1. Anasayfa
  2. Yaşlar ve Aşamalar

Çocukların Yaşlarına Göre Ne Kadar Uyku Gerektirir

Çocukların Yaşlarına Göre Ne Kadar Uyku Gerektirir
0

Uyku yoksunluğu hem yetişkinler hem de çocuklar için endişe vericidir. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinin 2016 yılındaki bir araştırmasına göre, Amerikan yetişkinlerin üçte birinden fazlası yeterince uyumuyor. Yetersiz uyku, obezite, diyabet, hipertansiyon, kalp hastalığı, felç ve depresyon gibi kronik rahatsızlıkların gelişme riskini de içeren ciddi sağlık sonuçları doğurabilir. Aynı zamanda tehlikeli. Ulusal Uyku Vakfı’na göre, yetersiz uykunun 100.000 trafik kazası, 76.000 yaralanma ve yılda 1.500 ölüm nedeni olduğu düşünülüyor.

Amerikan Uyku Tıbbı Akademisi (AASM), 18 ila 60 yaş arası yetişkinlerin optimal sağlık için gece en az yedi saat uyumasını tavsiye eder ve Ulusal Uyku Vakfı, 64 yaşına kadar yetişkinlerin gece yedi ila dokuz saat uyuması gerektiğini belirtir.

Çocuklar için, yeterli uyku almamak özellikle sorunlu olabilir. Bedenleri ve zihinleri hala büyüyor ve olgunlaşıyor ve uyku, sağlıklı gelişmenin önemli bir parçası. Araştırmalar, yeterince uyumanın çocukların dikkatini artırdığını; davranış; duygusal, zihinsel ve fiziksel sağlık; yanı sıra öğrenme ve hatırlama yetenekleri. Çocuklar yeterince uyuyamadığında, bedenleri de enfeksiyonlarla savaşamaz (sınıfta soğuk algınlığı gibi bulaşıcı hastalıklara maruz kalan okul çağındaki çocuklar için büyük bir sorun). Çocuklarda uyku eksikliği de obezite ve ruh hali değişimleriyle bağlantılı olmuştur ve çocuğun konsantre olma ve dikkat etme yeteneğini etkileyebilir.

Bu nedenle, ebeveynlerin, çocukların yeterince uyumasını sağlamak için adımlar atması özellikle önemlidir. Çocuğunuz düzenli olarak yatağa giriyorsa ya da uyumakta zorlanıyorsa, iyi yatma zamanı rutinleri ayarladığınızdan ve bu önlemler hala yeterli miktarda zzz eklenmemişse doktorunuzla konuşun.

Makalede Neler Var?

Çocukların Ne Kadar Uykuya İhtiyacı Var?

2016 yılında, AASM, çocuklar için optimal sağlık için aşağıdaki uyku önerilerini önermiştir:

  • 4 ila 12 aylık bebekler: 12 ila 16 saat (uyku tulumu dahil)
  • 1 ila 2 yaş arası çocuklar: 11 ila 14 saat (uyku tulumu dahil)
  • 3 ila 5 yaş arası çocuklar: 10 ila 13 saat (uyku tulumu dahil)
  • Çocuklar 6 – 12 yaş arası: 9 – 12 saat
  • 13 ila 18 yaş arası çocuklar: 8 ila 10 saat

Çocuklarınız yetmiyorsa, korkmayın. İhtiyaç duydukları uykuyu almalarını sağlamak için adımlar atabilirsiniz.

İyi Bir Yatma Zamanı Rutini Ayarlayın

Banyo, hikaye, soluk ışık veya dinlendirici müzik gibi yatma zamanı yordamına sahip olmak çocukları rahatlatabilir ve uykuya dalmalarına yardımcı olabilir. Ayrıca, çocuğunuzun okulda uyanık kalmak, huzursuzluk ve sabahları uyanmak gibi sorunlar gibi yeterince uyumadığına dair işaretler bulun.

Yatak Odalarını Ekrandan Ücretsiz Tutun

Ekran zamanı, çocuklarda yeterince uyumayan büyüyen bir faktördür. Mesajlaşma, Instagramming ve TV, çocukların uykuya dalmalarını ve iyi uyumasını zorlaştırır. Çocukların yatak odalarına televizyon, cep telefonu, tablet veya bilgisayar getirmesine izin vermeyin. Bu aynı zamanda ebeveynler için harika bir cep telefonu güvenlik ipucudur, çünkü telefonun nasıl kullanıldığını daha iyi izleyebilir ve siber zorbalık veya uygunsuz kullanım gibi sorunlar çocuğun hayatında sorun haline gelmeden önce devreye girebilir.

Ödev başında kalın

Çocukların ödevlerini nasıl yöneteceklerini öğrenmelerine yardımcı olun. Günümüzde çocuklar, daha küçük sınıflarda bile, önceki nesillere göre daha fazla ev ödevi alıyor. Çocuğunuzun ödevleri iyi yönetmeyi öğrenmesini sağlayın (örneğin, birkaç gün sürebilen ve yatmadan önce eve döndükten hemen sonra ev ödevlerini yapacak bir projeyi yapmak için son dakikayı beklememek gibi). daha az ödev stresli ve zamanında yatağa gidebilir.

Çocuğunuz hala uyumak için savaşıyorsa, neden daha yaşlı kardeşlere ayak uydurmak istemek, fazla yorulmak, hatta bir şey hakkında endişelenmek gibi yatağa yatmakta isteksiz olabileceğinin nedenlerini araştırın.

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir