1. Anasayfa
  2. Doğurganlık Zorlukları

Clomid Challenge Testi (CCCT)

Clomid Challenge Testi (CCCT)
0

Clomid mücadelesi, bazen IVF tedavisinden önce yapılan bir fertilite testidir. Test aynı zamanda bir clomiphen sitrate challenge testi veya CCCT olarak da bilinir.

Test, vücudunuzun fertilite ilaçlarına ve yumurtalık stimülasyonuna olumlu tepki gösterip göstermeyeceğini tahmin etmek içindir. Tüp bebek tedavisi pahalı olduğundan – duygusal ve fiziksel olarak – bu testi tedaviye başlamadan önce yapmak hayal kırıklığı, zaman kaybı ve para kaybını önlemenize yardımcı olabilir.

Ancak her doktor Clomid meydan okuması yapmaz. İşte doktorunuzun Clomid’e meydan okuma emri vermesi ya da vermemesinin nedeni, nasıl yapıldığı ve sonuçların ne anlama geldiğidir.

Makalede Neler Var?

Doktorunuz Neden Bir Clomid Challenge Testi Yapabilir?

Clomid zorluk testi, yumurtalıklardaki yumurtaların kalitesini ve miktarını değerlendirmek içindir. Doktorunuz yumurtalık rezervlerinizi test etmekten bahsettiğinde, onun anlamı budur. Yumurtalarınızın ne kadar sağlıklı ve ne kadar bol olduğuna dair bir test.

Clomid zorluk testi, yumurtalık rezervlerini test etmenin birçok yolundan sadece biridir ve herkes bunun en iyi seçenek olduğunu kabul etmemektedir. (Aşağıdaki konuda daha fazlası)

Bazı klinikler tüm hastalarına Clomid mücadelesi verir, ancak çoğu yalnızca belirli kriterler karşılanırsa testi yapar. Doktorunuz, eğer:

  • Belirli bir yaşın üzerindesiniz. Genellikle 37 yaş üstü, ancak bazı doktorlar testi 35 yaşın üzerindeki tüm kadınlar için sipariş eder.
  • FSH seviyeniz yüksekti. Temel doğurganlık testinizin bir kısmı adet döngüsünüzün üçüncü gününde FSH hormon seviyelerinize bakan bazal FSH testini içeriyordu. Sonuçlarınız sınırda yüksek veya yüksek ise, doktorunuz Clomid mücadelesi yapmak isteyebilir.

Bazı doktorlar Clomid tedavisi sırasında bir Clomid mücadele testi yapacaklar. Gereken tek şey, daha sık kan çalışması ve muhtemelen bir ultrason.

Bununla birlikte, çoğu zaman, bir klinik IVF tedavisine başlamadan ve bazen de IUI tedavisinden önce bir Clomid mücadelesi yapar.

Tüp bebek tedavisi sırasında doğurganlık ilaçları, yumurtalıklarınızı geri almak için yeterli yumurta üretecek kadar iyi uyarmazsa, döngü iptal edilir. Bu noktada tedavi için harcanan tüm para, duygusal baskıdan bahsetmeden değil, kaybedilecek.

Clomid zorluk testi, yumurtalıklarınızın tedavi için zaman ve para harcamadan önce olumlu tepki gösterip göstermediğini belirlemek içindir.

Doktorunuz Neden Bir Clomid Challenge Testi Düzenlemiyor

Araştırma, Clomid Challenge’ın gerçekten IVF yetmezliğini öngörme yeteneğine sahip olup olmadığını sorguladı. Bazı çalışmalar SKK’nın IVF başarısının olasılığını tahmin edebileceğini bulsa da, diğer çalışmalar testin kapsayıcı ya da diğer over rezerv testleri kadar iyi olmadığını tespit etmiştir.

Örneğin, bazı araştırmalar, döngünüzün 3. gününde sadece bir kan testi olan FSH bazal testinin IVF yetmezliğini öngörmedeki Clomid mücadelesi kadar doğru olduğunu bulmuştur.

Diğer çalışmalar, antral folikül sayımının (ARC), over rezervlerini tahmin etmede Clomid mücadelesinden önemli ölçüde daha doğru olduğunu bulmuştur. Bir antral folikül sayısı, bir transvajinal ultrason içerir ve herhangi bir ilaç almayı gerektirmez.

Clomid zorluk testi Clomid’i almanızı gerektiriyor olsa da – yan etkileri ve riskleri olan bir ilaç – FSH bazal testi ve antral folikül sayısı önemli ölçüde daha az risklidir.

Clomid zorluğuyla ilgili bir diğer sorun, teste giren hastalarda endişe yaratmasıdır ve bu endişe verdiği sonuçlara bile değmeyebilir (veya vermez).

Bu nedenlerden dolayı, bazı doktorlar Clomid meydan okuma testi yapmamayı tercih ediyor.

Clomid Challenge Testi Nasıl Yapılır?

Her zaman olduğu gibi, doktorunuz tarafından size verilen talimatları izlemelisiniz.

Genel olarak, bir Clomid test, adet döngüsünün 2, 3 veya 4. gününde kan almanızı gerektirir. Bu bir laboratuara gönderilecek ve FSH ve östradiol seviyelerine bakacaklar.

Daha sonra, 5, 6, 7, 8 ve 9. günlerde, 100 mg clomiphen sitrat alacaksınız. Genellikle, bu aynı anda alınan iki 50 mg tablet olacaktır, ancak emin değilseniz doktorunuza sorun.

Ardından, 10. günde, FSH seviyenize tekrar bakmak için başka bir kan alınacaktır.

Bazı doktorlar ayrıca, yumurtalıklardaki olgunlaşan folikülleri saymak ve ölçmek için transvajinal bir ultrason sipariş eder.

Yan etkiler

Doğurganlık tedavisi için Clomid alan biriyle aynı yan etkileri yaşayabilirsiniz. Aslında, doktorunuz testi size kısırlık için de tedavi ettikleri bir döngü boyunca uygulayabilir.

Anovülasyon için Clomid ile tedavi edilmekle Clomid mücadele testine sahip olmak arasındaki tek fark, mücadele sırasında daha fazla kan çalışmanızdır.

Ancak, daha önce Clomid aldığınız için zaten bir Clomid testinden geçtiğinizi varsaymayın. Doktorunuz o sırada ek kan çalışması veya ultrason yapmamış olabilir.

Doktorunuzla test sırasında belirlediğiniz herhangi bir semptom hakkında konuşun.

Ayrıca Clomid mücadelesinde korunmasız seks yaparsanız, gebe kalabileceğinizi ve ikiz hamile kalma riski altında olduğunu unutmayın.

Clomid Challenge Testi için Normal Sonuç

Normal sonuçlar laboratuardan laboratuvara biraz farklılık gösterir, bu nedenle sonuçlarınızın kliniklerinde normal kabul edilip edilmediğini bilmek için sonuçlarınızı doktorunuzla görüşmeniz gerekir.

Bir çalışmaya göre, FSH seviyesinin 3.1 ile 10,0 IU / I arasında olması normal aralıkta kabul edilir.

FSH seviyesinin 10.0 IU / I’den yüksek olduğu, 24 IU / I’nin ise çok yüksek bir FSH seviyesi olduğu kabul edildi.

FSH sonuçlarınız Clomid mücadelesinde ne kadar yüksek olursa IVF tedavisi sizin için o kadar başarılı olacaktır.

Bir çalışmada, Clomid mücadelesinden geçen kadınların% 76’sının normal sonuçlara ve iyi yumurtalık rezervlerine sahip olduğu, kadınların% 24’ünün Clomid mücadelesini “başarısız” olarak kabul ettiği düşünülmüştür. Diğer çalışmalar, kadınların çok daha küçük bir yüzdesinin, Clomid mücadelesinden sonra IVF tedavisinden diskalifiye edildiğini tespit etti.

Bir Clomid tehdidi sırasında estradiol seviyeleri de dikkate alınır. 3. günde normal bir sonuç 25-75 pg / ml arasında bir şeydir.

Clomid mücadelesinde normal bir sonuç almanın IVF’nin sizi hamile bırakacağı veya yumurtalıklarınızın fertilite ilaçlarına olumlu tepki vereceği anlamına gelmediğini unutmayın.

Bu testte, demek zorunda kalması gereken tek sonuç, zayıf bir sonuçtur.

Clomid mücadelesinde zayıf yapmak, IVF’nin sizin için başarılı olamayacağı olasılığını artırır.

Clomid challenge testinde iyi yapmak, IVF tedavisine gebe olup olmayacağınız konusunda pek bir şey ifade etmiyor.

Clomid Challenge Test Başarısızlığı Sonrası Ne Olur?

Genellikle, eğer bir Clomid mücadelesi testi sırasında sonuçlarınız iyi değilse, doktorunuz size IVF tedavisi başarısı ihtimalinizin düşük olduğunu bildirecektir.

Kliniklerin çoğu Clomid test sonuçlarınızla birlikte diğer over rezerv testi sonuçlarını da dikkate alacaktır. Herkesin CCCT’nin yumurtalık rezervlerinin en iyi testi olduğunu kabul etmediğini unutmayın.

Bir sonraki adım doktorunuza ve size bağlı olacaktır.

Bazı klinikler Clomid mücadelesinde başarısız olan kadınlara IVF tedavisi sunmayı reddetti. Veya, yalnızca hasta yumurta donörü IVF’sini sunacaklardır.

Yumurta bağışında yumurtalık rezervleriniz önemli değildir.

Yumurta vericisine sahip IVF, IVF’den geçen iyi yumurtalık rezervine sahip kadınlardan daha iyi başarı oranlarına, hatta daha iyi başarı oranlarına sahiptir. Ancak pahalıdır ve herkes bir yumurta bağışçısı kullanmak istemez.

Embriyo donörü IVF de dikkate alınması gereken bir seçenektir, ancak doktorunuz bundan bahsetmeyebilir. Embriyo bağışçısı IVF, yumurta veren IVF’den daha ucuz ve geleneksel IVF’den daha ucuzdur. Bu yüzden sormaya dikkat edin.

Eğer donör rotasına gitmek istemiyorsanız ve kliniğiniz sizi geri çevirir ve sizi tedavi etmeyi reddederse, bunun kısmen kendi IVF başarı oranlarını zedelemek istemedikleri için olabileceğini unutmayın.

Bazı klinikler, zayıf yumurtalık rezervi olan kadınlara yardım konusunda uzmanlaşmıştır. Yumurta donörü IVF sizin için en iyi seçenek olabilir, ancak doğurganlık sorunlarınız konusunda deneyimli bir doktorla çalışıyorsanız daha iyi olur.

Geleneksel IVF’ye devam etmek istiyorsanız, başarı şansınızın düşük olduğunu bilerek, bazı doktorlar size tedaviyi teklif etmeye istekli olabilir.

Bununla birlikte, bunun sizin çıkarınıza uygun olup olmadığı bir tartışma konusudur.

Zaman, para ve duygularınızı tedaviye yatırmadan önce ikinci bir görüş almak muhtemelen en iyi yoldur.

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir