1. Anasayfa
  2. Bebekler

Bebeğinizi arkaya bakan bir araba koltuğunda tutmak ne kadar

Bebeğinizi arkaya bakan bir araba koltuğunda tutmak ne kadar
0

Birçok anne-baba, bebeklerinin arkaya bakan bir araba koltuğunda ne kadar kalması gerektiğini soruyor. Aslında kesin bir zaman çizelgesi yok! Şimdi kural, bebeklerin araç koltuğunun sınırlarına mümkün olduğunca arkaya bakan oto koltuklarında durmaları gerektiğidir.

En az 2 yaşına kadar arkaya dönük ve sonra mümkünse ötesine binmek, ebeveynlerin kuvvetle göz önünde bulundurması gereken büyük güvenlik avantajlarına sahiptir. Aslında, bu konuda yapılan en son çalışma, 2 yaşına kadar arkaya dönük kalmaları durumunda , küçük çocukların beş kata kadar daha güvenli olduğunu göstermektedir .

Bebeğin araba koltuğunun etrafında döndürülmesi acelenin bir kilometre taşı değildir. Aslında güvenlikten bir adım ötede, bu yüzden büyük geçiş yapmak için acele etmeyin!

Makalede Neler Var?

Eski Tavsiyeler

Bebeklerin 1 yaşına geldiğinde, iyi niyetli kaynaklardan 20 pound öne bakabileceklerini duymuş olabilirsiniz. Yine de bu eski standart. İlk doğum günlerinin ötesinde arkaya bakan bir araba koltuğunda kalırlarsa, tüm çocuklar daha güvenlidir. Araba koltuklarında arkaya dönük daha yüksek ağırlık sınırları sayesinde, neredeyse tüm bebekler 2 yaş ve üstü için arkaya dönük kalabilir.

ABD’deki bazı eyaletler, 2 yaşına kadar arkaya bakan koltukları gerektirmek için çocuk yolcu güvenliği yasalarını güncellemeye başladı.

Birçok eyalette, bebeğinizin öne bakan bir araba koltuğuna binmek için bir yaşında olması gerektiğini söyleyen yasalar vardır ve birçok araba koltuğu da bu minimum standardı kullanır. “Önden bakan araba koltuğu” ile birlikte baskıda “1 yaşında” görünmesi, birçok ailenin küçük çocuklarının ileriye dönük çok gençlere geçmesinin güvenli olduğuna inanmalarına neden olur.

Yeni ebeveynler, araba koltuğu güvenliği önerileri söz konusu olduğunda doğal olarak ailelerine ve ebeveynlerine ebeveynlik deneyimleri yaşarlar. Aileniz ve arkadaşlarınız yenidoğanlara ve küçük çocuklara sahip olmaktan birkaç yıl uzaktaysa, araba koltuğu tavsiyelerinin güncelliğini yitirmesi mümkün ve hatta muhtemeldir.

İleriye Doğruya İzin Verilir

  • 1 veya 2 yaş (duruma göre)

  • 20 sterlin

Arka Yüzüyle Daha İyi

  • 2 yaşına kadar

  • Çocuk arkaya bakan koltuk için ağırlık sınırını geçinceye kadar

Neden Arka Yüzleşmeli?

Araba koltukları, bazı çarpma kuvvetlerini emmek ve kalan çarpma kuvvetlerini vücudun daha geniş bir bölgesine yaymak için tasarlanmıştır. Yetişkinler için emniyet kemerleri vücudun en güçlü kısımlarına, kalçalara ve omuzlara kuvvet dağıtır. Bebeklerde çarpma kuvvetlerine dayanacak kadar güçlü vücut parçaları yoktur, bu nedenle arkaya bakan araba koltuğu çarpma kuvvetlerini tüm sırt, boyun ve baş boyunca dağıtır ve vücudun herhangi bir yerine daha az baskı uygular. Hala hassas bir boynun desteklemesi için büyük ve ağır olan bebeğin başı, arkaya bakan bir araba koltuğu ile daha iyi desteklenir.

Pediatri’nin Nisan 2011 sayısındaki bir rapora göre, küçük bir bebeğin omurgasının kemikleri ve bağları 2 inç’e kadar uzayabilirken, omurilik sadece 1/4 inç kadar uzayabilir. Bu, eğer omurganın bir çarpışmada gerilmesi için zorlanırsa, omurilik kırılma riski taşır, bebeği beyin hasarı veya felçle terk eder.

Bebekler ve küçük çocuklar için ciddi baş ve boyun yaralanmalarının görülme sıklığı arkaya bakan araba koltuklarında büyük ölçüde azalır.

Ek destek ve çarpışmada arkaya bakan bir araba koltuğunun hareket şekli bebeğinize en iyi hayatta kalma şansını ve bir çarpışmada daha az yaralanma şansı verir. Çarpma kuvvetini tahmin etmenin basit yolu ağırlık çarpı hızıdır. 30 kilometrelik bir çarpışmada 10 kiloluk bir bebek yaklaşık 300 kilo kuvvet görecektir. Arkaya bakan bir araba koltuğu, daha büyük bir vücut bölgesine 300 kilo kuvvet uygulayarak bebeğin daha az yaralanmasına neden olur. Fark, çarpışma testinde öne bakan ve öne bakan araba koltuklarını karşılaştıran bir videoda görülebilir.

Bebeğim İleriye Doğru Olmak İstiyor!

Bebeğinizin bacakları koltuğa arkaya dokunsa veya arkaya dönükken bebek ağlasa bile, bebeğin arkaya bakan ağırlığına veya araç koltuğunun boy sınırına ulaşana kadar arkaya dönük durması gerekir. Çoğu dönüştürülebilir araba koltuğu artık arkaya dönük 35-40 pound ağırlık sınırına sahip, bu nedenle yürümeye başlayan çocuğunuzun daha uzun değilse arkaya doğru 2 yaşında kalmasını sağlamalısınız. Bazı çocuklar araba koltuğuna oturmaktan asla hoşlanmazlar ve ağlayabilirler. Bununla birlikte, düzgün bir şekilde sınırlandırılması, bir bebeğin veya bir yürümeye başlayan çocuğa, başka bir gün ağlamak için bir çarpmadan hayatta kalma ihtimalini arttırır.

Birçok anne-baba, bebeklerinin çarpışmada kırılmış bacaklarına maruz kalacağından endişe eder, çünkü bebeğin bacakları koltuğa arkaya dokunur veya arkaya dönükken sıkışık görünür. Bununla birlikte, bebeğinizin bacaklarını kıracak kadar şiddetli bir çarpışmada, bebeğiniz veya yürümeye başlayan çocuğunuzun öne dönük olması durumunda ciddi boyun yaralanmalarına neden olacak kadar kuvvetin olacağını hatırlamak önemlidir. Yaralanmalar arasında seçim yapmak hiç eğlenceli olmasa da, tam iyileşme şansı kırık bacaklar için kırılmış boyunlardan daha fazladır. Benzer şekilde, bebeğiniz arkaya bakan bir araba koltuğundayken telaşlanırsa, onu mutlu tutmak için bebeği döndürmek kolay görünebilir. Yine de, ürkütücü bir bebek veya ciddi baş, boyun ve omurga yaralanması olasılığı arasında seçim yapıyorsunuz.

1 Yaşındaki Araba Koltuğuna mı ihtiyacınız var?

Bebekler 1 yaşına geldiğinde, pek çok anne-baba, taşıyıcı kol ile arkaya dönük sadece bebek araba koltuğunu geçmeyi düşünür. 1 yaşındakiler için yeni bir araba koltuğuna ihtiyacınız varsa birçok seçenek var! Unutmayın, araba koltuğu güvenlik savunucuları, bebeklerin koltuğun ağırlık sınırına kadar arkaya bakan bir araba koltuğunda kalmasını ya da en azından 2 yaşına kadar kalmasını tavsiye eder, bu nedenle hem arkaya dönük hem de öne doğru çalışabilecek bir araba koltuğu bulmak isteyeceksiniz -facing. Yüksek bir arkaya bakan ağırlık limiti ve uzun bir kabuğa sahip bir araba koltuğu arayın ve mümkün olduğunca arkaya dönük kullanın.

Günümüzde birçok araba koltuğu, 4 yaşından küçük ve belki öteye kadar olan ortalama bir çocuğa uyması gereken 50 pound’a kadar arkaya dönük ağırlık sınırlarına sahiptir. Bebeğinizin ağırlık sınırına karşı güvenli bir şekilde bakmayacak kadar uzun olmadığından emin olmak için üreticinin arkaya dönük yükseklik sınırını da kontrol etmelisiniz.

Çoğu bebekler arkaya bakan uzakta yaş 2 ötesine kalması gerekir.

Çocuğunuzu neden arkaya dönük tutmak istiyorsunuz? Çarpma verileri, yukarıda belirtilen nedenlerden dolayı arkaya doğru seyir sırasında herhangi bir kişinin kaza sırasında daha güvenli olduğunu göstermektedir. Bebeğinizin boynu şimdi bazı öne bakan çarpma kuvvetlerine dayanacak kadar güçlü olsa da, arkaya bakan bir araba koltuğunda daha iyi korunur, çünkü bu koltuk kuvveti hala daha büyük bir vücut bölgesi üzerinde dağıtır ve genç baş ve boyunlarına daha iyi destek.

Alt çizgi

Arkaya bakan bir araba koltuğu, bebekler ve küçük çocuklar için en iyi korumayı sağlar ve araba koltuğu sınırlarına mümkün olduğu kadar uzun süre uygun şekilde kullanılmalıdır. Bebeğinizin bir yıl ve 20 pounddan hemen sonra dönmesi önerilmez. Yaralanma Önleme Dergisi’nde yapılan 2007 tarihli bir çalışma, 2 yaşın altındaki arkaya dönük çocukların çarpma sırasında ölme veya ciddi şekilde yaralanma ihtimalinin yüzde 75 daha az olduğunu gösterdi. NHTSA’ya göre, arkaya bakan bir araba koltuğu hiçbir kısıtlama olmadan yüzde 71 daha güvenli ve öne bakan bir araba koltuğu hiç bir kısıtlama olmadan yüzde 54 daha güvenli. Bebeğinizin arka koltuğa bakacak şekilde oturması en güvenli seçimdir. Arkaya bakan ağırlık ve yükseklik sınırlarını bulmak için araba koltuğu talimat kitabını veya araba koltuğu tarafındaki etiketleri kontrol edebilirsiniz.

Heather Corley sertifikalı bir Çocuk Yolcu Güvenliği Teknisyeni-Eğitmenidir.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir