1. Anasayfa
  2. Bebekler

Antika Yatağınız Güvenli mi?

Antika Yatağınız Güvenli mi?
0

Birçok yeni anne-baba, yeni nesilleri için bir kuşaktan daha fazla geçmiş olan antika bir beşik kullanma fikrini değerlendiriyor. Diğerleri güzel bir antika beşik veya süper tasarruflu mağaza bulmak için arama. Yine de, modern beşik güvenlik standartlarına uymuyorlarsa, eski beşikler bebekler için tehlikeli olabilir.

ABD hükümetinin bir ajansı olan Tüketici Ürün Güvenliği Komisyonu, halkı, beşikler de dahil olmak üzere 15.000’den fazla tüketici ürünü ile ilgili tehlikelerden korumakla suçlanıyor. CPSC, insanları yangına neden olabilecek ürünlerden, elektriksel, kimyasal veya mekanik tehlikelerden veya çocuklara zarar verebilecek ürünlerden korumaya yardımcı olur. CPSC’nin bilinçlendirme kampanyaları sayesinde son 30 yılda tüketici ürünlerinden kaynaklanan ölüm ve yaralanma oranlarında% 30’luk bir düşüş oldu.

Makalede Neler Var?

Eski Beşikler Neden Tehlikelidir?

CPSC’nin web sitesi eski beşiklerini “En Çok Arananlar” tehlikeli ürünlerinden biri olarak nitelendirdi. Eski karyolalar, bebekler ve küçük çocuklar için çok sayıda tehlike oluşturur. Köşe direkleri ayağa kalkabilen bebekler için risk oluşturabilir, çünkü gevşek giysiler direklere takılabilir. Çok uzaktaki çıtalar veya başlıklardaki dekoratif delikler çocuğun kafasını sıkıştırabilir.

Eski yatağınızın güvenli olup olmadığına karar vermek için aşağıdaki CPSC yatağı güvenlik kuralları listesini kullanın.

  • Yatak sağlam ve sıkı olmalıdır.
  • Eksik veya kırık donanım veya kaburgalar olmamalıdır.
  • Kaburgalar birbirinden ayrı 2 3/8 “(bir soda kabının genişliği kadar) olmamalıdır.
  • Köşe direkleri 1/16 “‘den yüksek olmamalıdır.
  • Başlık veya basamakta hiçbir tasarım kesintisi olmamalıdır.

Bir antika beşik güzel ve duygusal olsa da, modern güvenlik standartlarına uymuyorsa kullanılmamalıdır. Güvenlik standartlarını karşılamayan beşikler imha edilmeli veya yalnızca dekoratif amaçlar için kullanılmalıdır.

Eski açılan yan beşikler

Bebeğiniz için kullanmayı umduğunuz eski bebek yatağı bir beşik bebek yatağı ise, bu popüler bebek karyolası modellerinin güvenliği ile ilgili uyarılara dikkat edin. CPSC, 2007’den bu yana 4 milyondan fazla beşik yatağı etkileyen yirmiden fazla beşik hatırlatmasından sonra, yeni açılan beşik yataklarının yasaklanmasını içeren bir dizi zorunlu beşik güvenlik standardı oluşturdu. 2011 yılında yürürlüğe giren bu standartlar, önceki yıllarda kullanılan eski gönüllü güvenlik önerileri üreticilerinin yerini almıştır. Güncellenen gereksinimlerden bazıları zorlu testler, daha güçlü donanım, daha güçlü çıtalar ve daha iyi yatak destekleridir.

Bununla birlikte, daha eski veya antika beşiklerle ilgili güvenlik sorunlarının tümü üreticilere ait değildir. CPSC ve diğer beşik güvenlik kuruluşları, ebeveynlerin beşiklerini uzun süre tutma ya da yeniden satma eğiliminde olduklarını, bu nedenle birkaç kez ayrı tutulduklarını ve yeniden toplandıklarını not ettiler. Donanım yıpranır ya da gevşer, parçalar kaybolur ya da karyola yanlış bir şekilde bir araya getirilir ve bunların tümü, özellikle de damlalıklı karyolalar söz konusu olduğunda bir karyola arızasına neden olabilir. Bir damla tarafı kırıldığında veya gevşerse, bir bebeğin sıkışabileceği bir boşluk oluşturabilir, bu nedenle eski yatağın bu tarzı birkaç kez hareket ettirildiğinde ve tekrar monte edildiğinde özellikle tehlikeli olabilir.

Eski bir açılır beşik kullanıyorsanız, tüm parçalara sahip olduğunuzdan ve yatağın doğru şekilde monte edildiğinden emin olun. Hala düzgün çalıştıklarından emin olmak için donanımı ve hareketli parçaları periyodik olarak kontrol edin. Beşik güvenlik grupları, bugünün beşik güvenlik standartlarını karşılamayan eski açılır beşik veya antika beşik kullanımına karşı önermektedir.

Beşik Yatak Güvenliği

Eski yataklar da güvenlik kaygıları doğurabilir. Yatak boğulma riski oluşturabilecek kadar yumuşak veya kırılmış olabilir. Federal boyutlandırma standartlarından önce yapıldıysa, beşik çerçevesine uymayabilir. Yanlış yatak ve bebek yatağı uyumluluğu, bebeğin çerçeve ile yatak arasında kaymasına neden olabilir. Bu tip bir tuzak ölümcül olabilir.

Resmi Eski Beşik Güvenlik Tavsiyesi

CPSC’nin beşik güvenlik kurallarında, beşik yaşı hakkındaki tavsiyeleri basittir: 10 yaşından büyük beşikler kullanmayın. Ajans ayrıca, kırılmış veya değiştirilmiş beşikler kullanmamayı da söylüyor. Bebeğinizin karyolası büyüdükçe, değiştirilemeyen kırık bir parçaya sahip olma veya iyi bir anlam sahibi tarafından yol boyunca bir yere değiştirilme olasılığı daha yüksektir.

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir