1. Anasayfa
  2. Uncategorized

Gebelikte Corpus Luteum Kistleri

Gebelikte Corpus Luteum Kistleri
0

Adet döngüsünün ikinci yarısında, yumurtlama meydana geldiğinde, korpus luteum adı verilen boş bir folikül oluşur. Korpus luteum progesteron salgılar ve gebe kaldığı takdirde plasenta nihayetinde on iki haftalık bir gebelikte bu işlevi üstlenir.

Bazen, bir korpus luteal kist veya corpus luteum kisti olarak bilinen küçük bir sıvı dolu kese, overde gelişebilir. Korpus luteal kistler bir tür fonksiyonel kisttir. Boyutları değişse de, korpus luteal kistleri genellikle iki ila altı santimetre arasındadır. Genellikle endişe nedeni olmamakla birlikte, bu kistler genellikle hamilelikle ilgili olmasa da komplikasyonlara neden olabilir.

Makalede Neler Var?

Corpus Luteum Kistlerini Kimler Alır?

Her kadın korpus luteal kist alabilir, ancak Clomid gibi yumurtlamayı tetiklemek için ilaç alan kadınlarda daha fazla gelişme ihtimalleri vardır. Bu ilaçlar genellikle doğurganlık sorunu yaşayan kadınlar için bir doktor veya ebe tarafından verilir.

Korpus luteumun adet döngüsünün normal bir parçası olduğundan, bunlarla ilişkili fonksiyonel yumurtalık kisti tipinin hamile olmadığınız zaman da gelişebileceğini hatırlamak önemlidir. İnfertiliteyi tedavi etmek için ilaç almasanız veya hiç almamış olsanız bile, bir tane de geliştirebilirsiniz.

belirtiler

Bazı kadınlar döngüleri boyunca tek taraflı acı hissedeceklerdir. Ağrı, özellikle cinsel olarak aktiflerse ve ektopik veya tübal hamilelik olasılığı konusunda endişe duyuyorsa endişe verici olabilir. Bu bir doktora veya ebeye ziyareti isteyebilir.

Ancak birçok vakada korpus luteal kisti olan kadınlar herhangi bir acı hissetmez ve bir tane bile geliştirdiklerini fark edemez. Bir korpus luteal kisti tipik olarak birkaç adet döngüsünden sonra kendiliğinden çözülür ve çoğu kadın orada olduğunu bile fark etmez.

Teşhis

Corpus luteal kistleri tipik olarak bir ultrason ile teşhis edilir. Ancak, çoğu kadının beklediğinden farklı bir ultrason olabilir. Dahili bir ultrason veya transvajinal ultrason kullanıldığında kistler daha kolay görülür.

Eğer bir semptomla karşılaşırsanız, ultrason siparişi verilebilirken, hem hamile hem de olmayan kadınlarda başka amaçlar için rutin bir ultrason sırasında sıklıkla kistler görülür. (Ancak, doğum öncesi bakımının bir parçası olarak rutin görüntüleme yaptığı için bir korpus luteal kistini tespit etmek için bekleyen bir kadında daha fazla fırsat vardır.)

Tedavi ve Komplikasyonlar

Bir korpus luteal kisti genellikle endişe nedeni değildir. Kistler tipik olarak hamilelik sırasında herhangi bir komplikasyona neden olmaz ve düşüklere neden olmaz. En sık görülen semptom, hafif bir ağrı veya hafif hassasiyet gösteren hafif bir “twinge” dur.

Kist ağrıya neden oluyorsa, doktorunuz veya ebeniz pelvik ya da ağrı kesici ilaçlar verebilir. Çoğu durumda, bir korpus luteal kisti kendiliğinden düzelir.

Bazen kist patlar. Bu gerçekleştiğinde ağrı artabilir, ancak hızla azalır ve ağrı kesici ilaçlarla dinlenmesi belirtilebilir.

Daha az sıklıkla, bir korpus luteal kisti overin bükülmesine (burulma) neden olabilir. Bu çok acı verici olabilir ve yumurtalıkta daha fazla yaralanmayı önlemek için ameliyat gerektirebilir.

Takip ve Nüks

Doktorunuz veya ebeniz, belirtileriniz devam ederse kisti kontrol etmek için başka bir ultrason almanızı isteyebilir. Aksi halde, tıbbi tedavi gerekli olmadıkça, bir korpus luteal kist teşhisi konulduktan sonra herhangi bir takip gerekli olmayacaktır.

Bir gebelikte bir korpus luteal kist geçirdiyseniz, mutlaka başka bir gebelikte bir tane gelişeceğiniz anlamına gelmez. Sonraki gebeliklerde kist gelişirse, ağrıya neden olabilir veya olmayabilir.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir