1. Anasayfa
  2. Uncategorized

Bir Bumerang Çocuğa Nasıl Ebeveyn Olur?


0

Bu gün ve yaşta genç bir yetişkin olmak, her zaman kendi başınıza yaşamaya eşit değildir. Aslında, genç yetişkinler kolejden sonra kendi başlarına yaşamaya başarısız girişimlerinden sonra eve dönüyorlar, ya da hiç evlerinden çıkmamış olabilirler.

Çoğunlukla “bumerang üretimi” olarak adlandırılan bu genç grup, ABD Nüfus Sayımı’ndan gelen en son verilere göre, 18 ila 34 yaşları arasındaki üç Amerikalıdan birini içermektedir. Bu, daha fazla ebeveynin eve taşınan yetişkin çocuklarıyla karşı karşıya geldiği anlamına gelir.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, çoğu ebeveyn, yaşamlarında bu yeni aşamaya hazır değildir ve durumun nasıl üstesinden gelineceği konusunda bir sürü soruya sahiptir. Temel bilgilerin yönlendirilmesinin yanı sıra, özellikle ebeveynlerin emekliliğe yaklaşması gibi, mali kaynaklarla nasıl başa çıkılacağına dair endişeler de var.

Makalede Neler Var?

Nedenler

Pew Araştırma Merkezi tarafından yayınlanan bir rapora göre, yetişkin çocukların evlerine geri dönme eğilimi büyük ölçüde, genç yetişkinlerin genellikle geçmiş yıllarda olduğu gibi 35 yaşından önce evlenmemeleri gerçeğinden kaynaklanıyor.

Pew Araştırma Merkezi, 130 yıldan uzun bir süredir ilk kez, 18 ila 34 yaş arasındaki genç yetişkinlerin, kendi evlerinde eş ya da eşleriyle değil, evde ebeveynleriyle yaşama ihtimalinin daha yüksek olduğunu bildirmektedir.

1880 yılına kadar, bir eşle yaşamak, bu yaş grubu için birincil yaşam düzenlemesiydi. Bu durum, 1960’larda, 18 – 34 yaş arasındaki ülke nüfusunun yüzde 62’sinin kendi hanesinde bir eş ya da eşiyle birlikte yaşadığı dönemde doruğa ulaştı. Bu arada, beşte biri hala ebeveynleriyle yaşıyordu.

İlginç bir şekilde, bu yaş grubunun ebeveynlerle birlikte yaşaması için en yoğun zaman 1940 yılında genç yetişkinlerin yüzde 35’i evde yaşadığı zamandı. 2014’e hızlı bir şekilde giren Pew, genç yetişkinlerin yüzde 32’sinin evde yaşadığını bildirdi.

Evlilik Gecikmesi

Genç yetişkinlerin ebeveynleri ile birlikte yaşamalarına katkıda bulunan çeşitli faktörler olsa da, evlilikteki gecikme en büyük sebep gibi görünüyor.

Daha büyük şehirlerde artan rant maliyetiyle birlikte iki gelir olmadan, genç yetişkinler kendi evlerini kurmakta zorlanıyorlar. Aslında, evlilik için medyan yaş, Pew’e göre onlarca yıldır düzenli olarak artmıştır. Ayrıca araştırmalar, dört genç yetişkinten birinin asla evlenemeyeceğini göstermektedir.

Birlikte yaşamayı seçen çiftlerle bile, gençlerin birlikte yaşadığı oranlar 1990’dan bu yana istikrarlı bir şekilde düşüyor.

İşe Giriş

Bumerang etkisine katkıda bulunan diğer faktörler arasında işlere erişim, düşük ücretler ve hatta öğrenci kredisi borcu bulunmaktadır.

Günümüzde genç yetişkinler, ücretli iş bulmayı zor buluyor ve sonuç olarak, birçok insanın kendi başlarına buluşması zor. Ek olarak, birçok genç yetişkin öğrenci kredisi borçları ile yüklendi ve ödemelerini aynı anda yapmak ve harcamalarını karşılamak için mücadele ediyorlar. Bu nedenle, birçok genç yetişkinin ebeveynlerinin yanına, ayağa kalkıncaya kadar geri dönmesi mantıklı geliyor.

Genç Yetişkinlere Etkisi

Araştırmalar, evde yaşamanın genç yetişkinler için, özellikle de yaşamlarını nasıl gördükleri açısından bazı duygusal maliyetlerinin olabileceğini göstermektedir.

Duygusal durum

Örneğin, evde yaşayan birçok genç yetişkin, işsiz veya evli olmasa da, mümkün olan en iyi hayatı yaşamadıklarını düşünüyor. Aslında, Gallup’un bir röportajına göre, ebeveynleri ile birlikte yaşayan 24 ve 34 yaş arasındaki genç yetişkinlerin, aynı yaştaki genç yetişkinlerin kendi başlarına yaşayanlardan daha az “gelişmeleri” muhtemeldir.

(Bu çalışmada “gelişen”, katılımcıların özgüvenlerini 0 ile 10 arasında bir ölçekte nasıl değerlendirdiklerini belirlemektedir. Bu ölçek, Cantril Kendi Kendine Bağlantılı Yardım Ölçeğine dayanmaktadır. öngörüldüğü gibi beş yıl içinde yaşıyor.)

Genel Mutluluk

Daha önceki bir Gallup araştırma çalışması, evde yaşayan genç yetişkinlerin evli olma ihtimallerinin daha az olduğunu gösteriyor. Ayrıca, tam zamanlı çalışma olasılıkları daha düşüktür ve genellikle üniversite eğitimi almazlar. Bu üç özellik genellikle mutluluk ve insanların yaşamları hakkında nasıl hissettiği ile ilgili olduğu için, evde yaşayanların mevcut yaşamlarından daha az memnuniyet duymaları şaşırtıcı değildir.

Araştırmacılar, evlilik, istihdam ve eğitim gibi faktörlerin yanı sıra, evde yaşayan genç yetişkinleri kendi başlarına genç yetişkinlerle karşılaştırmanın yanı sıra, araştırmacılar evde yaşayanların mücadele ettiklerini belirtti.

Çalışma, evde yaşamanın genç bir yetişkinin genel olarak yaşamdaki duruşu hakkındaki görüşünü aşağı çektiği sonucuna varmıştır. Bazı psikologlar, bu görüşün genç yetişkinlerin yaşamlarında olması gereken yerler hakkındaki beklentileri nedeniyle olduğunu iddia ediyor – toplumumuzda, evde yaşamak çoğu zaman başarı ile eşleşmiyor.

Ebeveynler Üzerindeki Etkisi

Yetişkin öğrenciler ebeveynlerinin evlerine döndüklerinde, London School of Economics (LSE) tarafından yapılan bir araştırmaya göre, ebeveynlerinin yaşam kalitesinde ve genel refahında gözle görülür bir düşüşe neden olma eğilimindedirler.

Bağımsızlığı Yeniden Keşfetmek

Sekiz yıl boyunca 17 Avrupa ülkesindeki 50 yaş üstü insanlardan ve ortaklarından veri yürüten ve analiz eden araştırmacılar, yetişkin bir çocuk “boş yuva” ya geri döndüğünde ebeveynlerin yaşam kalitesinin azaldığını tespit etti. iade sebebi ne olursa olsun. Diğer çocuklar hala evde yaşıyorlarsa, ebeveynler üzerinde bir etkisinin olmadığını not ettiler.

Araştırmacılar, ebeveynlerinin, çocukları evden ayrıldıklarında bağımsızlıklarını yeniden keşfettiklerini ve boş bir yuva doldurmanın ihlal olarak görülebileceğini iddia ediyorlar.

Örneğin, çocuklar taşındığında, evlilik ilişkileri sıklıkla gelişir ve ebeveynler yeni bir denge bulurlar. Yaşamlarında bu yeni aşamadan çok zevk alabilirler – seyahat edebilir, yeni hobiler alabilir ve çeşitli etkinliklere katılabilirler.

Bununla birlikte, yetişkin bir çocuk tekrar içeri girdiğinde, yeni normali altüst eder. Birçok anne-baba, çocuklarını tekrar eve bıraksalar da sevseler de, hüsrana uğrarlar ve değişime kızarlar.

Araştırmayı yürütürken, bilim adamları yalnızca 75 yaşına kadar olan ebeveynlere bakıyorlardı. Amaç, eve geri dönme olasılığını, ebeveynlerin destek ya da yardım için gereksinimlerinin karşılamasıydı. Ek olarak, aldıkları yaşam kalitesi ölçümleri, günlük yaşamda kontrol, özerklik ve zevk duygularını içeriyordu.

Nasıl Gezilir

Yetişkin çocuklar evine döndüğünde, başa çıkmayı düşünebileceğiniz birkaç yöntem var.

Zor aşk

Bazı araştırmalar, ebeveynlerin çocukları için bir ortam için fazla rahat yaratmadığını göstermektedir. Bu kulağa ne kadar sert gelse de, ebeveyn olarak yapmak istediğiniz son şey, çocuğunuzun evde yaşamasını çok rahatlatır.

Yetişkin çocuğunuzun, bir büyükbaba veya büyükanne veya eşi gibi bir hasta akrabasına bakmaya yardımcı olmak için taşınmaması durumunda, kendi başlarına olacak bir plan geliştirmelerine yardımcı olduğunuzdan emin olmak istersiniz.

Anlaşma yapmak

Bir öneri, herkesin katılacağı yazılı bir anlaşma hazırlamaktır. Planda yer alan genç yetişkin için hedefler, finansal beklentiler, sorumluluklar, hane kuralları ve çocuğun taşınmaya hazır olması gereken bir tarih olmalıdır. Bu meseleleri ele almamak, sadece genç yetişkinin asla ayrılmaya motive olamayacağı bir senaryo yaratır.

Sizinle genç yetişkin arasında bir anlaşma yaparken, çocuğunuzun artık bir çocuk değil, bir yetişkin olduğunu hatırlamak önemlidir.

Sonuç olarak, evinizde bir yetişkin gibi davranmaları beklenmeli ve onlara bir yetişkin gibi davranmanız önemlidir. Başka bir deyişle, yetişkin çocuğunuzun hanehalkının idaresine katkıda bulunmasını ve yardım etmesini beklemelisiniz. Açıkçası, her aile farklı. Önceden herhangi bir kural ve beklentileri tartıştığınızdan emin olun.

Dürüst Bir Tartışma Var

Bu çalışmayı nasıl düşündüğünüzü konuşun ve genç yetişkinizin de fikirlerini ifade etmesine izin verin. Ayrıca, yaşam düzenlemesinin belirli bir süre için veya açık uçlu olup olmadığını tartışmak isteyebilirsiniz. İdeal olarak, bağımsız olarak yaşayabilecekleri kadar finansal olarak bağımsız olmaları için bir hedef belirleyeceksiniz.

Bir Nominal Kira Ücreti Alın

Harcamalarınızın evde yaşayan başka bir yetişkinle birlikte artacağı gerçeğinin yanı sıra, kira ödemesi de genç yetişkinlerin bir şeylere katkıda bulunmuş gibi hissetmelerine yardımcı olur. Bu sadece bir sorumluluk duygusu ve bütçeleme becerisi geliştirmek için uzun bir yol olabilir, aynı zamanda benlik saygısı oluşturabilir.

Örneğin, evinizde 10 oda varsa ve genç yetişkinizi kullanıyorsa, bu da evinizin yüzde 10’u kadardır. Sonuç olarak, genç yetişkinler için aylık konut maliyetlerinin yüzde 10’unu tahsil etmek adil olur. Bu maliyetler ipotek, vergi, sigorta ve kamu hizmetleri içerebilir.

Hanehalkı Görevlerini Tartışın ve Kabul Edin

Diğer işlerin yanı sıra, çamaşırları yıkayan, temizleyen ve çöpü dışarı çıkaran vaktinden önce belirlemeniz gerekir. Genç yetişkinlerinizin ev işlerinde paylaşmasını beklemeniz makul değildir. Birçok ebeveyn, genç yetişkinlerin kendi çamaşırlarını yıkamasını veya özellikle yemekler paylaşılıyorsa, yemek hazırlığına katkıda bulunmalarını bekler.

Bazı Temel Kurallar Oluşturun

Yaşam düzenlemeleri hakkında konuşmanız önemlidir. Örneğin, genç yetişkinin gece boyunca misafir sahibi olmasını istemiyorsanız, bu konuda açık olmanız gerekir. Aynı şekilde, eğer belirli bir süre evde kalmalarını ya da eve gitmeyeceklerini söyleme de istersen, bu kabul edilebilir. Her saat eve giren ve çıkan hiç kimse tarafından rahatsız edilmemelidir. Ek olarak, ne zaman evde olmayacaklarını size bildirmek için nezaketinde bulunmaları gerekir.

Onları kurtarmak için dürtüsüne diren

Ebeveynlerin çoğu, genç yetişkinlerini finansal olarak kurtarıp, bir hata yapar. Bunu yapmak onlara paralarını nasıl yöneteceklerini veya fedakarlık yapmalarını öğretmez. Sonuç olarak, kredi kartlarını birlikte imzalamamalı veya borçlarını ödememelisiniz.

Bunun yerine, borçlarını ödeyecek bir plan oluşturma ve bir bütçe oluşturma dahil olmak üzere bazı finansal hedefler koymalarına yardımcı olun. Çocuğunuza sorumlu bir yetişkin olmayı öğrettiğinizden emin olmak istersiniz.

EniyiAile’de Bir Kelime

Genç yetişkinlerinizin bir noktada eve geri dönme olasılığı, özellikle evlilik oranları düşük kalırsa ve iş piyasası zorlu kalırsa, özellikle yüksektir. Sonuç olarak, bu duruma hazır olmanız ve bununla nasıl başa çıkacağınızı bilmeniz önemlidir. Bir planın uygulamaya konması ve genç yetişkinlerinizin hedeflerine doğru çalışması için motive edilmesi en iyi sonuçları sağlayacaktır.

Ebeveynler yetişkin çocuklarının evlerinde boşta kalmalarına izin verdiğinde, yalnızca büyümelerini, gelişmelerini ve nihai bağımsızlıklarını engellemektedir. İlk başta göründüğü kadarıyla, bu yeni yaşam düzenlemesi için bazı kurallar koyduğunuzda doğru olanı yapıyorsunuz. Suçluluk hissinin tuzağına düşmeyin. Yetişkin çocuğunuzu kapıya doğru itmek, herkes için en iyisidir.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir