1. Anasayfa
  2. Doğurganlık Zorlukları

Yumurtalık Rezervleri Testi Verimliğiniz Hakkında Ne Diyor?

Yumurtalık Rezervleri Testi Verimliğiniz Hakkında Ne Diyor?
0

Yumurtalık rezerv testi doğurganlık testinin temel bir parçasıdır ve IVF tedavisinden önce gerekli bir adımdır. Bazı yumurtalık rezervi testlerinin yapılması nispeten basittir ve doğurganlık testi ve tedavinizde erken olabilir. Diğer testler daha karmaşık veya invazivdir ve doğurganlık kliniğine gelene ve IVF tedavisini düşünene kadar yapılamaz.

Yumurtalık rezervleri ile ne kastediyoruz? Sonuçların çok iyi görünmüyorsa veya sonuçların çok iyi olması durumunda ne olur? Bütün bunlar biyolojik saatinize nasıl etki ediyor?

Makalede Neler Var?

Yumurtalık Rezervleri Neden Önemlidir

Doktorlar yumurtalık rezervleriniz hakkında konuştuğunda, yumurtalıklarınızdaki muhtemel yumurta miktarı hakkında konuşurlar.

Miktar derken, bu durumda, kesin bir sayımdan bahsetmiyoruz. Bir kadının yumurtalıklarında kaç tane potansiyel yumurta olduğunu tam olarak bilmenin yolu yoktur.

Daha spesifik olarak, zayıf yumurtalık rezervlerine sahip olmak, IVF tedavisi başarısının düşük olması anlamına gelir. Düşük yumurtalık rezervleri IVF iptali olasılığını artırır. Bu, döngünün ortasında tedavi durdurulduğu zamandır, çünkü doğurganlık ilaçları, yumurtalıkları yeterince yumurta üretmeleri için teşvik edemedi.

Bir kız çocuğu sahip olacağı tüm yumurtalarla doğar. Bir kız büyüdükçe yumurtalıklarındaki yumurta sayısı azalır. Yumurtaların kalitesi de düşer, bu da 35 yaş ve üstü kadınlarda düşük ve doğum kusur riskinin artmasına neden olur.

Ancak deneyimlerden bildiğiniz gibi, rahimdeki yumurtaların nicelik ve kalitesindeki tek faktör yaş değildir.

Genç bir kadının yumurtalıklarında anormal derecede düşük sayıda yumurta olması mümkündür. Ayrıca, 40 yaşlarındaki bir kadının, yumurtalıklarında diğer yaşlara göre ortalamanın üzerinde bir yumurta sayısına sahip olması da mümkündür.

Yumurtalık rezervi testinin yapıldığı yer burasıdır.

Yumurtalık rezervi testleri, doktorunuzun, yaşınızdaki diğer kadınlara göre, beklenenden daha zayıf veya daha iyi cevap verebilecek olup olmadığınızı belirlemesine yardımcı olabilir.

Yumurtalık rezerv testi iki ana nedenden dolayı yapılır: kısırlık nedeninin teşhisi ve yumurtalıklarınızın fertilite tedavisine nasıl cevap verebileceği konusunda içgörü.

Tanı Aracı Olarak Over Rezerv Testi

Doktorunuzla doğurganlık endişeleriniz hakkında konuştuktan sonra, jinekoloğunuz hormon seviyenizi kontrol etmek için bazı temel kan çalışmalarını isteyecektir.

Test edilen hormonların bazıları doktorunuza olası yumurtalık rezervleri hakkında bilgi verecektir.

Test edilen ilk hormonlardan biri 3. gün FSH seviyenizdir. Anormal derecede yüksek FSH seviyeleri, zayıf over rezervlerinin bir işareti olabilir.

FSH seviyeleri yüksek olabilir çünkü daha yaşlısınızdır ve bu nedenle yüksek FSH seviyesi yaşlanmanın ve doğurganlığın azalmasının normal bir parçası olarak kabul edilebilir. Hamile kalmaya çalışıyorsanız, bu kötü bir haber, ancak mutlaka sizinle “yanlış” bir şey olduğuna dair bir işaret değil.

Bununla birlikte, bazen genç kadınlar anormal derecede yüksek FSH seviyelerine sahip olabilir.

Yumurtalık rezervinin kötü olduğu tespit edilen genç kadınlara Primer Ovarian Yetersizlik veya POI teşhisi konulabilir. POI bazen Erken Ovarian Yetmezliği (POF) olarak da adlandırılır.

FSH seviyeleri, yumurtalık rezervleri için yalnızca bir test yöntemidir. Normal FSH seviyelerine sahip olabilirsiniz, ancak diğer over rezerv testleri, over rezervlerinizin idealin altında olduğunu bulabilir.

Yumurtalık rezervlerinin doğurganlık testinin yalnızca bir parçası olduğunu unutmayın. Mükemmel yumurtalık rezervlerine sahip olabilirsiniz, ancak yumurtlama veya yumurta kalitesiyle hala zorluk çekiyorsunuz. Ayrıca, endometrioz ve erkek kısırlığını göz önünde bulunduracak tubal ve uterin faktörler de vardır.

Sonra açıklanamayan kısırlığın sinir bozucu tanısı da var.

Doğurganlık Tedavi Başarısı ve Yumurtalık Rezerv Testi

Neden doğurganlık tedavisine devam edemediğinizi ve yumurtalık rezervi testini geçemediğinizi merak ediyor olabilirsiniz.

Sorun temel doğurganlık tedavisi ve temel IVF’nin zayıf over rezervlerinin üstesinden gelememesidir.

Çok yaygın bir yanılgı, IVF’nin doğurganlık sorununu hemen hemen çözebileceği yönündedir. Bu doğru değil.

Yumurtalık rezervleriniz düşükse, yumurtalıklarınızı uyarmak için kullanılan doğurganlık ilaçları işe yaramayabilir. Eğer ilaçlar alınacak yumurtaları teşvik etmiyorsa, döllenme ve embriyo transferine başlamadan önce döngüsünüz iptal edilebilir.

Bu sadece çok büyük gönül yarası oluşmasına neden olmaz, aynı zamanda finansal bir yüktür. IVF döngüsünde o noktaya kadar harcadığınız para kaybedilecektir.

Bu yumurtalık rezerv testinin birincil nedenidir. Böylece doktorlar, IVF döngüsünün iptal edilmesi muhtemel olan hastaları tarayabilir.

Ancak, yumurtalık rezervi zayıf olan bir kadının doğurganlık tedavisi alamadığı anlamına gelmez. Yumurta donörlü veya embriyo donörlü IVF, doktorunuza sorabileceğiniz bir seçenektir.

Ayrıca, zayıf over rezervleri tanısı almış olsanız bile IVF ile devam etmeyi seçebilirsiniz. Doktorunuz size etik olarak başarı şansının çok düşük olduğunu bildirmelidir, ancak klinik sizi tedavi etmeye istekliyse bu, IVF’yi kendi yumurtalarınızla deneyemeyeceğiniz anlamına gelmez.

Sadece ileriye giderek finansal ve duygusal risk aldığınızı bilin.

Yumurtalık rezerv testiniz mükemmelden daha fazla olursa ne olur? Başka bir deyişle, ya spektrumun karşı tarafındaysanız?

Evet, yumurtalık rezervi testlerinin yumurtalıklarınızın fertilite ilaçlarına aşırı tepki verebileceğini bulması mümkündür.

Bu kötü bir haber değil, ama iyi bir haber değil. Bu, over hiperstimülasyon sendromu (OHSS) gibi komplikasyon riskinizin daha yüksek olduğu anlamına gelir. PKOS’lu kadınlar genellikle bu sorunla karşı karşıya kalırlar.

Doktorunuz bu durumda daha düşük dozda ilaç verebilir veya IVF tedavisi için farklı bir protokol seçebilir, bunlardan biri komplikasyon riskini azaltır.

Ne Test Size Söyleyemez?

Yumurtalık rezerv testi size yumurta kalitesi hakkında fazla bilgi veremez.

Zayıf over rezervleri tanısı konan bir kadının daha kaliteli yumurtalara sahip olması daha olasıdır. Ancak, yumurtalık rezervleri iyi olan bir kadının kaliteli yumurtaları alınamayabilir.

Başka bir deyişle, IVF sırasında çok sayıda yumurta almak mümkündür, ancak daha sonra yumurtaların hiç biri döllenmez. Veya bir kadının, düşük yumurta veya embriyo kalitesinden veya erkek kısırlık faktörlerinden dolayı düşük riski olabilir.

Gelecek bize yumurta veya embriyo kalitesinin belirlenmesine yardımcı olacak testler getirebilir, ancak kanıtlanmış ve güvenilir hiçbir şey mevcut değildir.

Ayrıca yumurtalık rezervi testlerinde iyi sonuçlar elde etmek mümkündür, ancak yine de doğurganlık ilaçlarına açıklanamayan zayıf bir tepkiye sahip olmak ve iptal edilmiş bir IVF döngüsü ile sonuçlanmak mümkündür.

Tüp bebek başarısı, geri alım için yeterli yumurta elde etmekten daha fazladır. Gerçek IVF başarısı gebelik anlamına gelir ve yukarıda belirttiğimiz gibi, yumurta miktarı büyük, karmaşık bir resmin sadece bir kısmıdır. Yumurta kalitesi , tubal ve uterus faktörleri ve erkek fertilitesi, fertilite tedavisi başarısı için sizin için bir olasılıktır.

Kötü sağlık alışkanlıkları da zayıf yumurta ve sperm kalitesinde rol oynayabilir ve bu da IVF’nin başarı şansını etkileyebilir.

Yumurtalık Rezervleri ve Yaşınız

IVF tedavisi ve gebelik başarısında yaş bir faktördür. Sadece yaşına veya sadece bir yumurtalık rezervi testinin sonuçlarına bakamazsınız. Bilgi birlikte düşünülmelidir.

Örneğin, 40 yaşında bir kadın yumurtalık rezervi testinde iyi sonuçlar elde etse bile, IVF başarısı için elde edilen oran aynı sonuçlarla 25 yaşın altında.

Erkek eşinin yaşını da görmezden gelme. Doğurganlığı da kadınlarda olduğu kadar dramatik olmasa da yaşla birlikte azalır.

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir