1. Anasayfa
  2. Doğurganlık Zorlukları

3. Gün FSH Seviyeleri Testi

3. Gün FSH Seviyeleri Testi
0

Temel doğurganlık çalışmasının bir parçası olarak, doktorunuz FSH seviyenizi kontrol etmek için kan çalışması isteyecektir. Bazen Gün 3 FSH testi olarak adlandırılan bu, kan dolaşımınızdaki folikül uyarıcı hormon miktarını ölçmek için yapılmış basit bir kan testidir. FSH testi geleneksel olarak yumurtalık rezervlerini değerlendirmek için kullanılmıştır (testin tek amacı bu değildir). Yumurtalık rezervleri, yumurtalıklarda kalan yumurtaların sayısını ve kalitesini ifade eder. Bir kadının FSH seviyeleri yüksekse, yumurtalık rezervlerini azaltmış olabilir. Hamile kalması daha zor olabilir ve doğurganlık tedavileri yumurtlama veya folikül gelişimini teşvik etmek kadar etkili olmayabilir.

Bununla birlikte, araştırmalar FSH seviyelerinin yumurtalık rezervlerini test etmenin en iyi yolu olmadığını bulmuştur. FSH testleriyle ilgili büyük sorunlardan biri, normal bir değer almanın, over rezervlerinizin iyi olmasını sağlamadığıdır. Normal FSH seviyelerine sahip olabilir ve hala yaşa bağlı kısırlıkla karşı karşıya kalabilir veya doğurganlık tedavisine kötü yanıt verebilirsiniz.

Makalede Neler Var?

FSH Vücutta Ne Yapar?

FSH seviye testini anlamak, hormonun vücutta nasıl çalıştığını bilmek için yardımcı olur. FSH’nin görevi yumurtalıklarınızdaki oositlere veya prematüre yumurtalara büyümeye başlamalarını söylemektir. Her bir oosit, bir folikül veya az miktarda sıvı kesesi içinde bulunur. Oositlerin büyümesi ve gelişimi, ideal olarak yumurtlamaya yol açacak olan sürecin ilk kısmıdır.

FSH östrojen ile bir geri besleme döngüsü üzerinde çalışır. FSH, yumurtalıklarınızdaki yumurtaların büyümesini söylediğinde, yumurtalar karşılık olarak östrojen salgılar. Foliküller (veya yumurtalar) büyüdükçe daha fazla östrojen salgılarlar. Yüksek östrojen seviyeleri üreme sisteminizi FSH salınımını yavaşlatması için uyarır. Diğer bir deyişle, foliküller büyüdükçe ve yumurtalıktaki yumurtalar olgunlaştıkça FSH seviyeleri doğal olarak düşecektir. Yumurtalar olgunlaşmaya ve östrojen salmaya başlamazsa, FSH seviyeleri düşmez. Aslında, vücudunuz yumurta gelişimini teşvik etmek için umutsuz bir girişimde daha yüksek ve daha yüksek seviyelerde FSH salgılar.

Eğer FSH seviyeleri anormal derecede yüksekse, bu vücudunuzun yumurta olgunlaşmasını ve yumurtlamayı teşvik etmek için çok daha fazla FSH gerektirdiğini gösterir. Bu, yumurtalıklarınızdaki yumurtaların kalitesi ve miktarının idealin altında olduğunu gösterebilir. Bu yaşlanmanın normal bir parçasıdır ve 38 yaş ve üstü kadınlarda daha yaygındır. Bununla birlikte, genç kadınların bile yüksek FSH seviyeleri olabilir. Örneğin, primer over yetmezliği (erken over yetmezliği) ile 20’li yaşlarındaki bir kadının FSH seviyeleri yüksek olabilir.

FSH seviyeleri de anormal derecede düşük olabilir. Eğer FSH seviyeleri anormal derecede düşükse, genellikle düşük LH ile kombinasyon halinde, bu, beynin yumurtlamada önemli rol oynayan hipofiz veya hipotalamusun işleyişinde bir sorun olduğunu gösterebilir.

FSH Seviyeleri 3. Günde Neden Test Edildi?

FSH testi için zamanlama çok önemlidir. FSH seviyeleri adet döngüsü boyunca değiştiğinden, “normal” aralık günden güne değişir. Temel doğurganlık testi ve yumurtalık rezervlerini değerlendirmek için adet döneminizin 3. gününde kan testi yaptırmanız gerekir. Bununla birlikte, çoğu doktor testin 2 ila 4 gün arasında herhangi bir günde yapıldığı için tamam olduğunu söyledi. Döngünün ilk günü dönemin başladığı gündür.

FSH seviyeleri de adet döngüsü sırasında başka bir zamanda kontrol edilebilir, ancak bu nadir görülür.

FSH testinin diğer bazı over rezerv testlerinden (aşağıda daha fazla konuşulur) daha az faydalı olmasının bir nedeni, belirli bir zamanda test edilmesi gerekliliğidir. Ayrıca, FSH seviyeleri sadece adet döngüsü boyunca değişmez, aynı zamanda döngüden döngüye değişebilir. Bir ay normal bir test değeri ve bir sonraki anormal bir test değeri alabilirsiniz.

FSH Seviyeleri Neden Önemli?

Yüksek FSH seviyeleri, zayıf yumurtalık rezervlerini gösterebilir. Layman’ın ifadesiyle, yumurtalarınızın miktar ve kalitesinin düşük olduğu anlamına gelir. Yüksek FSH düzeyleri yapmak daha zorluk hamile olabileceğini gösteriyor olsa da, hamile olamaz anlamına gelmez. Onlar dikkate alınması gereken sadece bir faktördür.

FSH seviyeleri ayrıca IVF tedavisinin veya enjekte edilebilir fertilite ilaçlarının etkili olup olmadığını değerlendirmek için kullanılır. Yüksek FSH seviyesine veya zayıf yumurtalık rezervine sahip kadınların yüksek dozda doğurganlık ilaçlarına cevap verme olasılığı daha düşüktür. FSH seviyelerinin ne kadar yüksek olduğuna bağlı olarak, bazı doktorlar bir çiftin IVF tedavisine devam etmesini caydırırlar çünkü çevrimin iptal edilmesi veya başarısız olması daha olasıdır.

Bunu şu şekilde düşünün: FSH seviyeleriniz anormal derecede yüksek olduğunda, bunun nedeni yumurtalıklarınızdaki yumurtaların normal FSH seviyelerinde olgunlaşmamasıdır. Vücudunuz yumurtalar olgunlaşıncaya kadar FSH’yi artırarak sorunu gidermeye çalışır. IVF veya enjekte edilebilir doğurganlık ilaçları ile yumurtalıklarınızı uyarmak için FSH hormonu enjekte edilir. Fakat yumurtalıklarınızın doğal FSH’nize cevap vermediği gibi, enjekte edilen FSH’ye yanıt vermesi de olası değildir.

Yumurtalık rezervleri iyi olan bir kadında, FSH enjekte edilen hormon, yumurtalıklarında güçlü yumurta büyümesine yol açacaktır. Yumurtalık rezervleri zayıf bir kadında, yumurtalıklar da cevap vermeyecektir.

Tüm bunların söylediği gibi, yüksek FSH seviyeleri mutlaka kendi yumurtalarınızı alamayacağınız anlamına gelmez. Doktorunuzun sadece farklı bir protokol denemesi gerekebilir. Doktor size IVF’nin yumurta vericisini kullanmadan mümkün olmadığını söylerse, devam etmeden önce ikinci bir görüş alın. Başka bir doktorun, sizin için işe yarayabilecek bir yaklaşımı olabilir.

Bir FSH Seviyesinde Kan Testi Yapılır

Kan testi, diğer kan testleri gibidir. Doktorunuz size testi ne zaman yaptırmanız gerektiğini söyleyecektir. Test için, bir hemşire kolunuzdaki bir damardan kan alır. Küçük bir tutam hissedebilirsiniz, ancak test aslında ağrısız ve basittir.

Ayrıca evde satılan FSH testleri de vardır. Bunlar bir hamilelik testi gibi çok çalışıyorlar, idrarla seviyenizi test ediyorsunuz. Test, seviyelerinizin “çok yüksek” olup olmadığını gösterecektir. Bu testleri denemek isteyebilirsiniz, ancak güvenilir değillerdir. Bir doğurganlık uzmanı seviyelerinizi normalden daha yüksek olarak bildirmiş olsa bile “normal” bir gösterge alabilirsiniz. Paranı boşa harcama.

Normal FSH Seviyesi Nedir?

Normal aralık laboratuarlar arasında değişecektir. Bir klinikte normal bir değer diğerinde anormal derecede yüksek olabilir. Doğru bir yorum için doktorunuzla konuşmanız gerekir. Ayrıca, resmin tamamını görmek için LH seviyeleriniz ve östrojen seviyelerinizle (özellikle östradiol veya E2) karşılaştırmanız gerekir.

Bununla birlikte, 3. günde FSH düzeyleri ve IVF sonuçları üzerine yapılan bir araştırma, 3. günde FSH seviyelerinin 15 mIU / ml’den düşük olan kadınların, IVF girişimi başına FSH düzeylerine kıyasla, 15 mIU / ml ve 24.9 mIU / ml. 3. günde FSH düzeyi 25 mIU / ml’nin üstünde olan kadınlar için girişim başına gebelik oranı daha da düşüktü.

Bazen, FSH seviyeleri normaldir ancak 3. günde estradiol seviyeleri anormal derecede yüksektir. Östradiol seviyeniz yüksek ancak FSH seviyeleriniz normalse, hala zayıf yumurtalık rezervleriniz olabilir. Yüksek östradiol seviyeleri FSH’yi baskılayabilir. Bunun nedeni, FSH ve östradiolün bir geri besleme döngüsünde birlikte çalışmasıdır. Östrojen seviyeleri yüksek olduğunda, vücut yanıt olarak FSH’yi düşürür. Östrojen seviyeleriniz yüksekse, FSH seviyeleriniz doğal olarak düşecektir, ancak bu yumurtalıklarınızın FSH’ye cevap verdiği anlamına gelmez.

Düzeylerin Yüksek Olduğu Nedir?

Genellikle, yüksek FSH ve / veya östradiol, zayıf yumurtalık rezervlerini gösterebilir. Bu, fertilite ilaçlarının daha az etkili olabileceğini düşündürür.

Bununla birlikte, doğurganlık ilaçlarının işe yaramayacağı anlamına gelmez. Bir çalışmada, FSF düzeyi yüksek kadınlarda IVF tedavisini deneyen kadın vardı. Bazı kadınların tedaviye iyi yanıt verdiğini, diğerlerinin ise olmadığını belirtti. Yanıt verenler, iyi bir gebelik başarı oranına sahipti. Araştırmacılar, doğurganlık ilaçlarının işe yarayıp yaramadığını bilmenin en iyi yolunun denemek olduğu sonucuna vardılar. Sadece FSH düzeyleri kimin başarılı olacağını ve kimin kazanmayacağını tahmin edemez.

Normal FSH Seviyeleri Bebek Sahibi Olmak İçin Bekleyebileceğiniz anlamına mı geliyor?

Bazen kadınlar FSH seviyelerinin test edilmesini isterler, yakında bebek sahibi olmaya çalışıp çalışmayacakları veya daha fazla zamanları olup olmadıklarına dair bir fikir edinmek. Bu ev içi FSH testlerinin çekiciliğinin bir parçası. Normal bir sonuç alırsanız – insanlar yanlışlıkla düşünür – o zaman yaşa bağlı kısırlık konusunda endişelenmenize gerek yoktur.

Ne yazık ki, bu doğru değil. Bir çalışma, kadınların gebe kalma zorluğunun yaşa bağlı olarak başlayacağı yaşta normal olarak FSH seviyelerinin normal olabileceğini buldu. Yüksek FSH seviyeleri kötü bir işaret olsa da, normal FSH seviyeleri “iyi” bir işaret değildir. Bebek sahibi olmadan önce bekleyeceğiniz daha uzun yıllar olduğu anlamına gelmez.

FSH Seviye Testine Alternatifler

3. Gün FSH seviyeleri yumurtalık rezervlerini ölçmenin tek yoludur. Doktorunuz tanı koymadan önce çeşitli göstergelere bakma eğilimindedir.

Doktorunuz AMH seviyenizi de test edebilir. Anti-Müllerian hormonu PKOS ve over rezervlerinin teşhisine yardımcı olmak için kullanılabilir. FSH testi gibi, AMH de basit bir kan testidir. Ancak daha da iyisi, AMH seviyeleriniz döngü boyunca herhangi bir zamanda test edilebilir. Ayrıca, araştırma AMH’nin potansiyel yumurtalık rezervlerini daha doğru belirlediğini tespit etti.

FSH düzeyleriyle birlikte kullanılabilecek bir başka test ise antral folikül sayımı ultrasonudur. Bu, bir teknisyenin yumurtalıklarda belirli bir büyüklükteki folikül sayısını saydığı bir transvajinal ultrasondur. Antral folikül testinin bir dezavantajı, sonuçların teknisyenin yeteneğine bağlı olarak değişebilmesidir. Ancak, test faydalıdır ve doktorunuza potansiyel yumurtalık rezervleriniz hakkında daha iyi bir fikir verebilir.

Verywell’den Bir Kelime

Yalnız göründüğünde, FSH seviyeleriniz doktorunuza fazla bir şey söyleyemez. FSH seviyelerinin östrojen ve LH hormonu seviyelerine bakması gerekir. Ayrıca, yüksek FSH seviyeleri doğurganlık tedavisi başarısının düşük oranlarını gösterebilirken, normal FSH seviyeleri tedavinin sorunsuz ilerlemesini sağlamaz. Yumurtalık rezervlerini değerlendirmek söz konusu olduğunda, FSH en iyi yöntem değildir. Doktorunuz ayrıca AMH seviyenizi test etmeli ve muhtemelen bir antral folikül sayımı ultrasonu sipariş etmelidir.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir