1. Anasayfa
  2. Gebelik

Hamilelikte Neden Mood Salıncaklarınız Var ve Nasıl Başa Çıkabilirsiniz?

Hamilelikte Neden Mood Salıncaklarınız Var ve Nasıl Başa Çıkabilirsiniz?
0

Hamilelik sırasındaki ruh hali değişimleri, hızla değişen hormonlarınız, hamileliğin fiziksel rahatsızlıkları ve yaklaşmakta olan yaşam değişiminin çok normal kaygıları gibi çeşitli faktörlerden kaynaklanır.

Kendinizi bir an heyecanlı hissediyor ve bir sonraki gözyaşlarında, yalnız olmaktan çok uzaktasınız. Turşu ve dondurma yiyen ağlayan hamile bir kadının klişeleşmiş görüntüsünün bir nedeni var. Gerçek hayata dayanıyor!

İşte bu nedenle hamilelik sırasında duygusal iniş ve çıkışlar ve bununla nasıl başa çıkabileceğinizi deneyimleyebilirsiniz.

Makalede Neler Var?

Gebelik Hormonları ve Ruh Hali Salıncakları

Hamilelik ruh halinizin değişmesi için büyük sebeplerden biri, hızla değişen hormonlarınızdır. Spesifik olarak, östrojen ve progesteron.

Östrojen düzeyleri, hamileliğin ilk 12 haftasında artmakta, 100 kattan fazla artmaktadır. Östrojen beyin kimyasal serotonin ile ilişkilidir. Serotonini, depresan önleyici ilaçların artırmaya çalıştığı “mutlu” hormon olarak biliyor olabilirsiniz. Ancak serotonin, mutluluğa doğrudan bir bağlantı değildir. Bu nörotransmiterdeki dengesizlikler ve dalgalanmalar duygusal bozulmaya neden olabilir.

Östrojen ve serotoninin birbirleriyle nasıl etkileşime girdiği tam olarak anlaşılmamıştır. Açıkça görünen şey, östrojen seviyelerindeki değişikliklerin (belirli bir östrojen seviyesi değil), duygudurum dengesizliklerine neden olmasıdır. Özellikle endişe ve sinirlilik östrojen değişiklikleriyle ilişkilidir.

Ama artan sadece östrojen değil. Progesteron hormonu da hamilelik sırasında, özellikle ilk üç ayda hızla artar. Östrojen genellikle enerji (ve bunun çoğu sinir enerjisiyle ilişkili) ile ilişkilendirilirken, progesteron gevşeme ile ilişkilidir.

Aslında, progesteronun hamilelik sırasında vücutta yaptığı şey budur. Uterusun erken kasılmalarını önlemek için kısmen kaslara gevşemelerini söyler. (Bu aynı zamanda kadınların hamilelik sırasında kabızlık yaşamasının da nedenidir. Progesteron sadece uterus kaslarına etki etmez, aynı zamanda bağırsak kanalını da etkiler. Bağırsaklarınız yavaşladığında, kabızlık sonucu olur.)

Gevşeme hormonları kulağa hoş geliyor! Ancak bazı kadınlar için progesteron onları “çok” rahatlatır. Bu yorgunluk ve hatta üzüntü anlamına gelebilir. Progesteron, tüm Hallmark reklamlarında ağlamanızı sağlayan hormondur.

Birlikte alındığında – östrojenden kaygı ve sinirlilik, progesterondan kaynaklanan yorgunluk ve yırtılma – hamileliğin ruh hali değişimini tetiklemesi şaşırtıcı mı?

First Trimester Mood Swings’in Diğer Tetikleyicileri

Hormonlar hamilelik sırasında ruh hali değişimini tetikler, ancak sadece hormonlar değildir. Hamileliğin rahatsızlıkları da duygusal sıkıntıya neden olabilir. Örneğin, sabah bulantısı. Sabah hastalığı (günün herhangi bir saatinde size gerçekten zarar verebilir), hamile kadınların yüzde 70’ini etkiler. Bulantı ve bazen kusma hissi, en ufak açlık acıları veya hatta komşunuzun mutfağının kokusu ile tetiklenebilir.

Sabah rahatsızlığını diğerlerinden daha kötü anlayanlar için, bir iş toplantısı sırasında aniden kusma dürtüsünü hissedeceklerinden endişe duyulabilir. Veya aniden caddede yürürken “kapalı” bir şey kokacaklarından endişe duyabilirler. Ne zaman kendilerini hasta hissedebileceklerini bilmeme stresi ve muhtemelen hazırlıksız (veya kamuya açık) atma stresi yoğun olabilir.

Yorgunluk başka bir erken hamilelik belirtisidir ve ruh halindeki dalgalanmalara neden olabilir. Kimse yorgun olduklarında duygusal olarak kendilerini iyi hissetmezler ve hamileliğin ilk aylarında kendinizi gerçekten yorgun hissedebilirsiniz.

Son olarak, düşük veya infertilite yaşayan kadınlar hamileliği kaybetme konusunda endişeli olabilir. Bu korku, ilk trimesterde, gebelik kayıplarının çoğunun meydana geldiği durumlarda daha kötü olabilir.

İkinci üç aylık dönem

Gebeliğin ikinci üç aylık dönemine genellikle “balayı” aşaması denir. Hormonlar hala değişiyor, ancak ilk üç aydan çok daha az. Kadınların çoğu daha fazla enerji hissediyor ve daha fazla sabah rahatsızlığı hissetmiyorlar (veya en azından o kadar kötü değil).

Yine de, potansiyel duygusal tetikleyiciler var. Birincisi, ikinci trimesterde vücut şekli gerçekten tekme atıyor. Bazı kadınlar ilk trimesterde hamile kıyafetlerinden kaçınabilir, ancak ikincisi ekstra odaya ihtiyaç duymaz.

Bazı kadınlar vücutlarındaki değişikliklerden dolayı heyecan duyuyorlar. Sonunda midelerini içeri çekmek zorunda değiller! Diğerleri endişeli hissedebilir. Bu, özellikle beden imajı mücadelesi geçmişi olan kadınlar için geçerlidir.

İkinci trimesterde doğum öncesi testler duygusal sıkıntıya neden olabilir. Amniyosentez genellikle ikinci trimesterin başında yapılır. Doğum öncesi test yaptırıp yaptırmamaya karar vermek ve sonuçlar hakkında endişe duymak duygusal sıkıntıya neden olabilir.

Ruh hali değişmesine yol açabilecek başka bir şey, hamilelik ve doğum sırasında muhtemelen yanlış gidebilecek her şeyi okumaktır. Bazı hamilelik kitapları, olası her komplikasyonun uzun listeleri gibidir. Bu elbette herhangi bir trimestrde oluşabilir.

Bununla birlikte, hamileliğin “ruh hali değişiminin” tamamı negatif değildir. Bazı kadınlar, ikinci trimesterde libido ve cinsel isteklerde artış yaşar. Bu muhtemelen fiziksel olarak daha iyi hissetmeye başladıkları ve pelvik bölgeye artan kan akışından dolayıdır.

Üçüncü üç aylık dönem

Üçüncü üç aylık dönemde, gece rahat etmek bir problem olabilir. Uykudaki yorgunluk ve zorluk, ruh halindeki değişimlere neden olabilir.

Yaklaşan doğumla ilgili korkular ve endişeler, son üç aylık dönemde anne olma endişeleriyle (veya başka bir çocuğa annelik etme endişeleriyle) şiddetlenebilir.

Üçüncü üç aylık dönem boyunca kendinizi deneyimleyebileceğiniz “yeni” bir ruh hali salıncak “iç içe geçme”. İç içe geçme, aniden bebeğin temizlenmesi, organize edilmesi ve fiziksel olarak hazırlanması için bir arzunun üstesinden gelindiğinde gerçekleşir. Herkes iç içe geçirmeyi deneyimlemez ve çoğu için olumlu bir ruh hali deneyimi olabilir. Diğerleri için, özellikle de yeni çocuğa yetecek kadar sahip olma korkusu varsa, yuvalama kaygıya yol açabilir.

Hamilelikte Kızgın Olmak Normal mi?

Bazı kadınlar hamilelik sırasında sinirlilik ve hatta öfke yaşarlar. Hormon değişiklikleri bu ruh hali değişimlerinin bir nedenidir. Tıpkı bazı kadınların, her ay kendilerine gelmeden hemen önce sinirlilik yaşadıkları gibi, bu aynı kadınlar da hamilelik sırasında hayal kırıklığı ve öfke duygularıyla mücadele edebilir.

Hamilelik sırasında huzursuzluk için başka bir neden – kendinizi iyi hissetmediğiniz zaman, sakin olmanız ve toplanabilmeniz daha düşüktür. Gebelik yorgunluğu ve fiziksel rahatsızlık, hamilelik öfkesine büyük katkı sağlar. Sürekli yorgun hissettiğinizde sinirinizi kontrol altında tutmak zordur!
Daha sonra, hamilelik sırasında yaşam durumları nedeniyle kızgınlık hissi duyabilecek bazı kadınlar var. Belki de mali kaynakları onların olmasını istedikleri yerde değil, belki işte strese maruz kalmışlar ya da gerçekten hamile kalmak istemiyorlardı. Belki de eşleri hazır olmadıklarında başka bir bebek sahibi olmaları için baskı yaptılar ya da hamilelik planlanmadı.

Ara sıra hayal kırıklığı duyguları normal olsa da, sık sık ya da günlük yaşam ile iyi başa çıkma yeteneğinizi engelliyorsa, öfkeyi göz ardı etmemek önemlidir. Bazı araştırmalar hamilelik sırasındaki öfkenin doğmamış çocuğu etkileyebileceğini buldu. Bir çalışmada doğum öncesi öfkenin düşük fetal büyüme oranı ile ilişkili olduğu bulundu.

Ayrıca, özellikle öfkeniz hamilelik istememeye dayanıyorsa, bebek gelmeden önce tedavi almak esastır. Aksi takdirde, siz ve çocuğunuz arasındaki erken bağ olumsuz etkilenebilir. Bir anne ile çocuk arasındaki bağ sadece duygusal sağlık ile ilgili değildir, aynı zamanda çocuğun fiziksel refahını da etkiler.

Tüm Bu Ruh Hali Salıncaklarla Nasıl Başa Çıkılır

Ruh hali, hamileliğin kaçınılmaz bir parçası. Ancak pratik olarak kaçınılmaz olmak, onu biraz kolaylaştırmak için yapabileceğiniz şeyler olmadığı anlamına gelmez.

Kendine karşı sabırlı ol. Bu büyük bir tane. Kötü hissetmekten daha kötü olan tek şey, kötü hissettiğiniz gerçeği hakkında kötü hissetmektir. Unutmayın ki deneyiminizde yalnız değilsiniz, hormonların (ve “karakter zayıflığı” değil) hissettiğiniz şeylerin çoğunu suçlamak olduğunu ve bunun zamanla geçeceğini unutmayın.

Eşiniz ve çocuklarınızla konuşun. Öfkenizi kaybedebilir veya beklenmedik bir şekilde ağlamaya başlayabilirsiniz. Eşiniz – ve çocuklarınız – onların onlar olmadığını bilsin. Bu anlık irritasyon dönemleri için şimdiden özür dileriz. Çocuklarınızla konuşurken zaman, ruh için bebeği suçlu dikkat edin. Zaten sizi başka bir çocukla paylaşmaları gerekeceklerinden dolayı çok gerginler, onlara yaklaşmakta olan aile değişiminden mutsuz olmaları için ek nedenler vermek istemiyorsunuz. Bunun yerine, sadece annenin son zamanlarda kendini iyi hissetmediğini, ama her şeyin yolunda gittiğini ve iyileşeceğini açıkla.

Korku temelli hamilelik kitaplarını bırakın. Elbette sağlıklı bir hamilelik yaşamak istersiniz. Ve elbette, bilgilendirilmek istersiniz, böylece doğum öncesi bakımınız, diyetiniz ve yaklaşan doğumunuz hakkında eğitimli seçimler yapabilirsiniz. Ancak, eğer bu hamilelik kitapları sizi endişelendiriyorsa, onları okumayın. Daha olumlu bir şey bulun veya doğum öncesi kontrolleriniz sırasında doğrudan doktorunuza sorun (her endişeye dikkat etmek yerine).

Sabah bulantısı dalgaları için hazırlıklı olun. Duygusal olarak, sabah rahatsızlığıyla ilgili en kötü parçalardan biri, uyarmadan grev yapabilmesidir. Bu, kontrolden çıkmanıza neden olabilir ve bu durum ruh hali değişimlerine ve endişeye neden olabilir. Korkuları azaltmak için hazırlıklı olmaya çalışın. Ani açlık sancıları için atıştırmalıklar taşıyın. Kusacakmış gibi hissettiğinizde, banyoda banyo bulunmadığını hissettiğinizde, ceplerinizde ya da çantanızda plastik torbalar (sandviç torbalar çalışabilir) taşıyın.

Sabah rahatsızlığınız hoş olmayan ya da güçlü kokular tarafından tetiklenirse, istenmeyen kokuları hemen almak ve engellemek için yanınıza güzel kokan bir şey taşımayı deneyin. Bir karanfil ya da tarçın kabı ya da sevdiğiniz küçük bir el losyonu şişesi olabilir.

Uykuya öncelik verin. İlk üç aylık dönemde, ne kadar uyursanız olun, yorgunuz. Üçüncü üç aylık dönem boyunca, rahatlamak için mücadele edebilirsiniz ve bu uyku yetersizliğine neden olur. Ama uyumalısın! Yorgunluk ruh halindeki değişimlere tek yönlü bir yoldur. Gün boyunca kestirebilirsiniz, bir tane alın. İşyerinde masanıza uyum sağlamak bile olsa.

Evde yatmadan önce sakin ve sakin bir zaman geçirmek için elinizden geleni yapın, böylece ihtiyacınız olan uykuyu almanız daha olasıdır.

Doğum öncesi randevular için destekleyici bir arkadaş alın. Bu, eşiniz, arkadaşınız veya bir akraban olabilir. Ancak, özellikle ultrason veya amniyosentez için yanınızda birinin olması, gerginliğe yardımcı olabilir.

Hamile kıyafetleri alırken bir arkadaşınıza alışveriş getirin. Hamilelik kıyafetleri ararken şişman ve “çirkin” hissediyor musunuz? Soyunma odasının dışında duracak birisini yanınıza alın ve ne kadar güzel olduğunuzu söyleyin.

Bir doğum eğitim kursu alın ve bir doula kiralayın. Doğum günü korkusu olmak yaygındır. Ne kadar çok bilirseniz ve ne kadar çok desteklenirseniz o kadar az endişeli olursunuz. Doğum eğitimi dersleri almak ve bir doula kiralamak (işgücü destek personeli) bu endişenin azaltılmasına yardımcı olabilir.

Diğer bekleyen anneler ile bağlayın. Ruh haliniz ve endişeleriniz hakkında başkalarıyla konuşmak normal hissetmenize yardımcı olabilir. Sadece anneleri beklediğin forumlar ve sosyal medya grupları var. Büyük olasılıkla yerel destek gruplarını Meetup gibi sitelerde bulabilir veya başka bir kadınla bir doğum eğitimi sınıfı aracılığıyla tanışabilirsiniz.

Yoga ya da meditasyon yapmayı deneyin. Yoga ve meditasyon kaygıyı azaltmaya ve refah duygularını arttırmaya yardımcı olabilir. Denemek için pek çok ücretsiz meditasyon uygulaması var. Yoga dersi almaya karar verirseniz, hamile kadınlar için olduğundan emin olun. Ya da doğum öncesi bir yoga dersi bulamazsanız, nazik veya onarıcı bir yoga dersi alın ve derslerin pozisyonlardaki olası ayarlamalar hakkında başlamadan önce yoga eğitmeni ile konuşun.

Bir danışmanla görüşün. Bazen, başa çıkmanıza yardımcı olacak bir profesyonel gerekir. Sorun yok. Bir terapisti görmek için “klinik olarak depresyonda” olmanız gerekmez. Danışmanlar, insanların büyük yaşam değişimleri ile başa çıkmalarına yardımcı olmak için oradalar ve ilk veya beşinci çocuğunuz olsun, hamilelik ve doğum önemli bir yaşam değişikliği.

Ayrıca, bir danışman ruh halinizin değişmesinin “tipik” deneyimin ötesinde olup olmadığını belirlemenize yardımcı olabilir. Endişeli olduğun için endişeleniyorsun veya endişeleniyor musun? Bir terapist bu konuda yardımcı olabilir.

Eniyi’de Bir Kelime

Ruh hali, hamilelik sırasında normal bir deneyimdir. Vücudunuz fiziksel ve hormonal değişimlerden geçiyor ve günlük yaşamınız değişmek üzere. Tabii ki, duygusal inişler ve çıkışlar yaşıyorsun.

Duygudurum dalgalanmaları yaygın olsa da, depresyon farklı bir konudur. Ayrıca gergin hissetmek ile gün geçme yeteneğinizi engelleyen kaygı duymak arasında da bir fark vardır. Depresyon ve anksiyete “ruh hali dalgalanmaları” ile aynı değildir.

Hamilelik sırasında depresyon veya anksiyete doğum sonrası depresyon veya anksiyete yaşama riskini artırabilir. Hem depresyon hem de endişe, yeni doğan bebeğiniz ve kendiniz üzerinde olumsuz sağlık etkilerine neden olabilir.

Depresyonda olabileceğinizi veya bir anksiyete bozukluğu ile karşı karşıya kalabileceğinizi düşünüyorsanız, doktorunuzla duygusal mücadeleleriniz hakkında konuşmanız önemlidir. Bir araştırmaya göre, doğum sonrası depresyon yaşayan kadınların yüzde 20’sinden azı sağlık sağlayıcılarına hiç bahsetmedi. Ama doktorunuz yardımcı olabilir, lütfen konuşun. Sessizce acı çekmene gerek yok.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir