1. Anasayfa
 2. Doğurganlık Zorlukları

Semen Analiz Sonuçlarınız Anormal ise?

Semen Analiz Sonuçlarınız Anormal ise?
0

Bir semen analizi yaptın ve sonuçların anormal kabul edildi. Belki sperm sayınız düşüktür veya test sonuçlarınız sperm hareketliliğini veya morfolojisini zayıf bulmuştur. Ne anlama geliyor? Sıradaki ne?

Makalede Neler Var?

Bir Anormal Sonuç, Erkek Kısırlığı Kastetmez

Bilinmesi gereken en önemli şey, kötü bir sonucun mutlaka infertil olduğunuz anlamına gelmemesidir. Illinois’deki Fertilite Merkezlerinde Doğurganlık Koruması Direktörü Dr. Jennifer Hirshfeld-Cytron, “Spermin dalgalanabileceği kadar normal olmayan bir test sonucunun normal olabileceğini bilmek önemlidir. “Bir semen analizi gerçekten anormal olmak için iki kez anormal test yapmalı.”

Sperma analiziniz son hastalıklardan, sınav kaygısından ve diğer çeşitli faktörlerden etkilenebilir. Testinizden önceki üç ila dört gün boyunca boşalmadan kaçınmama sonuçları da değiştirebilir. Doktorunuz, anormal sonuçların tekrarlanıp tekrarlanmadığını görmek için, ilk iki aydan üç ay sonra bir veya iki takip testi isteyecektir.

Aynı zamanda, semen analiz sonuçlarının birlikte ele alınması gerektiğini hatırlamak da önemlidir. Başka bir deyişle, yalnızca anormal bulgu yüksek beyaz kan hücresi sayımıysa, ancak diğer semen parametreleri normalse ve başka enfeksiyon belirtileri yoksa, sonuçlarınız normal olarak kabul edilebilir.

Illinois’in Fertility Centres of Dr. “Çok düşük meni kalitesine sahip erkekler testis hastalığı için de yüksek risk altındadır. Çoğu durumda, spermi tedavi etmek, erkeğin tedavisinden daha fazla vurgu yapar – tüm resme bakmak önemlidir.”

Anormal Sperm Türleri ve Zayıf Semen Analiz Sonuçları

Kısırlık yaşamadan önce, sadece sperm sayısını bilmiş olabilirsiniz. Sperm sayısının düşük olmasının bir sorun olduğunu muhtemelen biliyordunuz. Spermin veya spermin anormal olabileceği birçok yoldan haberiniz olmayabilir.

Erkek kısırlığını veya semen analizi sonuçlarını tanımlamak için kullanılan bu terimleri duyabilirsiniz:

normospermiye

Bu, ölçülen tüm sperm ve semen parametrelerinin normal olduğu durumdur.

Normal semen analizi sonuçları …

 • Semen hacmi: 1.5 ml veya daha fazla (veya 1.4 ile 1.7 ml arasında)
 • Toplam sperm sayısı: 39 milyon (veya 33 ila 46 milyon arasında)
 • Sperm konsantrasyonu: ml başına 15 milyon (veya ml başına 12 ila 16 milyon arasında)
 • Toplam hareketlilik: yüzde 40 veya daha fazla (veya yüzde 38 ila 42 arasında)
 • Aşamalı hareketlilik: yüzde 32 veya daha fazla (veya yüzde 31 ila 34 arasında)
 • Canlılık:% 58 veya daha fazla (veya% 55 ile 63 arasında)
 • Sperm morfolojisi: yüzde 4 veya daha fazla (veya yüzde 3 ila 4 arasında)

aspermi

Boşalma ve sperm olmadığı zamandır. Bu, sperm olmayan ama sperm olmayan azospermi ile aynı değildir (aşağıda tartışılmıştır). Aspermia’da hiç sperm yok. Adam bir orgazm yaşayabilir, ancak serbest bırakılmayan boşalma olmayabilir. Buna bazen “kuru orgazm” denir.

Retrograd ejakülasyon, genetik bir bozukluk (Klinefelter sendromu veya kistik fibrozis gibi), üreme sisteminin konjenital anomalileri, hormonal dengesizlik, diyabet, testis sonrası kanser tedavisi veya ciddi cinsel işlev bozukluğu nedeniyle aspermi oluşabilir.

Aspermi erkek doğurganlığını ciddi şekilde etkiler. Bununla birlikte, genetik bir çocuğa sahip olmak hala mümkün olabilir. Bazı durumlarda, asperminin nedeni tedavi edilebilir. Bu mümkün olmadığında testis biyopsisi olgunlaşmamış spermi testislerden alabilir. Bu spermler laboratuarda olgunlaştırılabilir ve daha sonra IVF-ICSI tedavisi ile kullanılabilir.

Bu seçenekler mümkün değilse, bir sperm donörü düşünülebilir.

Hypospermia

Bu, toplam boşalmanın düşük veya 1,5 mililitreden az sıvı olduğu durumdur. Bu bir çay kaşığı üçte birinden daha az.

Hipospermi, aspermiye neden olan pek çok şeyden kaynaklanıyor olabilir. Yine de en yaygın olarak hipospermi, retrograd boşalmadan kaynaklanır. Retrograd boşalma, spermin idrar yolundan çıkmaktansa mesaneye geriye doğru gittiği zamandır.

azoospermi

Azospermi, boşalmada sıfır sperm olduğu zamandır. Ayrıca “sperm sayısı yok” olarak da adlandırılır, bu şiddetli bir erkek kısırlığı şeklidir. Aksi takdirde semen tamamen normal görünebilir. Bu sadece semen analizi ile teşhis edilebilir.

Azosperminin en yaygın nedenleri genetik hastalıkları, erkek üreme sisteminin konjenital anomalilerini ve seminal yolların tıkanmasını içerir. Bazı tedavi edilmeyen cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar azospermiye yol açan tıkanmalara neden olabilir. Azospermi ayrıca testis sonrası kanser tedavisi görülebilir.

Azospermiye ayrıca hormonal dengesizlik, ciddi cinsel işlev bozukluğu veya kabakulak orşiti enfeksiyonundan da neden olabilir, ancak bu vakalar nadirdir.

oligozospermi

Oligozoospermi, sperm sayısının normalden düşük olduğu zamandır. Hafif, orta, şiddetli veya aşırı oligozoospermi olarak tanımlanabilir. Aşırı oligozoospermiye bazen sirotozospermi de denir.

Sık sık, sperm sayısı düşük olduğunda, sperm hareketleri ve sperm şekli ile ilgili problemler de dahil olmak üzere sperm sağlığı ile ilgili başka problemler de vardır. (Aşağıdaki bu sperm faktörleri hakkında daha fazla.)

Varikosel, hormonal dengesizlik, üreme sistemi anormallikleri, inmemiş testisler, tedavi edilmemiş diyabet veya çölyak hastalığı, üreme sisteminin altta yatan bir enfeksiyonu, önceki kanser tedavisi ve genetik bozuklukların varlığı gibi düşük sperm sayısının birçok olası nedeni vardır. Bazı ilaçlar sperm sayısını etkileyebilir.

Çevresel koşullar, işle ilgili maruz kalma ve yaşam tarzı seçenekleri de düşük sperm sayısına neden olabilir. Örneğin, testislerin aşırı ısınması (sık sıcak küvet kullanımı gibi), işteki toksik kimyasallara maruz kalma, sigara içme, obezite veya eğlence amaçlı ilaç ve alkol kullanımı sperm sayısını azaltabilir. Bazı durumlarda, yaşam tarzı değişiklikleri doğurganlığı artırmak için yeterli sperm sayısını artırabilir.

Bununla birlikte, vakaların büyük çoğunluğunda, düşük sperm sayımı için özel bir neden asla bulunamamıştır. Bir neden belirlenemediğinde idiyopatik oligozoospermi olarak adlandırılır.

Oligozoospermi erkeklerde subfertilitenin en sık nedenidir. Hafif veya orta dereceli oligozoospermisi olan erkekler hala doğal olarak bir çocuğa sahip olabilirler. Bununla birlikte, sperm sayısı ne kadar düşükse, doğurganlık tedavileri yardımı olmadan çiftin gebelik başarısı olasılığı o kadar düşüktür. Hamile kalmak da daha uzun sürebilir.

astenozoospermi

Astenozoospermi, sperm hareketinin büyük bir yüzdesi normal olmadığı, aksi halde anormal sperm motilitesi olduğu bilinir. Normal sperm ilerici bir yönde hareket etmelidir. Aşamalı bir yön, düz bir çizgi veya daha büyük daireler şeklinde tanımlanır.

Genellikle, zayıf sperm hareketliliği düşük sperm sayısı ile birlikte gider. Sperm sayısının azalmasına neden olabilecek şeylerin çoğu astenozoospermiye neden olabilir. Olası nedenler arasında toksinlere maruz kalma, yetersiz beslenme, hastalık, eğlence amaçlı uyuşturucu kullanımı, aşırı alkol alımı veya sigara içilebilir. Bazı ilaçlar zayıf sperm hareketliliğine neden olabilir.

Dünya Sağlık Örgütü zayıf sperm hareketliliğini uygun şekilde hareket eden spermlerin yüzdesiyle tanımlasa da, araştırmalar, hareketli spermlerin toplam sayısının doğurganlığın daha iyi bir ölçüsü olduğunu ortaya koymuştur. Bu araştırmaya göre, 5 milyondan az hareketli spermi olan erkekler şiddetli erkek kısırlığına sahip olarak kabul edilecek, 5 ila 20 milyonu olanlar orta derecede kısır olarak kabul edilecek ve 20 milyondan fazla hareketli spermi olanlar normal kabul edilecektir.

teratozoospermi

Teratozoospermi, büyük miktarda spermin anormal bir şekle sahip olduğu durumdur. Sperm morfolojisi spermin şeklidir. Normal spermlerin uzun kuyruklu oval bir başı olmalıdır. Anormal sperm garip şekilli bir kafaya, birden fazla kafaya veya birden fazla kuyruğa sahip olabilir. Sperm normal şekilde değilse, yumurtayı dölleyemeyebilir.

Sperm şekli, spermin hareket etmesi veya yüzmesi için esastır. Bu nedenle, zayıf sperm morfolojisinin zayıf sperm hareketleriyle birlikte ilerlemesi nadir değildir.

Kötü sperm morfolojisi çeşitli genetik nedenlerden kaynaklanabilir. Nadir durumlarda, bazı spesifik genetik nedenler, tüm spermlerin aynı anormal şekilde olmasına yol açacaktır. Örneğin, globozoospermi, sperm başının oval yerine yuvarlak olduğu belirli bir teratozoospermi türüdür. Buna spesifik bir genetik mutasyon neden olur.

Ayrıca, zayıf sperm şekline neden olan şeylerin birçoğu, zayıf sperm hareketliliğine veya düşük sperm sayısına neden olabilir. (Yukarıyı görmek.)

Oligoasthenoteratozoospermi (OAT)

Oligoasthenoteratozoospermi (OAT), tüm sperm parametrelerinin anormal olduğu durumdur. Başka bir deyişle, sperm sayısı, hareket ve şekil tüm problemlidir. Erkek kısırlığının en sık nedeni budur.

OAT hafif, orta veya ağır olabilir. Durumun ciddiyeti prognozu ve olası tedavileri belirleyecektir.

Necrozoospermia

Nadir bir kısırlık nedeni olan nekrozoospermi, tüm spermlerin öldüğü zamandır. Bu, tüm spermlerin hareket etmeyen fakat hala canlı olduğu ciddi astenozoospermi ile aynı değildir . Tedaviler farklı.

Sperm hareketsiz ancak hala canlı olduğunda, ICSI ile IVF gibi tedaviler mevcuttur. ICSI, bir sperm hücresinin bir yumurtaya doğrudan enjekte edilmesini umarak gübrelemeye izin verir. Eğer sperm ölmüşse, nekrozoospermide olduğu gibi, bu tedavi bir seçenek değildir.

Bu, tedavilerin mevcut olmadığı anlamına gelmez. Nekrozoosperminin nedenleri tam olarak anlaşılmamasına rağmen (çok nadir olduğundan, incelenmesi zordur), bir neden tespit edilebildiğinde, nedeni tedavi etmek durumu çözebilir veya iyileştirebilir. Diğer durumlarda, IVF-ICSI ile testis biyopsisi mümkün olabilir. Bu durumda, doktorunuz olgunlaşmamış (ancak uygulanabilir) sperm hücrelerini doğrudan testislerinizden çıkaracak, laboratuarda olgunlaştıracak ve daha sonra IVF-ICSI için kullanacaktır.

lökospermi

Lökositopermi, semende yüksek miktarda beyaz kan hücresi olduğu zamandır. Bu aynı zamanda pospermi olarak da bilinir.

Lökositopermi ile, sperm mutlaka anormal değildir, ancak semen bir problem olabilir. Bununla birlikte, yüksek seviyelerde beyaz kan hücreleri, doğurganlığı azaltabilecek sperm hasarına yol açabilir.

Yüksek beyaz kan hücresi sayımı olası enfeksiyonu veya bazı durumlarda otoimmün bir hastalığı gösterebilir. Düşük sperm sayısının nedenlerinin birçoğu aynı zamanda lökospermiye neden olabilir.

Semen Analiz Sonuçları ve Potansiyel Verimliliği

Semen analizinde normal ve anormal aralıklar yüzdeliklere dayanmaktadır. Başka bir deyişle, erkeklerin yüzde kaçının bu belirli sonucu doğurduğu ve bir yıl içinde bir çocuğa baba gitti. Sperma sağlığınız subpar olarak düşünülebilir, ancak yine de bu subpar sayıları ile gebe kalabilirsiniz.

Aslında, temel bir semen analizinde normal sonuçların doğurganlığı garanti etmesi gerekmez.

Semen analizi doğurganlık testi değil, kısırlığın olası nedenlerini araştırmak için kullanılan bir araçtır. Düşük sperm sayısı, örneğin, bir teşhis değildir, yalnızca semen analizi ile keşfedilebilen bir semptomdur. Düşük sperm sayısı için çeşitli nedenler vardır ve bazen bir neden asla bulunmaz. Sperma analiziniz düşük sperm sayısını gösteriyorsa, doktorunuzun bir sonraki hedefi bunun neden olduğunu ve sizin ve eşinizin bebeği olmasında yardımcı olmak için neler yapılabileceğini araştırmak olacaktır.

Daha Fazla Erkek Verimliliği Testi

Yukarıda belirtildiği gibi, doktorunuz meni analizini tekrar etmek isteyecektir. Numune üretmekte zorlanıyorsanız, doktorunuz semen numunelerinin toplanması için özel bir prezervatif kullanarak cinsel ilişki yoluyla bunu önerebilir. (Normal bir prezervatif kullanmayın! Sperm öldürmeden eklenmiş olsa bile spermi öldürebilir.)

Temel semen analizinin ötesinde, test sonuçlarına bağlı olarak doktorunuz da sipariş verebilir:

 • Bir ürolog tarafından yapılan genel bir sınav.
 • Kan çalışması, özellikle folikül uyarıcı hormon (FSH), testosteron, luteinize edici hormon (LH), estradiol ve prolaktin gibi hormon seviyelerini kontrol etmek için kullanılır.
 • Bilgisayar Destekli Semen Analizi (CASE), anti-sperm antikorları testi, sperm DNA testi, hipo-ozmotik şişme testi ve diğerlerini içeren daha gelişmiş semen analizi testi.
 • Cinsel test sonrası (PCT), cinsel ilişkiden sonra kadının servikal sümüsünü değerlendiren, canlı hareketli spermleri kontrol eden bir test.
 • Erkek kısırlığına neden olabilecek kromozomal bozuklukları kontrol etmek için genetik test
 • Genetik karyotipleme, özellikle tekrarlayan düşükler meydana geliyorsa
 • Transrektal, skrotal veya renal ultrasonografi
 • Pelvik veya kraniyal Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRI)
 • Boşalma sonrası idrar tahlili (idrar testi), retrograd boşalma kontrolü için
 • Testis biyopsisi
 • vazografi

Ya Kötü Sonuçlar Tekrarlanırsa

Ek testlerden sonra doktorunuz meni sağlığınızı iyileştirmek için tedavi önerebilir. Bu yaşam tarzı değişiklikleri, ilaçlar veya ameliyatı içerebilir. Doktorunuz ICSI ile IVF veya IVF gibi doğurganlık tedavileri de önerebilir. Diğer bir olasılık, doktorunuzun bir sperm donörünü düşünmenizi önermesidir.

Hirshfeld-Cytron, “ICSI’nin tedavisi, erkek kısırlık sorunlarının çoğunu tedavi etmemize ve hamileliği sağlamamıza izin verdi” diyor. “ICSI’yi anormal spermlerin en büyük dengeleyicisi olarak görüyorum ve olması gereken bir sorun varsa, anormal spermler böyledir! kullanın, kilo verin, aşırı alkol alımını durdurun; bu eylemden bir fayda göreceğiz. ”

Doktorunuzun bir şeyi denemenizi tavsiye etmesi de mümkündür ve eğer işe yaramazsa, başka bir şey önerin. Tedavi her zaman istediğimiz kadar kolay ve hızlı değildir. Bir tedavi planı hazırlarken eşinizin doğurganlığı da dikkate alınacaktır.

Dr. Hirshfeld-Cytron, “Hemen spermin doğurganlık tedavileri yapmasına karşı iyileşmesini beklemenin değeri genellikle kadının testine bağlıdır” diyor. “Herhangi bir tedavi kararı vermeden önce, her iki tarafın doğurganlık potansiyelini test ederek değerlendirmek önemlidir. Kısırlık testi ve tedavisi gerçekten bir takım sporudur!”

İlaç, yaşam tarzı değişiklikleri veya ameliyatı deneyecekseniz, semen sağlığınızın iyileşmesi için zaman alacağını bilmek önemlidir. Sperm boşalma anında ortaya çıkmış gibi görünse de, gerçekte, spermin erkek üreme sistemi içinde gelişmesi haftalar alır. Bu nedenle, doktorunuz bir tedavi planı uygulamaya koyulduktan üç ila dört ay sonra bir takip meni analizi önerebilir.

“Semen kalitesindeki geri dönüşümlü değişiklikler, sigarayı bırakarak (tütün ve esrar) iki ila üç ay içinde gerçekleşebilir, alkol alımını günde bir ila iki içeceğe düşürür (kanama yok), yüksek yağlı / yüksek kalorili gıdaları keser Akdeniz diyeti, kilo verme ve reçete edilen ilaçların etkilerinin değerlendirilmesi “, Dr. Marut. “Motilite ve morfoloji en çok değişkenlik gösterir ve Koenzim Q10 gibi antioksidanların kullanımının bazı erkeklerde zaman içinde yararlı olduğu gösterilmiştir, ancak hepsinde değil.”

Dr. Hirshfeld-Cytron, “Herhangi bir steroid veya testosteron kullanımının durdurulması da bir iyileşme sağlayacaktır” diye ekliyor.

EniyiAile’de Bir Kelime

Erkek kısırlığı teşhisi almak duygusal olarak üzücü olabilir. Önerilen tedavi planları hakkında doktorunuzla konuşun. Soru sormaktan korkma. Ne kadar çok bilirseniz, ilerlemeniz konusunda bilinçli kararlar vermek sizin ve eşinizin için o kadar kolay olacaktır.

  İlginizi Çekebilir

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir