1. Anasayfa
 2. Yaşlar ve Aşamalar

Çocuklar İçin Okul Otobüsü Güvenliği

Çocuklar İçin Okul Otobüsü Güvenliği
0

Okul otobüsleri diğer araçlara kıyasla oldukça güvenli ulaşım şekilleridir. Okul otobüsü büyüklüğü, yapısı ve tasarımı, Ulusal Karayolu Güvenliği Trafik İdaresi’ne (NHTSA) göre yolcu koruması için en iyi araçlardan biri. Birçok anne-baba, aslında, en büyük okul otobüsü güvenliği risklerinin, bir otobüse yaklaştığı zaman değil, bir binanın yakınındayken sınıf öğretmenine maruz kaldığını fark etmeyebilir.

Her yıl 5-18 yaş arası yaklaşık 500 öğrenci, okul yolculuğu saatlerinde binek araç kazalarında ölmekte ve her yıl okula yürüyerek ya da bisikletle giderken bu yaş grubundaki yaklaşık 100 çocuk öldürülmektedir. Buna karşılık, NHTSA’ya göre her yıl 4 okul çağındaki çocuk okula ve okula otobüsle giderken öldürülüyor.

Makalede Neler Var?

Küçük Çocuklar ve Okul Otobüsü Güvenliği

Daha küçük sınıf öğrencileri özellikle risk altındadır: Okulda araçla ilgili kazalarda ölenlerin en az yarısı 5-7 yaşları arasındaydı. Küçük çocuklar otobüse binmek veya inmek için acele etmekte ve trafik tehlikelerine daha az yatkın olma eğilimindedirler. Ayrıca daha kısadırlar, yani güvenliklerinde iki büyük tehlike vardır: Arabaları, çitleri ve diğer engelleri ve sürücüleri göremezler, sonra da onları göremezler.

Çocukları okul otobüsü içinde veya yakınında güvende tutmak için, onlara okul otobüsü güvenliğinin temel kurallarını öğretin. Çocuğunuzla birkaç kez otobüs güvenliği kurallarını aşınız ve bunları okul yılı boyunca pratik yapınız.

Çocuğunuzun Önemini Öğretin Okul Otobüs Güvenliği

 • Çocuğunuzu okul otobüsü durağına ve oradan yürüyün. Uzmanların çoğu, 10 yaşın altındaki çocukların genellikle beklenmeyen tehlikelerle başa çıkamadıklarını belirtmektedir. Orta okulda olana ve okula kendi başlarına yürüyebilinceye kadar, çocuğunuzun okul otobüsüne binip inerken okul otobüsü durağında bir yetişkine sahip olmak iyi bir fikirdir.
 • Çocuğunuz otobüse binmek için okul otobüsü durağında beklerken, okul otobüsü yaklaştığında onu kaldırımdan uzaklaştırın (yaklaşık üç büyük adım). O zaman otobüs tamamen durduktan sonra öne çıkabilir ve okul otobüsü şoförü kapıları açar.
 • Ona okul otobüsüne binerken asla kollarını, bacaklarını veya vücudunun herhangi bir bölümünü camdan sokmaması gerektiğini hatırlat.
 • Caddeyi okul otobüsünün önünden geçmesi gerekiyorsa, otobüsün önünden en az 10 metre (beş büyük, abartılı adım boyunca) uzaklaşmasını ve okul otobüsünün onu görüp dalga geçmesini sağlayın geçmeden önce onu ileri.
 • Otobüsün altına düşmüş herhangi bir şeyi almak için asla yere düşmemesini söyle. Okul otobüsü sürücüsünden ya yapmasını ister ya da otobüs çekildikten sonra başka bir yetişkinin almasını ister. (Bu sadece bir okul otobüsü için değil, başka herhangi bir araç için geçerlidir.)
 • Ona, otobüse binerken ya da inerken izleyebilecek bir yetişkin olmadan asla okul otobüsüne yaklaşmamasını ve özellikle otobüsün tekerleklerine asla yaklaşmamayı hatırlatmasını hatırlatın.

Çocuğunuza bu önemli okul otobüsü güvenliği kurallarını öğretmek, onu okul yılı boyunca ve her zaman motorlu taşıtların etrafında olduğu zaman sağlıklı ve güvende tutmanın önemli bir parçasıdır.

  İlginizi Çekebilir

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir