1. Anasayfa
  2. Doğurganlık Zorlukları

Gerçekten Bir Semen Analizi Yapmanız Gerekiyor mu?

Gerçekten Bir Semen Analizi Yapmanız Gerekiyor mu?
0

Pek çok erkek, bir semen analizi veya sperm sayısı testi yaptırmaktan endişe ediyor. Bir semen analizi, özel bir ortamda kendini uyarma yoluyla bir semen örneği üretmeyi gerektirir. Genellikle doğurganlık kliniğinde veya ürolog ofisinde bulunan bir odada gerçekleşir, ancak test merkezine yeterince yakın yaşıyorsanız muhtemelen evde yapılabilir.

Doğurganlık testi sıklıkla kadın partnerle başlarken, erkek partner de test etmesi gerektiğini öğrenince şaşırmış olabilir. Gerçekten gerekli mi? Cevap evet, gerekli. Eğer bir çift hamile kalmakta zorlanıyorsa, her iki partner de değerlendirilmelidir.

Peki ya jinekolog kadın partnerde doğurganlık problemleri bulduysa? O zaman bile, erkek partnerin test edilmesi gerekiyor. Bir kadının teşhis ettiği doğurganlık sorunu, erkek eşe temiz bir sağlık faturası vermez. Aslında, infertil çiftlerin üçte birine kadar her iki partnerde de doğurganlık problemleri ortaya çıkar.

Makalede Neler Var?

Neden Bazı Erkekler Semen Analizine Giriyor?

Sperm sayısı testi, genellikle bilgili bir jinekoloğun talebi üzerine veya doğurganlık kliniğinde yapıldığında, bazı erkekler testten geçmek istemeyebilir. Bu duygusal olarak hassas bir konu olabilir.

Test edilmek istemeyen bazı erkekler yargılanmaktan korkuyor. Kısır olduklarını keşfederlerse daha az “eril” olarak kabul edileceğinden endişelenirler. Bazı erkekler, eşlerinin daha az saygı duyması veya terk etmesinden korkuyor.

Bazı erkeklerin semen analizini reddetmelerinin bir başka nedeni de dini itirazlar dışı olmasıdır. Bazı dinler “tohum dökülmesini” yasaklar ve bazı durumlarda bu, test veya hatta doğurganlık tedavisi için bir semen örneği üretmeyi içerir.

Bir doğurganlık kliniğinde mastürbasyona ihtiyaç duyma endişesi, bazı erkeklerin semen analizi yapmakta tereddüt etmesinin başka bir nedenidir.

Evde Erkek Doğurganlık Testleri Hakkında Ne?

Semen analizi yapmak yerine, evde yapılan sperm sayısı testlerinden birini denemek isteyebilirsiniz. Bu testler zaman ve para kaybıdır. Yanlış ve tam bir erkek fertilite değerlendirmesi sunmuyorlar. Eksiksiz bir semen analizi, infertiliteye maruz kalan herhangi bir çift için fertilite çalışmasının önemli bir parçasıdır. Gergin olmak anlaşılabilir.

Ancak herhangi bir tedaviye başlamadan önce bir semen analizinin yapılması en iyisidir. İşte nedeni.

Erken Sperm Analizi Zaman Kazandırır

Test ne kadar erken yapılırsa, ne ile uğraştığınızı o kadar erken anlayabilirsiniz.

Tüm odak sadece kadının doğurganlığı ise ve tedavi sadece sorunlarına odaklanmaya başlarsa, erkek kısırlığının da bir faktör olması durumunda ne olur? Tedaviler başarısızlığa mahkum olacak veya başarılı olma olasılığı önemli ölçüde daha az olacaktır.

Clomid durumunda, örneğin, kaç ardışık tedavi döngüsüne izin verildiğine dair sınırlamalar vardır. Eğer bir kadın Clomid’i izin verilen maksimum döngü için alırsa, gebe kalmazsa ve daha sonra erkek faktörü kısırlık sorunları olduğu ortaya çıkarsa, çiftin sadece tedavi süresini değil, aynı zamanda diğer ilaçlara da gitmesi gerekebilir .

Dikkate alınması gereken bir başka faktör yaş. Özellikle 35 yaşından sonra, bir kadının doğurganlığı daha hızlı bir şekilde azalır. Doğru tedavi seçeneği keşfedildiğinde birkaç ay uygun olmayan tedavi daha düşük başarı şansına yol açabilir.

Yaş faktörü, erkek eşin kadından beş veya daha fazla yaş büyük olup olmadığını göz önünde bulundurmak için daha da önemlidir. Araştırmalar bunun bir çiftin kısırlığa maruz kalma riskini önemli ölçüde artırabileceğini buldu.

Zaman kaybetmeyin ve test edilmeyin.

Erken Sperm Analizi Tasarruf Sağlar

Erkek doğurganlık testinin önünü tamamlamaması çok pahalı bir hata olabilir. Doğurganlık tedavilerine katılan maliyeti düşünün. Sigorta şirketleri teminat kapsamına göre değişmektedir, ancak bir veya iki gonadotropin (enjekte edilebilir madde) binlerce dolara mal olabilir. ICSI ile IUI, IVF veya IVF gerçekte gerekli olan şeyse, para atmış olursunuz. (Bir doktorun erkek doğurganlık testi olmadan enjekte edilebilir doğurganlık ilaçları ile devam etmesi çok olağandışı olsa da.)

Bununla birlikte, Clomid ile bile, sigortanız döngüyü izlemek için ultrason veya kan işini kapsamıyorsa, maliyetler artabilir. Sadece uygun olmayan tedavilerde para kaybetmekle kalmayacak, daha sonraki tedaviler için daha az paraya sahip olacaksınız.

Ortalama IVF maliyeti 10.000 ile 17.000 ABD Doları arasında olduğunda, her dolar önemlidir. Eğer IVF’ye ihtiyaç duyarsanız, çalışamayan tedavilerden (tanı konmamış erkek kısırlığı nedeniyle) zaten para kaybetmek istemezsiniz.

Sperm Analizi Bazı Kalp Kırılmaları Kurtarabilir

Belki de kaybedilen zamandan ve para kaybından daha önemli olan, semen analizini erken yapmak size biraz kalp atışı kazandırır. İnfertilite ile başa çıkan herhangi bir çift, döngüye gitmenin ne kadar zor olduğunu bilir. Tedavi sırasında negatif bir gebelik testi özellikle zordur.

Aylar sonra yapılan tedavilerin başarı şansının çok az ya da hiç olmadığının anlaşılması, üzüntüye kendi öfke ve acı okyanusunu katacaktır.

Semen Analizi Test Kaygısı ile Başa Çıkmak

Bilim için talep üzerine … bir odaya ve orgazma girmesi söylenemez. Kaygınızı azaltmak veya süreci biraz daha kolaylaştırmak için göz önünde bulundurmanız gereken bazı noktalar.

Yargılama konusunda endişeleriniz varsa eşinizle konuşun. Eğer sperm yıldızlardan daha azsa, eşinizin sizinle ilgili ne düşüneceğinden endişeleniyorsanız, ona sorun. Size daha önce yaptığı kadar kötü sonuçlardan sonra sizi çok ilgileneceğini söyleyecektir.

Testi evde yapıp yapamayacağınızı doktorunuza sorun. Semen örneği üretildikten hemen sonra test edilmelidir. Bu, genellikle doğurganlık kliniğinde veya test merkezinde testi tamamlamanızın bir nedenidir. Ancak, bazı erkekler için bu gerçekten zor olabilir. Bir semen örneği üretmek için denemek ya da tedavi amaçlı olsun, seçenekleriniz var. Olası bir seçenek evde yapmaktır. Bunun mümkün olup olmadığını doktorunuza sorun.

Dini din adamınızla konuşun. Bazı dinlerin mastürbasyon ile ilgili katı kuralları vardır, ancak tıbbi bir ihtiyaç için yapıldığında yumuşak olacaktır. Açıklama için din adamlarının güvenilir bir üyesiyle konuş. Bununla birlikte, bazı çiftler, çocuk sahibi olma uğruna dini geleneklerine karşı gelmeyi düşünür. Bu kişisel ve bazen zor bir seçimdir, ancak nadir değildir.

Endişenizi doktorunuzla görüşün. Doktorunuza testte gergin olduğunuzu söylemeniz sorun değil. Konu hakkında konuşmaktan utanıyor olsanız da, bu doktorunuzun mesleğidir. Onlara doğurganlık kliniğinde mastürbasyon yapmanın “zor” olduğunu söyleyen ilk kişi sen değilsin!

EniyiAile’de Bir Kelime

Hem siz hem de eşiniz için en azından temel doğurganlık testlerini alarak zamandan ve kırılmadan tasarruf edin. Kadın jinekoloğunu görmeye gittiğinde, erkek kısırlık çalışması için gerçekten bir ürolog aramalı. Ya da ikinizde de üreme endokrinolojistini görebilirsiniz. Semen analizi normal çıkarsa, olası bir nedeni ortadan kaldırmış olacaksınız. Sorun varsa, uygun tedaviye daha hızlı başladığınızdan emin olabilirsiniz.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir