1. Anasayfa
  2. Bebekler

LATCH veya Emniyet Kemeri Oto Koltuğu Kurulumu için Daha Güvenli mi?

LATCH veya Emniyet Kemeri Oto Koltuğu Kurulumu için Daha Güvenli mi?
0

Araba koltukları iki farklı yöntemle kurulabilir – araç emniyet kemeri ya da Çocuklar için Alt Dübel ve Tethers anlamına gelen LATCH. Birçok anne-baba, hangi seçeneğin bebeği veya çocuğu için en güvenli olduğunu merak eder. Hem LATCH hem de emniyet kemeri genel olarak eşit derecede güvenlidir, ancak birinin diğerinden daha güvenli olup olmadığı tamamen çocuğunuza, aracınıza ve size bağlıdır. Yine de bir yerleştirme yöntemi, bebeğinizin koltuğu için dikkatlice seçilmelidir. Bir araba koltuğu takmak için hem LATCH hem de emniyet kemerini kullanmak güvenli değildir.

Makalede Neler Var?

Emniyet Kemeri

Taşıt emniyet kemeri, her zaman, araba koltuğunun kemer yollarından geçirildiği ve içeri girdiği, geleneksel bir şekilde kullanılabilir. Emniyet kemerinin kendisi kilitlenir ve sıkılır veya araç koltuğunda yerleşik bir kilit araba koltuğunu sıkıca yerinde tutun.

Emniyet kemeri kurulumunun avantajı, emniyet kemerlerinin herhangi bir araçta kolayca bulunabilmesidir. Araba koltuğunu tek bir araca monte etmeyi denediğinizde, hangi kayış yolunu kullanacağınızı ve kilitlenmeleri nasıl devreye sokacağınızı zaten bildiğiniz için, çoğu zaman başka bir araca taşımak oldukça kolaydır. Araba koltuğunu, daha eski olan ve LATCH sistemi için ankrajı olmayan araçlara da takabilirsiniz. Araba koltuğunu, sürücü koltuğu dışındaki hemen hemen tüm araç konumlarına takabilirsiniz, çünkü daha düşük çapa sahip konumlarla sınırlı değildir. Çocuğunuz hala arkaya bakıyorsa, araba koltuğunu aktif bir ön hava yastığının önüne monte edemezsiniz.

Emniyet kemeri montajı için bir başka olası avantaj, bazı yeni araba koltuk kilitlerinin kullanım kolaylığıdır. Bazı araba koltukları, emniyet kemerini kenetleyen ve çok az çabayla sıkıştıran ve sıkan kilitleme mekanizmalarına sahiptir. Bunun bir örneği Britax Maratonu Sıkı araba koltuğu. Araba koltuğunun bir kısmını bagaj kapağı gibi açıyorsunuz, emniyet kemerini geçiyorsunuz ve ardından sıkı bir montaj için bagaj tipini kapatıyorsunuz. İnanılmaz derecede basit.

Çeşitli emniyet kemeri sistemlerine ve bunların bir oto koltuğu takmada nasıl kullanılabileceklerine aşina olsanız bile, araç kullanım kılavuzunu kontrol etmelisiniz. Gerekirse emniyet kemerini nasıl kilitleyeceğinizi ve aracınıza özel önemli kurulum ayrıntılarını size söyleyecektir.

LATCH Kurulumu

LATCH kurulumu 15 yıldan fazla bir süredir kullanılmaktadır ve birçok bileşene sahiptir. Araçta, metal halkalar gibi görünen alt çapa setleri vardır. Bunlar bazen araç koltuğunun çarpmasına veya çatlamasına girer veya bazen koltuktan dışarı çıkar. Çoğu araçta, her biri arka koltuk dıştan takma konumda olmak üzere iki set alt dübel bulunur. Bir kaç araç üç arka koltuk pozisyonunda da alt dübel takımlarına sahip olabilir. Üçüncü oturma sırasına sahip araçlarda, alt bağlantı setleri orta ve üçüncü sıralar arasında ayrılabilir. Alt dübellerin araçta nerede olduğunu size bildirmek için bir etiket, düğme veya baskılı alt dübel sembolü olacaktır. Bu alt ankrajları kolayca bulabilseniz bile, aracınızın kullanım kılavuzunun LATCH bölümünü okumalısınız. Size aracınıza özel kurulum önerileri verecektir.

Bağlama çapası, LATCH sisteminin aracınızdaki ikinci kısmıdır. Alt çapalara benziyor, ancak sadece bir tane var ve tipik olarak araç koltuğunun arkasına yerleştirilmiş olmasına rağmen, birçok araç amaçlandığı koltuğun arkasında zeminde bağlama çapasına sahip. Bazı araçlarda, genellikle SUV’lar, arka koltuğun üstündeki ve arkasındaki tavanda bir bağlantı çapasına sahiptir. Araç kullanıcı el kitabı, aracınızdaki herhangi bir bağlama çapasının tam yerini verebilir.

Her bir alt ankraj takımı ile birlikte bir bağlama ankrajı olacak ve ayrıca emniyet kemeri montajı ile birlikte kullanılabilecek ilave bağlama ankrajları da olabilir. Kamyonet için, bağlama çapaları diğer araçlardan çok farklı görünebilir. Hatta metal yerine dokuma halkaları bile olabilirler. Bu tip bağlama çapasını nasıl kullanacağınızı öğrenmek için araç kullanım kılavuzunu okumalısınız. Birden fazla araba koltuğunun ankrajı paylaşabileceği türlerden biridir.

LATCH sisteminin üçüncü parçası araba koltuğunun üzerindedir. Tek bir dokuma kayış veya araba koltuğunun her iki tarafına takılı bir kayış olacak ve bunlar aracın alt bağlantılarını bağlayan konektörlerle olacaktır. Bazı araba koltuklarının dokuma yerine sert bir tutturma sistemi vardır. Bu, araba koltuğundan çıkan ve araçtaki alt bağlantılara basitçe tıklanan sabit parçalardan oluşur. Ön koltukta kullanılabildiği için araba koltuğunun üst kısmı da olacaktır. Bağlantının sonunda, araçtaki bağ bağlantısına kanca yapan bir konektördür.

LATCH sisteminin temel avantajı kullanım kolaylığıdır. Emniyet kemerinden daha güvenli olmayacak şekilde tasarlandı, ancak araba koltuğu kurulumunu basitleştirmek için, ebeveynlerin bu kadar farklı emniyet kemerlerini kilitlemeyi öğrenmeleri gerekmedi. Bazı araba koltukları için, özellikle arkaya bakan araba koltukları, alt ankrajlarla kurulumun bir başka avantajı, araba koltuğunun, aracın emniyet kemerinin omuz kısmından gelen basınç nedeniyle yana yatma ihtimalinin daha düşük olmasıdır. Diğer araba koltukları LATCH ile inanılmaz kurulum kolaylığı sunar.

Arka ve ileriye dönük olarak kullanılabilecek bir dönüştürülebilir araba koltuğu ise dokuma kayışının nasıl yönlendirileceği de dahil olmak üzere, araba koltuğunuzdaki belirli LATCH parçaları hakkında bilgi için araba koltuğu kullanım kılavuzuna bakın. Yandaki araba koltuğu etiketleri de LATCH kullanımı konusunda bazı temel talimatlar verecektir.

Bebeğim için hangisi daha güvenli?

Her şey araçta hangi montaj yönteminin en iyi sonucu verdiğini ve hangisini her seferinde kolayca ve doğru bir şekilde kullanabileceğinizi gösterir. Araba koltuğunu arka orta konuma monte etmek istiyorsanız, emniyet kemerinin kullanılması gerekebilir. Çoğu araç, orta koltuğa tahsis edilmiş bir dizi alt dübele sahip değildir ve çoğu iç orta dübellerin merkeze montaj için her iki taraftan kullanılmasına izin vermez. Buna izin verilip verilmediğini görmek için araç kullanıcı el kitabına bakın. Ayrıca orta koltuk boşluğu standart olmayabilir ve araba koltuğu konektörleriyle çalışmayabilir, çünkü araba koltuğu kullanıcı el kitabına bakmanız gerekir.

Orta koltuğun en güvenli olduğunu duymuş olabilirsiniz, ki bu istatistiksel olarak doğrudur. Bebeğinizin araba koltuğunu LATCH ile doğru bir şekilde takmanız sizin için en kolay ise, LATCH’ın merkezinde bulunmadığı veya sizin için iyi çalışmadığı durumlarda dıştan takma oturma konumlarından birini kullanmak tamamen kabul edilebilirdir. Araç üreticisi, dıştan takma halkalara daha düşük çapalar ve bağlantılar yerleştirirse, çocukların oraya binmeleri için açıkça tasarlandılar ve araç bu şekilde test edildi.

Çocuğunuzun kilosu ayrıca kurulum yönteminin güvenliğini de etkiler. Günümüzde araba koltukları alt çapalarla kurulum için azami ağırlık olarak etiketlenmiştir. Çocuğunuzun araba koltuğunun yüksek bir ağırlık sınırı varsa, daha önce LATCH’i başarıyla kullanmış olsanız bile, muhtemelen bir noktada emniyet kemeri kurulumuna geçmeniz gerekir. Araba koltuğu kılavuzu, LATCH ile emniyet kemeri arasında ne zaman geçiş yapacağınız konusunda ayrıntılı bilgi verecektir.

Çocuğunuzun araba koltuğunu nasıl monte edeceğinize karar vermeden önce, mümkün olan tüm oturma pozisyonlarını emniyet kemeri ve varsa LATCH ile deneyin. Araç kullanım kılavuzundan ve araba koltuğu talimat kitabından rehberlik alın. Ek yardıma ihtiyacınız olursa, sertifikalı bir çocuk yolcu güvenliği teknisyenine sorun. Alt satırda – En güvenli kurulum yöntemi, bebeğiniz arabadayken her zaman doğru şekilde kullanmanız için en kolay olanıdır.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir