1. Anasayfa
  2. Bebekler

Bebek Pudrası Bebekler İçin Güvenli mi?

Bebek Pudrası Bebekler İçin Güvenli mi?
0

Bebek pudrası, mineral talk veya mısır nişastasından yapılır. Bebek pudrası için tıbbi olarak gerekli herhangi bir kullanım yoktur, ancak bazı ebeveynler bezini cildini kuru ve döküntüsüz tutmak için bebeklerinde ve küçük çocuklarında kullanır. Araştırmalar, bu uygulamanın, akciğerlere yol açan ve solunum problemlerine yol açabilen ince toz parçacıklarının solumasına yol açabileceğini göstermiştir. Diğer araştırmalar talk kullanımını belirli kanser türlerine bağlamıştır.

Makalede Neler Var?

Günlük Bebek Pudrası Kullanımının Olası Sağlık Etkileri

Talk pudrası ve bebek pudrası kullanımının yıllar boyu olası sağlık etkileri üzerine çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Sonuçların çoğu yetersiz kaldı, ancak ebeveynlerin daha fazla bilgi sahibi olması gereken iki olası dernek var.

Solunum Sorunları

Amerikan Pediatri Akademisi, bebek tozundaki talk ya da mısır nişastasının bebekler için özellikle zararlı olabileceğini, çünkü tozdaki minik parçacıkların içinde nefes alabildiklerini ve akciğerlerine zarar verebileceğini bildiriyor. Günde 10 çocuk bezini değiştiren bir ebeveyn olarak, hırıltılı, öksürüklü, sığ solunum ve hatta kronik akciğer tahrişi riski de olabilir.

Hem Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) hem de Mesleki Güvenlik ve Sağlık İdaresi (OSHA), talk inhalasyonunun akciğerlere zararlı olabileceğini savunmaktadır. Daha hassas bireyler, sürekli ve bol kullanım nedeniyle astım veya zatürree belirtileri de ortaya çıkarabilir, bununla birlikte, kullanımınız muhtemelen çocuk bezini yaparken tipik olanın üzerinde olması gerekebilir.

Kanser Endişeleri

Talk ile kanser arasında bir bağlantı olduğuna dair bazı kanıtlar olmasına rağmen, doğrudan bir bağlantı olup olmadığı hala net değil.

Talk pudra kullanımını çevreleyen en sık belirtilen risk, bir kadının üreme sistemine girmesine neden olabileceği endişesidir. Örneğin, genital bölgelerinde günlük bebek pudrası günlük kullandığını bildiren kadınlarda yumurtalık tümörlerinde bulunan talk raporları bulunmaktadır.

Ulusal Kanser Enstitüsü Dergisinde yapılan bir araştırma , perineal (genital / alt bölgeler) talk pudrası kullanımı ile genel over kanseri riski arasında genel bir yumurtalık kanseri riski arasında kanıtlanmış bir bağlantı bulunmadığını tespit etti. . Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı, talk bazlı vücut tozunu “insanlara kanserojen” olarak sınıflandırdı, bebek tozunu aloe veranın tüm yaprağı ekstresi de dahil olmak üzere kansere neden olabilecek birçok başka şeyin listesine ekledi.

Bebek tozunun kansere yol açıp açmadığını doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır, ancak bu araştırma bir miktar duraklamaya değer.

Baby Powder’ı Güvenle Kullanma

Yine, bebek pudrası kullanmaya kesin bir ihtiyaç yoktur, yıllarca stabil bir bebek bezi istasyonu olsa bile. Bununla birlikte, tozu tercih ederseniz, özellikle kızlarda, tozun vajinadan geçebileceği için ekstra dikkat kullanmayı düşünebilirsiniz. Kullandığınız miktarı ve ne sıklıkta kullandığınızı sınırlamak da akıllıca olabilir.

Bebek pudrası nefes bebeğinizi önlemek için, daha sonra bacaklar üzerine toz ve (doğrudan üzerine) etrafında deriyi üreme organları pat, gözlerin, burnun ve bebek uzak, ilk elinize bebek pudrası uygulayın.

Bebek tozunu asla doğrudan bebeğinize sallamadığınızdan emin olun ve bebek tozunu daima çocukların erişemeyeceği bir yerde saklayın.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir