1. Anasayfa
 2. Bebekler

Yenidoğanlarda Lanugo Nedir?

Yenidoğanlarda Lanugo Nedir?
0

Yeni doğan bebeklere aşina değilseniz, saçlarla kaplı bir bebeğin görülmesi rahatsız edici olabilir. Ancak, preemyenlerdeki ve hatta yeni doğanlardaki vücut kılları normaldir ve endişe kaynağı değildir.

Lanugo, anne karnında gelişiminde bebeğiniz için önemlidir. Genellikle doğumdan önce kaybolur, ancak bazen bebek doğana ve birkaç hafta sonra yapışır. Bu bebek vücut kılı hakkında daha fazla bilgi edinin, neden orada, ne zaman ortadan kaybolur ve ne zaman bir sorunun işareti olabilir

Makalede Neler Var?

Bu ne?

Lanugo yumuşak, ince vücut kılı türüdür. Çocuğunuz hala gelişirken, bebeğinizin saç köklerinden büyüyen ilk saçtır.

Langoyu preemilerde görmek daha yaygındır, ancak tam süreli yenidoğanlarda bu yumuşak, tüylü tüy örtüsüyle de doğabilir. Bunu görmek şaşırtıcı olabilir, ama normal. Genellikle endişelenmenize gerek yoktur.

Lanugo beyaz veya siyah saçlı gibi görünebilir veya üzerinde herhangi bir pigment veya renk olmayabilir. Bebeğin sırtında, omuzlarında, kollarında, alnında ve yanaklarında lanugo görebilir ve hissedebilirsiniz. Dudaklar gibi saç kökleri, ellerin avuç içi, ücret tabanı, parmakların ve ayak parmaklarının yanları, cinsel organlar ve tırnaklar dışında vücudun herhangi bir yerinde olabilir.

Fonksiyonlar

Lanugo’nun birçok işlevi olabilir ve araştırmacılar ne yaptığını incelemeye devam eder. Uzmanlar bunun birkaç önemli rolü olduğuna inanıyor.

 • Bebeğin sıcaklığını düzenler. Bebeğiniz kilo almaya ve hamileliğin son birkaç ayına kadar ılık tutmak için bir yağ tabakası geliştirmeye başlamayacaktır. Langogunun (yün anlamına gelen Latince “lana” kelimesinden geçen bir terimin), bebeğin sıcaklığının düzenlenmesine, sıcakta tutulmasına ve bebeğin rahim içinde sıcak kalmasına yardımcı olduğuna inanılır.
 • Cildi koru. Hamilelik sırasında bebeğiniz amniyotik kese içindeki sıvıyla çevrilidir. Amniyotik sıvıya sürekli maruz kalmak cilt ve vücut ısısını etkiler. Bebeğinizin cildini kaplayan ve sıvının etkilerinden korunmasını sağlayan bir bariyer sağlayan vernix caseosa adı verilen kalın, beyaz, yağlı bir maddeye sahiptir. Verniksin lanugo’ya ihtiyacı var. Vernikse yapışır, böylece ciltte yerinde kalabilir. Saçı sarılmadan verniks vücuttan kayabilirdi. Çocuğunuzun vade tarihine yaklaştıkça (40 hafta), amniyotik sıvıda yüzmenin etkilerine karşı daha az lanugo, daha az verniks ve daha az korumaya sahip olacaktır. Bir bebek gecikmişse bu etkileri görebilirsiniz. Bebek cildinizi soyucu olarak sık sık kırışacaktır.
 • Büyüme ve gelişmeyi teşvik edin. Araştırmalar, bebeğinizin cildindeki lango hareketinin, stresi azaltan ve çocuğunuzun rahim içindeki büyümesini teşvik eden hormonların serbest bırakılmasında rol oynayabileceğini göstermektedir.

Ne kadar dayanır

Lanugo, bebeğinizin cildinde hamileliğinizin dördüncü veya beşinci ayı boyunca ortaya çıkmaya başlar (yaklaşık 16 ila 20 hafta arası). Yaklaşık 28 haftada, lanugo en bol miktarda bulunur. Sonra düşmeye başlayacaktır.

Genellikle hamileliğin yedinci veya sekizinci ayında dökülmeye başlar. Bebeğinizin vade tarihine yaklaştıkça daha az lanugo olacaktır. Pek çok tam zamanlı bebek doğmadan önce tüm dillerini kaybeder, ancak bu her zaman böyle olmaz.

Çocuğunuz lanugo ile doğarsa, büyük ihtimalle düşecek ve bir veya iki hafta içinde kendi kendine kaybolacaktır. Bununla birlikte, özellikle bebeğiniz bir preemie ise daha uzun sürebilir ve hala normal olabilir.

Bebeğinizin lanugo doğduktan önce veya sonra düşüp düşerse, en sonunda ortadan kalkar. Ne zaman, yerine başka tür bir saç büyür. Yeni saç vellus kılı denir. Vellus kılları lanügoya benzer, fakat incelir ve fark edilmez. Çocukluğunuz boyunca bebeğinizin vücudunu kaplayacak saçtır. Lanugo ve vellus kılı, baştaki veya ergenlik döneminde gelişen saçla aynı değildir. (Bu saç tipine kıl ucu adı verilir.)

Farklı Bebeklerde Lanugo

Lanugo farklı bebeklerde farklı şekillerde ortaya çıkabilir. Hamileliğinizin uzunluğuna bağlı olarak, eksik veya bol olabilir. Ailenizin genetiğine bağlı olarak, aydınlık veya karanlık olabilir. Aşağıdakiler bebeğinizde gösterebileceği yollardır.

 • Bebeklerde Terim. Yenidoğan terimi (37 ila 42 haftalar) çok fazla görünür languoya sahip olabilir veya olmayabilir. Langugo’nun ortaya çıkışı, tam zamanlı yenidoğanların yüzde 30’una kadar yaygındır.
 • Gecikmiş (Dönem Sonu) Bebekler. 42 hafta sonra doğmuş bebeklerin gözle görülebilen bir dilleri olmayabilir.
 • Preemies. Bebekler lanugolarını tam vade yaklaştıkça yaklaştırma eğilimindedir. Erken doğanlar (37 haftadan önce) erken doğduğundan, genellikle çok fazla lanugoları vardır. Önceleri Lanugo’nun gitmesi daha uzun sürebilir.
 • Açık tenli aile arka planı. Lanugo, açık tenli bebeklerde hafif veya renksiz olabilir.
 • Koyu tenli aile arka plan. Koyu tenli bebekler daha koyu saçlara ve dolayısıyla daha koyu lanugoya sahip olma eğilimindedir. Saçın koyu rengi daha belirgindir.

Tedavi

Erken doğan bebeğinize veya yenidoğan bebeğe lanugo uygulamak için özel bir şey yapmanız gerekmez. Aşağıdaki bebek vücut kılı ile başa çıkmak için bazı ipuçları.

 • Sabırlı ol. Yenidoğan lanugo için en iyi tedavi zamanıdır. Bebeğinizin saçını yalnız bırakabilirsiniz ve sonunda yardım olmadan kaybolacak. Yenidoğan birkaç gün veya haftada saçlarını kaybetmelidir. Bununla birlikte, daha uzun sürerse hala normaldir.
 • Nazik masaj. Gerçekten yardım etmek istiyorsanız, bölgeye yumuşak bir bebek yağıyla çok nazikçe masaj yapmayı deneyebilirsiniz. Bebeğinizin cildine zarar vermemek için aşırı özen göstermek istiyorsunuz. Ve bebeğinizin cildini veya gözlerini tahriş etmeyecek bir ürün kullandığınızdan emin olun.
 • Saç çıkarıcı kullanmayın. Saçtan kurtulmak için cilalanmamalı, tıraş olmamalı veya vücut kılları kullanmamalısınız. Bu ürünler tehlikeli olabilir ve bebeğinize zarar verebilir.
 • Doktorla konuş. Endişeliyseniz veya sorularınız varsa, doktor bebeğinizin sağlıklı ve saçların normal olduğundan emin olabilir.

Yaygın sorular

Bebekler Lanugo Yiyor mu?

Bebekler hala anne karnındayken langolarını kaybederler. Onları çevreleyen amniyon sıvısına düşüyor. Bebekler, içinde yüzen ne varsa onunla birlikte bu sıvıyı içiyorlar. Yani, evet, bebekler langolarını yiyorlar. Sonra, bebek lanugoya girdikten sonra, bebeğinizin sisteminde ilerler ve ilk kakaya dahil olur, buna mekonyum denir.

Geri Büyüyor mu?

Yeni doğmuş bebeklerde lanugo görmek yaygındır, ancak doğumdan sonraki günlerde ve haftalarda bir kez ortadan kalktıktan sonra, tekrar büyümemelidir. Hayatta daha sonra tekrar ortaya çıkan Lanugo, doktora görünmenin bir işaretidir. Yenidoğan döneminden sonra lanugo gelişimi:

 • Aşırı Kötü Beslenme. Lanugo açlık noktasında çok zayıf beslenmenin bir işareti olabilir. Anoreksiyal yeme bozuklukları veya ağır kilo kaybına neden olan diğer koşullar nedeniyle ortaya çıkabilir. Vücudu sıcak tutacak yeterli vücut yağının olmadığı durumlarda gelişir. Koruma aracı olarak, vücut bir lanugo tabakası yetiştirebilir. Yumuşak, tüylü tüyler vücudu sıcak tutmaya çalışır. Lanugo, hastalığın tedavisi ile birlikte gitmelidir.
 • Sağlık sorunları. Araştırmalar, nadir olmasına rağmen, lanugo kanser, endokrin bozuklukları veya metabolik bozukluklar gibi bazı sağlık koşullarının bir işareti olabileceğini göstermektedir.
 • Hipertrikoz Lanuginosa. Lango veya lango gibi saçların aşırı üremesi bu durum nadir görülen bir genetik hastalıktır. Bir bebek hipertrikoz lanuginosa ile doğabilir veya daha sonra yaşamda gelişen bir şey olabilir. Bir çocuk onunla doğduğunda, bu nadir hastalık bazen “Wolfman” veya “Kurt Adam Sendromu” olarak adlandırılır. Yaşamın ilerleyen saatlerinde gelişirse, sağlık durumu, yeme bozukluğu veya bir ilacın yan etkisi olabilir.

Eniyi’den Bir Kelime

Doğduktan hemen sonra hiç yenidoğan görmediyseniz, bebeğiniz televizyonda veya dergilerde gördüğünüz yenidoğanlara görünmediğinde şaşırmış olabilirsiniz. Yine de güzel olmasına rağmen, sivri bir kafa, kabarık gözler ve vücut kılları olan bir yenidoğanın görünümü şok edici olabilir. Bebeğinizin doğumdan sonra iyileşmesi için biraz zamana ihtiyacı var. Sivri uçlu bir baş dönecek, kabarık gözler düşecek ve yenidoğan vücut kılı düşecek.
Lanugo bebekler için gelişimin doğal bir parçasıdır, ancak yenidoğan döneminden sonra doğal değildir. Bebeğinizin lanugo’su birkaç aydan daha uzun sürerse, onu çocuk doktorunuza yönlendirebilirsiniz. Lanugo daha büyük bir çocuk, genç veya yetişkin üzerinde gelişirse, bir doktora danışmalısınız. Tedavi gerektiren ciddi bir sağlık sorununun işareti olabilir.
  İlginizi Çekebilir

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir