansiyel bir oyun arkadaşının ebeveynlerinden gerekli bilgileri almakta tereddüt eder, çünkü o ebeveyn olarak görülmek istemezler. Bilirsin, saldırgan, helikopterci ebeveyn, çocuğunun etrafındaki her şeyi kontrol etmeye çalışır.

Ancak gerçek şu ki, çocuğunuzun arkadaşının hanesi hakkında bir oyun tarihinden önce bazı önemli detayları bilmek çocuğunuzu güvende tutmanın önemli bir parçası. Çocuğunuz oynamak için evine gitmeden önce çocuğunuzun arkadaşının ailesiyle konuşurken aklınızda bulundurmanız gereken bazı ipuçları:

 • Sormaktan korkma. Çocuğunuzu teslim ediyorsunuz ve güveninizi başka bir aileye veriyorsunuz. Bu şekilde düşünün: Çocuğunuzu, önce tam olarak kontrol etmeden bir çocuk bakım merkezine veya bir okula bırakmazsınız; Aynı ilke burada da geçerlidir.
 • Bunu bir sorgulama olarak değil, bir konuşma olarak çerçeveleyin . Sorularınızı samimi ve saygılı bir şekilde sunun ve diğer ebeveynlerin çocukları evinize gelmeden önce evinizle ilgili tüm bu bilgileri bilmelerini beklediğinizi bildiğinizden emin olun.
 • Herhangi bir endişenizi reddetmeyin; içgüdülerine güven. Ev sahibi ebeveynlerle konuştuktan sonra kendinizi güvende hissetmiyorsanız, hislerinize güvenin. Oyun tarihini evinizde ağırlamayı teklif edin veya siz veya bakıcınızın çocukları oyun oynamak için parka götürün.

Çocuğunuzun Oyun Tarihi Ev sahibine Sorulacak Sorular

Çocuğunuzu bir oyun oynamaya bırakmadan önce sormanız gereken sorulardan bazıları şunlardır:

 1. Kim evde olacak ve çocuklar ne kadar yakından denetlenecek? Ebeveynlerden biri evde olacak mı yoksa yetişkin bir bakıcı hazır olacak mı? Çocuklar nerede oynayacak ve çocukların bir şeye veya çatışmaya ya da başka bir problem ortaya çıkması durumunda ebeveyn veya bakıcı yakınlarda olacak mı?
 2. Evde silah var mı? Amerikan Pediatri Akademisi’ne (AAP) göre ABD’de çocuklu her üç evden birinde silah bulunuyor. Neredeyse 1,7 milyon çocuk güvenli bir şekilde kilitlenmeyen yüklü bir silahla evde yaşıyor. AAP ve ASK / Brady Silahlı Şiddeti Önleme Kampanyası, bir çocuğun oyun oynamak için bir arkadaşına, akraba veya komşularının evine gitmeden önce ebeveynleri silahlar hakkında sormaya çağırmaktadır. AAP’a göre araştırmalar, çocukların silahlarla başa çıkmak için hala meraklı ve cazip olabileceğini gösterdiğinden, çocuklarla silah tehlikeleri hakkında konuşmanın yeterli olmadığını unutmayın. Silahları yeterince gizlemek de yok, çünkü hala onları arayabilir. Ateşli silahla ilgili ölüm ve yaralanmaları azaltmanın en etkili yolu, silahları evden uzak tutmak ve alınamazlarsa, çocuklardan ve gençlerden güvenli bir şekilde kilitlendiklerinden emin olmaktır.
 1. Çocukların internete erişimi olacak mı? Çocukların bilgisayara erişimi olacak mı ve eğer öyleyse bir yetişkin çocuklarla birlikte odada denetleyecek ve odada olacak mı?
 2. Evinizde hangi filmlere, TV şovlarına, video oyunlarına vs. izin verilir? Çocuğunuzun PG veya PG-13’ten daha yüksek puanlar izlemesini ya da “E” den yüksek puanlı bir video oyunu oynamasını istemiyorsanız, tercihinizi belirtin. Tüm ebeveynlerin değerlendirme tercihinize göre olduğunu varsaymayın. Bazı ebeveynler, 8 yaşındaki bir çocuğun Call of Duty oynamasına veya R dereceli bir filmi izlemesine izin verme konusunda iyi olabilir. Kabul etmiyorsanız, basitçe bu şeylere henüz çocuğunuz için izin vermediğinizi söyleyin (diğer birçok ebeveynin yaptığını ve bir çocuk için korkutucu şeyin başka biri için olmayabileceğini görebilirsiniz) ve Çocuğunuzun henüz daha olgun içerik için hazır olduğunu düşünmeyin.
 3. Çocuklar ne yapacak? Oynamak için dışarı çıkacaklar mı ve eğer öyleyse, bir yetişkin onlarla gidecek mi? Çocuklar bisiklet sürecekler ve eğer öyleyse kask takmaları gerekecek mi? Caddenin yakınında bir yerde oynayacaklar mı?
 1. Havuz, trambolin veya sıçrayan ev veya yaralanmalara yol açtığı bilinen diğer genel tehlikeler var mı? (Ayrıca çocuklar için yaz boyunca ve tüm yıl boyunca çocuklar için güvenlik ipuçlarını da okumalısınız.)
 2. Çocuklar yemek yerken denetlenecek mi? (Çocuğunuzun herhangi bir gıda alerjisi veya intoleransı varsa, bu özellikle önemlidir; eğer öyleyse, ebeveyn veya bakıcının, örneğin bir Epi- Pen.) Denetleyici yetişkin boğulma durumunda ne yapacağını bilir mi?
 3. Evinizde hangi evcil hayvanlar var? Evcil hayvanınız çocuklarla mı? Çocuğunuzun evcil hayvanlara alerjisi varsa, bu önemli bir soru olacaktır. Çocuğunuzun belirli evcil hayvanların (örneğin köpek veya hamster gibi) etrafından korkup korkmadığını da belirttiğinizden emin olmalısınız.
 4. Çocukları herhangi bir noktada yalnız bırakır mısın? Bazı ebeveynler, 7 yaşındakileri mağazaya giderken bir süre yalnız bırakmanın uygun olmadığını düşünüyor. Diğerleri (siz dahil) aynı fikirde olmayabilir. Çocuğunuz bırakılmadan önce, çocuğunuzun birkaç dakika bile olsa denetimsiz bırakılıp bırakılmadığını öğrenin.
 1. Çocuklarla bir yere mi gideceksin? Öyleyse, arabanızdan veya yükseltici koltuktan ayrılmak isteyebilirsiniz.
 2. Evinizde çocuğumun bilmesi gereken herhangi bir kural var mı? Örneğin, çocukların ayakkabılarını evin içinde çıkarmaları veya oyun oynarken gürültüyü azaltmaları bekleniyorsa, bunu önceden bilmek faydalı olabilir.
 3. Ne getirebiliriz? Bu, birçok ebeveynin, bir aile çocuğunu bir oyun arkadaşı için ağırladığı zaman sormayı unuttuğu bir sorudur. Ev sahibi aile tarafından memnuniyetle karşılanırsa, bazı ekstra atıştırmalıklar veya oyuncaklar göndermek iyi bir fikir olabilir.

Son olarak, hiç kimsenin kişisel alanını istila etmesine izin vermemesi, rahatsız hissetmesine neden olmama ya da ailesinden sır saklamaya teşvik etme gibi, çocuğunuzla birlikte bazı güvenlik kurallarına uyduğunuzdan emin olun. Unutmayın: Çocukların kişisel güvenliği her zaman garip tehlikelerle ilgili değildir; aynı zamanda tanıdıkları insanlarla da ilgilidir.

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir