1. Anasayfa
 2. Bebekler

Normal Yenidoğan Solunum Paternleri

Normal Yenidoğan Solunum Paternleri
0

Yenidoğan bebeğinizin düzensizce solunduğunu fark ettiyseniz, çocuğunuzla ilgili her şeyin normal olup olmadığını merak edebilirsiniz. Yeni doğanlar farklı nefes alışkanlıklarına sahiptir, bu nedenle olağandışı görünen ya da size endişe verici görünen şey aslında yenidoğan için tamamen normal olabilir.

Makalede Neler Var?

Gürültülü Solunum Kalıbı

Mom, baby and nurse
LM fotoğraf / dijital vizyon / Getty Images

Çocuğunuz gürültülü bir nefes gibi görünüyorsa hiç şaşırmayın. Bebekler, burunlarının üzerinden sadece yaşamın ilk birkaç ayında nefes alabilir, bu da nefes kesmelerinden ve huysuzluklardan gürlelere ve ıslıklara kadar her türlü sesi çıkartabilmelerine neden olabilir.

Bu mutlaka endişeye neden olmamalıdır. Bununla birlikte, diğer solunum sıkıntısı belirtilerine dikkat edin ve bebeğiniz varsa derhal bir doktora başvurun:

 • Çok fazla kan akışı olan bölgelerde (örneğin dudaklar, dil ve vajina) maviyi açar. Not: Ellerin ve ayakların Bluing’i, bebeğin olgunlaşmamış dolaşım sistemi nedeniyle oldukça yaygın olabilir. Tek başına bu, yalnızca bu alanlarda olduğu sürece endişe nedeni değildir.
 • Nefes alma hızı belirgin şekilde yükseldi (dakikada 60’dan fazla nefes)
 • Burun delikleri tarafından tespit edilebilecek nefes alma mücadeleleri ısrarla parlıyor ve göğüs alışılmadık şekilde geri çekiliyor
 • Kötü besleniyor
 • Uyuşuk

Bebek sık sık hapşırma

Bazı ebeveynler bebeklerini eve getirir, sık sık hapşırdıklarına tanık olur ve bebeklerinin aile hayvanlarına alerjisi olduğu sonucuna atlar. Kartopu veya Fido gönderilir, ancak ebeveynler bebeklerinin sık sık hapşırmalarında bir değişiklik olmadığını tespit eder.

Tamamen burun yoluyla nefes almak, buraya vücuda giren tüm hava parçacıklarını ifade eder. Bebeklerin burun geçişleri çok küçük olduğundan, bu maddeleri yok etmek için sık sık hapşırmaya meyillidirler. Bu sadece vücudun olması gerektiği gibi çalıştığının bir işaretidir.

Kusma, hapşırma, kusma, ishal, hışırtı ve kolik gibi diğer konularda ortaya çıktığında, bebeğinizin onları beslediğiniz formüle alerjisi olduğu anlamına gelebilir. Bunu, hipoalerjenik bir formül kullanmanızı tavsiye edebilecek şekilde çocuk doktorunuza getirmelisiniz.

Periyodik Solunum

Bebeğiniz uyurken, periyodik solunum olarak bilinen şeyin içinden geçtiğini fark edeceksiniz. Bazen solunum hızı hızlı olabilir, ardından sığ nefesler belli olur ve birkaç saniye nefes almıyor gibi göründüğü kısa duraklamalar olabilir.

Bu genellikle tamamen normaldir ve tipik yenidoğan gelişiminin bir parçasıdır. Bebeğiniz yaşlandıkça bundan büyümeli.

Bebeğiniz aşağıdaki belirtilerden herhangi birini gösteriyorsa, periyodik solunmadan başka bir şey olabilir ve çocuk doktorunuza danışmalısınız:

 • Solunum 10 saniyeden uzun süren duraklamalar
 • Nefes alırken homurdanma
 • Kalıcı öksürük veya hırıltılı
 • Kaburgaların çıkıntı yapmasına neden olan daha derin nefes alma

Sahte “İlk Soğuk” ve Doldurma Burunları

Bebeğinizin görünüşte erken “ilk üşütmesi” olması olağandışı değildir. Yine, bu, burnun ne kadar küçük olduğu ve tüy bırakma, tüylenme, tükürme ve diğer pisliklerle tıkanma eğilimi gösterir. Muhtemelen bebeğinizi yaptığından daha fazla rahatsız ediyor ve açık olan şeyleri “yardım” etmenize gerek kalmayabilir. Bazen en iyi yaklaşım basitçe olmasına izin vermektir.

Bununla birlikte, çocuğunuzun rahatça nefes alması için yardıma ihtiyacı olduğunu kuvvetli bir şekilde hissediyorsanız, fidanlıkların toz ve evcil hayvan kıllarından arındırılmasını, tuzlu damlaların kullanılmasını ve mutlaka gerekirse bir burun aspiratörü kullanmayı düşünebilirsiniz. Önce çocuk doktorunuzla konuşun.

Bebeğiniz bu ek semptomların herhangi birini tıkalı burun ile birlikte gösteriyorsa, gerçekten de ilk üşümesini yaşıyor olabilir ve çocuk doktorunuz tarafından görülmesi gerekir:

 • Ateş
 • Öksürme
 • Zorluk uyku
 • İştah azalması
 • Artan sinirlilik

Bebek hıçkırık

Hıçkırıklar kalıcı olabilen diğer bir yenidoğan alışkanlığıdır. Annem bebeğini rahimde hıçkırık çekmiş bile yaşamış olabilir. Beslenirken havanın yutulması ve mide sıcaklığındaki ani bir değişim (örneğin soğuk bir şişeden sonra) bebek hıçkırıklarının ortak sebeplerindendir. Kendi zamanlarında geçecekler.

Hıçkırıkçılık aynı zamanda gastroözofageal belirtisi de olabilir   Bir bebeğin midesinin içeriğinin düzenli olarak özefagusa girdiği reflü (GER). GER özellikle prematüre bebeklerde sık görülür ve mideleri gerilir ve daha fazla yiyecek tutabildiklerinden genellikle büyür. Bebeğiniz, zayıf kilo alımı, aşırı sinirlilik ve tutarlı öksürük gibi inatçı GER belirtileri gösteriyorsa, çocuk doktorunuzu ziyaret etmenin zamanı geldi.

  İlginizi Çekebilir

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir